» »

UTP s samo 2 paricami ??

UTP s samo 2 paricami ??

Suhy ::

Mene zanima kako je v praksi in teoriji, če uporabljam za mrežo samo 2 parici(4 žice).

bosstjann ::

dela sam mogoče ne na velike razdalje

gumby ::

10 mega mreža deluje, za 100M in več pa rabiš vse štiri parice...

MadMax ::

Tudi 100M dela na 2 parici.
Za 1G pa res ne vem.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

pitbul ::

Vedno se uporabljata dve parici, pa naj bo to za 10/100 Mb ali za 1G. Problem nastane takrat ko imaš nekoliko daljše razdalje in nimaš barv v konektorju pravilno razporejenih,takrat lahko pride do napak pri prenosu.

Kar se tiče 1G povezavah pa kabl ne sme biti krajši od treh mtrov, ker se včasih zgodi da se niti ne poveže, če je kabel prekratek

int47 ::

Ne moreš uporabljati naprav, ki se napajajo iz UTP kabla. Drugače ni problemov.

Tomay ::

@int47 kaj se sploh napaja prek utp?
Ta cenejše mrežne sploh nimajo vseh 8 kontaktov ampak samo 4, torej dve parici, drugi dve sta samo za zmanjšanje crosstalka, kot pri 80 žilnih ide kablih.
Voodoo 4Ever

sash ::

Preko odvečnih paric se lahko napajajo recimo razne IP kamere, IP telefoni, video serverji, ...
--------------------
Think different...
TOROiD Group

Suhy ::

Najlepša hvala za razjasnitev.

TribesMan ::

OMFG kdo od tukaj res verjame v to kar je sam napisal?

Tud eden od vas ni pravilno ugotovil... zal.

Zadeva gre takole:

Rabite naceloma vedno vseh 8 paric, vendar 10 in 100Mbps mreze uporabljajo samo kontakte 1,2,3,6. Pri 1Gbps je pa tako da se uporabjajo vse 4 parice, s tem da je hitrost na posamezni parici 500Mbps... za v vsako smer se uporabljata 2 parici kar da na koncu 1Gbps full-duplex...

Torej 2 parici sta cist OK dokler ne pridete do Gigabit mreze, potem pa vam bo mogoce kdaj zal da ste sparali na tistih dveh paricah... Ce delas fiksno napeljavo po bajti se ti ne splaca komplicirat, ker bodo bodoce nadgradnje veliko cenejse, ce bos ze sedaj pripravljena na gigabit.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

MadMax ::

TribesMan:
Jaz stojim za svojimi vrsticami.

In o nadgradnjah razmisljat.... Brezveze.
Sam sem s prihodom ADSLja omrežil celo bajto, skor 200m kabla. Pa čist brezveze. WiFi bi me prišel ceneje.
Preden bo potrebno nadgrajevat, bo tudi baker že rahlo zastarel, se ti ne zdi? Ali pa bo Cat5 prešvoh, ker bo oplet nujen.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

BigWhale ::

Jaz sem se odlocil, da po hisi ne bom vlekel kablov. Zaenkrat bo WiFi dovolj, v najslabsem primeru bo sel en kabel v dnevno sobo, da bo dovolj bandwidtha za gledanje filmov.

b ::

Me prav zanima kaksen kabel si kupil, ce bi bil wifi cenejsi. 200m cat5e dobis za max 15 jurjev. Vse kar je vec je _krepko_ preplacano. Ne vem kaksen AP in koliko kartic bos dobil za 15 jurjev.

pitbul ::

Tud 15 k SIT je preveč.Kabl se dobi za 47-49 SIT na meter. Se prav 200 m Kabla ne sme bit več kot 10k SIT.

lp

ThinMan ::

Recimo da racunaš na ftp kabel (oklopljen), pol se cekini povečajo >:D >:D

lp,
----
"We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails"

MadMax ::

Saj se ne gre samo za ceno kabla.
Koneckoncev sem tudi router moral kupit (res mi ni padel kot darilo z neba), pa mrežne k. niso zastonj (par k tle, par k tam...).
Vtičnice, vrtanje, razbijanje, tralala...
Nenazadnje zvit pokrov motorja na avtu, ki je bil ob nepravem trenutku v garaži...

Da ne omenjam da se wifi bolje obnese ob nevihtah (nevarnost strele po telefonski liniji).
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

sash ::

Da ne omenjam da se wifi bolje obnese ob nevihtah (nevarnost strele po telefonski liniji).

Od kot ti take ideje da dela WiFi boljše ob nevihtah ? Sam imam ethernet kabl že ene 4 leta pa je čust navaden UTP in dela ob vseh vremenskih razmerah BP :D

Kake veze matelefonska linija ?:\

Se pa s popolnoma strinjam s tabo da je ogromno dela in še več denarja potrošenega na malenkostih kot so vtičnice, konektorji, ....
--------------------
Think different...
TOROiD Group

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sash ()

Tomay ::

Nihče pa ne pomisli na sevanje wi-fi-ja. Jaz bom obnavljal stanovanje pa bom dal ftp kabel not, zdaj pa razmišljam celo o optiki. A ve kdo kolko stane meter optike?
Voodoo 4Ever

sash ::

cena optike cca 300 sit/m (2× MM 62.5um) + zaključitev (konektorji, kaseta, delo)
--------------------
Think different...
TOROiD Group

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sash ()

SasoS ::

kabel ni tak problem pri optiki...problem so ostale stvari - switch, mrežne. Vse to te potem pride precej več kot povprečna plača.

MadMax ::

sash:
Nočeš razumet. Ko ti bo strela prek telefonske linije razbila modem, router in par PCjov, se spomni na tole.
Parapetni kanali in vtičnice zanje so tebi drobiž? Za vtikače ne rečem, celo pest jih maš za 2 jurja. Maš pač srečo da maš dost $$$. Lucky you.
Sarkazem pa pusti doma, ne ga vlačit po forumih.

/edit: o ADSL modemu govorim, ne o dial-up.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

Gandalfar ::

pitbul: kako to, da se gigabit noce povezat s prekratkim kablom?

Tomay ::

Jz bi zaenkrat samo položil optični kabel in ga še ne bi uporabljal kao "forward thinking", čeprav bi me stalo kar nekaj. Mislim, da bo moral biti ftp z gigabitnim ethernetom še nekaj let, če ne celo deset let dovolj.

@gandalfar tudi navadni 100Mb etherent naj ne bi delal s kabli krajšimi od 1m. To je najbrž zaradi tehnologije delovanja. Če je kabel prekratek so medsebojne motnje prevelike. (mislim da)
Voodoo 4Ever

Tear_DR0P ::

OK če je kdo sred mesta doma, se mu strele v telefonski kabel ni treba bat, kvečjemu v anteno, če WiFI uporablja tko kot jst. Tist da za gigabit rabiš vseh 8 paric, drgač pa ne je tudi dejstvo. Okol dolžin nisem prepričan, sam vem da men 100Mb dela na 50 meterskem kablu z manj kot 1% izgube, pa ni STP, pa vzporedno teče napajanje 220V, po dimniku od bloka. WiFi po stanovanju je pa ne hvala za mene. Načeloma 2.4 GHz nebi smel vplivat na ljudi. Sam če maš mnogo oddajnikov pa sprejemnikov, po mojem lahko zelo vpliva na tebe. Aja pa še vsak kurčev WiFi port morš zaščitit, da se ti kdo ne proba gor prklopit (recimo js>:D ).
Je pa res zelo škoda delat UTP na dve parici, kr te na 8 paric nič več ne košta, mogoče celo manj.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

mazy ::

men je zadnjič strela trešla v linijo in je šel adsl modem, 2 porta na switchu in mrežna kartica.

nej povem da linija ni bla vklučena v tisto zaščito ki jo dobiš poleg isdnja, drugače mislim da bi tisto malo pripomoglo.

mi je pa to prvič strela vdarla.

BigWhale ::

WiFi je kar hitro lahko cenejsi od kabla. Sploh ce moras celo bajto razkopat, da polozis kable (jasno ne bos kar po tleh kablov vlekel, kabli morajo iti po ceve, oziroma parapetnih kanalih. Potem so tukaj se doze, patch panel, ce delas stvari tako kot treba... :)

Mnja...

pitbul ::

Gandalfar:

Čist točno ne bi vedu, iz prakse je sigurno tko ker sem enkrat že naletu na mino ker sem mel prekratke kable. Je pa nekaj v zvezi z DSP (Digital Signaling Processing), ki vedno pomeri linijo ko se poikuša povzat in pri Gb interfacih so razmere za UTP kable že izredne in ga zjebe inmpedanca. Zakaj pa pojma nimam, tok pa spet ne vem :\ :\

lp

Tear_DR0P ::

OK tele zadeve z dolžino mi sicer niso povsem jane, vendar vem da v patchpannelih za 100 Mb mreže maš manj kot 0.5 m kable. A tam so pa lahko tko kratki????
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

pitbul ::

Dolžina za 10/100 Mb mrežo ni pomembna. Problemi nastanejo pri 1Gb povezavah.

Pa še to v patchpanellih gre ponavadi samo za podlajšek iz kabla do Switcha, če si jst to prov predstavljam

lp

MadMax ::

Panel že, toda šteje dolžina med napravami.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

BigWhale ::

10Base2 je tudi imel minimalno dolzino kabla... ;)

gumby ::

10base2 ima omejitve glede dolzine kabla zaradi zaznavanja trkov... pri utp mrezi (zvezdasti topologiji) tega ni

Tomay ::

Za patch panele imaš posebne kable, ki so krajši od 1m.
Voodoo 4Ever

odklop ::

Zanima me kako je potem najbolje priklopit za mrežo če imaš 3 parice (6 žic). Se pravi 2 parici sta dovolj za 10/100, kako pa je s 3 paricami.
Sam imam v hiši pod ometi kabel z 6 žicami, kako bi torej priklopil za najboljšo povezavo!
S tem nimam nobenih izkušenj!
Hvala za pomoc!
LP

Tomay ::

Če je utp kabel potem zveži samo 2 parici tretjo pa lahko vežeš na pine 4,5 ali 7,8 ni pa nujno.
Voodoo 4Ever


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

UTP kabel na razdalji 100m naenkrat ne deluje več

Oddelek: Omrežja in internet
374944 (4282) ...:TOMI:...
»

UTP kabel

Oddelek: Omrežja in internet
164572 (4163) 111111111111
»

internetna povezava pod zemljo

Oddelek: Omrežja in internet
122486 (2218) energetik
»

UTP PARICE (aktivne)?

Oddelek: Omrežja in internet
92001 (1758) Tomay
»

hišni omrežje preko telefona

Oddelek: Omrežja in internet
131015 (816) Lincolin

Več podobnih tem