»

Phoenix začel razgibalne vaje

Panoramska slika Phoenix-ove okolice

Slashdot - Potem ko je Phoenix v ponedeljek uspešno pristal na Marsu, se zanj in celotno ekipo počasi začenja resno delo. Tako so že začeli s testiranjem robotske roke in njeno operativnostjo v širokem temperaturnem razponu, v katerem bo morala roka operirati - med -30 in -80 stopinj celzija - saj bo prav roka najbolj pomemben instrument pri zajemanju vzorcev, prva vrtanja pa so načrtovana v sredini naslednjega tedna. Medtem je Phoenix na Zemljo že poslal panoramsko sliko svoje okolice in uspešno raztegnjenih plošč s sončnimi celicami in robotsko roko.



Če ste tudi eden izmed uporabnikov Twitterja in vas zanima kaj se dogaja s Phoenix-om, mu lahko začnete tudi slediti - Veronica McGregor namreč v prvoosebni obliki odpisuje na različna vprašanja, ki jih ljudje pošljejo Phoenix-u ali njegovi ekipi, Wired pa je objavil krajši članek zakaj in kako je NASA prišla do odločitve, da vsaj neformalno obvešča novic željne...

3 komentarji

SpaceShipOne drugič na robu vesolja

Slo-Tech - Zgodilo se je danes nekaj minut pred četrto popoldne po našem času. Raketnemu letalu SpaceShipOne podjetja Scaled Composites je drugič v petih dneh uspel polet nad 100 kilometri višine, kar je priznana meja vesolja, za kar je razpisana nagrada kar desetih milijonov dolarjev. Če bodo ugotovili, da je bilo vse po pravilih, bo le-ta tudi podeljena.

Namen tega je bil vzpodbuditi začetek "poceni" vesoljskega turizma, za kar se resno zanimajo pri, na primer, British Airlines, in sicer že čez nekaj let.

Očitno zadovoljni z doseženim zdaj že razmišljajo o uvedbi drugih nagrad za vsakoletna sorodna tekmovanja, morda tudi za doseganje ISS, ki se ji po odpovedi generatorja kisika vse bolj slabo piše.

http://www.cnn.com/2004/TECH/space/10/04/spaceshipone.attempt.cnn/index.html
http://www.newscientist.com/news/news.jsp?id=ns99996487

32 komentarjev

Mehaniki za Hubbla

CNN.com - Hubblovemu teleskopu so dnevi šteti, saj mu bodo nekje med letoma 2006 in 2007 odpovedali giroskop ter baterije. V senci nedavne nesreče vesoljskega čolnička Kolumbija, so pri NASI opustili misel na človeško vzdrževalno misijo kot preveč tvegano.

Kljub temu, da niso polagali veliko upov v povsem robotizirano odpravo, so vseeno razpisali natečaj za rešitev Hubblovih težav brez uporabe živih astronavtov. Rezultati so bili presenetljivi. Izmed 26 rešitev jih je nekaj tako dobrih (in hkrati celo izvedljivih), da še nekdanji skeptiki zdaj razmišlajo ne le o podalšanju teleskopovega življenja, temveč tudi dodajanju novih inštrumentov.

6 komentarjev

NASA podaljšala delovno dobo Spirit in Opportunity

CNN.com - Januarja, ko sta Spirit in Opportunity začela svojo misijo, so se najprej pojavile težave, ki so nekaj časa celo grozile odpravi, zatorej je bila tudi njuna prvotno načrtovana življenska doba devetdesetih dni vprašljiva, a po odpravi začetnih težav sta oba robota začela opravljati svoje delo več kot zadovoljivo.

In kot posledica takšnih dobrih rezultatov se je NASA odločila, da bo obema robotoma podaljšala življensko dobo za devet mesecev, če pa bosta še septembra v solidnem stanju, lahko sledi ponovno podaljšanje. Je torej obdobje uničenih in hitro pokvarjenih vesoljskih robotov mimo?

7 komentarjev

Na Marsu končno vse v redu?

CNN.com - Po tem ko so se pri Duhu pojavili problemi z njegovim programskim delom opreme (redno se mu je rušil operacijski sistem), so danes iz NASE zatrdili, da naj bi napake s sistemom končno odpravili in se tako nazadnje le posvetili znantvenim opravilom. Tako so menda težave z računalnikom končane. Medtem je Priložnost že posnela prvo panoramsko sliko svoje okolice in se bo začela posvečati svoji prvotni nalogi - iskanju sivega hematita, ki ga je nekaj že našla. In to bi lahko namigovalo, da je na Marsu včasih bila (ali pa je še) voda, eden ključnih pogojev za življenje. Klik!

10 komentarjev