Schneier.com - Kot vemo, prihajajo vse naprave za brezžično komunikacijo z deklariranim dosegom. Ne vemo pa, da deklarirani doseg ni vedno pravilen.
Tako Bruce Schneier omenja, da so na DefConu prejšnji vikend dokazali, da lahko z eno neojačano 802.11 napravo dosežejo kar zavidljiv doseg. Uspeli so namreč vzpostaviti omrežno povezavo na razdalji kar 124.9 milj, oz. 201 kilometrov. Seveda oprema ni obsegala samo para prenosnih računalnikov z WiFi mrežnimi karticami. Po besedah ekipe so uporabili "zbirko doma narejenih anten, nerabljene 3.6 meterske satelitske antene, doma narejene podpore, vrvi in podporne strukture".
Zakaj pa ne...das na triglav:) v sloveniji zih nau motenj ...kr se pa tice oblakov..to naceloma neb smel bit problem ne?...sj pol tut satelistka neb delala k bi blo grdo vreme...čeprav tist je močn signal s satelita
Matthai ne bodi no tako paranoičen... Kot prvo večina anten ki se dan današnji prlaga mrežnima karticam ima dokaj usmerjeno delovanje... recimo paličaste antene ne sevajo veliko v "višino"... Tko da tisti tvoji sateliti 200km visoko nej bodo kr tam... mene sploh ne skrbijo.
MrStein:Jaz sem imel na izposojo 3 wlan kartice z zunanjo anteno (canyon, ki ga kupiš pri tech-tradu) in stvar je delovala presenetljivo dobro. Skozi 4 stene in razdalja 20m je delovalo brezhibno.
sverde21: Ja deluje WiMax na 50k, samo si se vprašal s kolikšno hitrostjo in kakšni pogoji morajo biti? No če bi imel ene 50 WiMax-ove bazne postaje lepo razporejene po celi slovenji ni vraga da kdo ne bi lovil signal .
No ja, tisto o vohunskih satelitih je bilo rečeno bolj v šali. Ampak zanimivo je nekaj. Mislim, da je bila sonda Pioneer tista, ki je bila najbolj oddaljena od Zemlje. Zapustila je meje našega osončja, in ko je bila oddaljena 16 milijonov kilometrov, so z njo še vedno komunicirali iz Zemlje. Mislim pa, da je bil radijski oddajnik na sondi močan 40 watov...
Ja, tudi usmerjene antene sevajo v vse smeri, samo v ene smeri malo manj...
V radijski tehniki velja že od samega začetka: Dobra antena nadomesti vsaj eno ojačevalno stopnjo pri oddajniku in sprejemniku.
Paličasta antena zrači v obliki kroga in je neusmerjena. To, da navpično postavljena paličasta antena ne zrači v višino je polarizacija signala, ki je lahko horizontalna ali vertikalna, pač kot je antena zasukana.
Če energijo, ki jo seva paličasta antena v vse smeri, z usmerjeno anteno pošlješ v ozko usmerjenem snopu pomeni, da si v tisto smer poslal bistveno močnejši signal, kot z neusmerjeno anteno oz. bi za isti učinek potreboval z neusmerjeno anteno bistveno močnejši oddajnik.
Pri sprjemniku je enako, le s to razliko, da z usmerjeno anteno (ki je ojačevalec že sam po sebi), loviš koristen signal iz željene smeri, motnje iz drugih smeri pa antena skoraj ne lovi.
Če mal na prakso prešaltam: Pol je vrjetn najboljš imet vse paličaste antence v domačem WiFi omrežju imet vzporedne in v vodoravnem položaju, če imaš več višinskih razlik kot horizontalnih? Iz mičkenega znanja fizike se že zdi smiselno.
Samo, da so vse antence vertikalno postavljene zadostuje. Višina nima toliko pomena, nekaj ja, ampak najslabša kombinacija je postavitev dela anten vertikalno in dela horizontalno ali nekje vmes.