» »

ASUS PRIME Z 390A

ASUS PRIME Z 390A

lucca brassi ::

Pozdravljeni
Imam omenjeno plato s procesorjem I7 9700K ter 32Mb rama . Nekaj sem pregledoval BIOS in videl da je še na v1704 iz leta 2020 in sem rekel da bi si ga posodobil na najnovejšo v2004.
Do časa pred posodobitvijo BIOSA nisem imel nobenih težav ( ja saj vem ne tikaj.... ;-) )
Računalnik imam na vtičnici s stikalom in ko preneham delat se s stikalom izklopi celotni pult.
Ko vklopim vtikač in zaženem reačunalnik , ta:
- se zažene in takoj ugasne in se spet zažene
- pokaže sliko logo ASUSa in se vrže v BIOS UEFI
- point je da nima nastavljenega ( odnosno okno kjer je bootable sekvenca je prazno )
- grem na CSM ki je DISABLED pa ga označim ENABLE , pridem do diskov in jih označim LEGACY , vse shranim in restartam
------------------------------------
- pokaže sliko logo ASUSa in se vrže v windows zagonsko okno BP.
- če reštartam računalnik ne da bi izklapljal vtičnico deluje vse BP, ( sumim baterijo , ampak ura dela vredu )

-------------------------------------
drugi dan če vklopim računalnik se zgodba ponovi - BIOS si nastavljenih vrednosti ne zapomni ...zakaj ??
BIOS sem degradiral nazaj na 1704 verzijo
(nisem še naredil reseta preko pinov na MB ( včeraj sem se spomnil , bom danes poskusil )

prebral sem par

https://www.google.com/search?q=asus+bi...

mogoče kdo ve za kakšno rešitev ? drugače potem računalnik dela ok , thx
moments before detonation

Han ::

Zadnji oziroma novejši BIOS za Coffee Lake procesorje privzeto aktivira (vklopi) integiran TPM v procesorju in še nekaj drugih funkcij, npr. "Resizable Base-Address Register (Resizable-BAR) option to enhance GPU performance", Secure BOOT ipd.

Če po posodobitvi BIOS ponastaviš (resetiraš na privzete vrednosti) in nato nastaviš enako kot starega (npr. izklopiš procesorjev TPM, Secure BOOT), bi načeloma moralo vse delovati ok.

Ko sem posodobil BIOS na Gigabyte Z370 HD3P plati, sem procesorjev TPM izklopil predvsem zato, ker imam nameščen pravi TPM 2.0 modul. Zaradi Win11 sem nastavil Secure BOOT, CSM in Legacy pa sem pustil izklopljen. Moram pa zdaj pravočasno vklopit monitor, da plata dobi signal prek grafične (Display Port), sicer začne piskat in ne začne nalagat sistema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Vuli ::

a baterijo si premeril oz zamenjal? CR 2032 rabiš
|Gb x570 Pro|R9 5900x|64GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

lucca brassi ::

Mal sem len sorri , ja res je bila baterija nova je imela 3,2V stara le 2,12V in je še počasi padala na voltmetru ( kar pomeni da ma res slabo kapaciteto )

PS: ne vem če sem že kdaj do sedaj v življenju menjal baterijo na svojem računalniku , comp je star ene 3 leta pa zgleda da tako žre baterije

thx
moments before detonation

Vuli ::

se zgodi, zelo redko
|Gb x570 Pro|R9 5900x|64GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[Windows 11] Debate, vprašanja in težave (strani: 1 2 3 418 19 20 21 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1040167617 (536) Han
»

Menjava Osnovne plošče in Licenca Microsoft

Oddelek: Strojna oprema
384033 (1430) KTr1sk
»

UEFI - kako ponovno namestiti windows 8

Oddelek: Pomoč in nasveti
3610758 (8272) krepki
»

Upravitelj diskov kaže nekaj, računalnik nekaj drugega

Oddelek: Pomoč in nasveti
82282 (2076) novuporabnik
»

Instalacija windows iz usb

Oddelek: Operacijski sistemi
102537 (2261) MrStein

Več podobnih tem