» »

Menjava Osnovne plošče in Licenca Microsoft

Menjava Osnovne plošče in Licenca Microsoft

overklocker ::

Imaš računalnik , in se odločiš da ga posodobiš, kupiš novo plato procesor in rame.
Kako lahko prenesem, licenčno kodo ki je "zažgana v plati" na nov računalnik - plato?

Imam licenčne Windowse 8.1 (upgread na 10) in licenčne Office 2013?

Kaj v tem primeru?
Motherboard:Asus X579XStrix E CPU:AMD 5950X ,GPU: EVGA RTX 3080,
128GB RamDDR4,Hladilnik NoctuaNU15s,Tipkovnica:Crosair K95 Miška:Logitech g900
2x Samsung m.2 980PRO 500 gb,2x Samsung 860evo 2tb,Monitor:Samsung Odyssey G9

bluefish ::

Kličeš MS med potekom aktivacije.

scipascapa ::

in ko kličeš ms obupaš pri licu.

Apple ::

Nikoli pri klicu MSja ali Applea nisem obupal. Vedno so se oglasili in odpravili težavo...
LP, Apple

hojnikb ::

scipascapa je izjavil:

in ko kličeš ms obupaš pri licu.

zato pa pokličeš avtomatski odzivnik, ki vedno funkcionira.
#brezpodpisa

overklocker ::

Sem poklical, podal obe kodi za win 8.1 in office 2013 in so mi rekli: "obrnite se na proizvajalca matične plošče".

In kaj sedaj?
Motherboard:Asus X579XStrix E CPU:AMD 5950X ,GPU: EVGA RTX 3080,
128GB RamDDR4,Hladilnik NoctuaNU15s,Tipkovnica:Crosair K95 Miška:Logitech g900
2x Samsung m.2 980PRO 500 gb,2x Samsung 860evo 2tb,Monitor:Samsung Odyssey G9

konspirator ::

Prenosnik ?

Miha 333 ::

Uradno je tako, da se ta licenca ne da prenest, razen če se matična plošča zamenja zaradi okvare z enakim modelom in imaš za to potrdilo uradnega servisa.

K proizvajalcu so te pa poslali zato, ker za OEM licence načeloma vse urejajo OEM partnerji, kar je v tem primeru proizvajalec računalnika.

overklocker ::

konspirator je izjavil:

Prenosnik ?

ne, desktop
Motherboard:Asus X579XStrix E CPU:AMD 5950X ,GPU: EVGA RTX 3080,
128GB RamDDR4,Hladilnik NoctuaNU15s,Tipkovnica:Crosair K95 Miška:Logitech g900
2x Samsung m.2 980PRO 500 gb,2x Samsung 860evo 2tb,Monitor:Samsung Odyssey G9

Yacked2 ::

overklocker je izjavil:

In kaj sedaj?


https://www.debian.org/
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

overklocker ::

Kam v ploščo se pa zapiše ta koda? In kako jo lahko uničim?
Motherboard:Asus X579XStrix E CPU:AMD 5950X ,GPU: EVGA RTX 3080,
128GB RamDDR4,Hladilnik NoctuaNU15s,Tipkovnica:Crosair K95 Miška:Logitech g900
2x Samsung m.2 980PRO 500 gb,2x Samsung 860evo 2tb,Monitor:Samsung Odyssey G9

Alexius Heristalski ::

OEM licence niso prenosljive, te pravice nimaš. Nižja cena je z razlogom. Če želiš prenosljivo licenco, kupiš retail (FPP). Je pa dražja.

https://blogs.technet.microsoft.com/ukt...

OEM software is software that comes pre-installed when you purchase a new computer. So for instance when you purchase a new PC it might come with an OEM licensed copy of Windows 8.1 Pro pre-installed on it. One of the key benefits of this is that you then know that the software has been installed correctly and is working properly and if there are any issues it is the responsibility of the computer manufacturer or installer to provide support rather than Microsoft.

Again, OEM software usage is ruled by the Microsoft Software Licence Terms document. So for instance it will detail that with Windows 8.1 Pro licensed via OEM you do get limited downgrade rights in that you can downgrade as far back as two earlier versions if you so desire, either to Windows 7 Professional or Windows Vista Business. But that there are no transfer rights, so the software may not be removed from the PC it was originally installed on and installed on another, however, you are allowed to transfer the PC complete with the OEM licensed software to a new user if required.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

buttplugs ::

Seveda so prenosljive. Razne EULE in pogoji uporabe ne morajo posegati v tvoje pravice. Koliko je to v realnosti uporabno ....

SaXsIm ::

Dokler seveda te tvoje pravice ne posegajo v pravice nekoga drugega.
SaXsIm

buttplugs ::

Nope. Nemško sodišče se ne strinja s tabo. Imaš tudi novico/članek na Slo-Tech. Googlaj, uporabi Search.

Miha 333 ::

Drži, Nemčija je izjema. Ampak samo Nemčija, se pravi to velja samo tam in nikjer drugje. Če v Nemčiji kupiš samostojno OEM licenco brez novega računalnika, je pri nas ne moreš (legalno) uporabiti.

buttplugs ::

Jo pa tam namestiš na računalnik, nato jo prodaš drugemu, kateri še sam namesti na svoj računalnik. Pripelješ v Slovenijo.
Microsoft pa tako ali tako ne more vedeti, kje se je prodaja zgodila.

...:TOMI:... ::

Servis ti lahko iz stare matične lahko prense na novo matično vse potrebno.

V bistvu bi to lahko naredil tudi sam, samo servisna orodja moraš imet, ki omogočajo zapis in branje.
Tomi

overklocker ::

...:TOMI:... je izjavil:

Servis ti lahko iz stare matične lahko prense na novo matično vse potrebno.

V bistvu bi to lahko naredil tudi sam, samo servisna orodja moraš imet, ki omogočajo zapis in branje.

Lahko poves kaj vec o teh servisnih orodjih?
Motherboard:Asus X579XStrix E CPU:AMD 5950X ,GPU: EVGA RTX 3080,
128GB RamDDR4,Hladilnik NoctuaNU15s,Tipkovnica:Crosair K95 Miška:Logitech g900
2x Samsung m.2 980PRO 500 gb,2x Samsung 860evo 2tb,Monitor:Samsung Odyssey G9

luuxiii ::

KTr1sk ::

Ponavadi če je originalni ključ Windowsa za aktivacijo bil uporabljen samo enkrat
(to si zapomni in se ne rabi nikoli vpisovat več),(drugače deluje tudi če pokličeš na njihov support)
potem pri meni je šlo tudi prijelo v drugo na drugi novi osnovni plošči, edino kar sem vedno naredil je bila sveža inštalacija Windowsa.
Zdaj pa razmišljam, da bi videl kako se obnese Windows (tokrat Windows 11), če samo zamenjam osnovno ploščo,procesor in rame in pustim Windows na disku naložene
(vem da bo neaktivirano)
ali se bo Windows normalno obnašal in naložil nove gonilnike ali se bo podrl sistem, včasih na Windows xp in starejših je bil vedno blue screen ;)
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KTr1sk ()

ToniT ::

V principu se bo sistem naložil. Malo počakaš, da se naložijo novi driverji in ponovno zaženeš računalnik.

MIHAc27 ::

Licence so vezane na hardware, običajno osnovno ploščo. (Torej CPU, Grafiko, disk lahko menjaš, in bi moralo delati). Tovarniško naloženi Windowsi so ponavadi OEM in neprenosljivi.
Proizvajalci računalnikov imajo svojo kodo za Windows. Tudi če jo sam prepišeš, ti ne bo nič pomagala, ker po običajni poti je ne moreš ponovno aktivirati (mogoče telefonsko da bi šlo).
Se pa da od njih dobiti inštalacijski CD, kjer je ključ zapečen, in to aktivira Windowse. Ker na netu tega nimajo, je treba fizičen CD naročit, pa verjetno ne bo zastonj.

Jaz bi za doma to rešil z kakim ključem za 5-6€ ki jih vsepovsod preprodajajo.

KTr1sk ::

Takole zamenjal sem osnovno ploščo, ram in procesor, računalnik se je prižgal...slika se ni takoj prikazala, ampak šele ko se je zagnal Windows se je prikazala slika.
Tudi ko normalno ugasnem in prižgem nazaj se slika šele prikaže ob zagonu v Windows, zamenjal sem iz display port na hdmi, dvi in je enako, sicer vse dela,ampak nimam dostopa do biosa recimo..
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

dsfsfawer235 ::

Shranis image starega diska, instaliras linux, namestis KDE, naredis virtualko z imagom starega diska in ji nastavis, da serijsko in vendorja BIOSa vraca enako kot stara plosca pa bo lepo delalo.
If you don't work in a sweatshop, thank a Union.
If you do work in a sweatshop, start a Union.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/Rb-star.svg

Zgodovina sprememb…

KTr1sk ::

hvala, aktivacija že deluje, zdaj sem še enkrat drug monitor prinesel in priključil preko dvi in se je takoj slika prikazala, na novejšem lcdju pa preko display porta se slika prikaže šele ob zagon v Windows
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Han ::

Prek katere grafične je priklopljen ekran?

ToniT ::

Problem je v BIOS-u. Poglej, če imaš v BIOS-u pod BOOT menu opcijo CSM (Compatibility Support Module) in jo daj na Disabled. Mogoče bo delalo....

KTr1sk ::

Sem updejtal bios in ni nič drugače, CSM je že na disable, sigurni je nakaj v biosu, da star monitor na DVI deluje, na novejšem monitorju Lg 27gl850 pa se prižge šele ko se zažene windows. Nvidia 1080 8gb od MSI je grafična.
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

KTr1sk ::

ToniT je izjavil:

Problem je v BIOS-u. Poglej, če imaš v BIOS-u pod BOOT menu opcijo CSM (Compatibility Support Module) in jo daj na Disabled. Mogoče bo delalo....

Hvala zdaj pa dela čeprav zdaj sem vklopil Enable CSM, kaj sem takrat delal da ni prijelo nimam pojma, je pa bilo to krivo,hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KTr1sk ()

KTr1sk ::

Ja zdaj sem večkrat preizkušal in more biti na enable CSM, da deluje slika pred zagonom v Windows, ampak je druga težava.
Če je na enable potem ko sem v Windowsih in grem pod start in ponovni zagon ne zazna več diska v uefi, tako da gre avtomatsko v bios...ko dam nazaj pod disable CSM vse deluje samo slike ni pred zagonom v Windows, tako da bom pustil zaenkrat tako, tukaj je nekdo lepo napisal ki je imel enako težavo
https://answers.microsoft.com/en-us/win...

Han ::

Ponavadi je krivec starejša grafična, ki ni v celoti kompatibilna z UEFI in Secure Boot.

KTr1sk ::

Han je izjavil:

Ponavadi je krivec starejša grafična, ki ni v celoti kompatibilna z UEFI in Secure Boot.

Ja to je sigurno res, ampak čudno bi bilo da je gtx 1080 ki sicer je stara (ampak še dobra) tega ne podpira

Han ::

GTX 1080 je nVidiina Pascal platforma iz leta 2016, ki bi že morala v celoti podpirati UEFI, a se očitno še pojavijo težave s kompatibilnostjo.

Jaz sem pred kratkim menjal Radeonko R9 270X (letnik 2012) za GT 1030 (MSI, 2017) prav zaradi tega, da sem zagotovil kompatibilnost z Windows 11. Ko sem na B365M plati izklopil CSM in posledično vklopil Secure Boot, z Radeonko nisem več prišel v BIOS...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

KTr1sk ::

@Han: ni pa logično,če priklopim drug monitor preko DVI, pa dela z CSM enable ali disable, takrat bi rekel da ni grafična problem.

Han ::

Se strinjam. Da bi prišel zadevi do dna, bi moral to grafično stestirat na več novejših platah. Pa tudi obratno - to novo plato z različnimi novejšimi grafikuljami.

Mogoče bi se na koncu iskazalo, da je problem v monitorju oziroma video kablu. :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

KTr1sk ::

Han je izjavil:

Ponavadi je krivec starejša grafična, ki ni v celoti kompatibilna z UEFI in Secure Boot.

Rešil težavo dejansko, bila je kriva grafična ki je bila enostavno rešena
Firmware sem updatjal in zdaj deluje neglede ali csm enable ali disable, karkoli spremenim se prikaže slika
Without the update, systems that are connected to a DisplayPort 1.3 / 1.4 monitor could experience blank screens on boot until the OS loads, or could experience a hang on boot.

NVIDIA GRAPHICS FIRMWARE UPDATE TOOL FOR DISPLAYPORT 1.3 AND 1.4 DISPLAYS

https://www.nvidia.com/en-us/drivers/nv...

Morem pa ugotovit nastavitve v biosu nekaj se zmeša, če ponovno zaženem Windowse se mi boota v bios in takrat ne najde nobenega pogona (ne sata ne nvme diska), potem izkopim pa nazaj vklopim pc pa spet zažene, mogoče je v Windowsu napaka, saj če ga ugasnem in nazaj prižgem pa ni tega problema, Windowse nisem na novo nalagal ko sem zamenjal proc in plato

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KTr1sk ()

KTr1sk ::

Kadar grem iz Windowsov v ponovni zagon me vrže v bios in sem ugotovil,da sicer najde vse stare SATA priklope razen enega nvme/m2 slota na katerem so Windowsi, zato pa ne boota.
Zanimivo da ene slot prepozna "Intel optane memory 16gb m2" diska NVME pa ne najde, morem zamenjat "Intel optane memory" in "nvme samsumg" disk..pa morem komplet razdret hladilnik da pridem do nvme diska, itak mi "Optane memory disk" ne dela oz zazna kot navaden m2 pogon.
morem zamenjat sam iz enega slota v drugega mogoče je to to,
https://www.reddit.com/r/buildapc/comme...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KTr1sk ()

KTr1sk ::

Tako zdaj pa morem potrkat, sem ugotovil in rešil težave:
1.Da se ni prikazal zaslon pred zagonom v Windows sem moral posodobiti Firmware od grafične
Without the update, systems that are connected to a DisplayPort 1.3 / 1.4 monitor could experience blank screens on boot until the OS loads, or could experience a hang on boot.


2.Ko sem dal ponovni zagon, se je zagnal (bootal) v bios (ob ponovnem zagonu ni zaznalo nvme diska)
sem rešil z menjavo SSDja
-menjal "Samsung PM981 256GB Nvme" (verjetno bi se rešilo z novim firmwarom, ampak nisem nikjer našel)
https://www.newegg.com/samsung-pm981-25...
ter vstavil
- "Kingston A2000 SSD 250GB NVMe"
https://www.mimovrste.com/ssd-diski/kin...

Smešno je, da na kitajski x79 plošči je to vse delalo na novi 11th Intel platformi pa ni, ampak ok disk sem imel doma in samo zamenjal in je to to :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

MBR GPT,... (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
676562 (3140) mailer
»

Rufus (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
535380 (3307) Han
»

SSD upgrade: BIOS najde disk, windows inštalacija ne (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
6518799 (1037) Mare2
»

UEFI - kako ponovno namestiti windows 8

Oddelek: Pomoč in nasveti
3610521 (8035) krepki
»

Nam bosta UEFI varnostni zagon in Microsoft preprečila poganjanje alternativnih opera (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Varnost
20248208 (39271) Icematxyz

Več podobnih tem