» »

Civilization VII

Civilization VII

Kurzweil ::



Civilization VII

Razvijalec: Firaxis Games
Izdajatelj: 2K
Datum izida: 11. februar 2025
Platforme: Windows, macOS, Linux, Nintendo Switch, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S

Povezave:
Spletna stran
Facebook
Instagram
Steam
Youtube

Game showcase:

Zimonem ::

Sitha se mal pogreša. Sicer pa od dvojke naprej ni glih nekega "napredka".

Kurzweil ::

Zimonem je izjavil:

Sitha se mal pogreša. Sicer pa od dvojke naprej ni glih nekega "napredka".


Tu je večna dilema. Težko je kej revolucionarnega narest oz. dodat. Po eni strani imaš die hard fane, ki hočejo, da je zadeva dodelana do kraja, po drugi strani pa kolikor poznam folka, ki to še vedno igrajo na dnevni bazi, so se vsi ustavili pri svojem najljubšem delu. Potem pa imaš večino, posebej tisti na konzolah, kjer pa jih moreš malček za roke držat in bognedaj, da je preveč kompleksno, težko in da še dodaš cel kup novih featurjev. Težko je plavat v teh vodah, nikoli ni prav.

Jaz igram Civilization že od 1. dela in jasno, da se je takrat ob izidu/igranju ustavil čas po eni strani, po drugi pa je švignilo 20 ur brez problema. V zadnjih 2 delih ne pridejo niti blizu temu, kar smo doživljali nekoč pri teh igrah. Jasno, takrat je bila igra precej revolucionarna in inovatovno, sedaj pa dobivamo samo še iteracije, ki se vsaka po svoje trudi biti boljša... enkrat bolj, drugič manj posrečeno. Seveda tu ni kaj veliko tople vode več za odkrivat. Nekaj je tudi nostalgija, zato pa tudi probam vsak del. Zanimivo, da se mi je tudi pri 4. delu nekako ustavila serija Settlers.

drvo ::

+od prve Civilizacije je preteklo precej vode, vsi smo 30 let starejši, z manj energije, volje in časa.

Kurzweil ::

drvo je izjavil:

+od prve Civilizacije je preteklo precej vode, vsi smo 30 let starejši, z manj energije, volje in časa.


Energije je še, volje tudi, časa pa res ne oz. ga raje namenim kakšni drugi stvari. Zato ne igram nobene online stvari, pa tudi neke obsežne igre ne. Mogoče bolje, da človek ne ve, koliko časa je to moralo it v igre, sploh nekoč. Pustimo to, da je teh iger bilo na stotine, če ne tisoče. Potem pa pomisliš, koliko je šlo za igre/serije, kot so Civilization, Settlers, Freelancer, The Elder Scrolls, Fallout... pa saj brezveze da naštevam, ker ni konca. Pa saj ko smo bli mali, smo bili sposobni že point and click adventure igre igrat dolgo, pa če je bila še tako težka, smo jo končali.

Nek civilization ti ja lahko vzel cel dan, dva... da ne omenjam potem še s kolegi. Saj Settlers, če sem ga že ravno prej omenil pa isto. Ko sem že ravno pri strategijah, jaz sem že nek Dune 2 in Starcraft, Warcrafte moral preigrat v par 100 urah. Dejansko sem preigraval vse mogoče žanre.

In ko to vse enkrat preigraš seveda ni več takšnih iger, da bi te vrgle po tleh, podobno kot v glasbi, filmu,... sicer se najde še kaj inovativnega ali kakšen presežek, sicer pa je težko izumljat toplo vodo. Potem je tu seveda tista otroška razigranost, kasneje seveda nostalgija in sentimentalnost na te igre, ki delajo stvar boljšo, čeprav objektivno seveda v večini ni.

Tako da ta CIV7 bom verjetno probal, potem pa bo ikona obstala nekje na desktopu. Je pa res, da bi se lahko s kolegi dobil in bi to bil način druženja in zabave, torej ne bi igral tako hardcore kot nekoč. Civilization celo igra tudi par kolegic.

BlaY0 ::

V končni fazi od Civ2 za nas stare prdce res ni nekega napredka ampak novi ali pa potencialni mladi igralci to dojemajo čisto drugače. Za njih ni bistven koncept sam ampak efekti. Če ni efektov je za njih dolgcajt.

V cajtih Civ2 je bil internet še v povojih, Googla pa sploh še bilo ni... meni je ta igra predstavljala tudi neke vrste zgodovinsko enciklopedijo in še danes se mi zdi fascinantno koliko nekih zanimivih reči sem izvedel iz Civilopedije v tistih cajtih.

Leta 2016 sem nabavil petko, ker sem imel ravno ogromno cajta in mi je bila še kar OK. Potem sem pa par let nazaj nabavil še šestko pa me sploh ni potegnila, tako da od takrat naprej sem samo še parkrat petko odšpilal.

Kurzweil ::

Ja, to bi se dalo preučevat. Civilization 1 in 2 sta bili igri, ki sta predstavljali takrat določeno revolucijo. Ko pomislim kako je to izgledalo... čakal tiste diskete, res komaj čakal, potem nas je pol familije zbralo okol compa. Nekih strašnih alternativ ni bilo, pa tudi potrebe ni bilo, zato je bilo še toliko bolj zanimivo. Potem pa pomisliš na izide iger danes in to sedajšnjo generacijo. Nekega strašnega efekta igra ne more imet, ker so tako overloadani z vsemi možnimi igrami, na 101 platformi. Efekt mora biti instanten, ker fokusa predolgo ni. Mnogi pa se tako odločijo že pred tem, ko vidiš ta pretiran hype oz. na drugi strani disanje še preden ima igra izide. Takoj ko nekaj ne gre, hitro zamenjat, ker je izbire "neskočno". Ni moj namen te generacije kritizirat, ampak so dejansko zelo prikrajšani za to izkušnjo. Nekoč si igro čakal, se trudil z inštalacijo, kot otrok tudi z razumevanjem. Ni bilo nobenih tutorialov in ne vem česa in v tem smo tudi uživali, vsaj jaz. Tako, da potem ko si prišel do same igre, sploh če je pomenila neko revolucionarno igro za tisti čas... podobno je bilo v glasbi, ko si kupil CD, si preposlušal, knjižico prebral od zadaj naprej... pač cel experience. Po eni strani izbire nenormalno veliko, po drugi strani pa ni tistega efekta, sreče in tudi občutka, da si pionir v neki stvari.

Kar se interneta tiče, ne bi ravno rekel, da je bil še v povojih, vsaj kar se CIV2 tiče, ker smo do takrat že par let igrali zadeve preko dial-up linije oz. rekli smo preko modema, pa seveda tudi mreže.

Kot si rekel, tudi jaz sem se ogromno naučil iz te igre in številnih drugih, recimo tudi Colonization se takole na prvo spomnim, seveda dosti kasneje. Tudo overall bi rekel, da sem se v igrah naučil marsikaj, začenjši z jezikom, zgodovino, kakšne splošne razgledanosti, razmišljanja na 101 način, pa tudi raznih pristopov kar se programiranja, grafike, glasbe, videa in izvedbe tiče.

Meni je bila CIV5 še pogojno dobra, CIV6 pa nekako nisem najbolje sprejel. Mogoče nas je povozil čas, načeloma bi mi morale bolj kompleksne zadeve ustrezat, ampak tole mi nekak ne gre, pure gameplay experience nekak ne špila.

BlaY0 ::

Kurzweil je izjavil:


Kar se interneta tiče, ne bi ravno rekel, da je bil še v povojih, vsaj kar se CIV2 tiče, ker smo do takrat že par let igrali zadeve preko dial-up linije oz. rekli smo preko modema, pa seveda tudi mreže.

V povojih v smislu da na web-u enostavno ni bilo še toliko informacij, poleg tega pa jih je bilo tudi veliko težje iskati kot dandanes. Google je prišel ven šele 1996, ravno takrat kot Civ2... Wikipedia pa recimo šele 2001. Jasno, online smo pa bili, ampak večinoma na IRC-u in Usenet-u, web je bil tisti čas skoraj neuporaben.

Kurzweil ::

BlaY0 je izjavil:

Kurzweil je izjavil:


Kar se interneta tiče, ne bi ravno rekel, da je bil še v povojih, vsaj kar se CIV2 tiče, ker smo do takrat že par let igrali zadeve preko dial-up linije oz. rekli smo preko modema, pa seveda tudi mreže.

V povojih v smislu da na web-u enostavno ni bilo še toliko informacij, poleg tega pa jih je bilo tudi veliko težje iskati kot dandanes. Google je prišel ven šele 1996, ravno takrat kot Civ2... Wikipedia pa recimo šele 2001. Jasno, online smo pa bili, ampak večinoma na IRC-u in Usenet-u, web je bil tisti čas skoraj neuporaben.


Se strinjam, jasno ni bilo toliko vsebine oz. bom drugače povedal, si moral malce iskat, koga poznat... preko BBSja smo takrat dobili veliko, kar pa mi je bilo še bolj všeč, praktično ni bilo skoraj nič balasta, človeških eskapad, ki jih danes doživljamo. Je pa res, da si v začetku 90' za to, da si si prenesel nek dober komad v obliki .mp3 potreboval malce časa. Tako, da si prenesel tisto kar si si res želel in to seveda tudi cenil. Saj ko takole razmišljam, glede na to, da ja bila ura neta cca 250 SIT popoldan in cca 125 SIT zvečer, govorim precej na pamet, si kdaj kakšno večjo stvar skorajda že kupil, samo da je denar šel v napačne roke. Seveda se je kaj tudi kupilo.

Je pa takrat bilo tistih dealerjev z igrami, programi in ostalim kolikor hočeš, tako da je bilo precej menjave. Zakonodaja takrat seveda ohlapna oz. je skorajda ni bilo.

Overall nič nam ni falilo, internet je bil kar useful, je pa res, da za average človeka kar malce preveč dela s tem, včasih si rečem, da bi tudi danes bilo bolje, če en lep procent folka ne bi imel dostopa do neta, če sem malce zloben.

Pač nekoč si imel manj, ampak takrat si vedel kaj bi rad in tisto cenil in neprimerljivo bolj užival v tem. Nikoli nisem imel občutka, da bi bil takrat v 90' internet useless oz. da kaj manjka. Se je pa bilo potrebno znajdit, malce povezovat in raziskovat, da si prišel do vsebine.

Polda ::

Civ VII bo najbolj prijazen Civ, do začetnikov.

Kurzweil ::

Polda je izjavil:

Civ VII bo najbolj prijazen Civ, do začetnikov.


To sicer dvomim, da bi bil bolj prijazen in simple, kot naprimer 1. del. Meni sicer ustreza, da imajo stvari globino in kompleksnost... ker to me pripravi do tega, da stvar potem igram oz. si nagrajen, ko vložiš svoj effort.

Ampak govorim tak overall, to generacijo, neke casual gamerje, folk na konzolah. Bom govoril malce na pamet, po mojem 90% folk nima te volje in želje in znanja, da bi igrali takšne igre. Tudi sicer moram rečt, da ne poznam ravno nekoga, ki bi obvladal CIV in ne bil tudi sicer nadpovprečno brihten osebek. Ni to za mase bi jaz rekel.

Lahko pa še vseeno narediš nek mode za vajence, začetnike in tiste, ki se jim ne da preveč naprezat... kakšnega vmes po možnosti in seveda kakšnega za die hard fane.

Kurzweil ::

"History is Built in Layers" | Civilization VII Developer Livestream | PAX West

https://www.youtube.com/live/0JNE1iPX7eI

Zimonem ::

No ja no nisem probal samo civ na konzoli...

tikitoki ::

Polda je izjavil:

Civ VII bo najbolj prijazen Civ, do začetnikov.


Boli ne za to, če ne bo zabavno za izkušene igralce

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

paradajzos ::

Igral sem Civ od enke dalje še na Amigi, ne vem kaj sem nazadnje igral na PCju, je pa postajalo vse preveč obsežno in s preveč detajli, za katere nisem več našel časa.
Največ sem igral Civ Revolution na iPadu, ampak žal igra z nadgardnjami iosa ne deluje več, Civ Revolution 2 ima pa isto bolezen kot namizne verzije od neke verzije naprej - ne da se mi iti v neke velike podrobnosti in da bi igro končal, gre preveč časa, ki ga nimam. Tako da zdaj ta verzija je na ipadu, nikoli je ne igram in deli usodo kasnejših namiznih verzij, ki so kupljene, se mi jih pa ne da več niti naložit na računalnik.
Kako so temu včasih rekli? Ni igralnosti.
Levakarski forum. Moderiranje prolevakarsko.

Kurzweil ::

Ja, za zadnje CIV si je potrebno že kar malce vzeti čas. Osebno se rad poglobim, če je stvar kompleksna, samo da je kopleksna, smiselna in dobro zbalansirana. Tu pa se mi zdi, da so samo dodajali in dodajali... jaz sem nekako dinozaver, ki še vedno prisega na military ali pa science victory.

Poznam pa par kolegov, ki tudi precej tekmujejo na mednarodni sceni, njim pa je to super fino, da dobivajo vedno kaj novega.

Ne bom pa pozabi, pa mislim, da je bil Civilization 2, ko sem se kakšno leto kasneje, kot začasa Napoleona, že vozil s tanki.

Tudi jaz zadnja leta te nove CIV nimam ravno časa in energije it čez, tako kot se spodobi, zato imam mogoče raje bolj simple, da ne rabim 2 meseca, da sploh pridem na nek nivo, da si upam igrat proti drugim, kjer šele da rataš nek expert.

Imam pa v prihodnjih mesecih zaradi dela takšen urnik, da so vmes manjša časovna okna, kjer bom probal kakšno vredno igro preigrat in serijo pogledat. Zna biti, da bo tudi Civilization med njimi...

BlaY0 ::

Malo sem pogledal kaj bo v VII novega in česa starega ne bo več. Mislim da workerjev ne bo več in meni osebno to ni všeč, ker sem z njimi precej mikromeneđiral. Je pa to eden od prijemov kako Civ približati novim generacijam, ki se prehitro naveličajo čakanja, ki ga ta mikromeneđment povzroča.

Kurzweil ::

Ja, nove generacije nimajo fokusa, potrpljenja in volje... govorim o večini... to je stvar za drugo debato. Tako da ja, se bodo približali mlajšim generacijam, čeprav tudi pace te igre na gre najbolj po notah te današnje instant action generacije. Po drugi strani pa morajo iti po nove igralce, saj smo že samo odgovorili v zadnjih komentarjih, ta generacija die hard fanov te igre je sedaj že stara tam od 30, pa do penzije skorajda :D Razen peščice die hard fanov, od katerih se ne da živeti, je večina preveč zaposlenih, da bi še sledili igri.

Workerje misliš tiste, ki gradijo ceste in ostalo?

flyby ::

civ veteran tu... v novi verziji boš lahko med igro, ob menjavi dobe, zamenjal tudi civilizacijo... do zdaj si vedno igral z eno - od začetka do konca

BlaY0 ::

Kurzweil je izjavil:


Workerje misliš tiste, ki gradijo ceste in ostalo?

Da. Jaz sem ponavadi pustil ostalim da jih delajo in jim jih "kradel", naredil z njimi nekaj malega in jih potem razpustil. V VII zdaj to odpade.

Kurzweil ::

flyby je izjavil:

civ veteran tu... v novi verziji boš lahko med igro, ob menjavi dobe, zamenjal tudi civilizacijo... do zdaj si vedno igral z eno - od začetka do konca


Takole na prvo žogo se zdi neumno in brezveze.... ampak ko malce pomislim, boš lahko potem v vsakem obdobju koristil najbolje, kar ima vsaka civilizacija. Recimo na začetku boš verjetno ena od early civilizacij, ki so bile razvite,... čeprav ne vem, kako bi se potem naj prenašal razvoj, ker je vsaka civilizacija specifika, bodo že zgleda zbalansirali.... bomo probali...

BlaY0 ::

flyby je izjavil:

civ veteran tu... v novi verziji boš lahko med igro, ob menjavi dobe, zamenjal tudi civilizacijo... do zdaj si vedno igral z eno - od začetka do konca

To je verjetno dobro z vidika specializiranih vojaških enot. Ampak problem je da moraš prvi priti v naslednjo dobo, ker v nasprotnem primeru ti bo kdo drug "ukradel" tvojo priljubljeno civilizacijo. Aja, pa samo 3 dobe bodo v VII.

BlaY0 ::

Kurzweil je izjavil:

Tako da ja, se bodo približali mlajšim generacijam...

V bistvu Firaxis oziroma 2K z novimi verzijami Civ-a do zdaj sploh nikoli niso ciljali na "veterane" oziroma igralce prejšnjih verzij ampak zgolj na nove igralce. Kolikor sem uspel razbrati je bila praktično vsaka novejša verzija polom za stare igralce.

Kurzweil ::

BlaY0 je izjavil:

Kurzweil je izjavil:

Tako da ja, se bodo približali mlajšim generacijam...

V bistvu Firaxis oziroma 2K z novimi verzijami Civ-a do zdaj sploh nikoli niso ciljali na "veterane" oziroma igralce prejšnjih verzij ampak zgolj na nove igralce. Kolikor sem uspel razbrati je bila praktično vsaka novejša verzija polom za stare igralce.


Jih poznam kar precej, ki niso takšnega mnenja, je pa res, da so oni ostali mislim, da na 5. delu... 6. del pa res nikomur ni. Včasih se zdi, da se dodaja in spreminja, samo da ni isto... po drugi strani pa, če je vse isto, kot je bilo v 1. in 2. delu, potem pa je stvar tudi boring.

Lahko pa jaz recimo rečem podobno za Settlers, praktično z vsakim delom je bila slabša, recimo... ravno zdej igram Settlers 1... te zadnje Settlerse si niti ne upam probat, podobno kot Civilization 6.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Civilization VI (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Igre
11820229 (945) ahac
»

Vaših 5 igr vseh časov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Igre
22238835 (24551) Sc0ut
»

Civilization V (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Igre
11016201 (10417) Morientes
»

Najboljših 5 iger v zgodovini (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Igre
6712956 (8765) imagodei
»

Strategija

Oddelek: Igre
242017 (1673) OmegaM

Več podobnih tem