» »

ISDN in dolžina kabla

ISDN in dolžina kabla

Mitch ::

Zanima me, ali je kakšna omejitev glede dolžine kabla, ki povezuje ISDN modem (notranji) in ISDN adapter? Ali lahko ta dolžina presega 8 metrov?

Aljo1 ::

Meni so rekli da več kot 7 m ni vredu, ker lahko modem crkne!?
Potem pa sem enemu telekomvcu to povedal, pa je prišel z enim kablom (15m) (trde žičke) dal na steno polek comp. neko razdelilno dozo, zaračunal 1000 SIT in sedaj naj bi bilo vse vredu.
Drugače pa sem sprva imal 10 m dolgi podaljšekl, merkur, pa je tudi delalo.

MadMax ::

V navodilih od NTBA je to lepo opisano in narisano.
Odvisno je od števila priklopljenih naprav.
Seveda v praksi lahko deluje tudi na večje razdalje, a v navodilih je opisano za garantirane dolžine.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

root987 ::

Mislim da z dolžino kabla tudi pada hitrost isdnja. Krajši kot je, bolje je. Nisem pa prepričan, če je to res.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

reber ::

Vsaj 100m gre, vendar: od NT enote gre štiri žilni vod po vtičnicah in zadnja vtičnica mora imeti zaključne upore. Do te zadnje vtičnice gre sigurno 100m, menda še 500(nisem siguren) od vtičnice do isdn terminala pa nekaj metrov cca 5m 100% menda pa tudi 15m brez problema. Pri teh stvarej je tako: 100% gre toliko in toliko, da pa še vedno deluje vendar je možno da kaj nagaja, so pa razdalje nekajkrat daljše.
Tisto kar ti je telekomovec montiral je bil najbrž utp kabel in na koncu zaključna vtičnica.
Jaz imam po bajti napeljan 4 žilni vod, v vsakem prostoru je vtičnica, zadnja v vrsi pa je zaključna. Na vseh vtičnicah dela katerikoli isdn terminal normalno. Kabla je ene 30m vtičnic je 5, isdn aparati so 4, občasno 5.

MadMax ::

Torej, kot vidim, ste nekateri izredno leni, da se vam ne da pogledat v navodila NTja:
Konfiguracija vodila So:

1. Kratko pasivno vodilo: do 8 naprav, dolzina od NT do zadnje naprave 100÷200m max, odcepki ostalih naprav do 10m.

2. Razširjeno pasivno vodilo: do 4 naprave, NT do zadnje 500÷1000m max, odcepki spet do 10m, vsi odcepki na 25÷50m od zaključne naprave.

3. Točka÷točka: 1 naprava, NT-naprava 800÷1500m max.

Vsekakor velja pogoj za zadnjo vtičnico zaključeno z upori, kot je že dejal reber.
/edit: seveda lahko stvar dela na daljše razdalje, le nihče vam tega ne garantira...

Jaz imam po bajti 70m kabla, 5 aparatov, testirano na 7 (en je modem za testne namene, in ja, rabim se en aparat;) ), vse dela b.p.

Ne, z razdaljo hitrost ne pada. Stvar dela ali pa ne.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

Mitch ::

Hvala za odgovore! Imam pa še eno vprašanje glede ISDNja, ki mi ga bodo v kratkem prišli montirat Telekomovci. Od enega njihovega mojstra sem namreč slišal, da je za povezavo ISDN naprav z NTjem dovolj uporabiti štiri žilne kable, vendar pa če prav razumem, bi morala biti povezava narejena z najmanj šestimi žilami -> dva B (podatki) kanala + D (servisni) kanal?

para! ::

Mitch, kjer gre za govorni prenos (telefon) je kabel lahko le 4-žilni. Podatkovni kabel ima 8 žil.

lP
Death before dishonor!

ToniT ::

@Jazz: Tudi Ethernet uporablja samo 4 žile, je pa priporočljivo uporabljati 8 žilni kabel.

Poldi112 ::

Zraven telefona pride 4 zilni. Kar je logicno. Itak noben telefon ne uporablja 2 kanala naenkrat

MadMax ::

Poldi112:
Potem po tvoje modem rabi 8 žic za hkratno delovanje obeh kanalov (128k)? :(
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Poldi112 ::

Ne bi vedel. Moj ne podpira obeh.
Kako je na narocnikovi strani s tem ne vem. Med nt in centralo se uporablja casovni multiplex za vse kanale (2b in 1d), tako da rabis samo en par zic.

Mavrik ::

Ne rabi. Potem bi ti moral imeti 8 žilni kabel do računalnika (ker računalniški modemi lahko izkorsitijo oba kanala naenkrat). Prav tako ADSL, ki uporablja 247 kanalov (ne vse naenkrat). Kakšen kabel bi potem rabo za to?
The truth is rarely pure and never simple.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ISDN vtičnice in LAN

Oddelek: Omrežja in internet
122568 (2311) SepoX
»

Utp kabel in ISDN telefon

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
163353 (2834) Gogo
»

UTP s samo 2 paricami ??

Oddelek: Strojna oprema
342342 (1850) Tomay
»

pomoč- kakšen kabel

Oddelek: Omrežja in internet
71982 (1898) mare_
»

Mreza (oddaljenost)

Oddelek: Pomoč in nasveti
292070 (1666) VASkO

Več podobnih tem