»

Teroristi uporabljajo tuja nezaščitena brezžična omrežja

Guardian - Prejšnji teden je v Indiji v ekplozijah več bomb umrlo 42 ljudi, odgovornost za napad pa je s pošiljanjem elektronskega sporočila prevzela skrajna islamska organizacija z imenom Indijski mudžahedini.

Indijska policija je seveda takoj izsledila IP naslov pošiljatelja in izvedla racijo. Namesto v prostore teroristične organizacije pa je vpadla v stanovanje 48-letnega Američana.

Izkazalo se je, da sporočila ni poslal on, pač pa je nekdo očitno zlorabil njegovo nezačiteno brezično dostopno točko. Po poročanju časnika The Hindustan Times je omenjeni 48-letnik tehnika, ki mu je brezžično dostopno točko namestil, sicer prosil, naj mu spremeni privzeto geslo, vendar ta tega ni želel storiti.

Še en razlog več, da sami zaščitite svoja domača brezžična omrežja.

49 komentarjev

Nov način vdora preko Wi-Fi vmesnika

Schneier.com - Raziskovalca David Maynor in Jon Ellch sta odkrila način kako vdreti v računalnik z brezžičnim vmesnikom, pri čemer ni potrebno, da je računalnik sploh vključen v omrežje.

Dovolj je že, da računalnik omrežje išče, oz. da je brezžični vmesnik vključen. Gre za izkoriščanje napak v gonilnikih brezžičnih naprav. Podrobnosti o napadu še niso znane, bo pa napad javno predstavljen na konferenci Black Hat USA 2006.

Raziskovalca sta uporabila hekersko oz. skriptarsko (script kiddie) orodje LORCON (Loss of Radio Connectivity). Z omenjenim orodjem za vsiljevanje paketkov (packet injection) skriptarji brezžične vmesnike "bombandirajo" z številnimi paketki podatkov (tehnika se imenuje fuzzing), z čimer skušajo doseči sesutje gonilnikov ali programov. Raziskovalca sta preučila tudi delovanje povezav Bluetooth, Ev-Do (EVolution-Data Only) in HSDPA (High Speed Downlink Packet Access).

Bo potrebno brezžične vmesnike od sedaj naprej fizično ugašati?

8 komentarjev

Rekordni doseg WiFi

Schneier.com - Kot vemo, prihajajo vse naprave za brezžično komunikacijo z deklariranim dosegom. Ne vemo pa, da deklarirani doseg ni vedno pravilen.

Tako Bruce Schneier omenja, da so na DefConu prejšnji vikend dokazali, da lahko z eno neojačano 802.11 napravo dosežejo kar zavidljiv doseg. Uspeli so namreč vzpostaviti omrežno povezavo na razdalji kar 124.9 milj, oz. 201 kilometrov.
Seveda oprema ni obsegala samo para prenosnih računalnikov z WiFi mrežnimi karticami. Po besedah ekipe so uporabili "zbirko doma narejenih anten, nerabljene 3.6 meterske satelitske antene, doma narejene podpore, vrvi in podporne strukture".

Torej ne verjamite vsemu kar piše v navodilih.

24 komentarjev

Kiberpipa ima novo pipco in videoposnetke

Slo-Tech - Na koncu sezone Pipinh odprtih terminov še nekaj za tiste, ki ste predaleč od Ljubljane, da bi se terminov udeleževali.

Skoraj ob vsakem dogodku se pod komentarji pojavlja vprašanje ali bo na voljo video. No, v Kiberpipi se trudimo redno objavljati videe, a poleg velikih časovnih zahtev za obdelavo je bil problem tudi v tem, da je bila naša pipa v svet le 2mbps. Do nedavnega. Zdaj je malo močnejša, zato v tej novički podajamo nekaj zanimivih videov za katera je bilo kar nekaj povpraševanja v komentarjih. Zahvala za nov uplink gre pa Kissu.

Linux on Xbox in Linux on Linksys, oboje je odpredaval Jens Kuhnel. O Kdevelop je govoril David Klasinc, Andraž Tori (znan tudi kot jaz) pa o Teoriji digitalnega videa. Nekaj lahko izveste tudi o okolju Gstreamer in orodju za pretvorbo med Flash in XML Swfmill , oboje je odpredaval Daniel Fischer, pa še Antene za brezžična omrežja WiFi o čemer nas je razsvetlil Aleš Košir.

In za poslastico še okrogla miza o programskih patentih, ki je potekala...

24 komentarjev

Pipin odprti termin: Demokratični potencial organizacije informacij v spletu

Slo-Tech - V torek 31. maja (danes!) ob 19.00 bo na Pipinem odprtem terminu predaval Gregor Petrič. Naslov tokratne teme je Demokratični potencial organizacije informacij v spletu: Izgubljena priložnost?

O demokratičnem potencialu interneta obstaja sicer že nemalo razprav in raziskav, vendar pa te zanemarjajo enega ključnih vidikov procesa demokratizacije – neodvisnost od asimetrij politične in ekonomske moči v spletni reprezentaciji pomenov in idej. Splet je bil zasnovan kot decentraliziran sistem, ki v principu omogoča enakovredno udeležbo vsakemu akterju in posledično neodvisnost uporabnika od avtoritet, hiearhij in ideologij moči. Danes se sprašujemo ali ni to le utvara glede na pritiske komercializacije in centralizacije spleta.

Predstavljen bo teoretični in empirični vpogled v strukturo svetovnega spleta, na osnovi česar se lahko približamo odgovorom na vprašanja "kdo določa dnevni red tem v spletu", "kateri akterji dominirajo v produkciji pomenov", "ali je splet le še skladišče...

5 komentarjev

POT: Brezžična omrežja

Slo-Tech - V torek, 26. aprila, na predvečer dneva upora, bo na Pipinem Odprtem Terminu ob 19.00 predstavljena ena bolj odmevajočih družbenobuditeljskih tehnologij zadnjih let - brezžična omrežja wi-fi. Predaval bo Rok Papež:

Dandanes mrežni kabli niso več v modi. K prenosniku obvezno sodi brezžični vmesnik, ki se skozi množico standardov povezuje na dostopne točke. K zahtevnosti povezave še dodatno pripomorejo različni varnostni standardi, ki jih redno zamenjujejo varnejše različice. Predavanje bo odgovorilo na pogosta vprašanja začetnikov glede izbire brezžične mrežne kartice, na podporo katerih protokolov morajo pazit in kako vse skupaj usposobiti pod prostim operacijskim sistemom Linux. Vabljeni!

11 komentarjev

Dva Linuxa na en mah

Kiberpipa - V prihajajočem tednu gostimo v Kiberpipi izida in predstavitvi kar dveh slovenskih distribucij Linuxa, ki sta "živi", saj se zaženeta kar iz pogona CD in namestitev na disk ni potrebna.

Najprej bo na Pipinem Odprtem Terminu v torek 26.10 ob 19.00 predstavljena nova različica Slo-tech Linux 2.1:
Ekipa Slo-Tech Linuxa bo predstavila novo različico te priljubljene slovenske žive distribucije. Tako si bomo ogledali posodobljen uporabniški vmesnik in novo programje. Predstavljena pa bo njegova uporabnost kot orodje za domačega uporabnika. Obiskovalci bodo lahko dobili tudi svojo kopijo zgoščenke.

V sredo ob 19.00 pa bo ekipa Ljudmile predstavila Slix 2.0:
Bistvene novosti nove različice so:
- Shranjevanje namizja na oddaljen računalnik
- Odlična podpora za vektorsko grafiko
- Agregator novic RSS
- PostgreSQL vmesnik za OpenOffice
- Skupinski koledarji v Mozilli
- Internetni radio katalog ShoutCast
Najprej bo potekala predstavitev, potem pa bodo udeleženci imeli priložnost, da...

17 komentarjev