» »

Po svetu obsežen izpad računalniških sistemov, ki je prizadel banke, letališča in trgovine

Po svetu obsežen izpad računalniških sistemov, ki je prizadel banke, letališča in trgovine

GupeM ::

https://www.rtvslo.si/znanost-in-tehnol...

Je kdo to pri nas opazil? Jaz sem na linuxu, nimam zdaj nikjer pri roki nobenega Windows sistema oz kar se mene tiče, dela vse.

Mato989 ::

Baje je nekaj z nekim antivirusnim poaodobitev blokirala dostope
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Sc0ut ::

So težave tud pri nas.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

kixs ::

Menda imajo tudi pri nas nekatere firme probleme... vsaj ena ali dve zavarovalnici. Farmacija...

Lonsarg ::

Hitro prodat delnice podjetja ki je krivo? :) Aja ne deluje če pade tudi borza :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

kixs ::

Ima kdo cloud od MS-ja, Office365... dela/ne dela?

dronyx ::

GupeM je izjavil:

Je kdo to pri nas opazil? Jaz sem na linuxu, nimam zdaj nikjer pri roki nobenega Windows sistema oz kar se mene tiče, dela vse.

Očitno je prišlo do napake pri posodobitvi neke programske opreme od CrowdStrike. Če tega ne uporabljaš (kar verjetno ne), verjetno nimaš težav (lahko pa ima težave kakšen oblak, ki to uporablja). Težave ima kot kaže tudi hrvaška kontrola zračnega prometa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

jarre ::

MS Windows/Office 365...sluzbeni racunalnik.

Izpadi se pojavljajo od nekje 8.00 ure CET. Trenutno vse deluje. Predtem se je bilo nemogoce logirati v Outlook...blue screen na W11 in podobno. Kljub sluzbenim protokolom- in maksimalni zasciti znotraj korporacije...

pegasus ::

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

Baje je nekaj z nekim antivirusnim poaodobitev blokirala dostope


In potem svizec zavije cokolado v folijo. Mislim, da gre za vecje tezave.
Kar nekaj letal je prizemljenih, ne delujejo posi itd. Btw, se trading platforma mi je offline :))

energetik ::

jarre je izjavil:

MS Windows/Office 365...sluzbeni racunalnik.

Izpadi se pojavljajo od nekje 8.00 ure CET. Trenutno vse deluje. Predtem se je bilo nemogoce logirati v Outlook...blue screen na W11 in podobno. Kljub sluzbenim protokolom- in maksimalni zasciti znotraj korporacije...
Službeni Win11 + OneDrive vse deluje normalno.
vires in numeris

dronyx ::

Mato989 je izjavil:

Baje je nekaj z nekim antivirusnim poaodobitev blokirala dostope

CrowdStrike Falcon posodobitev je povzročila težave. Je pa očitno ta SW kar razširjen po "kritični infrastrukturi". :)

Kalavala ::

Lonsarg je izjavil:

Hitro prodat delnice podjetja ki je krivo? :) Aja ne deluje če pade tudi borza :D


si že zamudil -14% zaenkrat

Miki N ::

No pa ste se smejali Švabom in njihovim 8" disketam in starim DEC kištam. Njihove frigate zdaj normalno plujejo naprej!

dronyx ::

Miki N je izjavil:

No pa ste se smejali Švabom in njihovim 8" disketam in starim DEC kištam. Njihove frigate zdaj normalno plujejo naprej!

Meni tudi dela star Gorenjev štedilnik. Nobenega IoT in podobnega sranja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

brbr21 ::

Trenutno občutne samo težave v Teamsih.... 'na zapadu ništa novo'. :D


Users may be unable to access various Microsoft 365 apps and services

Issue ID: MO821132
Affected services: Microsoft 365 suite, Microsoft Purview, Microsoft Teams, Power BI
Status: Service degradation
Issue type: Incident
Start time: Jul 19, 2024, 1:13 AM GMT+2

More info
Users may notice that some of the affected users are seeing relief as we continue to mitigate the impact.

Impacted services may include but are not limited to the following:

- PowerBI
Users may notice that their service is in read-only mode while we address impact.

- Microsoft Fabric
Users may notice that their service is in read-only mode while we address impact.

- Microsoft Teams
Users may be unable to leverage Microsoft Teams functions including presence, group chats, and user registration.
- Microsoft 365 admin center: Admins may be intermittently unable to access the Microsoft 365 admin center and any action may be delayed if accessible.

- Microsoft Purview
Users will see a delay in events being processed in Microsoft Purview.

Our internal telemetry and customer signals indicate that the following services are recovered:

- Microsoft Defender
Users may be intermittently unable to access the Microsoft Defender portal. Additionally, users may notice delays of up to two hours when raising new detections.
- Microsoft Defender for Endpoint: Admins and users may notice API requests failing and errors when opening Alerts in the Alerts page.

- Microsoft Defender Experts
Users may notice delays in responses from Defender Experts due to delays in ingestion of incidents and alerts.

- Microsoft Intune
Users may experience failures with device check-in, syncing and device enrollment.

- Microsoft OneNote
Users may be unable to sync content, have delays syncing notebooks, or may be unable to open notebooks.

- OneDrive for Business
Users may be unable to access OneDrive for Business content.

- SharePoint Online
Users may be unable to access SharePoint Online sites.
- Windows 365: Admins may be unable to manage existing Cloud PCs or provision new Cloud PCs. End users in the impacted region may not be able to access their Cloud PC.
- Viva Engage: Users may be unable to access Viva Engage.

Current status: We're continuing to progress on our mitigation efforts for the affected Microsoft 365 apps and services. We still expect users to see remediation as we address residual impact.

Scope of impact: This issue may be impacting any user attempting to use various Microsoft 365 apps and services.

Start time: Thursday, July 18, 2024 at 11:56 PM GMT+2

Preliminary root cause: A configuration change in a portion of our Azure backend workloads, caused interruption between storage and compute resources which resulted in connectivity failures that affected downstream Microsoft 365 services dependent on these connections.

Next update by: Friday, July 19, 2024, by 8:30 AM UTC


Current status
Jul 19, 2024, 2:21 AM GMT+2
We remain focused on redirecting the impacted traffic to healthy systems as we investigate the root cause. Your organization may experience relief as our mitigation efforts progress. We understand the impact that this issue may have on your organization and we're continuing to treat this event with the highest priority.
Next update by:
Friday, July 19, 2024, by 1:30 AM UTC

LightBit ::

CrowdStrike je sranje. ;(

bluefish ::

https://www.theregister.com/2024/07/19/...

There is a faulty channel file, so not quite an update. There is a workaround... 1. Boot Windows into Safe Mode or WRE. 2. Go to C:\Windows\System32\drivers\CrowdStrike 3. Locate and delete file matching "C-00000291*.sys" 4. Boot normally.

bciciban ::

kriptobog je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Baje je nekaj z nekim antivirusnim poaodobitev blokirala dostope


In potem svizec zavije cokolado v folijo. Mislim, da gre za vecje tezave.
Kar nekaj letal je prizemljenih, ne delujejo posi itd. Btw, se trading platforma mi je offline :))


CrowdStrike je zajebal.
To ni kr en AV, amapk praktično #1 varnostna rešitev v večjih korporacijah.

Posledično je tako velik vpliv.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

DamijanD ::

Jaz sem že od 8:30 naprej na teamsih s folkom iz več Evropskih držav in za enkrat brez težav.

LightBit ::

Mato989 je izjavil:

Baje je nekaj z nekim antivirusnim poaodobitev blokirala dostope

Novica je čudno napisana. V resnici je CrowdStrike (antivirusni) zasral z posodobitvijo.

pegasus ::

Z velikim zanimanjem bom prebral report, ki bo upam da razložil, kako lahko corrupted antivirus definition file sesuje winse :))

bciciban ::

DamijanD je izjavil:

Jaz sem že od 8:30 naprej na teamsih s folkom iz več Evropskih držav in za enkrat brez težav.


Če nimajo CrowdStrike AV-ja nimajo težav.

RokX ::

Posodobitev Crowdstrike antivirusa je kriva, da dobiš BSOD na windows računalnikih/strežnikih.

Crowdstrike je drugače (bila) odlična AV rešitev.

Rešitev je zgoraj @bluefish napisal. Je pa jajce da moraš v safe mode bootat vsako mašino posebej.
Kdor kuha ta nekaj zakuha

mtosev ::

No vidimo, da vsaj Microsoft ni krivec tukaj.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

RokX ::

pegasus je izjavil:

Z velikim zanimanjem bom prebral report, ki bo upam da razložil, kako lahko corrupted antivirus definition file sesuje winse :))


Ustrezno spisan AV recognition pattern bi verjetno sesul vsak OS.
Kdor kuha ta nekaj zakuha

LightBit ::

pegasus je izjavil:

Z velikim zanimanjem bom prebral report, ki bo upam da razložil, kako lahko corrupted antivirus definition file sesuje winse :))

Posodobili so driver. (*.sys file)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LightBit ()

Miki N ::

Ne bi rad bil Indijec, ki je to zajebal.

bciciban ::

pegasus je izjavil:

Z velikim zanimanjem bom prebral report, ki bo upam da razložil, kako lahko corrupted antivirus definition file sesuje winse :))


Ker AV šari po kernel nivoju.

Sej tudi v linuxu zanič kernel modul lahko sesuje sistem.

klemenSLO ::

kixs je izjavil:

Menda imajo tudi pri nas nekatere firme probleme... vsaj ena ali dve zavarovalnici. Farmacija...


Generali :8)
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Matej_K ::

Mi Famacevtska, nam ne dela, pol računalnikov BSOD, ostali pač notranje stvari ne delajo, internet dela.

IQVIA tudi cela dol
... .. .

dronyx ::

Če bi bila res samo težava na windows desktopih, potem ne bi padli kar oblaki, saj ti ne tečejo na nekem pc pod mizo. Očitno so prizadeti tudi strežniki. Ker je prizadetih veliko sistemov in računalnikov bo tole kar nočna mora za reševat. Škoda bo ogromna že samo v letalski industriji. Če je nek SW "industrijski standard", potem je zelo razširjen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

bciciban ::

dronyx je izjavil:

Če bi bila res samo težava na windows desktopih, potem ne bi padli kar oblaki, saj ti ne tečejo na nekem pc pod mizo. Očitno so prizadeti tudi strežniki. Ker je prizadetih veliko sistemov in računalnikov bo tole kar nočna mora za reševat. Škoda bo ogromna že samo v letalski industriji. Če je nek SW "industrijski standard", potem je zelo razširjen.


Od kje ti ideja da je CrowdStrike samo na desktopih?

Danes se ti AV-ji oz. zdej so EDR/XDR pogosto dajejo tudi na strežnike. Pač na celotno okolje od PC-ja pri tajnici pa do windows serverja z SQL bazo.

Posebna veselica mora biti če ima firma bitlocker, ključe pa shranjene v AD-ju, ki je tudi podlegel tej težavi :))
Ne bi bil rad sistemc v taki firmi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

gozdar1 ::

Y2k prišel z zamudo.

dronyx ::

bciciban je izjavil:

Posebna veselica mora biti če ima firma bitlocker, ključe pa shranjene v AD-ju, ki je tudi podlegel tej težavi :))
Ne bi bil rad sistemc v taki firmi...

Ja, to je šele nočna mora. :)

mtosev ::

gozdar1 je izjavil:

Y2k prišel z zamudo.

Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Furbo ::

pegasus je izjavil:

Z velikim zanimanjem bom prebral report, ki bo upam da razložil, kako lahko corrupted antivirus definition file sesuje winse :))

Pozabili so povedati programu, da naj največji virus ignorira.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

dronyx ::

CrowdStrike piše da je bil 24.6.2024 uvrščen med delnice S&P 500. Delnice so takrat narasle za 7%. So preveč slavili...

karafeka ::

Eh, so me že prehiteli... :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

mtosev ::

Sys adminčki bodo imeli delo s tem. Hehe:))
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

BlaY0 ::

Lonsarg je izjavil:

Hitro prodat delnice podjetja ki je krivo? :) Aja ne deluje če pade tudi borza :D

Ravno obratno... kupit, ker so šle dol, gor bodo pa definitivno še šle.

Master_Yoda ::

That is some serious /r/wallstreetbets stuff :D
Dovie'andi se tovya sagain.

BlaY0 ::

IT security sektor ima še precej lufta za gor. Poleg tega ga večina podjetij še vedno tretira kot nujno zlo kar je dandanes že zelo tvegano početje.

Bolje da ti nekaj crkne zaradi tega kot pa da ti nekdo pobere/zaklene vse podatke ker tega nisi imel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

dronyx ::

Piše da je krka poslala delavce kar domov, ker jim je razpadel IT sistem. Pa Brnik ima tudi težave. Očitno iamjo problem s tem tudi pri nas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Miki N ::

Problem CrowdStrike zdaj niti ni padec delnic ampak morebitne miljardne tožbe.

Utk ::

Eh, EULA...

Miki N ::

Ma jebe se big honcho odvetnikom za EULO, to je za strašiti male ribe. Tako da zdaj jih reši samo še to, da je un Indijec uporabljal AI pa da to kam naprej dol po toku prevalijo. :))

BlaY0 ::

Miki N je izjavil:

Problem CrowdStrike zdaj niti ni padec delnic ampak morebitne miljardne tožbe.

Potemtakem bi Microsoft že zdavnaj propadel. Vse je odvisno od SLA-jev.

GupeM ::

dronyx je izjavil:

Piše da je krka poslala delavce kar domov, ker jim je razpadel IT sistem. Pa Brnik ima tudi težave. Očitno iamjo problem s tem tudi pri nas.

Za Krko ne vem, Brnik pa menda nima težav s tem neposredno. Imajo pa težave posredno, ker letalske družbe in druge zadeve ne funkcionirajo tako kot bi morale.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izpad računalniških sistemov po celem svetu, rešitev že znana (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Varnost
12810422 (1866) joez7
»

Kaspersky zapira pisarne v ZDA

Oddelek: Novice / Rezultati
223840 (709) Srecko696
»

Kaj se je zgodilo z Microsoftom?

Oddelek: Omrežja in internet
6668 (452) brbr21
»

ZDA in Kitajska s figo v žepu podpisali dogovor o kibernetnem premirju

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
97051 (5115) Markoff

Več podobnih tem