» »

Spremljanje porabe elektrike v živo

Spremljanje porabe elektrike v živo

enemon ::

A mogoče kdo ve, kje se da spremljati porabo elektrike v živo ali pa z nekajminutnim zamikom? Vem, da se vidi poraba na mojelektro.si, vendar samo za predhodni dan ...

Hvala!

ReRMh ::

direktno na števcu ali pa z dodatnim namenskim...

evo, za zanamce direktno na števcu
KODA registra Opis KODE (katere vrednosti nam prikazuje)
1.8.1 seštevek prejete delovne energije VT
1.8.2 seštevek prejete delovne energije MT
1.8.0 seštevek prejete delovne energija ET=(VT+MT)
2.8.1 seštevek oddane delovne energije VT
2.8.2 seštevek oddane delovne energije MT
2.8.0 seštevek oddane delovne energije ET=(VT+MT)
32.7 vrednost napetosti na prvi fazi L1
52.7 vrednost napetosti na drugi fazi L2
72.7 vrednost napetosti na tretji fazi L3
0.2.0 različica programa naloženega v števec

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ReRMh ()

DamijanD ::

Prikaz zajetih podatkov s shellyem:

SambaShare ::

Shelly 3EM + home assistant. Bo pa šlo 80EUR, pa tokovniki so precej veliki, tako da preveri, če boš lahko zmontiral.

Zgodovina sprememb…

d4vid ::

Budget varjanta je home assistant glow. Esp32 ali esp8266, fotodioda in ohišje. Sw imaš narejen.

Iz števca ti "bere" utripe ledice in preračunava porabo. Meni dela super. Pogrešam edino meritve po fazah.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

link_up ::

In and Out

Tac20 ::

SambaShare je izjavil:

Shelly 3EM + home assistant. Bo pa šlo 80EUR, pa tokovniki so precej veliki, tako da preveri, če boš lahko zmontiral.


Ali lahko zmontiraš samo Shelly 3EM ali potrebuješ tudi home asistant, če prav razumem je potrebno samo Shelly 3EM povezat na WiFi in potem lahko preko IP-ja dostopaš na nek web gui oz. cloud kamor 3EM pošilja podatke.

Kje ga dobis za 80 €:

https://www.shelly.si/si/merilniki-pora...

https://www.shelly.si/si/merilniki-pora...

s1m0n ::

Shelly 3EM bo kar najbolj preprosta varianta. Najboljše, da ti ga kdo, ki se spozna namesti, če ti je elektrika tuja. Za meritev kot jo omenjata dva zgoraj preko fotodiode je potreben dostop do števca, ki je v 99% primerov v ločeni zaklenjeni omarici kamor ti kot stranka nimaš dostopa in ga tudi ne bi smel imeti.

ReRMh ::

Tac20 je izjavil:

Kje ga dobis za 80 €:

trenutno mogoče ni cyber nakupovalnih praznikov - takrat spustijo cene 25-30% - morda tule vseeno kaj najdeš

Magic1 ::

Sem čez vikend gledal, da imajo na Amazonu akcijo za Shelly izdelke. #fazni merilec za 98EUR, gratis poštnina:
https://www.amazon.de/Shelly-3-Phasen-R...
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

feryz ::

Rabiš še kleme.
In si na 108 €. Toliko je tudi s popusti.

Magic1 ::

A niso v kompletu še tri 120A merilne kleme? Bi bilo čudno, da ne bi spodi bile dodatne kleme kot frequently bought togheter. Cel Amazonov opis v Angleščini je mal konfjuzen.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Tac20 ::

Sej piše: Shelly Home Relay Pro 3EM WLAN Power Meter 3 x 120 A including 3 clamps measuring function

Se pravi razlika med linkoma ki sem jih dal prej je samo da navaden 3 EM ima samo wifi, 3EM pro pa ima UTP + wifi opcijo, predvidevam pa da funkcionalnost obeh pa je enaka...?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tac20 ()

Magic1 ::

"3 clamps measuring function", glih ta function je vprašljiv, kaj pomeni. Po mojem občutku, je že v kompletu.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

link_up ::

s1m0n je izjavil:

Shelly 3EM bo kar najbolj preprosta varianta. Najboljše, da ti ga kdo, ki se spozna namesti, če ti je elektrika tuja. Za meritev kot jo omenjata dva zgoraj preko fotodiode je potreben dostop do števca, ki je v 99% primerov v ločeni zaklenjeni omarici kamor ti kot stranka nimaš dostopa in ga tudi ne bi smel imeti.


To je vse res, ampak je se vedno najbolj elegantna resitev, ce imas seveda dostop do stevca. Kljucavnica je pa ze dvesto let ista. :D
In and Out

Magic1 ::

Všeč pri shelly mi je, da imaš dostop lokalno do minutnih intervalov. Vso porabo lahko enostavno lokalno shranjuješ. Konstantno, ali pobiraš na 60 dni. 100EUR je glih toliko nizek strošek, da že težko kaj dosti ceneje skozi prideš s čemerkoli.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

ReRMh ::

sam na amazon.de je trenutno 99€ super cena za shelly pro 3em s priloženimi tremi klemami, za cyber * je bilo 10€ dražje, če me oči ne varajo...

s1m0n ::

Tac20 je izjavil:

Sej piše: Shelly Home Relay Pro 3EM WLAN Power Meter 3 x 120 A including 3 clamps measuring function

Se pravi razlika med linkoma ki sem jih dal prej je samo da navaden 3 EM ima samo wifi, 3EM pro pa ima UTP + wifi opcijo, predvidevam pa da funkcionalnost obeh pa je enaka...?


Pro 3EM ima tudi drugačen spletni vmesnik pa, če sem prav zasledil tudi grafe/zgodovino v samem spletnem vmesniku.

SasoS ::

Hvala, sem gledal že nekaj časa shelly-ja, pa me je tale akcija spodbudila! :)

d4vid ::

s1m0n je izjavil:

Shelly 3EM bo kar najbolj preprosta varianta. Najboljše, da ti ga kdo, ki se spozna namesti, če ti je elektrika tuja. Za meritev kot jo omenjata dva zgoraj preko fotodiode je potreben dostop do števca, ki je v 99% primerov v ločeni zaklenjeni omarici kamor ti kot stranka nimaš dostopa in ga tudi ne bi smel imeti.


Ima pa, vsaj pri meni, ta omarica okence, na katerega sem nalepil fotodiodo. Malo nastavil občutljivost in dela bp.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Magic1 ::

Moraš povedat, koliko stane ta varjanta. Seveda vse potrebno. In kakšno funkcionalnost. Ta shelly ima wlan ali BT in lahko podatke kadarkoli pobereš s telefonom ali računalnikom.
Magic

d4vid ::

Načeloma HW stane cca 20€ iz kitajske. Ohišje morš sicer sprintat, ma pa sw potem web strežnik, kjer prikazuje porabo in energijo (kWh). Če dodaš še Home assistant, imaš bistveno več možnosti, npr. Zgodovino, ceno elektrike, grafe, avtomatizacije.
Saj pri shellyju je podobno, le da maš na voljo tudi njihov cloud in ni potrebe po lastnem strežniku, kar je res bedarija, če imaš samo enga shellyja. Jaz npr. Imam kar nekaj naprav, pa mi home assistant teče v virtualki na serverju, kjer mam še en kup drugih stvari.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

SambaShare ::

Tac20 je izjavil:


Ali lahko zmontiraš samo Shelly 3EM ali potrebuješ tudi home asistant, če prav razumem je potrebno samo Shelly 3EM povezat na WiFi in potem lahko preko IP-ja dostopaš na nek web gui oz. cloud kamor 3EM pošilja podatke.

Kje ga dobis za 80 EUR:

https://www.shelly.si/si/merilniki-pora...

https://www.shelly.si/si/merilniki-pora...


Lahko seveda samo shelly. App (cloud) mislim da profilira na vsako uro, preko portala pa dobiš z 10min periodo.

Imaš na amazonu:
https://www.amazon.de/-/en/Controlled-I...

Januarja sem dal 92EUR, tako da je zelo ok cena.

Zgodovina sprememb…

link_up ::

Magic1 je izjavil:

Moraš povedat, koliko stane ta varjanta. Seveda vse potrebno. In kakšno funkcionalnost. Ta shelly ima wlan ali BT in lahko podatke kadarkoli pobereš s telefonom ali računalnikom.


lol, to je budget varjatna...

so pa podatki tvoji...
In and Out

Magic1 ::

Sej pri Shelly imaš tudi podatke lahko lokalno. Še hvalijo se, da ni treba uporabljat clouda.
Magic

MadMax ::

Cloud je opcija. Privzeto izključena.
Zakaj bi se z vsemi štirimi otepal clouda je pa osebna preferenca/odločitev.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

MacGyver141 ::

Brez clouda nimaš nobene zgodovine in rabiš obvezno home assistant.

Pač tole vidiš, če vpišeš njegov IP v browser:

Zgodovina sprememb…

MadMax ::

MacGyver141 je izjavil:

Brez clouda nimaš nobene zgodovine in rabiš obvezno home assistant.

Kar seveda ni res.
Zraven vsakega prikaza moči in napetosti imaš ikonico za download v .csv, res pa da interni spomin ni ravno neomejen.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Magic1 ::

Kot sem jaz zasledil, je 60 dni.
Magic

Buggy ::

A te dve zadeve nimajo iste funkcionalnosti oz. se z obema lahko meri porabo in kaj je razlika?

https://www.amazon.de/Shelly-3-Phasen-R...

https://www.amazon.de/-/en/gp/aw/d/B091...

MadMax ::

V grobem isto.
Pro ima še LAN RJ45 priključek in BT za "sodelovanje" s Shelly BLE gadgeti, nima pa vgrajenega releja-na voljo kot addon.
Cenejši pa nima fizičnega LANa in BT, ima pa vgrajen rele.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

GupeM ::

Magic1 je izjavil:

Kot sem jaz zasledil, je 60 dni.

Drži. Vsaj za Shelly pro 3EM to drži. So pa tudi 3 tokovne klešče zraven priložene. Lahko pa dokupiš še ene in jih daš na nulo, pa potem vidiš, če ti kdo krade štrom oz če se kam drugam izgublja.

link_up ::

Vidim, da je mojelektro dodal API za spremljanje. Ze kdo uporablja? Kreiras token in vleces dol...lokalno dajo celo swagger v pomoc. :) Lustna zadeva...
In and Out

DamijanD ::

ampak to so podatki za t-1dan, če se ne motim

link_up ::

ja verjetno res, ampak vseeno boljse kot nic za v HA.
In and Out

link_up ::

pff..ne gre popravit starega posta. :)

meni drugace vrne aktualni rezultat...

{"timestamp":"2024-03-30T00:00:00+01:00","value":"33767.4380"},{"timestamp":"2024-03-31T00:00:00+01:00","value":"33786.9130"}]

eh, vidim da je le do polnoci...
In and Out

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: link_up ()

RockyS ::

Za API še zmeraj rabis Rekono oz. certifikat/sipass?

muffliato ::

Za HA imaš tule novi Moj Elektro API:
https://github.com/frlequ/homeassistant...

link_up ::

hvala :)
In and Out

RockyS ::

A grafi delajo komu?

muffliato ::

Grafi se postavijo šele, ko imaš dovolj dnevnih oz. 15min podatkov. Počakaj 3 dni...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametno stanovanje (strani: 1 2 3 447 48 49 50 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2477425872 (5084) matobeli
»

Izklop napajanja pri določeni moči

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
381598 (309) GupeM
»

solarni paneli na balkon (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
25630093 (3027) Karen
»

Kateri "wifi" termometer/vlagomer

Oddelek: Kaj kupiti
141180 (498) GupeM
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8815069 (6977) bosmla

Več podobnih tem