» »

Povezava med posluhom ipd. in glasbenim okusom

Povezava med posluhom ipd. in glasbenim okusom

drevo ::

Torej, zanimam me kaksno je vase mnenje o povezavi med posluhom in podobnimi stvarmi (recimo temu glasbeni iq :) in okusom za glasbo. Ali ljudje z vec posluha poslusajo glasbo, ki je bolj polna in zahtevna za razumevanje ali ne? In kako mislite, da je s temi stvarmi pri ustvarjanju glasbe - ali lahko nekdo z malo posluha (ritma..) naredi izredno dober komad?

Na prvo vprasanje bi iz lastnih izkusenj odgovoril z ne. Primer za cloveka z malo posluha sem recimo jaz pa kljub temu rad poslusam razno metal in rock progresivo, jazz, klasiko.. In resnicno uzivam v poslusanju le-tega. Morda bi utegnila tukaj igrati vlogo tudi psihologija? Sem se morda nezavedno preprical, da mi je taka glasba v uzitek na podlagi raznih pozitivnih kritik?

Na drugi strani pa poznam ljudi z izrednim posluhom, ki poslusajo pop, rap... Pop se nekako razumem, saj vecino pop glasbe napisejo odlicni glasbeniki, ki so teoreticno vrjetno bolje podkovani od mnogo jazzistov. Ampak rap?! Pa se glede popa.. Pop je ze nekako po definiciji dokaj.. nezahteven za poslusanje. Pop komad je lahko odlicno narejen pa bo imho imel mnogo manj "vsebine", kot kaka progresiva, jazz.. ze zaradi zanrskih omejitev.

Da po domace povzamem: Zakaj hudica jest poslusam in uzivam v uber kompleksni glasbi pa sem brez posluha, moj prijatelj pa ima skorajda absoluten posluh in se navdusuje predvsem na popom?

Enkrat sva si za foro prek irca izmenjala dva komada, da bi vsak od naju pokomentiral komad, ki je drugemu trenutno vsec. Jaz sem poslal Metallica - One, on pa meni Backstreet Boys - Endlessly. Meni se je njegov komad zdel vredi.. ampak nic posebnega. Nekako prazen.. Podobno se je njemu zgodilo z mojim komadom.

Pa se eno p.s. "dejstvo" : oba komada sta med kritiki dokaj visoko cenjena. Sploh One velja za enega vrhuncev "popularne" glasbe 20 stoletja. Za Endlessly ne bi vedel.. se nisem poglabljal v reviewe; recimo da vrjamem prijatelju.. :)

Kaksno je pa vase mnenje o tem?

BigWhale ::

> Da po domace povzamem: Zakaj hudica jest poslusam in
> uzivam v uber kompleksni glasbi pa sem brez posluha, moj
> prijatelj pa ima skorajda absoluten posluh in se navdusuje
> predvsem na popom?

Hm, zakaj hudica pa jest uzivam v nadvse eksoticni hrani, moj kolega, ki je degustator, se pa navdusuje nad govejo juho, prazenim krompirjem in kuhano govedino (bleeh, slovenska kuhinja!)!??!

Hja, stvar okusa bi rekel clovek. Dvomim, da je tukaj kaj bolj globljega... :)


PS: Sposobnosti 'imeti posluh' in znati peti sta precej razlicni. Jaz imam posluh se kar ok ampak peti pa ne znam. Enostavno moje glasilke niso bile narejene za neko uglaseno petje ;> Ko pojem, VEM da ne pojem prav, ker se slisim. Tisti ki nima posluha zivi v prepricanju, da poje prav. :)

bjelakrez ::

Ali ljudje z vec posluha poslusajo glasbo, ki je bolj polna in zahtevna za razumevanje ali ne?

po moje ne. sicer odvisno od cloveka, trenutnega razpolozenja. ce se ti trenutno posusa pesem, poleg katere bos lahko zraven 'pritegnil' - na glas, ali pa le v mislih - si bos tako pesem najbrz tudi zavrtel. to pa vecinoma niso jazz/blues/progressive pesmi. vsaj zame ne:\ ce se ti pa poslusa tako pesm, kjer slisis mojstrovine izvajalcev ali pac karkoli v tem rangu bos pa zavrtel drugacno glasbo.
In kako mislite, da je s temi stvarmi pri ustvarjanju glasbe - ali lahko nekdo z malo posluha (ritma..) naredi izredno dober komad?

ne.
Sem se morda nezavedno preprical, da mi je taka glasba v uzitek na podlagi raznih pozitivnih kritik?

velika verjetnost. nekako ce neko skladbo (ali zvrst) poslusas dovolj dolgo, ti postane ze (nezavedno) vsec.

drugace pa je moje mnenje, da je glasbeni okus v pretezni meri odvisen tudi od okolja in druzbe (in obratno), in pa seveda tudi od znacajskih potez posameznika.

Zgodovina sprememb…

snow ::

Vsako glasbeno zvrst moras poslutati dlje casa, kot pa 'en komad ki mi ga je poslal kolega', da slisil vse detaile, podrobnosti.

Recimo tipičen techno stereotip: "Saj je skos eno in isto... pa kr neko nabijanje".
Prvo kot prvo so seti sestavljeni iz komadov, vendar prehodov (ce je dober dj) ubistvu niti ni cuti, sploh pa ne ce ne poznas komadov.

No ko smo pa ze pri 'skos isto', mi bo kdo povedal v cem je trik da en in isti komad slisis miljonkrat enako?!


Aja... da napisem nekaj tocno na naslov teme... sem brez posluha... poslusam techno ter trance. Trance ki ga vrtijo nizozemci vecina.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

bjelakrez ::

Prvo kot prvo so seti sestavljeni iz komadov

ja...komadov, ki so od zacetka do konca isti. 'glasba' iz techna in njej sorodnih zvrsti ni ravno nekaksen visek ustvarjalnosti ali iznajdljivosti ali...pac je narejena glasba z tocno dolocenim namenom, ki ga najbrz da vsi poznajo. v meni pac ne zbuja posebnih obcutkov (ceprav mi je bilo to vsec pred nekaj leti. sedaj se mi pa zdi da se je vse skupaj spremenilo...kaj js vem...):)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Milenijska glasba (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
9814101 (12478) Machete
»

Glasba iz 80in 70ih 60ih vs današnja "moderna" (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Sedem umetnosti
12222295 (19496) Jerry000
»

(klavir) Razlaga ?! (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
707282 (4697) svenica
»

Mozart efekt (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5711906 (10347) Mesar
»

bepop? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17213671 (7745) jRk0

Več podobnih tem