» »

Lahko pomagate starčku?

Lahko pomagate starčku?

digitalcek ::

Pri 76ih sem se po resnejši preboleni bolezni spet namenil, da bom (kot sem že bil) eden najstarejših odvisnikov od interneta v Sloveniji.

Moj problem, glede na precejšnje neznanje starejšega, malo tumastega človeka je: surfanje, oziroma bolje: iskanje inforamcij.

Pred nekaj leti leti sem za surfanje uporabljal priročnik Mihe Mazzinija z naslovom: 100 računalniških zvijač iz leta 2006. Pa je surfanje/iskanje nekako šlo, za moje potrebe čisto solidno.

Danes, skoraj 20 let pozneje, pa so najbrž za hitro in uspešno iskanje potrebni čisto drugi recepti?

Nekdo mi je priporočil Digitalni marketing od M. Korošca. Komplicirano. In 95% napisanega mi ne pride v poštev... Poznate kaj enostavnejšega, bolj uporabnega?


Pa še en problem. Naročanje iz Aliexpressa.

Zdi se mi, da je AE pred kratkim spremenil design. V čem je moj problem?
Prej sem skoraj vedno s klikom (zgoraj desno) lahko označil dostavno službo in tako izbral tako, ki je pošiljala preko Madžarske. Recimo namesto Canaio sem izbral Aliexpress standard.

Sedaj pa skoraj za noben artikel ne najdem možnosti, da lahko izbiram pošiljatelja ...

Vnaprej hvala za pomoč. Več ljudi več ve. Starejši pa glede tega ne vemo skoraj nič...

LeQuack ::

Moji starši uporabljajo tole kot začetno stran, pa zgleda jim kar v redu deluje:
https://www.1ainternet.info/
Quack !

MadMax ::

Kar se Aliex. tiče, nič ne izbiram vrste dostave, pa že celo leto prihaja prek Madžarske.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

cekr ::

Za začetek lahko uporabiš pisan slovenski jezik. Nič komplicirat.
Napišeš vprašanje, ki te zanima, in ti lepo izmeče rezultat/e. Lepo po slovensko.

Klepet Bing AI
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

sslavc ::

Pri AliExpressu klikneš na desni strani Delivery-Shipping, odpre se ti okno kjer lahko določiš preko katerega ponudnika ti bodo poslali in ceno.
V glavnem pa sedaj vse prihaja preko Madžarske.

dreta ::

Digitallcek dobrodosel nazaj in naj ti zdravje se dolgo sluzi!

Ales ::

digitalcek je izjavil:

... Moj problem, glede na precejšnje neznanje starejšega, malo tumastega človeka je: surfanje, oziroma bolje: iskanje inforamcij. ...

Zelo verjetno problem sploh ni v tebi.

V zadnjih nekaj letih so se tako iskalniki kot tudi nabor informacij na spletu, korenito spremenili na slabše. To ni zgolj nek trend, dejansko smo že tam, da je širši splet postal govno.

Že včasih so bile problem lažne spletne strani, kjer so nametane ničvredne "informacije", zgolj z namenom privabiti obiskovalca preko iskalnika in pobrati par centov za reklamo. Ampak še nekaj let nazaj jih je bilo lažje prepoznati, zdaj so dobesedno povsod. Srečaš tu na forumu ljudi, ki jih podajajo kot vir za nekaj, tam pa šrot od šrota, računalniško generiran moronski tekst.

Iskalniki so postali marketinški kanali, usluga iskanja informacij je postala popolnoma drugotnega pomena. Prva in najvažnejša naloga je postala prodaja in lifranje neke politične agende.

Kar je nekoč bila postranska reklama na iskalniku, je zdaj postalo globoko integrirano v same informacije.

Nekateri gredo v ekstreme, kot npr. Amazon, kjer ti na vrhu brez sramu vrne izdelke, ki ne ustrezajo direktnemu imenu ali šifri izdelka, kar pa direktno ustreza, komot skrijejo nekam spodaj.

Google je postal katastrofa od iskalnika. Vse je v mehurčku, za vse ti v grlo potiskajo njihovo propagandno agendo. Čistega iskanja preko ključnih besed ni več. Ni sploh možno.

Vse je zavito v nek celofan "naprednih" algoritmov, kjer iskalnik poskuša biti "pametnejši" od tistega, ki išče, in mu podaja informacije, ki jih ni iskal, temveč zanje iskalnik smatra, da so "ustrezne". In seveda je to popolnoma obarvano skozi marketing in poskus prodaje nekega govna ter politično "korektnost".

Tako da, ni težava v tebi. Vsi imamo podobno shitty izkušnjo na spletu.

Mlajše generacije, ki se v zadnjih letih prvič zares srečujejo z svetovnim spletom, se mi prav smilijo. Mi malo starejši vsaj vemo, kako je lahko, oni imajo pa zgolj to porazno izkušnjo za merilo česarkoli.

Je pa vprašanje, kako se spopadati s to situacijo, več kot na mestu.

Težava je le v tem, da ti ne morem podati enega dobrega vira o tem. Jaz se vlečem ven na izkušnje, stare obstoječe vire informacij, na to, da sem iz "foha" in za marsikaj uporabljam nestandardna orodja in nestandardne vire informacij. Tako je splet nekje na meji znosnega.

kovuty ::

digitalcek je izjavil:

Pri 76ih sem se po resnejši preboleni bolezni spet namenil, da bom (kot sem že bil) eden najstarejših odvisnikov od interneta v Sloveniji.

Moj problem, glede na precejšnje neznanje starejšega, malo tumastega človeka je: surfanje, oziroma bolje: iskanje inforamcij.

Pred nekaj leti leti sem za surfanje uporabljal priročnik Mihe Mazzinija z naslovom: 100 računalniških zvijač iz leta 2006. Pa je surfanje/iskanje nekako šlo, za moje potrebe čisto solidno.

Danes, skoraj 20 let pozneje, pa so najbrž za hitro in uspešno iskanje potrebni čisto drugi recepti?

Nekdo mi je priporočil Digitalni marketing od M. Korošca. Komplicirano. In 95% napisanega mi ne pride v poštev... Poznate kaj enostavnejšega, bolj uporabnega?


Pa še en problem. Naročanje iz Aliexpressa.

Zdi se mi, da je AE pred kratkim spremenil design. V čem je moj problem?
Prej sem skoraj vedno s klikom (zgoraj desno) lahko označil dostavno službo in tako izbral tako, ki je pošiljala preko Madžarske. Recimo namesto Canaio sem izbral Aliexpress standard.

Sedaj pa skoraj za noben artikel ne najdem možnosti, da lahko izbiram pošiljatelja ...

Vnaprej hvala za pomoč. Več ljudi več ve. Starejši pa glede tega ne vemo skoraj nič...


https://qwant.com

digitalcek ::

dreta je izjavil:

Digitallcek dobrodosel nazaj in naj ti zdravje se dolgo sluzi!


Hvala za lepo željo in čestitko!

Sicer pa bom konec tega meseca 76. Dobim mogoče kakšen poseben naziv, recimo digitalni starček?

Vsem, ki ste kaj napisali, se iskreno zahvaljujem.
Še bomo "uvažali"!

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vroč laptop

Oddelek: Pomoč in nasveti
71867 (1477) 10gag
»

Uporaba računalnika v šolkih ustanovah

Oddelek: Loža
131882 (1608) 823483
»

Hrvaška in NET, potovanje z prenosnikom

Oddelek: Mobilne tehnologije
275296 (4069) steev
»

Za vse loverje Matkurje, Slowwwenie, Eona in podobnih...

Oddelek: Omrežja in internet
112280 (1341) McSpike
»

Amis

Oddelek: Omrežja in internet
201712 (1473) OZZY

Več podobnih tem