» »

Koliko sobno stanovanje

Koliko sobno stanovanje

«
1
2

Bellzmet ::

Obstaja kakšna določena meja za velikost (m2) sobe, da se loči ali gre za 2,5 sobno ali 3 sobno stanovanje?

Verjetno, da ima okno je pa nujno.

googleg1 ::

Pri meni je 6,5m2 velika soba steta kot polsoba. Ima okno.

steev ::

Soba brez okna ni soba, ampak špajza (pa še te majo kdaj okno).

Drugače pa pomoje ni nikjer to standardiirano, ampak ponavdi se sobe velikosti do nekje 10 ali manj štejejo za pol.
:|

Likalnik ::

Garsonjera se smatra, če imaš sobo skupaj z kuhinjo.
1 sobno stanovanje je, če imaš eno dodatno sobo, dvo sobno, če imaš dve sobi in tako naprej....potem pa eni vmes tišijo še 1,5 sobno itd

bluefish ::

Niti ne. Če pogledaš kategorizacije stanovanj v novogradnjah, se v "sobnost" šteje tudi dnevna soba. 2-sobno je torej z dnevno in eno spalnico (sobo).

ginekk ::

Načeloma naj bi dnevno sobo, kuhinjo, kopalnico izvzel.

V oglaševanju pa je vse mogoče, od vile bloka, do garsonjere na 10m2.

mn ::

bluefish je izjavil:

Niti ne. Če pogledaš kategorizacije stanovanj v novogradnjah, se v "sobnost" šteje tudi dnevna soba. 2-sobno je torej z dnevno in eno spalnico (sobo).


A dnevna SOBA mogoce ni soba?

steev ::

Tocno to. Sej ne rabi biti "dnevna". Lahko mas spalnico tam.
:|

MIHAc27 ::

V oglasih, ponavadi šteje dnevna z kuhinjo kot polovička (če se iz kuhinje vidi v dnevno in je to skupaj 1 prostor). Če je dnevna povsem ločena pa kot cela soba.
Vsaka soba, ki je lahko spalnica pa 1 soba. Če je res majhno potem kdo označi kot kabinet. Kuhinja in kopalnica pa v sobnost ne štejeta. Prav tako kaka majhna špajza, kamor niti 1 postelje za otroka ne moreš dat.

Ganon ::

Je. Kar je manj od 9m2, se šteje za polovico sobe.

matobeli ::

Pravilnik ki določa število sob je kar jasna zadeva. Seveda se gre tukaj zgolj za pravilnik ki ureja stanovanja ki jih upravlja država ampak boljšega itak nimamo.

In pravilnik pravi da se za sobo šteje če ima dovolj veliko površino (9 ali 10m2), okno, ter da je ločena od kuhinje ali kopalnice.

Kar pomeni da dnevna soba, ki je "ločena" od kuhinje samo z drugačno talno oblogo, ni samostojna soba.

Enim je sicer podatek o številu sob v fletu sicer izjemno važen in se dejstvu, da šteje bolj kot ne samo število spalnic in skupna površina, izjemno izogibajo.

energetik ::

A ima to sploh kakšno vezo, kaj kdo piše v oglas?
Če ti št. sob in njihova velikost ter razporeditev ustreza glede na zahtevano ceno, nabaviš. Če ne, greš naprej.
vires in numeris

matobeli ::

Lažje je filtrirat.

Če kupuješ/najemaš recimo stanovanje z dvema spalnicama pade not čisto vse.

Od enosobnih (oziroma tudi garsonjer ki imajo s predelno steno ločeno posteljo) do tro in več sobnih.

pingme ::

V Sloveniji se dnevna soba (vseeno ali je kuhinja del ali ločena) šteje kot soba (bi bilo neumno, če se ne bi, ker imaš pogosto 40m2 veliko dnevno s kuhinjo, glavna spalnica je 15m2, ostale sobe pa po 10m2). Soba je vse, kar ima okno, omogoča postavitev postelje 90x200, omare in mizo. Torej vsaj nekje 9m2. Pri novogradnji imaš povsod že izrisano neko tipsko postavitev elementov.
V USA se pa oglašuje N bedroom, torej se dnevna ne všteva (3 bedroom je po naše 4. sobno). Garsonjera je pa studio.

feryz ::

Povedano drugače, včasih je bila garsonjera, garsonjera, danes pa je enosobno stanovanje.
In potem šteješ dalje.

m0LN4r ::

bluefish je izjavil:

Niti ne. Če pogledaš kategorizacije stanovanj v novogradnjah, se v "sobnost" šteje tudi dnevna soba. 2-sobno je torej z dnevno in eno spalnico (sobo).

Tako, to je edino pravilni konsenz med oglasi, arhitekti itn.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Likalnik ::

kuhinja, dnevna soba, kopalnica se že v osnovi smatra, kot standardni del stanovanja. Če imaš splani prostor v dnevni sobi, katera je v istem prostoru kot kuhinja je to garsonjera....če pa dodaš kuhinji in dnevni sobi še eno sobo, se pa smatra kot enosobno stanovanje.

ampak kot ste napisali, če arhitekti in ostala smetana smatra dnevno sobo kot prvo sobo...potem naj bo pa tako....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

m0LN4r ::

V dnevno si lahko tudi postavis posteljo. Soba je soba, pa ce je to dnevna, otroska, spalnica nima veze.
Lahko imas ogromno dnevno, notr posteljo, pisalno mizo in fotelj. Se vedno je to ena soba, zdaj ali je za posameznika to dnevna, pisarna ali domaci kino soba, ne igra neke vloge.

V Nemciji obstaja se izraz "Singles Wohnung" to so enosobne garsonjere, kjer je dnevna/spalnica v eno in istem prostoru za lazjo predstavo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Invictus ::

Realno bi bilo, da se napiše število spalnic. Tako je praktično povsod v zahodnem svetu.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

Ja, potem bi nekdo fukno posteljo v dnevno in bi reku evo ti spalnice.
Meni pač ne bi bilo vseeno, če ima dnevna soba 9 m2 ali 20. Če zahodnjakom je, jim naj bo...

A je res težko iz eno-, dvo-, tro- štiri- sobnega stanovanja izračunat kolk je to dnevnih sob in kolk spalnic?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

ginekk ::

V dnevno sobo lahko sicer daš posteljo, v resnici pa v dnevni spijo samo tisti, ki si ne morejo privoščit dodatne spalnice.

Utk ::

A bejž. Jaz sem pa mislil, da spijo v dnevni zato, ker imajo v eni ekstra spalnici raje đakuzi.

ginekk ::

Dobro, zdaj veš kako je prav.

m0LN4r ::

ginekk je izjavil:

V dnevno sobo lahko sicer daš posteljo, v resnici pa v dnevni spijo samo tisti, ki si ne morejo privoščit dodatne spalnice.

Pri mlajsi generaciji v mestih to niti ni taka redkost. Klasicne dnevne kot jo boomerji poznate nimajo, dokler ni druzine.
Dnevna je kao spalnica, spalnica je pa kako Hobbyraum/Gaming/Office whatever.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

toro69 ::

matobeli je izjavil:

Pravilnik ki določa število sob je kar jasna zadeva. Seveda se gre tukaj zgolj za pravilnik ki ureja stanovanja ki jih upravlja država ampak boljšega itak nimamo.

In pravilnik pravi da se za sobo šteje če ima dovolj veliko površino (9 ali 10m2), okno, ter da je ločena od kuhinje ali kopalnice.

Kar pomeni da dnevna soba, ki je "ločena" od kuhinje samo z drugačno talno oblogo, ni samostojna soba.

Enim je sicer podatek o številu sob v fletu sicer izjemno važen in se dejstvu, da šteje bolj kot ne samo število spalnic in skupna površina, izjemno izogibajo.


Ta pravilnik žal ne obstaja ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: toro69 ()

Lejga ::

Ko sem prebral to temo, sem prišel do spoznanja, da imam tri-dnevnosobno stanovanje.

ginekk ::

m0LN4r je izjavil:

ginekk je izjavil:

V dnevno sobo lahko sicer daš posteljo, v resnici pa v dnevni spijo samo tisti, ki si ne morejo privoščit dodatne spalnice.

Pri mlajsi generaciji v mestih to niti ni taka redkost. Klasicne dnevne kot jo boomerji poznate nimajo, dokler ni druzine.
Dnevna je kao spalnica, spalnica je pa kako Hobbyraum/Gaming/Office whatever.


Nima veze mlajša generacija, tudi včasih je bilo tako, če nisi imel večjega fleta. Otroci so imeli svojo sobo, mat pa foter pa spala na raztegljivem kavču v dnevni. Sem mel nekaj frendov živeč tako.

matobeli ::

toro69 je izjavil:


Ta pravilnik žal ne obstaja ;)


Ne, sem narobe napisal oziroma pravilnik seveda obstaja, za novogradnje, za potrebe stanovanjskega sklada je pa Metodolško pojasnilo: https://www.stat.si/statweb/File/DocSys...

ginekk je izjavil:

Otroci so imeli svojo sobo, mat pa foter pa spala na raztegljivem kavču


Ali pa so postavili steno med kuhinjo in dnevno in je to postala potem prava spalnica. Ni bilo pa dnevne sobe.

Skratka, edino pravo merilo je število spalnic, za potrebe reševanje stanovanjskega prostora v jugi je bila pa tudi dnevna lahko kot spalni prostor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

velikBrokoli ::

V Sloveniji se vse zakomplicira. V tujini preprosto rečeš, da ima stanovanje 2 spalnici. Pri nas pa štejemo polovičke, dnevne sobe, okna... lol

toro69 ::

matobeli je izjavil:

toro69 je izjavil:


Ta pravilnik žal ne obstaja ;)


Ne, sem narobe napisal oziroma pravilnik seveda obstaja, za novogradnje, za potrebe stanovanjskega sklada je pa Metodolško pojasnilo: https://www.stat.si/statweb/File/DocSys...

ginekk je izjavil:

Otroci so imeli svojo sobo, mat pa foter pa spala na raztegljivem kavču


Ali pa so postavili steno med kuhinjo in dnevno in je to postala potem prava spalnica. Ni bilo pa dnevne sobe.

Skratka, edino pravo merilo je število spalnic, za potrebe reševanje stanovanjskega prostora v jugi je bila pa tudi dnevna lahko kot spalni prostor.


Tudi za novogranje ne obstaja pravilnik, ki bi navajal kvadrature v povezavi s sobnostjo.
Metodološko pojasnilo, pa ne velja za nikogar, ki udeležen pri gradnji, oddajanju...

kloko ::

Lejga je izjavil:

Ko sem prebral to temo, sem prišel do spoznanja, da imam tri-dnevnosobno stanovanje.

Ko sem jaz prebiral to temo, sem ugotovil, da imam brez-sobno stanovanje!

m0LN4r ::

velikBrokoli je izjavil:

V Sloveniji se vse zakomplicira. V tujini preprosto rečeš, da ima stanovanje 2 spalnici. Pri nas pa štejemo polovičke, dnevne sobe, okna... lol

Enosobno tujina



Dvosobno: https://www.immobilienscout24.de/expose...



Mas pa ravnotako 1,5 Zimmer ali 2,5 Zimmer

DIN Norma: Der Begriff “halbes Zimmer” wurde ab dem Jahr 1951 in der “DIN 283 – Blatt – Wohnungen” als ein Raum zwischen sechs und zehn Quadratmeter und einer Mindestbreite von 2.10 Meter definiert.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Lejga ::

Nein, die DIN 283 - herausgebracht im März 1952 - wurde im Jahr 1983 ersatzlos zurückgezogen und ist damit nicht mehr gültig. Stattdessen sollten Wohnflächen nach der Wohnflächenverordnung (WoFlV) ermittelt werden. Bei freifinanziertem Wohnungsbau kann auch die DIN 277 angewendet werden.

m0LN4r ::

Pssst, ampak se vedno se uporablja pri iskalnikih. Immoscout, immowelt itn, ker navaden folk pac to se pozna.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Bellzmet ::

Kakor gledam se kot soba kvalificira vse kar je nad 6m2 (link od matobeli):
https://www.stat.si/statweb/File/DocSys...

"Soba je prostor, ki je s stalnimi stenami ločen od drugih stanovanjskih prostorov, ima neposredno dnevno svetlobo in najmanj 6 m2 površine."

A tisti, ki pišete 9m2 je kje kakšen vir ali ste si izmislili?

tony1 ::

feryz je izjavil:

Povedano drugače, včasih je bila garsonjera, garsonjera, danes pa je enosobno stanovanje.
In potem šteješ dalje.


Tako je. Še 15 let nazaj je bilo to jasno kot beli dan. Pa smo tudi to sf*kali, danes se garsonjere oglašuje kot enosobna stanovanja. (Kot bi poslušal štos iz ust enega fuzbalerja: "moje stanovanje je enosobna garsonjera".)

Še en butast trend je gradnja novih stanovanj brez predsobe, agent, ki ga prodaja te pa gleda ko tele v nova vrata: "A res, aja, vsa stanovanja nimajo predsobe?"

matobeli ::

toro69 je izjavil:



Tudi za novogranje ne obstaja pravilnik, ki bi navajal kvadrature v povezavi s sobnostjo.


Seveda obstaja nekaj takega kot je pravilnik o minimalnih standardih stanovanjskih zgradb.
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

Notri tudi piše koliko mora bit soba (za spanje) minimalno velika.

recmajkemi ::

Kakor se spomnim s predavanj je bila "meja" za poimenovanje sobe 8 m2, nekaj manj kabinet, ...

Sem tudi hotel spomniti zgoraj omenjen pravilnik kjer se definicijam teh velikosti nekako izogibajo ampak posredno z velikostjo opreme, kar še vedno pusti nekaj maneverskega prostora arhitektom in stiskaškim investitorjem.

Ta pravilnik je tudi razlog zakaj se pri večini oglaševanih stanovanj uporablja pridevnik "nadstandardno", saj imaš lahko le eno lastonst zgradbe, ki ni na minimumu in evo ti ga nadstandarden.
V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

MIHAc27 ::

energetik je izjavil:

A ima to sploh kakšno vezo, kaj kdo piše v oglas?
Če ti št. sob in njihova velikost ter razporeditev ustreza glede na zahtevano ceno, nabaviš. Če ne, greš naprej.

Jaz bi en oglas skoraj spustil, ker je bilo napisano 2 sobno stanovanje. Pričakoval sem 1 spalnico in dnevno+kuhinjo skupaj. No 1 sobe niso slikal. Stanovanje je bilo torej dejansko 2.5 sobno in sem ga takoj vzel v najem.
Kot rečeno iz opisa in slik se je narobe sklepalo. Ampak ker ni bilo nič boljšega sem šel pofirbcat.

matobeli ::

Sej to je itak edini in glavni problem, k neveš a kupuješ cabriota al enoprostorca.
Pol maš pa še tiste skromne ki mislijo da je Transporter v resnici malo večji avto in ne kombi.

In na koncu "kupuješ" vse, razen motorja in šleparja.

toro69 ::

matobeli je izjavil:

toro69 je izjavil:



Tudi za novogranje ne obstaja pravilnik, ki bi navajal kvadrature v povezavi s sobnostjo.


Seveda obstaja nekaj takega kot je pravilnik o minimalnih standardih stanovanjskih zgradb.
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

Notri tudi piše koliko mora bit soba (za spanje) minimalno velika.


Verjetno imam probleme s branjem, jaz ne najdem. Bi mi lahko izpisal točno vrstico iz člena.

recmajkemi je izjavil:

Kakor se spomnim s predavanj je bila "meja" za poimenovanje sobe 8 m2, nekaj manj kabinet, ...

Sem tudi hotel spomniti zgoraj omenjen pravilnik kjer se definicijam teh velikosti nekako izogibajo ampak posredno z velikostjo opreme, kar še vedno pusti nekaj maneverskega prostora arhitektom in stiskaškim investitorjem.

Ta pravilnik je tudi razlog zakaj se pri večini oglaševanih stanovanj uporablja pridevnik "nadstandardno", saj imaš lahko le eno lastonst zgradbe, ki ni na minimumu in evo ti ga nadstandarden.


To je bilo zapisano v starih pravilniki. Novi so vse poradirali in pustili prostor za kreativnost.

https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...

Star pravilnik za vse pravnike, za izobraževanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: toro69 ()

c00L3r ::

V starih stanovanjih je kuhinja + jedilnica 1 prostor, dnevna 1 prostor in spalnica 1 prostor. V novih stanovanjih je kuhinja, jedilnica in dnevna 1 prostor, in spalnica svoj prostor. Oboje se šteje, kot 2 sobno, čeprav ima staro stanovanje efektivno dodatno sobo.

matobeli ::

toro69 je izjavil:


Verjetno imam probleme s branjem, jaz ne najdem. Bi mi lahko izpisal točno vrstico iz člena.



A sem kje napisal da je v enem členu zavzeto vse?

Ne. Imaš napisane odmike od pohištva, celo minimalno širino, višino, dostop do pohištva, minimalne zahteve glede količine pohištva za določen tip sobe... in na koncu dobiš tisto površino ki jo dobiš.

Ni ista površina za enoposteljno sobo ali dvoposteljno.

recmajkemi ::

toro69 je izjavil:

...
To je bilo zapisano v starih pravilniki. Novi so vse poradirali in pustili prostor za kreativnost.

https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...

Star pravilnik za vse pravnike, za izobraževanje.

Super hvala za tole, očitno sem poslušal predavanja še po starem pravilniku in tudi ni tako, kot se spomnim.
Definicije nedvoumno zapisane... kar se odgovora na tole temo tiče se mi zdi, da je sta ta dva člena ključna.

18. člen
(1) Stanovanje mora imeti najmanj eno sobo s podno površino najmanj 18 m2.
(2) V dvosobnem stanovanju mora biti podna površina druge sobe najmanj 12 m2.
(3) V tri- ali večsobnem stanovanju površina tretje sobe oziroma površina katerekoli naslednje sobe ne sme biti manjša od 6 m2 (kabinet).
(4) Dnevna soba, v kateri je hkrati tudi jedilni prostor, mora imeti podno površino najmanj 22 m2.
19. člen
(1) Soba ne sme biti široka manj od polovice svoje dolžine, niti manj kot 190 cm.
(2) Globina sobe (od notranjega roba zunanje fasadne stene do notranjega roba nasprotne stene, ki ni zunanja stena) ne sme meriti več kot dve svetli višini in pol.
(3) Če je soba namenjena za prehod v druge stanovanjske prostore, se lahko njena globina poveča za 1 m.


c00L3r je izjavil:

V starih stanovanjih je kuhinja + jedilnica 1 prostor, dnevna 1 prostor in spalnica 1 prostor. V novih stanovanjih je kuhinja, jedilnica in dnevna 1 prostor, in spalnica svoj prostor. Oboje se šteje, kot 2 sobno, čeprav ima staro stanovanje efektivno dodatno sobo.


Stanovanjski šrinkflejšn.
V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

toro69 ::

matobeli je izjavil:

toro69 je izjavil:


Verjetno imam probleme s branjem, jaz ne najdem. Bi mi lahko izpisal točno vrstico iz člena.



A sem kje napisal da je v enem členu zavzeto vse?

Ne. Imaš napisane odmike od pohištva, celo minimalno širino, višino, dostop do pohištva, minimalne zahteve glede količine pohištva za določen tip sobe... in na koncu dobiš tisto površino ki jo dobiš.

Ni ista površina za enoposteljno sobo ali dvoposteljno.


Enoposteljna otroška soba:
Postelja 210x90cm, potisnjena v kot, vrata se odpirajo navzven, prostor za shranjevanje (beri omare) in delona miza na hodniku ali kje drugje.
Minimalni odmik 70cm od sten/pohištva na strani dostopa.
Rezultat: soba dimenzij 210cm x 160cm

Kvadrate si zračunaj sam. Hint: precej manj od 8m2. Lahko si tudi v kakšnem Acadu sam zrišeš.
Slika je še vedno vredna več kot 1000 besed/zakonov...

matobeli ::

In kaj ima to zveze? A se še vedno v tistih, 8,9 ali 6m vtikaš?

Trditev ki si jo postavil je bila:
"Tudi za novogranje ne obstaja pravilnik, ki bi navajal kvadrature v povezavi s sobnostjo."

Kar seveda ni res, ker pravilnik obstaja.

Bellzmet ::

Se pravi 6 m2 je meja velikosti 3 sobe, da je stanovanje 2,5 ali 3 sobno.

matobeli ::

toro69 je linkal star pravilnik iz leta 2000, kot primer iz kje smo potegnil tiste minimalne standarde o katerih je tekla beseda.

recmajkemi ::

recmajkemi je izjavil:

Kakor se spomnim s predavanj je bila "meja" za poimenovanje sobe 8 m2, nekaj manj kabinet, ...


Sem vedel, da imam v glavi od nekje definirano sobo z 8 m2. Slika je iz Neufertovega priročnika, ki ga nekateri imenujejo arhitekturna biblija. Uporabljal se je kot standard tudi pri nas, zato je verjetno predavatelj omenil.
 Neufert.

Neufert.



Vpogled v priročnik priporočam vsem, ki karkoli razmišljajo o snovanju svojih bivalnih oz. kakršnihkoli prostorov. Je pa zelo lahko dostopen "na travniku", tam kjer ima Anna svoj arhiv recimo.
V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

Bellzmet ::

Kaj je sedaj zaključek, koliko m2 soba je meja med 2,5 in 3 sobnim?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Arhitekt za stanovanje

Oddelek: Loža
313385 (2314) zmaugy

Koliko kvadratnih metrov dejansko potrebujemo za stanovanje? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
40353203 (44488) Mato989
»

Kaj je garsonjera, 1,5 sobno stanovanje..

Oddelek: Loža
4130248 (29254) LeQuack
»

Kaj paziti pri nakupu stanovanja?

Oddelek: Loža
199124 (8128) BlackHole
»

Stanovanje, stanovanje...

Oddelek: Loža
295461 (5460) tomaz-

Več podobnih tem