»

Tožba zoper CNET zaradi Limewira zavržena

Slo-Tech - Maja letos je producent in podjetnik Alki David, ki ima v lasti FilmOn, vložil skupinsko tožbo zoper priljubljeno spletno stran CNET, ker naj bi ta ponujal P2P-program LimeWire na svoji spletni strani Download.com in hkrati oglaševal njegovo rabo v ilegalne namene. Samo ponujanje programa ni kaznivo (prenesen je bil 220-milijonkrat), problematično pa je domnevno nagovarjanje uporabnikov k rabi v nezakonite namene in s tem povezanim zaslužkom, na čemer je slonel primer. Tožbi zoper CNET in njegovega lastnika CBS se je pridružilo tudi nekaj izvajalcev.

David je ta teden od tožbe prostovoljno odstopil. Njegov odvetnik je sicer

2 komentarja

LimeWire sklenil poravnavo za 105 milijonov dolarjev

CNet - Ustanovitelj LimeWira Mark Gorton je v svojem imenu in v imenu svojega podjetja sklenil poravnavo z ameriško cehovsko organizacijo glasbenikov RIAA v postopku pred sodiščem zaradi kršitve avtorskih pravic z razpečevanjem skladb prek programa LimeWire. Sodišče je lani v kazenskem postopku razsodilo, da se mora delovanje LimeWira ustaviti, letos pa se je začel še civilni postopek. Založbe so terjale plačilo odškodnine v višini od 400 do 75.000 milijard dolarjev (za primerjavo, ameriški bruto družbeni proizvod je manjši od 15.000 milijard dolarjev, sodišče pa je zahtevek označilo kot absurden), sedaj pa so dobile 105 milijonov dolarjev (ali 0,00014 odstotka najvišje zahtevane odškodnine).

Gorton pa ni nikakršen revež, ki...

9 komentarjev

Prenosi glasbe prek P2P na najnižji ravni

LimeWire je bil glavni motor izmenjave glasbe prek omrežij P2P.

vir: TorrentFreak
TorrentFreak - Po lanskem zaprtju storitve LimeWire se je število uporabnikov interneta, ki glasbo nelegalno izmenjujejo prek omrežij P2P, spustilo na najnižje ravni v zadnjih letih. V podjetju NPD, ki izvaja različne raziskave trga, ugotavljajo, da se je število uporabnikov interneta v ZDA, ki glasbo delijo prek P2P, prepolovilo in spustilo na 12 milijonov.

LimeWire so zaprli oktobra in v zadnjem lanskem kvartalu je število delivcev glasbe prek P2P upadlo za 43 odstotkov. To ni presenetljivo, saj je na vrhuncu svojega delovanja LimeWire pokrival polovico, v zadnjih izdihljajih pa tretjino trga. Po...

26 komentarjev

Založbe zahtevale za 75 bilijonov odškodnine od p2p ponudnika LimeWire

Slashdot - Maja lani je sodišče v skupni tožbi 13 glasbenih založnikov proti p2p ponudniku LimeWire izdalo delno sodbo, s katero je podjetje in njegovega družbenika Marka Gortona spoznalo kot odgovorna za kršitev avtorskih pravic. O višini odškodnine se bo odločalo posebej, in založbe so poprosile za kar 75.000 milijard ameriških dolarjev. Do zneska so prišli tako, da so ocenili število nezakonitih prenosov po LimeWire omrežju ter za vsak prenos zahtevali maksimalno odškodnino ($150.000,00). To je skupno škodo postavilo v razpon od 400 milijard pa do 75 bilijonov.

Sodnica je njihov zahtevek zavrnila...

35 komentarjev

LimeWire vstal od mrtvih

TorrentFreak - Konec preteklega meseca smo pisali, da so ameriška sodišča dokončno zapečatila usodo LimeWira. Ko so s sodno odredbo prepovedali vsako nadaljnje delovanje, se je zdelo, da je LimeWire odšel delat družbo Napsterju, a smo se zmotili. LimeWire je vnovič oživel.

Za zdaj neimenovana ekipa razvijalcev je prenovila odjemalca LimeWire 5.6 beta, ki je sedaj spet na voljo pod imenom LimeWire Pirate Edition (LPE). Odstranjene so bile vse reference na originalne strežnike, oddaljene nastavitve so onemogočene, orodna vrstica Ask je odstranjena, vse funkcije, ki so bile prej del LimeWira Pro, pa so sedaj na voljo vsem. Avtorji tudi trdijo, da v njem ni nobene škodljive programske opreme (spywara ali malwara)....

12 komentarjev

Konec LimeWira

Mike Gorton je z LimeWirom zaslužil milijone

CNet - Ameriška sodnica Kimba Wood je junija letos v nagli sodbi odločila, da LimeWire krši pravice, včeraj pa je zabila zadnji žebelj v njegovo krsto. Izdala je namreč sodno odredbo, da skrbniki storitve LimeWire onemogočijo "iskanje, prenašanje, nalaganje, izmenjevanje in distribucijo datotek", kot jih ponujajo funkcionalnosti LimeWira. To pomeni, da bo po 10 letih obstoja storitev LimeWire, ki se uporablja za deljenje datotek, bržkone dočakala svoj konec, kar so zapisali tudi na uradni strani.

Majhna ostalina LimeWira ostaja, a program nima več možnosti deljenja datotek. Kaj točno bo newyorško podjetje sedaj počelo, ostaja neznanka. Omenja se možnost, da bi v okviru...

60 komentarjev

RIAA terja zaprtje LimeWira

CNet - Ameriška organizacija RIAA, ki ščiti pravice glasbenikov in založnikov, je na zvezno sodišče v New Yorku naslovila zahtevo po zaprtju storitve LimeWire. Njeni odvetniki so v zahtevi sodišču zapisali, da z vsakim dnem obratovanja LimeWire nastaja škoda za tožnike, ki je ne morejo povrniti niti denarne odškodnine. Razsežnosti kršitev avtorskih pravic, ki jih povzroča LimeWire, so nepojmljive, dodajajo.

Sodnica Kimba Wood je prejšnji mesec v nagli sodbi (angl. summary judgment) odločila, da Lime Group, mati LimeWira, in ustanovitelj Mark Gorton...

24 komentarjev

Tat identitete prek LimeWire obsojen na tri leta zapora

The Register - Frederick Eugene Wood iz Seattla je bil obsojen na 39 mesecev zaradi večkratne kraje identitete, ki jo je izvrševal prek (nekdaj neprimerno bolj) priljubljenega programa za deljenje datotek LimeWire. Z njim je pogledal, ali so uporabniki nemara v skupno rabo postavili kakšno datoteko z imenom statement, account ali tax.pdf (izpisek, račun, davek), in jih prenesel na svoj disk.

Nato je pridobljene podatke uporabil za izdajanje ponarejenih čekov in druge načine kraje identite, pri čemer se je oskrbel s podatki kar 120 žrtev - toliko so jih našli na njegovem računalniku. Woodov kolega in vajenec Gregory Thomas Kopiloff je bil za podobno prevaro že prej obsojen na štiri leta zaporne kazni. Wood se je izrekel za krivega za prevaro z uporabo elektronske komunikacije (wire fraud), dostopanja do računalnikov brez dovoljenja in težje kraje identitete. Poleg zaporne kazni bo moral odšteti še 25.700 dolarjev odškodnin.

22 komentarjev

Glasbena industrija toži LimeWire

CNet - Nekoliko opogumljeni zaradi 115 milijonskega plačila Kazaa-e, so Sony BMG, Virgin Records in Warner Bros, na okrožnem sodišču v New Yorku, vložili tožbo zoper LimeWire. Za vsako skladbo, ki se izmenjuje preko LimeWire P2P omrežja, zahtevajo 150.000 dolarjev.

Seveda so MPAA, RIAA in BSA našli tudi nove načine borbe. PPL - Product Placement je tržna poteza marketinških oddelkov, da promovirajo svoje izdelke v svetu filma, glasbe, iger in ostalih medijih. Recimo Nike, v prvem Terminatorju, ali BMW v James Bondih (zadnji spet promovira "pravi Bondovski avto": Aston Martin).

Enake metode so se spomnili tudi omenjene organizacije, ki se borijo proti izmenjavi datotek na internetu in piratiziranju. V zadnji Hollywoodski (ne)uspešnici Miami Vice, dobri fantje enačijo drogo in piratizirano programje.

11 komentarjev