» »

TradeRepublic

TradeRepublic

««
3 / 14
»»

Ando ::

Hvala. A si v praksi videl, da Trade Republic operira z W-8 (jaz sem se šele registriral in nikjer tega ne vidim)?
A je kdo šel skozi proceduro vračila davka od Nemčije?
Ali se je kdo srečal z davkom na ETF Accum, ki so ga pred leti uvedli Nemci? "Vorabpauschale". Davek je na neizplačane dividende. Velja za Nemce, ne vem pa ali ga obračunajo tudi tujcem.

Matr, vsak broker ima neko resno hibo...

pingme ::

USA dividendne delnice imam samo na IBKR.
Na TR sem bolj za test kupil francosko delnico in so obračunali 25% davka (pričakoval sem sicer 30%), po dopisovanju z njimi pa obupal, ker so podajali zgolj splošne (nekoristne) informacije. Vprašaš konkretno da/ne vprašanje, pa odgovorijo z definicijo kaj je witholding tax. Zaradi vsega zaj... kupujem zgolj USA podjetja, ki izplačujejo dividende.

Spura ::

Razen za ameriko, ce je davek na div. visji od 15% v izvorni drzavi potem je zame to no-go, ker se moras vedno pol jebat z vracili.

Ando ::

Pingme, IBKR je kul, dokler se vrednost ne dvigne čez 60k$ (US delnice ali $ gotovina na borznem računu) in začneš razmišljati o opciji, da se nekega dne zgodi dedovanje, kjer te upalijo z ameriškim davkom (21-40%). Kolikor mi je znano iz delnih informaicj s spleta, je na evropskem področju IBKR edini (ker izvira iz US), ki to izvaja.

Kanban ::

Dvomim, da TR tega ne upošteva. Bi bil pa z večjimi zneski sam osebno rajši pri brokerju, ki spoštuje davčno zakonodajo.

gansta ::

Ste vsi izbrali za TR tale obrazec?
Napoved za odmero dohodnine od obresti (razen od obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v Republiki Sloveniji in drugih državah članicah EU) (DOHKAP št. 1)

pingme ::

Ando je izjavil:

Pingme, IBKR je kul, dokler se vrednost ne dvigne čez 60k$ (US delnice ali $ gotovina na borznem računu) in začneš razmišljati o opciji, da se nekega dne zgodi dedovanje, kjer te upalijo z ameriškim davkom (21-40%). Kolikor mi je znano iz delnih informaicj s spleta, je na evropskem področju IBKR edini (ker izvira iz US), ki to izvaja.

IBKR je odgovoril, da spoštuje Evropsko zakonodajo po kateri na IRS ne javlja (oz. ne sme) podatkov o smrti prebivalcev.
In ja, imam precej več kot 60k, ampak ne mislim še kmalu umreti, če pa … not my problem. Šalo na stran - posamezne države že imajo dogovor in naj bi sprejeli tudi na ravni celotne EU, da se meje iz 60k premakne na mejo za USA državljanje.

Spura ::

gansta je izjavil:

Ste vsi izbrali za TR tale obrazec?
Napoved za odmero dohodnine od obresti (razen od obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v Republiki Sloveniji in drugih državah članicah EU) (DOHKAP št. 1)

Kateri obrazec je pa DOHKAP? Jst vidim da imata obresti v imenu samo Doh-DHO in Doh-Obr.

metalc ::

Novembra 2022, ko sem sploh prvič slišal za TR, sem jih vprašal, kako sploh je pri njih z ameriškimi obrazci W8, kako so videti izpiski o dividendah (že pri jajcanjih s FURSom je dobro, da so popolni, kaj šele z drugimi davkarijami) in bolj naivno, če slučajno podpirajo podobno še za druge države (naivno sem upal, da vsaj Nemčijo). Takrat sem dobil ta odgovor:

Thank you for your interest in Trade Republic. I'll be glad to explain your questions regarding the receipt of dividends.

Withholding tax is a tax on investment income such as interest or dividends, which we must withhold and pay to the relevant tax office abroad.

We also show the withholding tax incurred in a corresponding statement. This statement does include the ISIN, company name, payment date and gross dividend, but we can not offer an example.

In the USA, the dividend withholding tax rate is usually 30%.

Due to the double tax treaty between the US and Germany, the dividend withholding tax rate is indeed reduced to 15% if the US Internal Revenue Service (IRS) Form W-8BEN has been completed and filed.

This process is done automatically by Trade Republic. Thus, the dividend withholding tax rate on US dividends is 15% instead of the full 30%.

We do not have similar forms for other countries and it is not possible to reclaim withholding tax paid through Trade Republic. You have to claim this refund yourself.


Nekoliko sumljivo mi je, da oni izpolnijo obrazec W-8BEN kakor neka nemška fizična oseba in ob ameriških dividendah za vse stranke odtegnejo znižan odtegljaj, ki velja za Nemce in slučajno enako tudi za nas.

gansta ::

Spura je izjavil:

gansta je izjavil:

Ste vsi izbrali za TR tale obrazec?
Napoved za odmero dohodnine od obresti (razen od obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v Republiki Sloveniji in drugih državah članicah EU) (DOHKAP št. 1)

Kateri obrazec je pa DOHKAP? Jst vidim da imata obresti v imenu samo Doh-DHO in Doh-Obr.


DOHKAP št. 1

tony1 ::

" Nekoliko sumljivo mi je, da oni izpolnijo obrazec W-8BEN kakor neka nemška fizična oseba in ob ameriških dividendah za vse stranke odtegnejo znižan odtegljaj, ki velja za Nemce in slučajno enako tudi za nas."

Verjetno podobno delajo tudi drugi brokerji, npr. Degiro tudi počne podobno.

Ando ::

@pingme. Imaš vir? Jaz sem pred dvema dnevoma dobil spodnji odgovor direktno od IBKR Ireland, tako da iščem "varno" zatočišče. Mogoče Madžari niso pošiljali, ki pa sedaj zapirajo vrata in se vse seli na Irsko.
@metalc. Najbolje bi bilo videti iz prakse, če ima kdo že dovolj časa TR račun, da vidi kaj se dogaja z dividendami - koliko si kdo kje vzame...
@tony1. Pri Degiro imam eksplicitno zapisan W-8 obrazec. A kaj ko posojajo delnice naprej in si lahko malo bolj na prepihu.

US Situs
Please note that by regulation if at the date of death, the value of the deceased account on U.S assets where the issuer is a US entity or government are more than 60 000 USD then, the heirs have obligations with the IRS.
At the day of death the value of US assets at the IBKR account was less then 60K but, since the tax due is for any U.S. securities or commodities at any brokerage account the compliance department require that:
1) If the deceased had more than this amount you will need to complete form 706-NA and obtain a tax certificate from the IRS. See below:
https://www.irs.gov/businesses/small-bu...
2) If this is not the case, we need a letter from the heir(s) confirming that the deceased had not over 60K USD in U.S. securities or commodities at IB or any other brokerage firm and that they don't have a tax obligation to the IRS. That can be done via a signed letter that you can attach to this email. The letter does not need to be notarized.

Če do tega pride, IRS v kvoto šteje ne samo IBKR, ampak US Assets kjerkoli jih imaš. Dolga debata brez zaključka bi bila, kako daleč preko IBKR vidi. Nekaj kar si verjetno nihče v tem koncu sveta ne želi prepričevati z IRS....

Kdaj se bo to spremenilo v dobro (da recimo EU rezidente poenotijo z US residents, kjer je treshold dobrih 12mioUSD) ali na še slabše, da IBKR politiko začnejo izvajati tudi druge EU broker hiše, pa verjetno nihče ne ve.

tony1 ::

Ce pa si lastnik etfov, pa to zate ne velja, kajne?

Ando ::

@tony1 ne vem zagotovo. Različni viri navajajo predvsem "securities", kar bi lahko veljalo za delnice in ETFe. Neverjetno, nekaj kar bi moralo biti kristalno jasno, pa tavamo kot kure...

pingme ::

Ando je izjavil:

@pingme. Imaš vir? Jaz sem pred dvema dnevoma dobil spodnji odgovor direktno od IBKR Ireland, tako da iščem "varno" zatočišče. Mogoče Madžari niso pošiljali, ki pa sedaj zapirajo vrata in se vse seli na Irsko.

Nimam uradnega vira, na redditu se marsikaj prebere, čemur seveda ni za zaupati.

Answer from IBKR was that they dont report it. IBCE and IBIE is regulated under EU law not US law. If you have account by Degiro send them email with this question.

Pa tudi če broker ne obvešča IRS (oz. v primeru IBIE očitno kar oni sami zahtevajo od dediča, da jih pošlje obrazce, predno dovolijo razpolaganje s sredstvi?!), je že dovolj hudo to, da ima IRS očitno zakonsko podlago, da od dedičev zahteva inheritance tax. Dokler to obstaja, "varnega zatočišča" ni.

wompaone ::

Mene tudi zanima kako je na TR s slovenskimi delnicami in dividendami, razmišljam da bi jih prenesel iz slovenskega brokerja na TR. Če oni že avtomatsko odvedejo 25%, FURS upošteva 15%, pomeni to 35% davek na dividende? Če je tako potem je verjetno bolje imet zadevo na slovenskem brokerju, čeprav so dražji.

Kawhi ::

Furs za slovenske delnice upošteva 25% plačila brokerja. Vsaj v primeru NLB, ki sem jo kupil na LondonSE je bilo tako. Broker (IBKR) odvedel 25%, Furs upošteval 25% (in ne zgolj 15%).

mythic ::

Razmišljam, da bi odprl TR račun. Zanima me:
-koliko me stane nakazilo iz slo banke na TradeRepublic, ki je nemška banka?
-kako si prenakažem denar, če še nimajo IBAN številke?
-koliko stane prenakazilo iz TradeRepublic računa na račun odprt pri Slo banki?

Hvala za pomoč.

DSmidgy ::

@mythic
- Gre za SEPA nakazilo. Mene je prišlo enako, kot če plačam položnico v Sloveniji.
- Dobiš IBAN številko, ki se začne z DE kodo. Preko nje lahko nakazuješ na Trade Republic račun ali pa iz Trade Republic nazaj pa samo na privatni SI račun, iz katerega si nakazal na Trade Republic.
- Ni provizije (lahko pa da samo do 50k EUR).

Pro ::

Ali se teh 4,0 % sigurno smatra kot depozit na vezane vloge?

dev ::

Trenutno še ni povsem 100% AFAIK, ker se mogoče lahko tretirajo tudi kot avista obresti, ki so neobdavčene.
All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

Pro ::

Če prav razumem se ti obrestuje že, če imaš denar samo na računu?

dev ::

Da
All we have to decide is what to do with the time that is given to us.

delavec44 ::

Za leto 2023 je najbolj sigurno, da oddaš DOH-OBR in je 25% davka.

Za 2024 bomo ugotavljali drugo leto. Možno je avista brez davka (malo verjetno) ali depozit banke v EU kjer je 25% davka nad 1k€ obresti.
Kdaj točno bo ta presečni datum, ko dobimo bančni TRR ne vem. Eni pravijo, da je bil ko je TR postal banka ampak IMO dokler nas ne prenesejo na banko to še ni klasični depozit.

podtalje ::

@wompaone
Pri dividendah od slovenskih delnic ti TR pri izplačilu že odtegne 25% in ta denar dobi FURS. Tako da teh dividend ni potrebno prijavljati.
Kar se edino lahko naredi je, da ko FURS od TR dobi poročilo, koliko si dobil dividend na TR, lahko ugotovijo, da se to ne sklada s tem, kar si ti prijavil, ker oni dobijo samo skupno vsoto.
V tem primeru samo podaš obrazložitev, da je šlo za dividende slovenskih delnic in je s tem stvar urejena.

Glede davka na obresti pri TR pa je moje mnenje, da dokler ne dobiš IBAN, s katerim lahko opravljaš plačilne storitve, to ni pravi TRR.
Tako je bilo do sedaj in takega IBAN računa tudi ni bilo potrebno prijaviti na FURS, ker se je to smatral kot trgovalni račun.
To, da je sedaj TR dobil bančno licenco, po moje tega nič ne spremeni, ker je tvoj račun še vedno trgovalni, tako da so obresti 25%.

Ko pa bo enkrat izdana plačilna kartica, boš verjetno dobil nov IBAN in sprejel tudi druge pogoje uporabe. In takrat boš lahko lahko to smatral kot TRR račun pri bankah, ustanovljenih v EU in boš lahko oproščen obresti.

Je pa seveda to samo moje mnenje.

pingme ::

FURS je že povedal, da so obresti od 6.12.2023 vključene v neobdavčeno do 1000€, torej jih (če imaš skupno nad 1000€) prijaviš na drugem obrazcu. Verjetno je to tudi razlog, da poročilo za Q4 (oz. celoletno, če to sploh obstaja) še ni na voljo.

jocoj ::

pingme je izjavil:

FURS je že povedal, da so obresti od 6.12.2023 vključene v neobdavčeno do 1000€, torej jih (če imaš skupno nad 1000€) prijaviš na drugem obrazcu. Verjetno je to tudi razlog, da poročilo za Q4 (oz. celoletno, če to sploh obstaja) še ni na voljo.

Kje je to Furs povedal? Nikjer. To so posamezne izjave njihovih uslužbencev, na vprašanja nekih influencerjev, ki niso zavezujoče. Poročilo za leto 2023 bo, ko pač bo. Tu ni nekega pravila. Tudi za Unicredit banko sem poročilo prejel šele včeraj.

podtalje je izjavil:



Glede davka na obresti pri TR pa je moje mnenje, da dokler ne dobiš IBAN, s katerim lahko opravljaš plačilne storitve, to ni pravi TRR.
Tako je bilo do sedaj in takega IBAN računa tudi ni bilo potrebno prijaviti na FURS, ker se je to smatral kot trgovalni račun.
To, da je sedaj TR dobil bančno licenco, po moje tega nič ne spremeni, ker je tvoj račun še vedno trgovalni, tako da so obresti 25%.

Ko pa bo enkrat izdana plačilna kartica, boš verjetno dobil nov IBAN in sprejel tudi druge pogoje uporabe. In takrat boš lahko lahko to smatral kot TRR račun pri bankah, ustanovljenih v EU in boš lahko oproščen obresti.

Je pa seveda to samo moje mnenje.
Edino pravilno razmišljanje. Nekateri iščejo izgovore, da ne bi rabili prijaviti obresti.
Trade Republic - bonus povabilo - https://ref.trade.re/3qxk3pzb

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jocoj ()

pingme ::

Ja, ja ... influencerji :))

Finančna uprava (Furs) je po usklajevanju s finančnim ministrstvom objavila pojasnila...

Po pojasnilih Fursa se bodo obresti, dosežene na računu od 6. do 31. decembra 2023, vštevale v seštevek davčnih osnov od obresti, ki jih doseže rezident, na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v skladu s predpisi v Sloveniji ter pri bankah in hranilnicah drugih držav članic EU, ki se zmanjša za tisoč evrov. Povedano drugače: obdavčen bo le seštevek davčnih osnov od prej navedenih obresti, ki bo presegel tisoč evrov, in sicer v višini 25 odstotkov.

Objavljeni na bloomberg in finance.

gansta ::

To pomeni,da je potebno oddajati 2x različna obrazca na FURS

delavec44 ::

In potem te bodo še jebali, da si jih na napačnem obrazcu oddal :D Če je davek plačan, kaj ima veze kako si prijavil.

Drugače pa mene TR ni nič obvestil, da se je kaj spremenilo. Kako naj to navaden uporabnik sploh ve? Tudi če bi bilo res pravilno.

gansta ::

To Furs ne zanima, ti sam si odgovoren za omenejno in pravilno oddajo.

jocoj ::

pingme je izjavil:

Ja, ja ... influencerji :))

Finančna uprava (Furs) je po usklajevanju s finančnim ministrstvom objavila pojasnila...

Po pojasnilih Fursa se bodo obresti, dosežene na računu od 6. do 31. decembra 2023, vštevale v seštevek davčnih osnov od obresti, ki jih doseže rezident, na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v skladu s predpisi v Sloveniji ter pri bankah in hranilnicah drugih držav članic EU, ki se zmanjša za tisoč evrov. Povedano drugače: obdavčen bo le seštevek davčnih osnov od prej navedenih obresti, ki bo presegel tisoč evrov, in sicer v višini 25 odstotkov.

Objavljeni na bloomberg in finance.
Čisti influencerji in ja objavil si samo tisto, kar ti ustreza, ne pa celotno pojasnilo. Dokler ne predložiš uradne povezave na Fursu je vse domneva.
Trade Republic - bonus povabilo - https://ref.trade.re/3qxk3pzb

mythic ::

Ali je mogoče iz TradeRepublic računa nakazati denar na TRR nekoga drugega? Če izberem opcijo "Transfer", izberem "Send", vpišem znesek, kliknem na "Send to" imam sicer opcijo "Add new account", vendar ko kliknem gor ne morem dodati novega računa.

Glede na to, da TradeRepublic nima fizične kartice, kako si nastavim, da lahko plačujem s telefonom?

Komu vse v Sloveniji moram prijaviti/sporočiti, da imam račun odprt pri TradeRepublic in ali obstaja kakšen obrazec za to ali zadošča samo obvestilo po e-mailu?

Hvala za pomoč.

kokica2000 ::

jocoj je izjavil:

Kje je to Furs povedal? Nikjer. To so posamezne izjave njihovih uslužbencev, na vprašanja nekih influencerjev, ki niso zavezujoče.

https://www.fu.gov.si/fileadmin/Interne... (44. stran)

Master_Yoda ::

mythic je izjavil:

Ali je mogoče iz TradeRepublic računa nakazati denar na TRR nekoga drugega? Če izberem opcijo "Transfer", izberem "Send", vpišem znesek, kliknem na "Send to" imam sicer opcijo "Add new account", vendar ko kliknem gor ne morem dodati novega računa.

Glede na to, da TradeRepublic nima fizične kartice, kako si nastavim, da lahko plačujem s telefonom?

Komu vse v Sloveniji moram prijaviti/sporočiti, da imam račun odprt pri TradeRepublic in ali obstaja kakšen obrazec za to ali zadošča samo obvestilo po e-mailu?

Hvala za pomoč.


Kolikor vem se trenutno ni mozno nakazovati na TRR od nekoga drugega. Tudi placevati v trgovinah se ne gre.
Dovie'andi se tovya sagain.

Irbis ::

kokica2000 je izjavil:

jocoj je izjavil:

Kje je to Furs povedal? Nikjer. To so posamezne izjave njihovih uslužbencev, na vprašanja nekih influencerjev, ki niso zavezujoče.

https://www.fu.gov.si/fileadmin/Interne... (44. stran)

Ampak jaz tole razumem, da odgovarjajo, kako je z obrestmi do 6. 12. 2023. Nikjer pa izrecno ne piše, da je po tem datumu drugače, samo povejo, da se je potem spremenila bančna licenca, ne pa tudi tega, da bi izrecno rekli, da po 6. 12. 2023 je pa potem treba vložiti drugače.

jocoj ::

Saj to, ko si vsak razlaga tako, kot njemu odgovarja.
Sicer pa ne vem, kaj nekateri komplicirate za teh nekaj EUR. Za 2023 pač za kompletno leto pošlješ poročilo in se ne ubadaš s preračunavanjem za tiste tri tedne decembra. Za 2024 bomo pa že videli kako bo čez eno leto, ker do takrat bodo že na voljo TR kartice in mogoče še kakšne druge storitve.

mythic je izjavil:

Ali je mogoče iz TradeRepublic računa nakazati denar na TRR nekoga drugega? Če izberem opcijo "Transfer", izberem "Send", vpišem znesek, kliknem na "Send to" imam sicer opcijo "Add new account", vendar ko kliknem gor ne morem dodati novega računa.

Glede na to, da TradeRepublic nima fizične kartice, kako si nastavim, da lahko plačujem s telefonom?

Komu vse v Sloveniji moram prijaviti/sporočiti, da imam račun odprt pri TradeRepublic in ali obstaja kakšen obrazec za to ali zadošča samo obvestilo po e-mailu?

Hvala za pomoč.

1. (trenutno) ni možno
2. (trenutno) ni možno
3. (trenutno) nikomur
Trade Republic - bonus povabilo - https://ref.trade.re/3qxk3pzb

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jocoj ()

simonsimon ::

Lahko nekdo potrdi če prav razumem.
1. Pri npr. 100k je 4k obresti, od tega je obdavcenega :
-3k (1k oproščeno)
- Oziroma 4k če še vedno ni smatran kot TRR ?
2. Dejansko ne skleneš depozita in lahko denar dvigneš kadarkoli (1-3dni), obresti se ti pripisujejo pa mesečno?
Hvala
lp
Simon

Master_Yoda ::

4% obresti je do 50k, kar pa je nad 50k pa se nisem se poglabljal, tako da bo kdo drug odgovoril.
Dovie'andi se tovya sagain.

dunda ::

1. Mislim, da je tako kot je Master_Yoda napisal.
2. Tako je. Tako imam sam in obresti prištevajo mesečno, na svoj račun pa prenakažem kadar koli.
https://www.kacnje.eu

simonsimon ::

Kakšna razlika je pa nad 50k? Bolj obdavčeno? Višji % ? Kdo ve?
lp
Simon

gansta ::

simonsimon je izjavil:

Kakšna razlika je pa nad 50k? Bolj obdavčeno? Višji % ? Kdo ve?


Nad 50kEUR je 0%

Če rabi kdo invite, mu ga lahko pošljem na ZS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gansta ()

trinitron1 ::

50.000€ , 2000 na leto, 166 na mesec.
Kolko od teh 2000 je neto?

simonsimon ::

trinitron1 je izjavil:

50.000EUR , 2000 na leto, 166 na mesec.
Kolko od teh 2000 je neto?


Neto je 145.83EUR

Racunica je sledeča:
1000EUR neobdavčenega
1000EUR obdavcenega s 25% = 750
1000+750=1750/12=145.83EUR

Naj me kdo popravi če ni res
lp
Simon

Zgodovina sprememb…

trinitron1 ::

simonsimon je izjavil:

trinitron1 je izjavil:

50.000EUR , 2000 na leto, 166 na mesec.
Kolko od teh 2000 je neto?


Neto je 145.83EUR

Racunica je sledeča:
1000EUR neobdavčenega
1000EUR obdavcenega s 25% = 750
1000+750=1750/12=145.83EUR

Naj me kdo popravi če ni res

to pa se zelo lepo sliši. Če je dejansko tako

nirm ::

dejansko je tako, ce velja zgoraj napisano glede odgovora fursa.
v principu se par deset centov na mesec vec, ker se steje vsak mesec nova osnova z ze dodanimi obrestmi :)

pingme ::

nirm je izjavil:

dejansko je tako, ce velja zgoraj napisano glede odgovora fursa.
v principu se par deset centov na mesec vec, ker se steje vsak mesec nova osnova z ze dodanimi obrestmi :)

Tudi centa več ni, ker je max 50k.

pingme ::

Poleg tega je obrestna mera letna, mesečna ni 1/12 oz. dnevna niti slučajno ni 1/365 (oz. 1/366) tega.

jinzo ::

Če jaz prav berem kaj piše v TR appu, je točno tako. oz. 1/360. Na koncu dneva pogledajo koliko imaš sredstev gor, in izračunajo 1/360 od 4% letnih obresti. To seštevajo cel mesec in ti na koncu mesca to nakažejo. Pa če čez prst preračunam moje pending obresti, gre ta logika/izračun skup.

Je pa res da možno da se motim in tudi moj TR račun je zelo mlad.

mythic ::

Če broker konkretno TradeRepublic propade...kaj se zgodi z mojimi delnicami, ki sem jih kupil in jih imam v TradeRepublic aplikaciji?
««
3 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trading212 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21142590 (1489) gansta
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752181705 (4924) onka
»

Depozit - katera banka ima najvišje obresti? (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Loža
722148207 (11265) kombinezon
»

Varčevanje

Oddelek: Loža
344688 (2933) Lonsarg

Več podobnih tem