»

ARM predstavil velikega brata - Cortex A15

Slo-Tech - Za dvomljivce, ki niso videli prihajajočega boja med x86 in vitalnejšimi tekmeci prihaja ARM-ov novi dizajn- Cortex A15.

Gre za zasnovo, ki "ima vse, kar imajo veliki", od podpore virtualizaciji, 1TB naslovnega prostora, 1-8 jeder [8-O], 128-bitni pomnilniški vmesnik, širok instrukcijski dekoder, agresivni branch prediction itditd. Aja in nenazadnje - frekvence do 2.5GHz!

Čeprav ARM govori o telefonih, tabletah in WiFI APjih, je očitno, da bo stvar uporabna tudi v notebookih in celo strežnikih.

Več informacij: A15

12 komentarjev

Novi ATi Radeon driverji za Linux

Slo-Tech - Kanadski ATi je 16. februarja na svoji spletni strani objavil najnovejše gonilnike za Linux distribucije (grafično jedro Xfree86 in X.Org).

Novi gonilnik 8.10.19 v primerjavi z različico 8.8.25 do 40 % izboljša delovanje OpenGL aplikacij (pri prvoosebnih igrah tipa Quake, Doom, ... je napredek jasno viden). Driverji so v angleščini, priporočljiva pa je uporaba 2.6.10 kernela. Še povezava.

5 komentarjev

Linux Live Gaming Project

Slashdot - Za vse dvomljivce, ki še niste prepričani ali je pod Linuxom mogoče igrati igre ali ne, je ekipa Linux Live Game Project-a pripravila "live CD" z številnimi igrami za Linux.

CD temelji na Knoppixu, uporablja jedro 2.6.10 in ima priložene Nvidia gonilnike.

Navodilo za uporabo: sliko CD-ja potegnete iz interneta, jo zapečete na CD, ponovno zaženete računalnik iz CD-ja, in - akcija!
Odslej boste torej lahko igrali igre na očetovem računalniku brez strahu, da bi mu kaj izbrisali...

14 komentarjev

Novosti med operacijskimi sistemi

OSNews - Medtem, ko se Microsoft pripravlja na servisni popravek Windows Server 2003, so na drugem bregu spisali popravke za prihajajoče jedro 2.6.10, tako da ga lahko sedaj poganjate tudi na PowerPCjih nove generacije v Applovih iMac G5.

Medtem je francoska razvojna skupina Epita System Laboratory razvila novo nanojedro za operacijski sistem LSE/OS, njihov cilj pa je narediti jedro, ki se naj ne bi "sesipalo".

Ker Patrick Weber ni na spletu našel nobenega vodiča kako namestiti KDE na Cygwin, se je potrudil in enega preprostega, tudi za tiste, ki ne vedo točno kaj počenjajo, spisal sam.

Narediti jedro, ki ne bi kdaj pa kdaj zatajilo, zna biti dokaj težko. Predvsem iz vidika hardwarea, ker se pogosto zgodi, da nekoliko "sumljiv" cdrom ali pa grafična kartica napravita sistem nestabilen.

14 komentarjev

OpenSSH ranljiv na daljavo

Slo-Tech - Tule je Theo de Raadt (vodja projekta OpenBSD) napisal, da v OpenSSHju obstaja luknja, preko katere je mogoče vdreti v sistem, na katerem teče OpenSSH. Kje točno je luknja še ni znano, priporočajo pa nadgradnjo na OpenSSH 3.3(p1), ki naj bi onemogočil pridobitev root pravic ob uspešni zlorabi luknje, ko bo znana.

Kot ponavadi, Zlobni™ mogoče že imajo na voljo orodja, ki napako izkoriščajo, zato le hitro nadgradite OpenSSH, če ga poganjate.

Debianovci so prvi objavili priporočilo, tako da lahko njihovi uporabniki že namestijo pakete z novo verzijo OpenSSHja, enako velja za Slackware. Našli so se tudi dvomljivci, ki ne zaupajo varnosti nove verzije.

Ukrepajte po lastni presoji, verjetno je najbolje čimbolj omejiti naslove, s katerih je SSH dostop omogočen. Pa veliko sreče.

0 komentarjev

Odkrili posebno vrsto bakterij

CNN - No, ker je danes eden izmed tistih dni, ko je pomanjkanje kratkih novic na višku, X-bit labsovih esejev pa se mi ne da brati, bom objavil še eno zanimivo novico za vse dvomljivce, ki ne verjamejo, da nekje ve vesolju obstaja neka vrsta organizmov, ki je podobno ali celo bolje razvita od ljudi. Znanstveniki so namreč odkrili bakterijo, ki zmore živeti brez kisika in sončnih žarkov. To pa je gotovo eno izmed najpomembnejših odkritij, ki bo še podkrepilo teorijo o tem, da v vesolju vseeno nismo sami. Več o tem si preberite tukaj.

14 komentarjev