» »

Tesla povečala proizvodnjo in prodajo vozil

Tesla povečala proizvodnjo in prodajo vozil

Slo-Tech - V minulem četrtletju je Tesla rahlo povečala proizvodnjo in prodajo vozil, so sporočili iz podjetja. Poslovne rezultate minulega četrtletja bodo sicer obelodanili 23. oktobra popoldne, že sedaj pa so razkrili prodajne številke. Skupno so prodali 462.890 vozil, proizvedli pa so jih še nekaj več, in sicer 469.796. Levji delež odpade na modela 3 in Y, ki so ju proizvedli 443.668. Rast segmenta drugo, kamor sta doslej spadala modela S in X, je znašala osupljivih 91 odstotkov, a razlog za te impresivne številke je prodaja Cybertrucka, ki je vključen mednje. Drugi pomemben podatek je nameščena kapaciteta baterij. Tesla je namestila 6,9 GWh kapacitet.

Prodaja se je torej v primerjavi z istim četrtletjem lani povečala za šest odstotkov, kar je za odtenek slabše od pričakovanj. Prodaja modelov 3 in Y se je sicer povečala le za štiri odstotke. Investitorji niso navdušeni nad rezultati, zato je delnica podjetja izgubila skoraj štiri odstotke. Skrbi predvsem konkurenca, tako v obliki klasičnih proizvajalcev (Ford, General Motors) kot drugih novih proizvajalcev, denimo Riviana. General Motors beleži 60-odstotno rast prodaje električnih avtomobilov v minulem četrtletju, kar pa je seveda pri nizkih številkah lažje dosegljivo. Prodali so 32.100 enot. Tesla ostaja daleč največji ameriški proizvajalec električnih avtomobilov.

Naslednji korak, ki ga Musk obljublja že leta, so samovozeči taksiji. Tu Tesla zaostaja za konkurenco, denimo Waymo in Pony.ai.

66 komentarjev

«
1
2

Sparrow ::

Na žalost pisec novice ne pozna najboljše podrobnosti poslovanja Tesle in njihove konkurence:
- Teslo popolnoma nič ne skrbi Ameriška konkurenca. Resnična konkurenca so BYD in Xiaomi (in še drugi kitajci), ki znajo prozivesti sila konkurenčne avtomobile po zelo ugodni ceni. General Motors in Ford se bosta kmalu borila za lasten obstoj
- Musk res obljublja avtonomijo že celo večnost, vendar trditi da je za konkurenco je zmotno:
- Waymo uporablja lidar kar dvigne proizvodnjo ceno avtomobila na $100k+. Kar je non scalable
- Waymo obratuje na geo-fencanih območjih in potrebuje kompletno 3D pomapirano okolico preden začne tam obratovati. Spet non scalable

Teslin plan je vklopiti avtonomijo za vse HW4 in HW3 avtomobile, katerih je ~5 mio brez dragih senzorjev ali geo-fencinga. Pristop z dosti težje rešljivim problemom, ki pa nima težav s silovito rastjo.

In čeprav lahko argumentiraš da je Waymo pred Teslo zaradi že obstoječe flote samovozečih avtomobilov. Je ta argument v kontekstu različnosti pristopov in njunih inherentnih omejitev rasti zavajujoč.

Seljak ::

Kvaliteto izdelave so tudi izboljšali?

a_borlak ::

Lidarji se manjšajo in cenijo, celo slovenski raziskovalci so poleg. Če mene vprašaš, samo zanašanje na sliko, ki ni 3D ...

dreta ::

Seljak je izjavil:

Kvaliteto izdelave so tudi izboljšali?


A kupujes?

stara mama ::

Tesle imajo nekaj tako brezveznik kiksov, da glava peče (celo dobesedno).
Kot da so načrtno ignorirali nekatere preverjene koncepte iz avtomobilske industrije in ustvarli svoje.
Eden izmed failov recimo je steklena streha - ki je sicer prvič fajn za videt, sam ko ti poleti pregreta šajba seva v glavo, tud ni nek užitek vozit.
Ekologija™ in Trajnost™

Zgodovina sprememb…

Ganon ::

stara mama je izjavil:

Tesle imajo nekaj tako brezveznik kiksov, da glava peče (celo dobesedno).
Kot da so načrtno ignorirali nekatere preverjene koncepte iz avtomobilske industrije in ustvarli svoje.
Eden izmed failov recimo je steklena streha - ki je sicer prvič fajn za videt, sam ko ti poleti pregreta šajba seva v glavo, tud ni nek užitek vozit.


Tega nikoli nisem razumel, kot tudi ne povišanih vetrobranskih stekel. Zakaj bi želel, da ti sonce nabija v glavo?

DamijanD ::

a_borlak je izjavil:

Lidarji se manjšajo in cenijo, celo slovenski raziskovalci so poleg. Če mene vprašaš, samo zanašanje na sliko, ki ni 3D ...

Že 2016 je bila tale novica:
https://spectrum.ieee.org/mit-lidar-on-...

Apple ::

stara mama je izjavil:

Tesle imajo nekaj tako brezveznik kiksov, da glava peče (celo dobesedno).
Kot da so načrtno ignorirali nekatere preverjene koncepte iz avtomobilske industrije in ustvarli svoje.
Eden izmed failov recimo je steklena streha - ki je sicer prvič fajn za videt, sam ko ti poleti pregreta šajba seva v glavo, tud ni nek užitek vozit.


Iskreno - mene ne moti. Itaq klima dela in hladi...
Če bi me pa res motilo, bi si nabavil "zavesco" - tako kot si jo nekateri nabavijo za druga vozila za otroke na zadnjih sedežih.
LP, Apple

kow ::

Sparrow je izjavil:

Na žalost pisec novice ne pozna najboljše podrobnosti poslovanja Tesle in njihove konkurence:
- Teslo popolnoma nič ne skrbi Ameriška konkurenca. Resnična konkurenca so BYD in Xiaomi (in še drugi kitajci), ki znajo prozivesti sila konkurenčne avtomobile po zelo ugodni ceni. General Motors in Ford se bosta kmalu borila za lasten obstoj
- Musk res obljublja avtonomijo že celo večnost, vendar trditi da je za konkurenco je zmotno:
- Waymo uporablja lidar kar dvigne proizvodnjo ceno avtomobila na $100k+. Kar je non scalable
- Waymo obratuje na geo-fencanih območjih in potrebuje kompletno 3D pomapirano okolico preden začne tam obratovati. Spet non scalable

Teslin plan je vklopiti avtonomijo za vse HW4 in HW3 avtomobile, katerih je ~5 mio brez dragih senzorjev ali geo-fencinga. Pristop z dosti težje rešljivim problemom, ki pa nima težav s silovito rastjo.

In čeprav lahko argumentiraš da je Waymo pred Teslo zaradi že obstoječe flote samovozečih avtomobilov. Je ta argument v kontekstu različnosti pristopov in njunih inherentnih omejitev rasti zavajujoč.


Dober povzetek.

a_borlak je izjavil:

Lidarji se manjšajo in cenijo, celo slovenski raziskovalci so poleg. Če mene vprašaš, samo zanašanje na sliko, ki ni 3D ...


Percepcija okolja ni glavni problem samodejne voznje. Pojdi cez vse prometne nesrece v slovenski kroniki in mi pokazi eno, ki se je zgodila, ker nekdo ni dobro videl. Prakticno vse nesrece so zaradi nepozornosti, neumnosti, drog ipd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

gruntfürmich ::

če bodo še ameriški luzerski proizvajalci polizdelkov (ford, gm) imeli boljše rezultate kot evropski paradni konji, potem je evropska avto industrija zares VSE zavozila in je bolje da takoj propadejo.
drugače bomo zmetali v njih kakšen biljon, ki bo šel za nagrade in dividende ter za višje cene njihovih polizdelkov, nikakor pa v modernizacjo proizvodnje...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

DamijanD ::

kow je izjavil:


Percepcija okolja ni glavni problem samodejne voznje. Pojdi cez vse prometne nesrece v slovenski kroniki in mi pokazi eno, ki se je zgodila, ker nekdo ni dobro videl. Prakticno vse nesrece so zaradi nepozornosti, neumnosti, drog ipd.

Za človeka ja. za SW/HW je pa zaznavanje okolja ena bistvena stvar (da veš kaj je tovornjak in kaj oblak, da veš kje so pasovi na cesti, itd...) Če imaš model sveta /okolja u nulo dobro zaznan, potem je sam problem vožnje "simpl".

kow ::

Je ena bistvena stvar, ne pa edina. Ce je samo percepcija tako pomembna, zakaj Waymo ne vozi po nasih ulicah? A nima lidarja? Imo, je lidar waste of money (zaenkrat). Ga pa bo smiselno dodati na koncu (ali kaj podobnega), ko bomo resevali se zadnjih nekaj smrti zaradi voznje (kaksna huda megla ipd.).

Pomembno je, da avto pravilno reagira na ostali promet. Se zna vriniti, izbrati pravilni pas, ostalim udelezencim jasno pokazati svoje namere itd. Ce avto vozi "pravilno", naceloma sploh nikoli ne rabi hitro ali natancno reagirati, razen v kaksnih izjemnih dogodkih, ko pade kaj na cesto itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Karamelo ::

Tu Tesla zaostaja za konkurenco, denimo Waymo in Pony.ai.


A se ti hecaš al kaj? Tesla je svetlobno leto pred temi, ki jih omenjaš.

Comandante ::

Je bilo kje kaj omenjeno, kdaj lahko pričakujemo Y facelift? To je en avto, ki bi me hipotetično zanimal.

a_borlak ::

kow je izjavil:


Percepcija okolja ni glavni problem samodejne voznje. Pojdi cez vse prometne nesrece v slovenski kroniki in mi pokazi eno, ki se je zgodila, ker nekdo ni dobro videl. Prakticno vse nesrece so zaradi nepozornosti, neumnosti, drog ipd.


Seveda ni, vse nesreče do sedaj je povzročil človek, posredno ali neposredno. Daš na vse ceste omejitev 30, za prekoračitev avtomatsko dve leti zapora in praktično ne bo več smrtnih žrtev, tudi število nesreč se bo konkretno zmanjšalo. Hočem povedati, da glavna prednost ljudi je sposobnost 3D vida in s tem določanje razdalje, ki je kamere praviloma nimajo, zato pride prav lidar/radar.

damirez ::

A veste kaj je najbolj pomembno v današnjem svetu in Američani to obvaladajo že 100+ let, nekaj česar skoraj da ni bilo za železno zaveso in to je MARKETING.

Sploh ni pomembno kolk a je Tesla boljša ali Byd ali Mercedes. Važno je koliko prodaš, za povečanje prodaje ali popularnosti izdelka storiš z orodjem MARKETING. Danes so influencerji popularni, ki promovirajo svoje kreme za oči in fitnes programe. Infulencer, ki promovira TESLO je najbogatejši človek na svetu, ki je povrh vsega še preej bolj popularen od nekega Bill Gates ali Warren Buffeta in podobnih.

Tko da za Teslo se ne bojim.

kow ::

a_borlak je izjavil:

kow je izjavil:


Percepcija okolja ni glavni problem samodejne voznje. Pojdi cez vse prometne nesrece v slovenski kroniki in mi pokazi eno, ki se je zgodila, ker nekdo ni dobro videl. Prakticno vse nesrece so zaradi nepozornosti, neumnosti, drog ipd.


Seveda ni, vse nesreče do sedaj je povzročil človek, posredno ali neposredno. Daš na vse ceste omejitev 30, za prekoračitev avtomatsko dve leti zapora in praktično ne bo več smrtnih žrtev, tudi število nesreč se bo konkretno zmanjšalo. Hočem povedati, da glavna prednost ljudi je sposobnost 3D vida in s tem določanje razdalje, ki je kamere praviloma nimajo, zato pride prav lidar/radar.


Narobe razumes. Prakticno nihce (razen zelo stari vozniki) se ne zaleti, ker ne vidi dobro ali ker nima dobrih refleksov. Zaletis se, ker si nazgan, ker prehitro vozis, ker ne drzis razdalje, imas tehnicno neizpravno vozilo itd itd.

Na hitro se spomnim kaksnih 8 nesrec znancev/bliznjih itd:
- voznja cez rdeco v kriziscu
- alkohol
- neupostevanje varnostne razdalje
- saltanje radia
- mrtvi kot
- prehitra voznja po mokrem: naliv na avtocesti (aquaplaning)

Ne poznam nesrece, kjer so bili krivi "slabi refleksi" ali "slab vid". "Prakticno nihce" se ne zaleti, ker je narobe ocenil razdaljo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

otago ::

@kow
v zadnjih 3 letih bil kot voznik v 2 nesrečah. Voznik cirka 60 se je priključil z občinske ceste na regionalno. Doživel desni bočni trk. K sreči je bilo vse ok. Je spregledal križišče. Drugič, doživel levi bočni trk. Voznik 55 let se je priključil v mraku z manjše občinske poti na večjo občinsko, je tam jasen znak za odvzem prednosti. Verjetno je imel cirka 50kmh, moj avto je bila za odpis. V obeh primerih vozil z varnostnim pasom, po predpisih.

Po zadnjih podatkih v Sloveniji čez 22% prebivalstva nad 65 let. Večina ima vozniško dovoljenje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

bm1973 ::

Moj fotr bo 81. Ga ima še vedno...

Sicer dobro vidi in vozi, sam vseeno.

Karamelo ::

a_borlak je izjavil:

kow je izjavil:


Percepcija okolja ni glavni problem samodejne voznje. Pojdi cez vse prometne nesrece v slovenski kroniki in mi pokazi eno, ki se je zgodila, ker nekdo ni dobro videl. Prakticno vse nesrece so zaradi nepozornosti, neumnosti, drog ipd.


Seveda ni, vse nesreče do sedaj je povzročil človek, posredno ali neposredno. Daš na vse ceste omejitev 30, za prekoračitev avtomatsko dve leti zapora in praktično ne bo več smrtnih žrtev, tudi število nesreč se bo konkretno zmanjšalo. Hočem povedati, da glavna prednost ljudi je sposobnost 3D vida in s tem določanje razdalje, ki je kamere praviloma nimajo, zato pride prav lidar/radar.


zakaj 2 kamere nebi imele sposobnost določanja 3d vida kot jo ima človek? kaj ima človek v sebi kak lidar? nima, torej ne vidim razloga, zakaj kamera nebi mogla zaznat globine oz. 3d vida..grem stavit da kamere v tesli zaznajo več kot 99% ljudi

kow ::

Ce je "spregledal krizisce" ne pomeni da je nujno slaboviden. Ampak, da ni imel fokusa. Ni problem razlocevanje objektov in razdalje. Zatajil je drugi del mozganov.

Kalibri ::

Tisti del možganov, ki jih sili, da agresivno zapeljejo v križišče in potem zavirajo za vse solde. Če se avto sploh ustavi in mu ne prihaja z desne pešec ali kolesar, ki jih kar spregledajo. Pa jim cvilijo gume. Elektronika bi to znala preprečiti, samoimenovani dinamični vozniki pa so grožnja na cesti .

deco16 ::

1280x720 kamera pač ni oko, in nikol nebo. Tudi prilagaja se ne tako dobro kot človeško ok.

Radar je sposoben zaznat stvari ki jih mi ne vidimo, v megli, in drugih slabih vidljivostih.

Kamera počepne. Človek ma predvidlivost kje naj bi ble črte itd.

Nismo še tam, in še dolgo nebomo. Žal ;)

Čeprav vem da bi me radi prepričali kontra...

gruntfürmich ::

deco16 je izjavil:

1280x720 kamera pač ni oko, in nikol nebo. Tudi prilagaja se ne tako dobro kot človeško ok.

Radar je sposoben zaznat stvari ki jih mi ne vidimo, v megli, in drugih slabih vidljivostih.

Kamera počepne. Človek ma predvidlivost kje naj bi ble črte itd.

Nismo še tam, in še dolgo nebomo. Žal ;)

Čeprav vem da bi me radi prepričali kontra...

sj 'radar' je 'kamera'. kaj pa drugega?
'kamera' sprejema/zaznava e-m. valovanje, pa če je to v gama spektru, radijskem, vidnem ali radarskem.
'radar' edino mora oddajati ta spekter da je odboj močan, dočim 'kamera' v vidnem spektru tega ne rabi če je sonce dovolj močno...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

DamijanD ::

Fotra je enkrat sonce "oslepilo" in ni opazil, da je avto pred njim zaviral in ga je butnil od zadaj.
Enkrat sem jaz čakal, da je pred menoj nekdo zavil levo in na ravni cesti eden prileti vame od zadaj (pa takrat še ni bilo popularno gledat v telefone)

Utk ::

vendar če mi meni rečeš od sedaj se boš moral voziti samo v Tesli ali Wayomiju z vžganim self drivingom niti pomislil ne bi kaj izbrati.

Glede na to da imaš danes teslo že v vsaki vasi, in pri vsaki lahko v par minutah aktiviraš to vožnjo, kakršnakoli že je, waymo pa ne, sploh nikjer, potem res nimaš kaj izbirat med waymo in teslo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

codeMonkey ::

Sparrow je izjavil:


- Waymo uporablja lidar kar dvigne proizvodnjo ceno avtomobila na $100k+. Kar je non scalable
- Waymo obratuje na geo-fencanih območjih in potrebuje kompletno 3D pomapirano okolico preden začne tam obratovati. Spet non scalable


Zakaj moramo tukaj se naprej brati neumnnosti kot dejstva, od ljudi, ki ne razumejo nicesar, ampak samo ponavljajo kot papige stvari s propagandnih kanalov?

Zgodovina sprememb…

codeMonkey ::

- Tesla ne dela na potrebni redundanci za sisteme nad level 2, kar je non-scalable (vprasanje do kdaj bo slo celo v ZDA)
- Tesla ne dela na geo-fenced resitvah, torej ODD (operational design domain) ni vgrajen v sistem - kar je non-scalable (vprasanje do kdaj bo slo celo v ZDA)

Zgodovina sprememb…

kow ::

Kaj preprecuje Tesli da doda geofencing?

deco16 ::

HW je problem pa ne za geofencing. Oklestli so ga in z tem šli korak nazaj in ne naprej.

codeMonkey ::

kow je izjavil:

Kaj preprecuje Tesli da doda geofencing?


Kaj bodo s tem pridobili? Vgraditi ODD v sistem ni samo geofencing, ampak zahteva vec. Tudi ce ga omejijo na dolocene pogoje, ki jih definira nek ODD, morajo na koncu se vedno dokazati, da je tam dovolj varen. S testiranjem. Sistem bodo tudi morali nadgraditi, ker mora v tem primeru biti sposoben spremljati, kdaj je znotraj pogojev, definiranih z ODD, da se ne znajde v situaciji izven njih (pri level 3 dovolj zgodaj za varen interval prevzema s strani voznika in pri level 4 da npr. reagira z alternativno potjo, se varno ustavi, ipd.). Ne more kar odpovedati nenadoma in kjerkoli, kot trenutno. Tega tudi nimajo, in niti ne morejo trditi, da s trenutno senzoriko in brez mapiranja to lahko garantirajo.

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

... ali pa kar je najhujša, da bodo vse to nekoč v prihodnosti podpirale tudi Tesle s staro strojno opremo - le en preprost OTA update jih loči od tega.8-O
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

kow ::

codeMonkey je izjavil:

kow je izjavil:

Kaj preprecuje Tesli da doda geofencing?


Kaj bodo s tem pridobili?


Tocno to kar dobijo ostali. Statisticno si mocno izboljsas statistiko, ker vozis samo po enostavnih cestah. Za redundanco pa lahko konec koncev tudi zamenjajo hw za tistega tisocaka dolarjev. Kar je 2 razreda ceneje kot nov avto.
Ce bi to res hoteli - pa seveda ne rabijo.

codeMonkey ::

Bistvo je to, da bi s tem sli v smer preostalih, kar pomeni, da je trenuten sistem overengineered v enih aspetktih, v drugih precej pomanjkljiv, hkrati bi pa res rad videl kako bodo investitorji regirali, ce pride do tega, da dodajo mapiranje in, bog ne daj, lidar. Bodo zrtev lastne propagande.

Zamenjali bodo pa tezko kaj, se posebej pa za 1k.

Pa ne rabijo, samo vsaj v drzavah podpisnicah UNECE regulative ( nekih 60+, ce me spomin ne vara) bodo lepo ostali na level 2 (pa se to omejenem seveda, pozabi "FSD"): https://unece.org/transport/press/un-re...

Zgodovina sprememb…

codeMonkey ::

Zamenjava enega ECU-ja ni dovolj za prehod iz fail safe na fail operational sistem. Rabis celoten redizajn. Ze zato odpade.

Zgodovina sprememb…

kow ::

Kaj pomeni "dodati mapiranje"? Zakaj tocno bi investitorji protestirali pa tudi ne razumem. Glavno vprasanje je kako poceni lahko mapiras ter kako natancno. Najpametneje bi bilo mapirati s pomocjo kamer, brez lidarja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Utk ::

codeMonkey je izjavil:

Bistvo je to, da bi s tem sli v smer preostalih, kar pomeni, da je trenuten sistem overengineered v enih aspetktih, v drugih precej pomanjkljiv, hkrati bi pa res rad videl kako bodo investitorji regirali, ce pride do tega, da dodajo mapiranje in, bog ne daj, lidar. Bodo zrtev lastne propagande.

Zamenjali bodo pa tezko kaj, se posebej pa za 1k.

Pa ne rabijo, samo vsaj v drzavah podpisnicah UNECE regulative ( nekih 60+, ce me spomin ne vara) bodo lepo ostali na level 2 (pa se to omejenem seveda, pozabi "FSD"): https://unece.org/transport/press/un-re...

To je vse bollocks. Če bo teslin sistem delal, bo to v interesu Amerike, in bo delal predvsem v Ameriki, in kdor bo hotel prodajat karkoli v Ameriko, bo moral sprejet da teslin sistem pač dela. Ti vsi podpisi in regulative ne bojo pomenile nič.
Če sistem ne bo delal, pač ne bo delal in problema ne bo.
Da bi šla tesla zarad tega ali zarad tega česa drugega v nek totaln redizajn ne verjamem. Če bo kdorkoli naredil kaj boljšega za majhen denar, bo to v par letih pač kupila tudi tesla. Če ne bo nihče naredil kaj koristnega, potem je vseeno tudi če teslin sistem ne dela. In zaenkrat ni nihče naredil karkoli takega, da bi želel kdo kupit, ali tesla ali jaz kot posameznik.

kow ::

Tesla gre lahko kadarkoli v redizajn, ce ugotovijo da je to RES nujno. Leta 2026 pride ven nov hw. Zelo hitro spravijo na ceste novih nekaj milijonov avtomobilov, ce nov hw dodajo v model Y.

Utk ::

Lahko, ampak sigurno ne bojo šli v to, ker je Hrvaška, Slovaška, Madžarska in ne vem kdo nekaj podpisal.
Šli bojo v to, če bojo videli, da jih to pripelje hitreje in bolje do cilja. Pa tudi nov hw ne pomeni nujno redizajna. Opirali se bojo na kamere, tolk že je jasno, na kolk in kakšne pa vprašanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

codeMonkey ::

Toliko cejev zgoraj, ampak Tesla sigurno ni za konkurenco. Ce pa bo, bodo pa spremenili in pokupili vse. Got it.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Normalno. Enako kot audi, ford, mercedes in vsi drugi, ki ne bojo prvi. Sigurno ne bo 15 solucij avtonomne vožnje.

codeMonkey ::

Enkrat se bo verjetno dalo narediti sistem samo s kamerami, ne pravim da ni mozno. Vprasanje je, ali bomo prej imeli sisteme z dodatnimi senzorji. In ali bo to prinasalo dobicek. Se strinjamo. Ampak trenutno ne moremo trditi, da bo in kdaj bo eno ali drugo, in to prodajati kot neka dejstva. Vemo pa kater nacin je varen, ce so ti sistemi trenutno na cesti (zato tudi ustrezne regulative). Tesla pa se nima prakse z level 3 ali 4 ter fail operational sistemom, da bi njihovo mnenje trenutno stelo.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Jaz ne rečem, da bo tesla prva ali da bo sploh kdaj. Sigurno pa ne bo nikoli nametala gor za 10 jurjev senzorjev. Čeprav, če bi to potem res delovalo, se bi najbrž splačalo, bolj je problem, da ti senzorji ne garantirajo še kaj dost, in če znaš naredit level 4 z njimi, je brez njih samo še en zelo majhen korak. Ki ga hoče tesla preskočit.

To je isto kot da bi moral izmerit neko razdaljo natančno in zanesljivo in bi uporabil 10 metrov. Dovolj je en, ampak ta mora delat. Lahko maš pa še enga, enako dobrega, za rezervo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

codeMonkey ::

Utk je izjavil:

in če znaš naredit level 4 z njimi, je brez njih samo še en zelo majhen korak.


Tukaj je point, in s tem se ne morem strinjat. Mogoce, ce podcenjujes kaj je vse zadaj, v smislu sistemskega inzeniringa in ne le softver). Pa itak imas ze vsaj Waymo, ki ze zna narediti level 4, pa nic ne kaze, da bi ze sli v to. Torej ni ensotavno. Ampak je pa prednost, ce ves kaj je odvec in poenostavljas.

Zgodovina sprememb…

kow ::

Ni enostavno. Ampak skaliranje te s casom avtomatsko pripelje do 5 ali pa vsaj zelo blizu. Itak pa je konec koncev vseeno. Kaj je sploh prakticna razlika?

Sparrow ::

Tesla načrtno jemlje radarje ven iz obstoječih vozečih avtomobilov in se zanaša samo na kamere. Z pomočjo AI-ja se je 3D zaznavanje okolice znatno izboljšalo pri Teslinih avtomobilih. Moja Tesla s HW4 nima več parkirnih senzorjev in se zanaša zgolj na kamere. Še kako leto nazaj je bil software dokaj nezanseljiv in se je zmotil tudi za 5-10cm. Danes se mi zdi da je na 1 cm natančen.
Ne vidim nobene potrebe po tem zakaj bi prešli na Lidar, ko pa imajo s poceni kamerami depth perception že zelo dobro rešen.

Zadnje pol leta se ukvarjajeo predvsem z inferrencom - se pravi z odločanjem glede na razmere na cesti na tak način da čimbolj simulirajo človeško obnašanje. Recimo:
- da ko se želi avto vključiti na pas iz stranske ulice, da počasi rine naprej in druge opozarja kaj želi
- da je dovolj odločen (in ne preveč) pri zavojih in križiščih
- da če se sreča z nasprotno vozečim avtomobilom na cesti širine enega pasu, da se zna spogajati kdo gre vzratno
- ...

Na spodnjem videu se vidi demonstracija kako Teslin Occupancy Network system iz 2d slike iz kamer ustvari 3d percepcijo. od 2:15 naprej

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sparrow ()

roCkY ::

Ampak ali bo šlo na cesto brez rok na volanu brez redudance?
En sistem že dela dokler dela lahko 100% OK. Ko ne dela več pa?

Utk ::

Redudanca (lahko) pomeni tudi 2 kameri namesto 1. Ali pa 3 namesto 4, ki zadostujejo, da se avto varno zaustavi, če gre kaj narobe. Pa magari še en ločen CPU namenjen samo temu.
Če imaš en sistem vožnje s kamerami, za redudanco pa še enga za liderjem, to ni redudanca, ampak neumnost.

roCkY ::

Dokler tebe ne odloži v steno ali reko. No pol itak ne boš več "pameten".
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nvidia presegla pričakovanja

Oddelek: Novice / Rezultati
484161 (1473) tikitoki
»

Tesla v minulem četrtletju proizvedla in prodala manj vozil (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
905837 (2210) Machete
»

Tesla s četrtim pozitivnim četrtletjem zapovrstjo

Oddelek: Novice / Rezultati
116386 (4670) klinker
»

Tesla pozitivno presenetila analitike (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
7522424 (18214) bobby
»

Apple zaključil rekordno četrtletje, a prodaja iPhonov še vedno pada

Oddelek: Novice / Rezultati
3010599 (8710) nekikr

Več podobnih tem