» »

Glaskovanje

Glaskovanje

Pezdicek ::

Katera višja inteligenca si je tega domislila v prvem razredu?

Zaradi glaskovanja bi naj lažje brali in pisali?

Kaj pri zdravi pameti je bilo narobe z starim načinom?

FireSnake ::

Kaj je to glaskovanje?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

mailer ::

Verjetno glasno kovanje, kaj pa vem.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

mirator ::

To je neka nova pogruntacija, pomeni pa podobno kot črkovanje. Vsaka črka ima svoj glas.

damirj79 ::

Glaskovanje v slovenskem jeziku zveni zelo smešno, ker mi črk ne "pojemo", kot to počnejo v drugih državah, recimo angleško govoričih, v italiji itd... R se izgovori kot ar, U = ju, v italiji je R = ere, H = aka itd. To glaskovanje je nekaj kar je našemu jeziku tuje. Naša v prvem razredu tudi ima s tem veliko težav, ampak kar je še najslabše, tudi starši imamo s tem težave. Tudi zame je to glaskovanje kr neki.

cvalsr ::

Včasih si želim, da bi vse slaviste od Jožeta Gluporišiča naprej z zakonom prepovedali! Prav njega sem že v osnovni šoli zasovražil!
Že v prvem razredu (še v JU) smo imeli burleske, kako izgovarjati črke.
Be, ce, de, ... se ni smelo. Zlasti s tistim polglasnikom namesto e-ja na koncu sploh ne!
S, š , r - je še nekako šlo.
Pri m, n, p, c, t itd je pa boga 'tršica' gate močila od muke, kako to izgovoriti, mi pa smo se hihitali - če še ona ne more, kako bomo mi?
Med odmorom smo takoj izumili rešitev:
Be, ce, de,... je prepovedano. Ni pa prepovedano: Ar, br, cr, čr, dr, er, fr,... pa smo imeli svojo zabavo.
Po precej kratkem 'prehodnem obdobju' so se vse 'tršice' vdale in lepo po starem - be, ce, de...

Za izmišljotino "glaskovanje" slišim prvič in naj si jo slavisti vtaknejo v auspuh!

Rias Gremory ::

@damir
Hvala za napisano.


A kdo ve od kje ideja glaskovanja? Tega nisem imel v osnovni šoli in sem navajen, da je naš A "samo" A, pri angleščini pa izgovorjen kot "ei".
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

wajdouc ::

Be, ce, de, ... se ni smelo. Zlasti s tistim polglasnikom namesto e-ja na koncu sploh ne!

Mi smo se učili izgovorjave s tistim polglasnikom. Učitelj slovenščine nam je tudi pokazal znak za njegov zapis: narobe obrnjen mali pisan e.

Z glaskovanjem sem se prvič srečal letos, ko mi je sodelavec, Nizozemec, tarnal, ker ne razume, kako lahko Slovenci izgovarjamo besedo s samimi soglasniki (primer Trst).

Tudi mene zanima, od kje ideja glaskovanja?

kuall ::

namen je najbrž, da se učenec napifla zvoke, ki stojijo za posamezno črko.
predstavljaj si, da bi se moral naučiti čist ene nove abecede. 25 novih črk. kako najlažje? z glaskovanjem: imaš znak za črko in zadaj zvok, ki ga črka predstavlja. isto je pri otrocih. lahko pa se tega naučijo bolj počasi, mimgrede. saj podobno je z učenjem novih besed: lahko se jih napiflaš (najhitrejšio način), lahko pa se greš čaranje in sklepaš, kaj nekaj beseda pomeni iz konteksta. ker sedaj morajo otroci sklepati kateri znak in zvok gredo skup. ni težko je pa še vedno sklepanje po ovinkih. glaskovanje pa je direktno. ne vem pa če je res potrebno, kolikor se spomnim z branjem nismo imeli problemov, jaz sem znal brati še preden sem sploh prišel v šolo, sem se mimgrde naučil od starejšega brata. porkamadona da me ničvredna šola ni naučila čisto nič.

matobeli ::

V teoriji naj bi z glaskovanjem lažje prišel do pravilnega zapisa besede, oziroma do pravilne izgovorjave napisane besede.

Mi smo se jih za potrebe pisanja naučili praktično na pamet, ker nam naša a be ce de, torej glas+polglas e niso pomagali kaj dosti pri ugotavljanju zapisa besede iz same izgovorjave besede, tudi pri izgovorjavi smo to počeli na sistem trial and error.

Bojda otroci manj berejo kot so včasih. In ravno pri branju se najbolje naučiš zapisa besed, ki jih lahko nato izgovoriš ali pa jih znaš zapisat ko je potrebno

A deluje ali ne... pojma nimam, smo imeli pa v OŠ ljudi ki niso znali tekoče brati (so črkovali besede in ne glaskovali) še krepko v predmetno stopnjo. In ta črkovanje se je slišal kot da bi govoril tipkalni stroj...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Moderno novinarstvo in cvetke izgovorjav besed

Oddelek: Loža
271870 (853) harvey
»

Raba predloga s/z (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11113732 (11308) jype
»

Neznanje predloga s in z (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6211510 (9873) nagobčnik
»

slovnično vprašanje - s/z (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6529501 (28336) Mercier
»

Express Install za Service Pack 2

Oddelek: Novice / Varnost
453761 (3761) Izi

Več podobnih tem