» »

Spontano eksplodirala bomba iz II svetovne vojne

Spontano eksplodirala bomba iz II svetovne vojne

Avenger ::

Iz 24 ur:
Ameriška bomba iz druge svetovne vojne, ki je bila zakopana na oz. pod japonskim letališčem Mijazaki, je nenadoma eksplodirala in poškodovala del steze. Upravljalec letališča je zaradi incidenta odpovedal več kot 80 letov. Ranjen ni bil nihče.

Ko je bomba eksplodirala, v bližini na srečo ni bilo nobenega letala, je sporočilo japonsko ministrstvo za promet. Preiskava je pokazala, da je eksplodirala približno 226 kilogramov težka ameriška bomba iz druge svetovne vojne. Kaj je povzročilo nenadno detonacijo, oblasti še ugotavljajo.


Bombe iz II svetovne niso nič nenavadnega, vedno jih kje odkrijejo. Standard je, da v medijih objavijo, da so zaprli območje, evakuirali prebivalce, bombo delno izkopali in detonirali, ali prestavili na drugo lokacijo in detonirali tam. Big dil. Moja razlaga je bila, da po 80 letih vžigalnik pač ne dela več, itak da je vse korodiralo, eksploziv pa nima več take moči, vžgat se sam ne more. No, očitno lahko.

Zanima me, kako je to mogoče? Če je takole eksplodirala ena, ali lahko pričakujemo da bo nenadoma eksplodirala še kakšna? Kje sredi mesta? razen, če gre za izjemno specifičen primer - v tem primeru je bila bomba zakopana pod stezo, ki je z zgornje strani pokrita z asfaltom, torej je na suhem, voda ni mogla prit do dol. Ne vem, ne znam si razlagat...
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

sbawe64 ::

V MB jih je bojda še kar lepo število v zemlji (+20).
2020 is new 1984
Corona World order

denabiker ::

Kaj si nor, jaz sem dosti po MB, torej me lahko enkrat v luft odnese....30 tisoč bomb odvrženih na Slovenijo. Deset odstotkov naj jih ne bi eksplodiralo in so potencialna nevarnost.

Tody ::

Trenje je lahko povzročilo to. Glede na to da par ton večkrat dnevno udarl v bombo je še dolg časa rabila.

denabiker ::

Med vojno je Maribor doživel 268 letalskih alarmov in 29 bombnih napadov. V njih je 1518 zavezniških letal odvrglo na mesto kar 15.795 bomb, težkih 4750 ton. Odvržene bombe so popolnoma porušile ali poškodovale 2290 ali 47 odstotkov zgradb, brez strehe nad glavo je ostalo več kot 4200 Mariborčanov. Življenje je izgubilo 483 ljudi, med njimi 60 otrok, ranjenih je bilo 352 ljudi....Rekord je pa bil ko so zavezniki bombardirali Maribor 7. januarja 1944. Na mesto so odvrgli 276 bomb, ki so ubile 55 ljudi, 52 ljudi huje ali lažje ranile in poškodovale 224 hiš.

denabiker ::

sbawe64 je izjavil:

V MB jih je bojda še kar lepo število v zemlji (+20).


drugačne so informacije, V Mariboru še najmanj tri tisoč neeksplodiranih bomb predvsem na območju od Studencev do Tezna.

Kot nam je povedal zgodovinar Sašo Radovanovič, avtor knjige Bombardiranje Slovenije 1944-1945, je bilo na območje Maribora v letih 1943 in 1945 v strateških in taktičnih bombnih napadih odvrženih okoli 30.000 bomb, a sodeč po zadnjih dokumentih, ki jih je pridobil iz ZDA, vse kaže, da jih je bilo še več. Že med vojno so zavezniki ugotovili, da vsaka peta britanska in vsaka sedma ameriška bomba ob padcu na tla ni eksplodirala, danes velja informacija, da od 10 do 15 odstotkov bomb ni eksplodiralo. Radovanovič je avgusta 2023 skupaj z Geodetskim inštitutom Slovenije analiziral in geolociral neeksplodirane letalske bombe, ki so ostale po bombnem napadu na Maribor 8. marca 1945. Za vzorec so vzeli predel severno od koroškega kolodvora do Ceste proletarskih brigad in samo na tem območju.

M.B. ::

Tudi pri kinu na Studencih sta 2
 Zemljevid bomb

Zemljevid bomb



Drugače pa ja lahko jo kar tako raznese. Mislim da lani je v avstriji pri belem dnevu na nekem bregu jo razneslo pa je bil 7m krater.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

bm1973 ::

Avenger je izjavil:

Moja razlaga je bila, da po 80 letih vžigalnik pač ne dela več, itak da je vse korodiralo, eksploziv pa nima več take moči, vžgat se sam ne more. No, očitno lahko.

Zanima me, kako je to mogoče? Če je takole eksplodirala ena, ali lahko pričakujemo da bo nenadoma eksplodirala še kakšna? Kje sredi mesta? razen, če gre za izjemno specifičen primer - v tem primeru je bila bomba zakopana pod stezo, ki je z zgornje strani pokrita z asfaltom, torej je na suhem, voda ni mogla prit do dol. Ne vem, ne znam si razlagat...

S časom postane detonator kemično nestabilen. Kaj se lahko zgodi potem, ne ve nihče.

V tem primeru je pač eksplodiral...

Zato imajo bombe, eksploziv tudi življenjsko dobo in je na koncu le tega vedno neka vojna...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bm1973 ()

kow ::

Taksne novice so zelo redke. Ceprav je od vojne minilo ze 80 let in je v tleh ogromno neeksplodiranih bomb. Mislim, da lahko Mariborcani mirno spijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

bbbbbb2015 ::

denabiker je izjavil:

Med vojno je Maribor doživel 268 letalskih alarmov in 29 bombnih napadov. V njih je 1518 zavezniških letal odvrglo na mesto kar 15.795 bomb, težkih 4750 ton. Odvržene bombe so popolnoma porušile ali poškodovale 2290 ali 47 odstotkov zgradb, brez strehe nad glavo je ostalo več kot 4200 Mariborčanov. Življenje je izgubilo 483 ljudi, med njimi 60 otrok, ranjenih je bilo 352 ljudi....Rekord je pa bil ko so zavezniki bombardirali Maribor 7. januarja 1944. Na mesto so odvrgli 276 bomb, ki so ubile 55 ljudi, 52 ljudi huje ali lažje ranile in poškodovale 224 hiš.


In obstajajo arhivi analitskih posnetkov, kjer je izvidniško letalo fotografiralo področje PO bombandiranju. Neeksplodirane bombe so kot pike, brez kraterjev.

Tehnično gledano, vemo kje so te neeksplodirane bombe. Zdaj je potrebna AI ali nekaj, da gre skozi vse te pike in ugotovi, kaj je flek od razvijanja in kaj neeksplodirana bomba.

Vse to velja za *VSA* bombandiranja zaveznikov v Evropi.

kow je izjavil:

Taksne novice so zelo redke. Ceprav je od vojne minilo ze 80 let in je v tleh ogromno neeksplodiranih bomb. Mislim, da lahko Mariborcani mirno spijo.


Seveda, lahko mirno spiš na neeksplodirani bombi. Saj nisi kraljična na zrnu graha, da bi te bomba zbadala v hrbet.

Izkopavanje neeksplodiranih bomb prinese ogromno problemov, nihče to ne izkopava per-se. Že parcelo boš težko prodal, če skriva bombo ali dve.

Zgodovina sprememb…

FrRoSt ::

Avenger je izjavil:

Iz 24 ur:
Ameriška bomba iz druge svetovne vojne, ki je bila zakopana na oz. pod japonskim letališčem Mijazaki, je nenadoma eksplodirala in poškodovala del steze. Upravljalec letališča je zaradi incidenta odpovedal več kot 80 letov. Ranjen ni bil nihče.

Ko je bomba eksplodirala, v bližini na srečo ni bilo nobenega letala, je sporočilo japonsko ministrstvo za promet. Preiskava je pokazala, da je eksplodirala približno 226 kilogramov težka ameriška bomba iz druge svetovne vojne. Kaj je povzročilo nenadno detonacijo, oblasti še ugotavljajo.


Bombe iz II svetovne niso nič nenavadnega, vedno jih kje odkrijejo. Standard je, da v medijih objavijo, da so zaprli območje, evakuirali prebivalce, bombo delno izkopali in detonirali, ali prestavili na drugo lokacijo in detonirali tam. Big dil. Moja razlaga je bila, da po 80 letih vžigalnik pač ne dela več, itak da je vse korodiralo, eksploziv pa nima več take moči, vžgat se sam ne more. No, očitno lahko.

Zanima me, kako je to mogoče? Če je takole eksplodirala ena, ali lahko pričakujemo da bo nenadoma eksplodirala še kakšna? Kje sredi mesta? razen, če gre za izjemno specifičen primer - v tem primeru je bila bomba zakopana pod stezo, ki je z zgornje strani pokrita z asfaltom, torej je na suhem, voda ni mogla prit do dol. Ne vem, ne znam si razlagat...


Je ravno včeraj, pravuaprav danes, nekaj po polnoči razlagal nekdo iz muzeja vojaške zgodovine, se mi zdi če sem pravilno razumel, da to zna biti problem. Tudi pri nas. Da so se že obrnili na vlado in odločevalce, premaknilo se ni pa še nič. Niti zakonodajalno!

Bombe bodo začele z eksplozijami. Ker so vžigalniki kemični. Tako nekako kakor baterije. Po določenem času spusti tekočino....
Ocenjujejo, da je v slo okoli 6000 neeksplodiranih bomb. Največ v mariboru in Gorici. Odkrijejo pa samo tiste, ki jih naključno najdejo. Če sem su prav zapomnil, so naredili poskisni projekt in jih kat nrkaj našli na 100he velikem območju v Mb.

kow je izjavil:

Taksne novice so zelo redke. Ceprav je od vojne minilo ze 80 let in je v tleh ogromno neeksplodiranih bomb. Mislim, da lahko Mariborcani mirno spijo.


Seveda, če ti tako pravš! :))

Saj verjetno bodo, dokler se ne oglasila prva!? :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()

Barbarpapa2 ::

Dober dan...

bbbbbb2015 je izjavil:


In obstajajo arhivi analitskih posnetkov, kjer je izvidniško letalo fotografiralo področje PO bombandiranju. Neeksplodirane bombe so kot pike, brez kraterjev.

Tehnično gledano, vemo kje so te neeksplodirane bombe. Zdaj je potrebna AI ali nekaj, da gre skozi vse te pike in ugotovi, kaj je flek od razvijanja in kaj neeksplodirana bomba...



Ta teorija v urbanih okoljih bolj slabo drži. Višinska bombardiranja so se izvajala tako, da so bombniki nad ciljem bolj ali manj odvrgli bombe, ki so potem tvorile neke vrste preprogo v smeri leta bombnikov. Se je dogajalo, da je bomba zadela hišo in ni eksplodirala, zraven nje pa je kasneje padla druga in detonirala, poškodovala ali čisto porušila hišo in ruševine so popolnoma prekrile mesto zadetka neeksplodirane bombe...

Nemci sami so kartirali zadetke in neeksplodirane bombe v Mariboru, pa niso uspeli pokartirati vseh. Kolikor vem, so ti dokumenti ohranjeni in po teh dokumentih je po vojni (ne vem točno, kdaj) nastal ta zemljevid:

 Maribor - bombardiranje WWII

Maribor - bombardiranje WWII



Pri zemeljskih delih znotraj Mb se na neeksplodirane bombe dokaj zlahka naleti. Sem se slabih 5 let nazaj vozil mimo ene, 500 kilogramske, ki so jo ob obnovi železniške postaje našli na železniškem nasipu med postajo in mostom. Smo se v počasni vožnji par dni mimo vozili, dokler je niso odstranili... Pa so vlaki preko nje vozili vse od padca med IISV do najdbe leta 2019...

https://siol.net/novice/slovenija/marib...

Na srečo se še nobena ni "spomnila", da bi počila, verjetnost takega dogodka pa obstaja, dokler so te bombe v zemlji (z živimi detonatorji...)...

Da vas dež ne bi prveč zmočil...

Jože

Sparkxl ::

Bi rekel da je to bolj redkost. V evropi je neeksplodiranih bomb, sploh v nemčiji verjetno na miljone. In je taka novica zelo redka. Del francije, "zone rouge", je posejan z bombami iz ww1 in to tudi ni prav pogost pojav. Možnost da se to zgodi verjetno 1:1 mio

FrRoSt ::

Sparkxl je izjavil:

Bi rekel da je to bolj redkost. V evropi je neeksplodiranih bomb, sploh v nemčiji verjetno na miljone. In je taka novica zelo redka. Del francije, "zone rouge", je posejan z bombami iz ww1 in to tudi ni prav pogost pojav. Možnost da se to zgodi verjetno 1:1 mio


Poznaš Sabotin!? Si že kdaj slišal. To je pri Gorici. Kot Šmarna gora, pri Lj. Pa ne samo Sabotin.... So območja, iz Soške fronte, kjer še sedaj ležijo neeksplodirane bomne iz ww1! Domačini to vedo zato ta pobočja niso tako obljudena, na srečo pa tudi gobe tam ne rastejo. :))

Verjetnost 1: miljon praviš!?? No če naši laiki :)) ocenjujejo, da imamo okoli 6000 talih, nekaj sto kilogramskih bomb, ki naj bi bile še zasute z zemljo in asfaltom,to pa res ni problem.

Barbarpapa2 je izjavil:

Dober dan

Da vas dež ne bi prveč zmočil...

Jože


:))

Joža, pust ti dež! Saj niso iz cukra!! ;)

Samo bombe naj pustijo pri miru in se igrajo z njimi!! Saj veš, lakšni so ti otroc!? 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()

no comment ::

Komaj čakam, da se preselimo na Mars. Tu ni več za žvet...

fikus_ ::

Ali ni bilo pri zadnjem večjem požaru na primorskem govora tudi o neeksplodiranih bojnih sredstvih?

"Sodelovala je tudi enota za neeksplodirana ubojna sredstva. Po besedah njenega poveljnika Darka Zonjiča je prvi dan požara eksplodirala 75-milimetrska topovska granata, ponoči pa so zaznali še dve ročni bombi, ki naj bi eksplodirali. Gre za ostanke iz prve in druge svetovne vojne, a v tem pogledu tokratni požar ni bil tako tvegan kot tisti pred dvema letoma. "Na srečo to ni primerljivo s tistimi požari v letu 2022, kjer smo bili na zelo nevarnem terenu," je povedal Behin."

vir:
https://primorske.svet24.si/kronika/poz...
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

kow ::

Kaksno povezavo vidite v rocnih bombah, topovskih granatah ipd. z neeksplodirani bombami (vec kot 100kg) odvrzenimi iz letal, pa res ne razumem.

˙janezvalva ::

Avenger je izjavil:



Zanima me, kako je to mogoče? Če je takole eksplodirala ena, ali lahko pričakujemo da bo nenadoma eksplodirala še kakšna? Ne vem, ne znam si razlagat...

Gre verjetno za kakšno senzacionalistično zavajanje

FrRoSt ::

fikus_ je izjavil:

Ali ni bilo pri zadnjem večjem požaru na primorskem govora tudi o neeksplodiranih bojnih sredstvih?

"Sodelovala je tudi enota za neeksplodirana ubojna sredstva. Po besedah njenega poveljnika Darka Zonjiča je prvi dan požara eksplodirala 75-milimetrska topovska granata, ponoči pa so zaznali še dve ročni bombi, ki naj bi eksplodirali. Gre za ostanke iz prve in druge svetovne vojne, a v tem pogledu tokratni požar ni bil tako tvegan kot tisti pred dvema letoma. "Na srečo to ni primerljivo s tistimi požari v letu 2022, kjer smo bili na zelo nevarnem terenu," je povedal Behin."

vir:
https://primorske.svet24.si/kronika/poz...


DA! Res je. Ko se pojavijo požari, se sliši tudi eksplozije, ko se zadeve sehrejejo in eksplodirajo. To vedo domačini dobro. Amak saj takrat tudi kakšni hudi tujci tam okoli ne hodijo in se tam okoli potikajo. ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

FrRoSt ::

˙janezvalva je izjavil:

Avenger je izjavil:



Zanima me, kako je to mogoče? Če je takole eksplodirala ena, ali lahko pričakujemo da bo nenadoma eksplodirala še kakšna? Ne vem, ne znam si razlagat...

Gre verjetno za kakšno senzacionalistično zavajanje


Lahko gre za zavajanje, morda pa je tudi res, da se bodo ti kemicni vžigalnik počasi aktivirali in bo še kakšno razneslo oz jih zacelo raznašati. Po teoriji, zarote ali ne, naj bi se to začelo dogajati tam nekje, po 80 letu! :))

Vsekakor pa, to sem skoraj gotov, ne bo upelo eksplodirati vsem bombam!! 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

novak-t ::

Saj v sloveniji povprečno 1 bombo na dan najdejo. Saj če greste na spin, lahko pogledate statistiko. Največ pa seveda gorica pa tolmin.

kow ::

Irrelevantno. Koliko 100+ kg bomb pod zemljo je nenadoma oz. spontano razneslo? O taksnem primeru namrec govori novica.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako da so danes nasli toliko bomb?

Oddelek: Loža
121911 (811) kuall
»

Podmorski el. kabel

Oddelek: Loža
274908 (3098) Pika na i
»

Evakuacija v Mariboru in prisila? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
858298 (5078) spegli
»

Vurberk detonacija bombe - prenos v živo?

Oddelek: Loža
426320 (3309) Markus386

Več podobnih tem