» »

Novosti na področju zračnega hlajenja

Novosti na področju zračnega hlajenja

Alessio983 ::

Pozdrav,

mogoče ni prava tema nevem ...

imam I7 10700k in Cooler Master MasterLiquid 240 lite, pa se greje do 80 stopinj je to normalno ? Meni ni no glede na vodno hlajenje

mailer ::

Mislim, da so temperature v redu, če je to po daljši obremenitvi.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Alessio983 ::

ja med igranjem iger predvsem, drugače idel je 35-40, predvsem sem ga uzel za OC čez čas, da se bo še lahko kaj navijalo, tako pa ima take temperature že zdaj kot vrjetno stock cooler :(

Zgodovina sprememb…

BorutK-73 ::

80C je imho preveč.

fopi ::

Lahko priporočate en ok zracni hladilnik za r5 5600x na mindfactory.de. Ne bom nic navijal in podobno. Nisem heavy gamer.
Stock verjetno ni dovolj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fopi ()

PrimozR ::

Dejansko stock ni slab kakor se spomnim.

Sicer pa Hyper 212 Evo oz. karkoli je že Cooler Masterjevega za tistih slabih 30 €, to je bil vedno price/performance.

GR2 ::

BorutK-73 je izjavil:

80C je imho preveč.

Pa saj ali so 240mm vodna sploh boljša kot najboljši zračni kot sta D14 in D15? Če že, potem kakšni 2 stopinji. Potemtakem je 80°C normalno.
Ampak ne med igranjem iger kot praviš, igre so GPU limited tudi z RTX 3000 serijo in CPU komaj kaj dela. Jaz imam z 10600K in Noctuo NH-D14 60°C v igrah in 80°C v Prime95.

Da teh CPU-jev ne moreš nič navijati pa tudi jaz ugotavljam zadnje dni.
Razen če greš v:
-delid
-360mm AIO ali še bolje custom loop

Ne vidim sploh več pointa v navijanju. Ko izide CPU s 30-50% boljšim IPC, pač menjaš celo platformo. Z navijanjem pa dobiš kvečjem 5-10%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GR2 ()

PrimozR ::

Niso.




AIO pride v poštev v določenih buildih, kjer ni placa za huge zračni hladilnik. Ampak meni je predpogoj pri ohišju tistih 160 mm višine za CPU hladilnik, da paše noter NH-D14/15 :)
Ja, lahko je par stopinj razlike, ampak imaš potem še vedno pumpo, ki ti generira hrup, težave z izhlapevanjem tekočine, itd. Pa dražji so AIO-ji.

Custom loop prinese prednosti, ampak v računalnik zmetati ~75 % cene PC-ja v blokih, radiatorjih in fittingih, da bo zadeva itak zastarela z novo generacijo hardwera (vsaj GPU blok)... Pa vzdrževanje... Nja, ne hvala :D

EDIT: pri tekočinskem hlajenju je edino prednost, da bi morda lahko zmanjšal špice zaganjanja ventilatorja pri kratkih obremenitvah, ki vseeno zagrejejo jedro. Ampak za to potrebuješ temperaturni senzor na tekočini, se ne smeš referencirati na CPU jedra.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

strumf666 ::

Špice lahko pobereš s primernimi nastavitvami ventilatorja v biosu, oz. če jih ni s programom za kontrolo ventilatorjev.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

PrimozR ::

To potem pomeni relativno visoke temperature pod stalno polno obremenitvijo, ker moraš kontroler ventilatorjev nastaviti tako, da na polno zažene ventilatorje šele nad temi špicami, praktično s step funkcijo. Pri senzorju temperature tekočine se pa lahko prilagajaš precej bolj zvezno. Razen, če BIOS/SW za kontrolo ventilatorjev omogoča timer, da dvigne hitrost ventilatorjev npr. s pol ali 1 minuto zamude ali kaj podobnega.

strumf666 ::

Nekateri biosi omogočajo nastavljanje odzivnosti ventilatorjev; vsak bolj pameten program za to pa tudi.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

PrimozR ::

Hm... Mogoče primer, kako to zgleda v BIOSu (npr. poimenovanje)? Ker se itak zdi uporaben fičr.

EDIT: sem pogooglal, obstaja cikel updejtanja hitrosti ventilatorjev, ampak to ni to, ker deluje v 'obe smeri', torej to enako dolgo tudi nažigal ventilator, ko to ni več potrebno. Nekako bolj smiselno bi bilo, da bi se recimo prilagajal po prednastavljeni krivulju, kjer bi za temperaturo vzel npr. moving average zadnje minute. Tako ne bi bilo treba imeti umetno visoko nastavljene temperature za 100 % ventilator, vseeno pa kratkih špic z enim aktivnim jedrom ne bi opažal s hitrimi spremembami hitrosti ventilatorja. Za daljši update čas je bilo npr. tudi izpostavljeno, da (jasno) povzroči večje spremembe v hitrosti ventilatorja, ko spreminja, kar naredi vse skupaj še bolj opazno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

strumf666 ::

Fan smoothing, se mi zdi, da je pisalo? Zame je bios kontrola ventilatorjev neuporabna, razen pwm/dc nastavljanja, tako, da niti ne vem če/kako dobro to deluje. Ugibam pa, da bi moralo delovat na način, kot si napisal, torej "moving average" glede na nastavljeno krivuljo in v tem primeru tut dobro delat; sprememb obratov bi bilo manj in počasnejše bi morale bit.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

PrimozR ::

Aha, torej uporabljaš dodaten SW? Katerega pa, če ni skrivnost?

Meni je v osnovi kontrola ventilatorjev v BIOS-u bolj smiselna, ker je bolj low level in neodvisna od OS-a.

strumf666 ::

https://www.argusmonitor.com/
Tut jes bi raje uporablja kontrolo iz biosa, pa žal ni na nivoju zgornjega programa.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

TOP ::

PrimozR je izjavil:

Niso.




AIO pride v poštev v določenih buildih, kjer ni placa za huge zračni hladilnik. Ampak meni je predpogoj pri ohišju tistih 160 mm višine za CPU hladilnik, da paše noter NH-D14/15 :)
Ja, lahko je par stopinj razlike, ampak imaš potem še vedno pumpo, ki ti generira hrup, težave z izhlapevanjem tekočine, itd. Pa dražji so AIO-ji.

Custom loop prinese prednosti, ampak v računalnik zmetati ~75 % cene PC-ja v blokih, radiatorjih in fittingih, da bo zadeva itak zastarela z novo generacijo hardwera (vsaj GPU blok)... Pa vzdrževanje... Nja, ne hvala :D

EDIT: pri tekočinskem hlajenju je edino prednost, da bi morda lahko zmanjšal špice zaganjanja ventilatorja pri kratkih obremenitvah, ki vseeno zagrejejo jedro. Ampak za to potrebuješ temperaturni senzor na tekočini, se ne smeš referencirati na CPU jedra.

Pri custom loop ni tako,kot ti trdiš,ker ga nimaš,če bi ga mel bi videl.O kakem vzdrževanju ti govoriš o dolitju vode v treh letih ene pol deci destilirane vode.In kar se tiče menjava CPU bloka je če menjaš iz Intela na AMD ali obratno in še te kupiš od kakšnega ki ga prodaja,tako da ni neki bav bav tole .Imam pa vodno že 12 let in iz njega ne grem.

PrimozR ::

GPU bloki zastarijo z vsako generacijo, cel kup ljudi za razliko od tebe pa poroča, da je treba redno menjati vodo/tekočino in čistiti bloke.

Verjetno se s pravilno izbiro tekočine, cevi in blokov (delrin top namesto pleksija) marsičemu izogneš, če se greš vodno z vidika performanca namest izgleda. Res je, da vodnega nimam, ampak ga tudi ne mislim imeti (oz. bi imel custom loop prej kot AIO). Je žal predrago za premalo prednosti.

strumf666 ::

Pri delrinu in/ali pastelni tekočini predvsem ne vidiš, kaj ti plava v vodi in se nabira v blokih :) Po drugi strani pa, če ni kaj narobe, se tega ne nabira toliko, da bi rabil pretirano pogosto pucat ali dolivat vodo. Spihavanje prahu je precej bolj pogosto opravilo, če si vsaj malo občutljiv na to. Cena pa je, kakršna pač je.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

TOP ::

PrimozR je izjavil:

GPU bloki zastarijo z vsako generacijo, cel kup ljudi za razliko od tebe pa poroča, da je treba redno menjati vodo/tekočino in čistiti bloke.

Verjetno se s pravilno izbiro tekočine, cevi in blokov (delrin top namesto pleksija) marsičemu izogneš, če se greš vodno z vidika performanca namest izgleda. Res je, da vodnega nimam, ampak ga tudi ne mislim imeti (oz. bi imel custom loop prej kot AIO). Je žal predrago za premalo prednosti.

Sam si si odgovoru na prvo uprašanje,zakaj nimam jaz težav.Zato ker sem vedu koga moram uprašat pred 12 leti kako in kaj in imaš SLO firmo ki je vodilna v svetu.Moraš točno vedet razmerje tekočine in kaka tekočina in ja imam plexsi blok z LED lučkami.Cevi so stare 12 let pumpa in blok isto.Vodo sem pa enkrat menjal ob menjavi ohišja in bila ista kot prvi krat,sam sem vseen zamenjal.Strumf666 je recimo omenil ne veš kaj ti plava v vodi.Zato pa moraš vodni blok pred prvo uporabo dobro oprati z kisom,da ven vrže vse smeti in potem nikdar več težav.Tako samo malo opisa,kako in kaj,da ni to nobeden bav bav,razen morda cene,ampak po toliko letih je razumljivo.Pa še ena enekdota,ker ene je strah voda elektrika,sam tole je destilirana voda.Ko sem zažel pred davnimi časi :D ni bilo še takšnih filtingov,ki so stisnili cev in posledično sem igral igre voda se mal segreje in cev se je snela in komp mi je sam ugasnu.Začel sem debelo gledat kaj je in kar naenkrat čutim v noge vodo pogledam in teće ven iz kompa v curku in po celi matični:D potem sem vse razdrl,celo v sedežu baterije je bila voda not :D,sem vse posušu plato prebrisal z destilirano vodo in zložu in vse je delalo BP naprej,nisem morel verjet :)):))

Alessio983 ::

evo sem še malo pogledal dvojne oz. trojne temperature, in katere se naj pazim ? :(

 cputemp

cputemp

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Horas ::

https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

tole je prava stvar in zelo lepa 8-)
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

PrimozR ::

Bože, 40 % višja cena zaradi jebenega rainbow barfa...

Horas ::

primerljiv je pa z high end noctuo 8-)

in pa be quiet sem pozabil
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Horas ()

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

kuglvinkl ::

FireSnake je izjavil:

Pasivna Noctua:


https://wccftech.com/noctuas-nh-p1-is-a...


po mojem je vseeno fino, da čez kišto vleče lahen neslišen vetrc, se pravi in + out, recimo 120mm na 600 RPM ali kaj podobnega.
Your focus determines your reallity

PrimozR ::

Itak da je. Tole pasivno pasivno deluje samo v odprtem ohišju na mizi, pa še to samo v primeru, da toplotne cevke niso postavljene navpično (torej rebra horizontalno) - to ne bo ustvarilo toplotnega dimnika skozi hladilnik.

FireSnake ::

Ta zadeva ima možnost nakupa tudi skoraj neslišnega ventilatorja.

+ fino rahlo prevetreno ohišje, pa se zmaga.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

PrimozR ::

@TeroDAG em... mislim da so ljudje od januarja letos že rešili svoje težave? Dead horse, beating it pa to?

Sicer pa kar se tiče prednosti, custom loop vodno jih definitivno še vedno ima, ker bo razlika med idle in full load bistveno manjša. Če ne zaradi drugega pa zradi termalne mase, ki pri vodnem je, pri zračnem hlajenju je pa ni.

Glede zanelsjivosti sistema z večjim številom (odpovedljivih) komponent mi pa ni treba razlagati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Truga ::

jaz sem mel ~5 let not eno tekocino pa ni blo nobenih problemov, menjal sem sele ko sem zamenjal cpu (in 1 leto kasneje se ko sem menjal gpu).

je pa res da se te dni vodno ne splaca vec. ko sem prvic montiral sem ga montiral zaradi zvoka, moj custom loop je tako tih da ga ne slisim niti ko grem spat. temperature so bile samo extra bonus (ceprav 980Ti ki fura samo 55-56 stopinj kljub 425W porabi ni bila tako napacna zadeva).

ko sem kupil nov gpu nisem sploh kupil bloka, ker ima referencna karta 0rpm mode, cpu blok pa bom tud zamenjal s tisto 15cm noctuo ob priliki. prav tako je zdaj koncno malo bolj resna konkurenca, tako da zdaj proizvajalci ne puscajo vec 20% lufta za frekvence/voltazo, in z vodnim dobis max kak procent ali 3...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Truga ()

Truga ::

no ne govor bedarij, na air coolerju se ne mores izognit temperaturam nad 70 stopinj ce overclockas, meni s custom loopom ne grejo prek 60 nit na ryzenu 3950x pri 600rpm ventilatorjih, ceprav je pecica. ce imas dober loop razlika se vedno bo.

e: also jayz je bebo, ne ga jemat za neko resno avtoriteto :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Truga ()

Kolepert ::

Zdravo, zanima me če kdo mogoče ve, so Dark Rock Pro 4 kompatibilni z 1700 socketom? Nameravam kupiti na mindfactory, ampak v opisu izdelka ne pise da je kompatibilen z tem socketom. Prilagam link. https://www.mindfactory.de/product_info...

Kakor gledam po clankih naj bi bil drugace?

kuglvinkl ::

Pasivna Noctua je testirana na Anandu.
Your focus determines your reallity

strumf666 ::

Kolepert je izjavil:

Zdravo, zanima me če kdo mogoče ve, so Dark Rock Pro 4 kompatibilni z 1700 socketom? Nameravam kupiti na mindfactory, ampak v opisu izdelka ne pise da je kompatibilen z tem socketom. Prilagam link. https://www.mindfactory.de/product_info...

Kakor gledam po clankih naj bi bil drugace?

https://www.bequiet.com/en/contact/lga1...
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

weasel ::

Ali je potrebno vsakih nekaj let ponovno aplicirati termalno pasto (ventilator je stock, brez prahu)? Imam i7-3770 in se mi segreva do 100% (ob gledanju Youtube...)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: weasel ()

gddr85 ::

imo če nisi 3+ leta nič odprl, bi pogledal, če ni stvar čisto suha, s svežo pasto bi se ziher moralo malo poznat

strumf666 ::

Če si mislil 100°C pol definitivno nekaj ni v redu s hlajenjem, če gre pa obremenitev do 100% pa s pasto ne boš nič rešil.
Member of OC-Lab Team
http://www.oc-lab.si/

weasel ::

Pardon, napaka v zapisu, mislil sem do 100°C, ja. Potem ga pa pomoje zathrottla, ker video in vse ostalo začne prekinjati.

gddr85 ::

to ziher ni normalno, dobr spucaj in menjaj pasto
..če hočeš pa tišino + dober performance, pa menjaš še tist stock mlinček za nekej s 120/140 fanom

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

weasel ::

Krivo je bilo pomanjkanje paste. Skoraj je ni bilo več. Tisto, kar je je še ostalo, je bilo posušeno.

kuglvinkl ::

In, kaksne imas temperature zdej?
Your focus determines your reallity

weasel ::

38-45 stopinj idle, do 70 stopinj na normalnem loadu. OK za stock ventilator, ki niti ne pokrije celotne površine procesorja.

klinker ::

Sej 3770 so kr hladni. Skoda da nimas K verzije, ker se tudi lepo navijejo.

Furbo ::

Ima kdo kakšno izkušnjo s FRACTAL DESIGN Torrent ohišji?
https://www.mlacom.si/search?q=torrent

Predvsem iz stališča glasnosti priloženih ventilatorjev.

Študiram, da bi po treh generacijah drobovja, končno zamenjal Antec Sonato za kaj novejšega.

V tole bi verjetno brez težav ruknil tisti novi pasivni monstrum od Noctue?

Uporaba office/gaming.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

ziga1990 ::

jaz bi raje kak noctuin hladilnik z ventilatorji kot pa tisto pasivno stvar
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

Prospekt ::

@Furbo
Imam Fractal Design R5 z 2x140mm in sta na najnižji nastavitvi izredno tiha ter že dovolj hladita.
Samo poskrbi, da bo na CPUju in napajalniku vent, ki gre lahko dovolj nizko z obrati, da ne bo sekalo iz tišine.
Sam sem uporabil Scythe Kotetsu in odlično sodelujejo že nekih 7 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Prospekt ()

Furbo ::

Hvala, sem si pogledal kup YT recenzij in prišel do podobnih zaključkov.

Zraven bom dal NOCTUA NH-D15, kakšen predimenziniran napajalnik, ki zna izklopiti ventilator (čakam ATX 3 modele), da se sploh ne bo zaganjal ventilator in smo zmagali.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Primoz1211 ::

After releasing the world's first heatpipe heatsink in 2000, and the first vertical vapor chamber Heatsink in early 2012, Cooler Master today announces broader adoption of Vapor Chamber Technology developed by Cooler Master's OEM and industrial cooling division in its retail Heatsinks. After the success of the TPC812 pioneering the use of modern vertical vapor chambers, Cooler Master is expanding the TPC series and will equip selected Models of the V series with Horizontal Vapor Chambers.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nasvet za hlajenje in utišanje PCja... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
10028473 (26518) kuglvinkl
»

[Zračno hlajenje] Kateri hladilnik za s939/754? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
10622656 (18553) svetetko
»

[Zračno hlajenje] Kateri hladilnik za LGA 755?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
427507 (6218) kmetek
»

[Zračno hlajenje] Kateri hladilnik za Socket A (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
9417694 (14817) Wofk

Več podobnih tem