» »

Problem z nepremičninsko agencijo

Problem z nepremičninsko agencijo

minanovi65 ::

Pozdravljeni,

zanima me, če ima kdo izkušnje s tem, da mu je nepremičninska agencija izdelala akt o etažni lastnini na podlagi geodetskega zapisa. Namreč geodetski zapis glede na lokacijsko informacijo ni pravilen in s tem tudo akt ne. Sami tega nismo vedeli, agencija pa se tudi ni poglabljala v to.
Gre pa se za to, da je akt bil vseeno potrjen na FURS, vendar sem nepremičninsko agencijo naknadn opozoril na to, da akt ni pravilen, saj smo se sami zaradi pridobitve uporabnega dovoljenja za nepremičnino informirali na UE oz. občini. Agencija zdaj z izvršbo od mene zahteva plačilo tega akta, katerega ne morem uporabiti praktično za nič. Ali imam podlago za ugovarjanje izvršbi na sodišču?
Če ima kdo kakšen nasvet, bom zelo hvaležen.

Ribicija ::

Mogoče bi pomagalo, da malo bolj jasno in natančno napišeš kaj si naročil, kaj si dobil in kaj so zaračunali.
Akt o oblikovanju etažne lastnine nima veze s FURS-om, tako da ne vem kaj so ti tam potrjevali. Akt o oblikovanju EL praviloma pripravi geodet (lahko skupaj z nepremičninsko agencijo) v katerem se premeri stavba določi posamezne etažne dela, določi posebne skupne dele, ipd. ter opredeli kaj je v lasti posameznega el oz. v solasti več EL ko gre za skupne dele.
Lokacijska in priprava etažiranja nimata ravno veliko skupnega in se ob pripravi etažiranja ne preverja tega, kot tudi ne ali ima stavba uporabno in gradbeno dovoljenje.

Tako na 1. žogo če si naročil etažiranje in le-to od agencije dobil, imajo podlago za to, da zahtevajo plačilo za opravljeno storitev.

Invictus ::

Glede na napisano, lokacijska informacija ne omogoča etažne lastnine.

Mislim, da boš moral kar plačati, saj je agencija samo napisala en dokument in ti ni speljala ureditve etažne lastnine z vpisov v zemljiško knjigo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

minanovi65 ::

Situacije sicer veliko bolj kompleksna, z agencijo smo itak prekinili poslovanje zaradi nekorektnosti (želeli so provizijo 4% od mene in 2% od kupca) in en kup kontradiktornih podatkov, namreč kupcu je zagotavljala, da ima nepremičnina uporabno dovoljenje, nam pa, da ima kupec gotovino. Kaplja čez rob je bila, ko je aro od kupca zahtevala na svoj račun, kar je kupec tudi storil in tudo 2% za posredovanje je kupec vnaprej plačal agenciji. Medtem smo mi s kupcem podpisali dokument, da se ara nakaže na naš račun. Ko smo vztrajali, da se ara nam nakaže je agencija nakazala le del are, kompenzirala pa kao stroške posredovanja in dnp, ter sestavo akta, ki ga je sedaj dala v izvršbo. Na koncu so sicer ves znesek are, kot tudi 2% za posredovanje, ki jim ga je kupec v naprej nakazal vrnili.Ampak po 1 mesecu groženj, da jih bomo prijavili na vse možne institučije. Kupcu smo vrnili aro in se "razšli".
V glavnem k mojemu vprašanju, sestavo akta je predlagala agentka in seveda poslala nam sestavljen akt, ki smo ga z mailom tudi potrdili. Ko smo akt prejeli potrjen s strani FURS, smk se obrnili na geodeta za sestavo uporabnega dovoljenja, ki je po ogledu dokumentacije ugotovil, da niso skladni z lokacijsko informacijo in rekel, da je potrebno sestavito novo etažiranje in akt.

Ribicija ::

Čisto vse mešano in zmešano ko preberem. Geodet ne pripravlja uporabnega dovoljenja, uporabno se dobi na upravni enoti, če so zato izpolnjeni pogoji. Zakaj bi naj akt o oblikovanju EL potrjeval FURS mi tudi ni najbolj jasno, tega bi namreč pripravljal geodet, ki ga potem vloži na GURS, kjer izvedejo spremembo v javnih evidencah.
ARA se velikokrat nakaže na fiduciarni račun agencije, da sta obe stranki prodajalec in kupec na varni strani, če pride do neizpolnitve obveznosti katerega od njiju. Tudi to, da se provizija agencija poplača iz ARE je normalna praksa. Veš koliko posameznikov na koncu ko je vse opravljeno "pozabi", da se je agencija naredila svoj del posla in si zasluži provozijo, ne pa zafkrvanje in pritisk, da bi dala dodatni popust na provizijo...

V glavnem po moje je bil problem predvsem v komunikaciji obojnih in nerazumevanju pričakovanj ene in druge strani.

Lahko probaš s pritožbo na izvršbo, če si še v roku, bo pa potem šlo v pravdo, ki jo boš glede na napisano skoraj gotovo izgubil, tako da boš na koncu nosil še te stroške in zamudne obresti. Po moje bolje plačati sedaj ali pa se vsaj skušaj, zmeniti z agencijo, da popravijo, če je kaj za popraviti, ti boš pa takoj plačal kar je odprtega.

Invictus ::

Ribicija je izjavil:

Čisto vse mešano in zmešano ko preberem. Geodet ne pripravlja uporabnega dovoljenja, uporabno se dobi na upravni enoti, če so zato izpolnjeni pogoji. Zakaj bi naj akt o oblikovanju EL potrjeval FURS mi tudi ni najbolj jasno, tega bi namreč pripravljal geodet, ki ga potem vloži na GURS, kjer izvedejo spremembo v javnih evidencah.
ARA se velikokrat nakaže na fiduciarni račun agencije, da sta obe stranki prodajalec in kupec na varni strani, če pride do neizpolnitve obveznosti katerega od njiju. Tudi to, da se provizija agencija poplača iz ARE je normalna praksa. Veš koliko posameznikov na koncu ko je vse opravljeno "pozabi", da se je agencija naredila svoj del posla in si zasluži provozijo, ne pa zafkrvanje in pritisk, da bi dala dodatni popust na provizijo...

V glavnem po moje je bil problem predvsem v komunikaciji obojnih in nerazumevanju pričakovanj ene in druge strani.

Lahko probaš s pritožbo na izvršbo, če si še v roku, bo pa potem šlo v pravdo, ki jo boš glede na napisano skoraj gotovo izgubil, tako da boš na koncu nosil še te stroške in zamudne obresti. Po moje bolje plačati sedaj ali pa se vsaj skušaj, zmeniti z agencijo, da popravijo, če je kaj za popraviti, ti boš pa takoj plačal kar je odprtega.

Tole tukaj ni normalno...

Agencija ne more pripraviti nobenega akta o etažiranju, saj ni usposobljena za to. Naredi nek zunanji izvajalec. To, da so akt zajebali, ker niso preverili lokacijske informacije, je zajeb agencije. Napisali so en dokument in hočejo keš.

Are se nikoli ne nakazuije agenciji, ampak direktno prodajalcu, ker je to garancija kupca, da se bo posel speljal. Dokler are ni na računu kupca, lahko prodajalec sklepa druge posle brez problema. Saj ni dobil are...

Agencija nima od tega denarja kaj trgati svoje provizije, dokler posel ni zaključen. To pomeni, da je kupec plačal vse obveznosti, da je prodajalec dobil vso kupnino, da so plačani vsi davki, in da je kupec vpisan oz. oddana vloga v ZK. Poleg tega bi pokasirali 6% provizije, kar je nezakonito.

@OP

Daj povej ime agencije, da vemo kdo tako nateguje. Temu ženskemu delu agencij ne smeš verjeti nič. Babe nakladajo, v bistvu pa nimajo pojma. Če računa o aktu nisi zavrnil, potem ga boš žal moral plačati, ker se nisi v zakonskem roku pritožil...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

bbbbbb2015 ::

Invictus je izjavil:

Ribicija je izjavil:

Čisto vse mešano in zmešano ko preberem. Geodet ne pripravlja uporabnega dovoljenja, uporabno se dobi na upravni enoti, če so zato izpolnjeni pogoji. Zakaj bi naj akt o oblikovanju EL potrjeval FURS mi tudi ni najbolj jasno, tega bi namreč pripravljal geodet, ki ga potem vloži na GURS, kjer izvedejo spremembo v javnih evidencah.
ARA se velikokrat nakaže na fiduciarni račun agencije, da sta obe stranki prodajalec in kupec na varni strani, če pride do neizpolnitve obveznosti katerega od njiju. Tudi to, da se provizija agencija poplača iz ARE je normalna praksa. Veš koliko posameznikov na koncu ko je vse opravljeno "pozabi", da se je agencija naredila svoj del posla in si zasluži provozijo, ne pa zafkrvanje in pritisk, da bi dala dodatni popust na provizijo...

V glavnem po moje je bil problem predvsem v komunikaciji obojnih in nerazumevanju pričakovanj ene in druge strani.

Lahko probaš s pritožbo na izvršbo, če si še v roku, bo pa potem šlo v pravdo, ki jo boš glede na napisano skoraj gotovo izgubil, tako da boš na koncu nosil še te stroške in zamudne obresti. Po moje bolje plačati sedaj ali pa se vsaj skušaj, zmeniti z agencijo, da popravijo, če je kaj za popraviti, ti boš pa takoj plačal kar je odprtega.

Tole tukaj ni normalno...

Agencija ne more pripraviti nobenega akta o etažiranju, saj ni usposobljena za to. Naredi nek zunanji izvajalec. To, da so akt zajebali, ker niso preverili lokacijske informacije, je zajeb agencije. Napisali so en dokument in hočejo keš.

Are se nikoli ne nakazuije agenciji, ampak direktno prodajalcu, ker je to garancija kupca, da se bo posel speljal. Dokler are ni na računu kupca, lahko prodajalec sklepa druge posle brez problema. Saj ni dobil are...

Agencija nima od tega denarja kaj trgati svoje provizije, dokler posel ni zaključen. To pomeni, da je kupec plačal vse obveznosti, da je prodajalec dobil vso kupnino, da so plačani vsi davki, in da je kupec vpisan oz. oddana vloga v ZK. Poleg tega bi pokasirali 6% provizije, kar je nezakonito.

@OP

Daj povej ime agencije, da vemo kdo tako nateguje. Temu ženskemu delu agencij ne smeš verjeti nič. Babe nakladajo, v bistvu pa nimajo pojma. Če računa o aktu nisi zavrnil, potem ga boš žal moral plačati, ker se nisi v zakonskem roku pritožil...


Ne razumem, kaj je sicer s tem aktom o etažni lastnini.
Strinjam se z zgoraj navedenim, ara gre prodajalcu direktno. Nihče ne nakazuje are posredniku.

Vendar, če je z aktom kaj narobe, se to popravi in ponovno vloži. In enako za GURS. In enako za ZK.
Pač storitev se reklamira. Plača se sicer, a reklamira. Napake se dogajajo, ni to nek tak kunšt.

Če se to v nekem razumnem reklamacijskem roku ne odpravi, je kupec (stranka) prisiljen naročiti to isto storitev drugje, jo ponovno plačati in potem strošek terjati od prvotnega izvajalca.

Invictus ::

OP je zgleda prodajalec, prodal bi pol bajte, pa občinska lokacijska informacija tega ne dovoli. Sam se ni nič pozanimal, niti nima pojma kako vse skupaj poteka.

Zraven si je našel nesposobno agencijo, ki je samo videla denar od provizij in dodatnih stroškov.

Pač recept za katastrofo :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fikus_ ::

OPja zanima to:
Ali imam podlago za ugovarjanje izvršbi na sodišču?

Si reklamiral račun? Verjetno ne, zato je sedaj izvršba na sodišču.

OP dobi odvetnika.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

bbbbbb2015 ::

fikus_ je izjavil:

OPja zanima to:
Ali i mam podlago za ugovarjanje izvršbi na sodišču?

Si reklamiral račun? Verjetno ne, zato je sedaj izvršba na sodišču.

OP dobi odvetnika.


V realnosti je lahko vse živo na sodišču. Reklamirati račun, oz.še bolje reklamirati storitev je operacija, na katero bo sodišče še posebej pazilo.

Problem je, če je nekdo tiho, računa noče plačati, ter začne izvajati pritožbe po roku za plačilo. To se bo štelo kot klasično izmikanje plačila.

Ni pa vse tako črno. Ker se ljudje na vse stvari osebno ne spoznamo in ugotovimo, da nekaj ni v redu šele, ko hočeš nekaj nekje uporabiti/vložiti/uveljaviti, pa vidiš, da ne gre.

Kar jaz tipično naredim je, da prodajalca, ne glede na to, kako pozno je, obvestim, kaj je narobe.
Zdaj, seveda volja, da se kaj popravi, s pretečenim časom - pada. Jaz tipično reagiram tako, da prodajalcu oz. izvajalcu povem oz. ga obvestim pisno, da bom našel drugega mojstra, ki bo to popravil, kot je treba, ter mu seveda potem pošljem račun.

Na tak način sem rešil ene klime, ki so res nenormalno delovale. Po par mesecih delovanja. In je originalni monter trdil, da vse v redu dela. Drug monter je ugotovil puščanje na enem mestu in eno stisnjeno cev. In sem izrecno prosil za zapisnik in fotografije.

To potem sodišču ni težko dosoditi, da mora prvotni izvajalec plačati stroške sanacije.

minanovi65 ::

bbbbbb2015 je izjavil:

fikus_ je izjavil:

OPja zanima to:
Ali i mam podlago za ugovarjanje izvršbi na sodišču?

Si reklamiral račun? Verjetno ne, zato je sedaj izvršba na sodišču.

OP dobi odvetnika.


V realnosti je lahko vse živo na sodišču. Reklamirati račun, oz.še bolje reklamirati storitev je operacija, na katero bo sodišče še posebej pazilo.

Problem je, če je nekdo tiho, računa noče plačati, ter začne izvajati pritožbe po roku za plačilo. To se bo štelo kot klasično izmikanje plačila.

Ni pa vse tako črno. Ker se ljudje na vse stvari osebno ne spoznamo in ugotovimo, da nekaj ni v redu šele, ko hočeš nekaj nekje uporabiti/vložiti/uveljaviti, pa vidiš, da ne gre.

Kar jaz tipično naredim je, da prodajalca, ne glede na to, kako pozno je, obvestim, kaj je narobe.
Zdaj, seveda volja, da se kaj popravi, s pretečenim časom - pada. Jaz tipično reagiram tako, da prodajalcu oz. izvajalcu povem oz. ga obvestim pisno, da bom našel drugega mojstra, ki bo to popravil, kot je treba, ter mu seveda potem pošljem račun.

Na tak način sem rešil ene klime, ki so res nenormalno delovale. Po par mesecih delovanja. In je originalni monter trdil, da vse v redu dela. Drug monter je ugotovil puščanje na enem mestu in eno stisnjeno cev. In sem izrecno prosil za zapisnik in fotografije.

To potem sodišču ni težko dosoditi, da mora prvotni izvajalec plačati stroške sanacije.


Reklamiral sem prvi račun, ki je bil 2x višji od sedanjega, že zaradi višine zneska. Drugi račun pa sem zavrnil le ustno v telefonskem pogovoru, ker sem bil ze tako razpi*** da je še vedno previsok glede na dogovor kakšna je cena za storitev, poleg pa je bila dodatna postavka da naj jaz plačam dogovor o varščini ki so ga oni sestavili na pobudo kupca (oz. predvidevam, da na svojo pobudo samo da izvlečejo čim več denarja iz obeh strani). Dejstvo pa je da akt sem jaz prejel, vložili so ga oni, nadaljni postopek bi moral biti, da se ta akt overi pri notarju in vpiše v ZK, kar pa ni mogoče, saj ni skladen z gradbenim dovoljenjem in lokacijsko informacijo. Jaz sem v prepričanju, da bi vse te zadeve morala agencija kot "profesionalec" vedeti in me opozoriti na to. Seznanjeni so bili z vso dokumentacijo nepremičnine (gradbeno dovoljenje, lokacijska informacija, elaborat). Zdaj ko gledam za nazaj je res to bilo eno veliko sra***, ki ga je zamešala predvsem agencija s svojim neznanjem. Sam se na zadeve ne spoznam, šele ko sem se začel spuščati v detajle sem ugotovil, da kupoprodajne pogodbe s kupcem tako ali tako nebi mogli skleniti brez uporabnega dovoljenja oz. se kupec sploh nebi mogel na noben način niti kot delež vpisati v ZK, dokler se ne spremeni elaborat in akt o etažni lastnini.

otago ::

Bom sklepal da gre za sosesko enostanovanjskih hiš. Obstaja gradbeno dovoljenje ali ne (Upravna enota).
1.Vlagatelj da vlogo za vpis stavbe v kataster, evidentira se več delov stavb-več stanovanj.(izdela geodet, GURS izda odločbo glede na dejansko rabo).
2. Želi se pridobiti uporabno dovoljenje... Upravna enota gleda na gradbeno dovoljenje, katastrske podatke.
3. Lastnik vloži zahtevo/vlogo za vzpostavitev etažne lastnine v Zemljiški knjigi (Zemljiška knjiga odloči glede na GURS podatke).

Glede točke 3.- odločitve Zemljiške knjige o pogojih vzpostavitve etažne lastnine - bi moral vedeti pravnik. Agencija oz. nepremičninski agent z NPK, pač ni strokovnjak za to temo.

Ribicija ::

Invictus je izjavil:

Ribicija je izjavil:

Čisto vse mešano in zmešano ko preberem. Geodet ne pripravlja uporabnega dovoljenja, uporabno se dobi na upravni enoti, če so zato izpolnjeni pogoji. Zakaj bi naj akt o oblikovanju EL potrjeval FURS mi tudi ni najbolj jasno, tega bi namreč pripravljal geodet, ki ga potem vloži na GURS, kjer izvedejo spremembo v javnih evidencah.
ARA se velikokrat nakaže na fiduciarni račun agencije, da sta obe stranki prodajalec in kupec na varni strani, če pride do neizpolnitve obveznosti katerega od njiju. Tudi to, da se provizija agencija poplača iz ARE je normalna praksa. Veš koliko posameznikov na koncu ko je vse opravljeno "pozabi", da se je agencija naredila svoj del posla in si zasluži provozijo, ne pa zafkrvanje in pritisk, da bi dala dodatni popust na provizijo...

V glavnem po moje je bil problem predvsem v komunikaciji obojnih in nerazumevanju pričakovanj ene in druge strani.

Lahko probaš s pritožbo na izvršbo, če si še v roku, bo pa potem šlo v pravdo, ki jo boš glede na napisano skoraj gotovo izgubil, tako da boš na koncu nosil še te stroške in zamudne obresti. Po moje bolje plačati sedaj ali pa se vsaj skušaj, zmeniti z agencijo, da popravijo, če je kaj za popraviti, ti boš pa takoj plačal kar je odprtega.

Tole tukaj ni normalno...

Agencija ne more pripraviti nobenega akta o etažiranju, saj ni usposobljena za to. Naredi nek zunanji izvajalec. To, da so akt zajebali, ker niso preverili lokacijske informacije, je zajeb agencije. Napisali so en dokument in hočejo keš.

Are se nikoli ne nakazuije agenciji, ampak direktno prodajalcu, ker je to garancija kupca, da se bo posel speljal. Dokler are ni na računu kupca, lahko prodajalec sklepa druge posle brez problema. Saj ni dobil are...

Agencija nima od tega denarja kaj trgati svoje provizije, dokler posel ni zaključen. To pomeni, da je kupec plačal vse obveznosti, da je prodajalec dobil vso kupnino, da so plačani vsi davki, in da je kupec vpisan oz. oddana vloga v ZK. Poleg tega bi pokasirali 6% provizije, kar je nezakonito.

@OP

Daj povej ime agencije, da vemo kdo tako nateguje. Temu ženskemu delu agencij ne smeš verjeti nič. Babe nakladajo, v bistvu pa nimajo pojma. Če računa o aktu nisi zavrnil, potem ga boš žal moral plačati, ker se nisi v zakonskem roku pritožil...

Agencija čisto legitimno prevzame pripravo etažiranje, saj ima svojo pravno službo za ostalo pa najame zunanjega geodeta. Podobno kot bi geodet, če bi to delal on najel zunanjega pravnika, da pripravi akt, ker ga tudi on ne dela sam.
Agencije ali pa bolje veliko agencij ima podobno kot odvetniki urejen fiduciarni račun, kamor se lahko nakaže ARA. Ni pravilo, se pa tudi to uporablja. Sam bi če bi bil kupec zagotovo vztrajal, da se Ara nakaže na fiduciarni račun agencije, če bi imel občutek, da prodajalcu ne morem zaupati....Nakazilo ARE na fiduciarni račun agencije se jasno zapiše v prodajni pogodbi in velja enako kot če bi prodajalec dobil din din na svoj račun. Nudi pa tudi malo več varnosti kupcu....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ribicija ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup stanovanja preko agencije

Oddelek: Loža
141170 (476) otago
»

Lastnik hiše in agencija (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
547410 (4513) tikitoki
»

Ogled nepremičnine in oddaja podatkov

Oddelek: Loža
374460 (3429) Invictus
»

Nepoštena praksa pri nakupu stanovanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8412950 (9798) thramos

Več podobnih tem