» »

Najbližje Soncu v zgodovini!

Najbližje Soncu v zgodovini!

Slo-Tech - V nasprotju z intuitivnim prepričanjem je teže poleteti proti Soncu kakor proč, pri čemer glavni razlog ni vročina, temveč fizika nebesnih teles. Zato je toliko impresivnejši včerajšnji dosežek sonde Parker Solar Probe. Izstrelili so jo avgusta 2018 z raketo Delta IV Heavy, včeraj pa se je Soncu približala na 6,1 milijona kilometrov, kar je najbolj v zgodovini človeških sond. Za primerjavo povejmo, da je Zemlja od Sonca oddaljena 150 milijonov kilometrov. Pri tem si Parker Solar Probe pomaga z Venerino gravitacijo, ki jo bo izkoristila sedemkrat. Sonce bo skupno obkrožila 24-krat, približala pa se mu je sedemkrat bolj kot Merkur. V naslednjih obhodih bliže kot sedaj ne bo več.

Na razdalji zgolj 6,1 milijona kilometrov je temperatura 1400 °C, ki jo bodo prestregli toplotni ščiti. Instrumenti, s katerimi sonda meri fizikalne veličine, bodo ostali pri prijetnih 30 °C. Merila bo tok energije s Sonca, ki ogreva korono in povzroča Sončev veter, določila strukturo in dinamiko plazme in magnetnih polj ter preučevala prenos visokoenergijskih delcev. Sončev veter je tok nabitih delcev, ki brizgajo s Sonca in letijo tudi mimo Zemlje s hitrostjo 400 kilometrov na sekundo.

Parker Solar Probe ima zategadelj štiri instrumente: SWEAP (Solar Wind Electrons Alphas and Protons Investigation) za štetje elektronov, protonov in helijevih jeder v Sončevem vetru, teleskop WISPR (Wide-field Imager for Solar Probe Plus) za opazovanje korone in heliosfere, FIELDS (Electromagnetic Fields Investigation) za merjenje udarnih valov v plazmi v Sončevi atmosferi in instrumenta IS-IS (Integrated Science Investigation of the Sun) oziroma masni spektrometer za določitev elementov v Sončevi atmosferi.

NASA je med obhodom izgubila stik s sondo. Ali je preživela, bo znano čez dva dni.

6 komentarjev

Seljak ::

Me zanima, če bo sonda poslala kakšne slike ali posnetke sonca?

johanblond ::

V nasprotju z intuitivnim prepričanjem je teže poleteti proti Soncu kakor proč, pri čemer glavni razlog ni vročina, temveč fizika nebesnih teles.


Prvič slišal, zato sem se za nasvet obrnil na ChatGPT:

Leteti proti Soncu je težje kot stran od njega zaradi dinamike orbitalne mehanike in vpliva gibanja Zemlje okoli Sonca. Tukaj je razlog:

Orbitalna hitrost Zemlje:
Zemlja kroži okoli Sonca s povprečno hitrostjo približno 30 km/s. Vsako vesoljsko plovilo, izstreljeno z Zemlje, podeduje to hitrost.
Da bi doseglo Sonce, mora vesoljsko plovilo to orbitalno hitrost znatno zmanjšati, da "pade" proti Soncu. To zahteva ogromno energije za izničitev Zemljinega orbitalnega momenta.

Gravitacijska pomoč v primerjavi z zaviranjem:
Gibanje stran od Sonca običajno vključuje uporabo Sončeve gravitacije za "zaletni učinek" ali uporabo pogona za pobeg iz njegovega gravitacijskega vleka.
Gibanje proti Soncu pa zahteva premagovanje inercije zaradi Zemljinega gibanja in neposredno nasprotovanje Sončevi ogromni gravitaciji, kar zahteva natančne in energijsko zahtevne manevre.

Zahteve za delta-v:
Delta-v (sprememba hitrosti) je merilo napora, potrebnega za spremembo trajektorije vesoljskega plovila.
Delta-v, potrebna za "padanje" proti Soncu in njegov dosežek, je večja kot delta-v za pobeg iz sončnega sistema, saj mora vesoljsko plovilo premagati tako Zemljino orbitalno hitrost kot lastne prilagoditve trajektorije za usmerjanje proti Soncu.

Izzivi energetske učinkovitosti:
Vesoljska plovila uporabljajo gravitacijske pomoči planetov ali dolge spiralne trajektorije (na primer mimoleti Venere za Parker Solar Probe), da postopoma zmanjšajo hitrost in se približajo Soncu na bolj učinkovit način.
Neposreden let proti Soncu brez takšnih pomoči bi zahteval nepraktično količino goriva.

Skratka, težava je v premagovanju Zemljinega orbitalnega momenta in potrebi po natančnih prilagoditvah trajektorije, da bi nasprotovali gravitacijskim in gibalnim dejavnikom.

Ales ::

johanblond je izjavil:

V nasprotju z intuitivnim prepričanjem je teže poleteti proti Soncu kakor proč, pri čemer glavni razlog ni vročina, temveč fizika nebesnih teles.


Prvič slišal, zato sem se za nasvet obrnil na ChatGPT: ...

Genijalno, ni kaj. In na žalost potem ta kup dreka še nalepil sem.

Seljak ::

ChatGPT se ne moti...

ZigaZiga ::

Ste se kdaj igrali igro "telefonček"?

No, stvari generirane z LLM-ji / AI me spominjajo na končni rezultat te igre. Včasih je dokaj pravilno, včasih pa totalna polomija.

Da znaš ocenit pravilnost in smiselnost generiranega, moraš poznat stvari, o katerih sprašuješ na ChatGPT in drugih.

Dodatno: Če ChatGPT ne navede uporabljenih virov, je to verodostojno ravno toliko kot filozofiranje sosedove Francke.

mr_chai ::

Ena zanimivost. Na "površju" sonca naj bi bilo 100x - 400x hladneje kot v njegovi atmosferi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sonda Parker se je potopila v sončevo korono

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
125604 (3087) Aggressor
»

Prvi izsledki sonde Parker odpirajo novo poglavje v raziskovanju Sonca

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
54190 (2825) Dr_M
»

V živo: Izstrelitev sonde Parker proti Soncu preložena na jutri dopoldne

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
146926 (2944) Redorange
»

Proti Soncu!

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
159209 (6413) nekikr
»

NASA načrtuje vesoljsko odpravo proti Soncu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4413238 (11138) Sn0wMaN

Več podobnih tem