»

Ali še potrebujemo vremensko napoved na TV?

Slo-Tech - Mobilni telefoni so med drugim prinesli tudi aplikacije, ki prikazujejo vreme, kjer se trenutno nahajamo, če ne zmoremo pogledati v nebo, predvsem pa vremensko napoved. Leta preden so računalnike skrčili na velikost dlani, smo o tem, ali bomo imeli v petek piknik, zamenjali opeko na strehi… izvedeli tako, da smo poslušali radio ali posebno oddajo na TV, v kateri so napovedovalke oz. napovedovalci razlagali, kako se gibljejo zračne mase in kako bo to vplivalo na naš piknik.

Že nekaj let pa si lahko na pametnem telefonu trenutek trenutek ogledamo vremensko napoved. Ogled posebne oddaje na TV je tako danes vsaj za nekatere dele populacije odveč, saj so te informacije dosopne kadarkoli.

Na Arstechnici opisujejo dogajanje na tem področju (Watson in vreme npr.), v tem članku.

Kaj pa vi mislite, ali danes še potrebujemo posebno oddajo na TV, ki gledalcem v besedi in sliki opiše vremensko napoved?

93 komentarjev

The Pirate Bay želi zašifrirati celoten internet

New TeeVee - Očitno zakon, ki so ga pred kratkim sprejeli na Švedskem in po katerem bo švedska tajna služba lahko brez sodnih odredb prestrezala ves čezmejni telekomunikacijski promet ter protipiratska represija v obliki idej po uveljavitvi "three strikes" načela, prinašata tudi kakšno pozitivno posledico.

Pri The pirate Bay so se namreč odločili začeti s projektom, ki sliši na ime Transparent end-to-end encryption for the Internets (IPETEE). Na kratko povedano: gre za projekt, s katerim naj bi šifrirali vse omrežne povezave med računalniki.

Aplikacija, ki jo po besedah soustanovitelja The Pirate Baya Fredrika Neija nameravajo razviti do januarja 2009, bo omogočala vzpostavljanje šifriranih povezav na omrežnem nivoju.

IPETEE bo pred vzpostavitvijo omrežne povezave tako najprej preveril ali ciljni računalnik podpira šifrirni protokol, nato pa se bodo izmenjali javni ključi in se vzpostavila šifrirana povezava. V nasprotnem primeru bo povezava potekala v navadnem, torej nešifriranem načinu. Na...

54 komentarjev

Pirate Bay uvaja SSL šifriranje

Slo-Tech - Kot na svojem blogu piše Peter Sunde, eden izmed soustanoviteljev The Pirate Baya, bo The Pirate Bay ta teden na svoji spletni strani uvedla SSL šifriranje.

Uvedba SSL šifriranja je odgovor The Pirate Baya na nedavno sprejeti švedski zakon, ki je švedski tajni službi National Defence Radio Establishment omogočil prestrezanje vsega telekomunikacijskega prometa, ki prečka švedske meje.

Zanimivo je, da je konec leta 2007 raziskava Britanskega fonografskega instituta ugotovila, da je bil v letu 2006 delež šifriranih torrent povezav okrog štiri odstotke, v letu 2007 pa je ta delež narastel na celih 40 odstotkov.

Očitno bo torej povečan nadzor pripomogel k široki uvedbi tehnologije šifriranja, česar pa si pravzaprav lahko le želimo.

29 komentarjev

Na Švedskem sprejeli zakon, ki dovoljuje prestrezanje mednarodnega prometa

Slo-Tech - Švedski parlament je, kot je bilo napovedano, včeraj sprejel zakon, ki švedski tajni službi National Defence Radio Establishment (FRA) omogoča prestrezanje vsega telekomunikacijskega prometa, ki prečka švedske meje.

Parlament je kontroverzni zakon sprejel s 143 glasovi za, 138 proti in enim vzdržanim. National Defence Radio Establishment je do sedaj lahko prestrezal le vojaški promet, po novem pa bo lahko spremljal ves promet, za kar ne bo potreboval sodne odredbe.



Kratko analizo zakona in odzive na sprejetje lahko poslušate v posebni oddaji, ki jo je pripravil SR International - Radio Sweden, nekateri švedski mediji pa pooblastila, ki jih zakon daje FRA primerjajo s pooblastili (prevod v angleščino), ki jih je imel vzhodnonemški STASI.

21 komentarjev

Bo švedska tajna služba lahko prestrezala ves mednarodni promet?

The Register - Kot poroča The Register, ki se naslanja na sporočilo švedske Piratske stranke, švedska vlada pripravlja zakon, ki bo švedski tajni službi National Defence Radio Establishment (FRA) omogočil dostop in spremljanje vsega telekomunikacijskega prometa, ki prečka švedske meje.

Švedska tajna služba bo tako lahko spremljala ves "mednarodni promet", torej tako vse telekomunikacije, ki izvirajo iz Švedske, ki so namenjene na Švedsko ter ki prečkajo Švedsko (npr. komunikacijo med Britanci in Finci). Ukrep je še posebej problematičen zaradi narave usmerjanja prometa preko interneta, saj komunikacijski paketki med dvema točkama potujejo po glede na trenutno obremenjenost omrežja najhitrejših povezavah, ne pa po geografsko najkrajših poteh.

Prestrežene podatke bodo analizirali z iskalniki ključnih besed, dostop do analiz pa bodo poleg tajnih služb, policije in carine imeli tudi uslužbenci ministrstva za promet, uslužbenci ministrstva za kmetijstvo v nekaterih primerih pa tudi večja zasebna...

20 komentarjev

Sprememba Zakona o SOVI - bo SOVA lahko neomejeno prisluškovala?

Slo-Tech - Ta teden je vlada parlamentu v zakonodajni postopek poslala spremembo Zakona o slovenski obveščevalno-varnostni agenciji. Kot razlog za spremembo zakona je vlada navedla sodelovanje z EU in NATO-m v boju proti terorizmu

Novela Zakona o SOVI prinaša dve temeljni spremembi. Prva sprememba je, da izključno pristojnost odrejanja posegov v komunikacijsko zasebnost (nadzorovanje in snemanje vseh oblik telekomunikacij ter dostop do prometnih podatkov) z dosedanjega predsednika okrožnega sodišča v Ljubljani prenaša na predsednika Vrhovnega sodišča. Takšna rešitev sicer ni sporna, vendar pa predlog vztraja pri (dosedanji) rešitvi, po kateri je odločanje o najhujših posegih v zasebnost v pristojnosti zgolj enega predstavnika sodne oblasti v državi, kar morda ni najboljša ureditev. Problem je tudi v tem, da je sodnik pri odločanju odvisen od informacij, ki mu jih posreduje agencija. Rešitev, da bi o tovrstnih posegih odločal npr. posebni senat Vrhovnega sodišča bi bila gotovo ustreznejša.

...

17 komentarjev