» »

Nov način obračunavanja omrežnine

Nov način obračunavanja omrežnine

««
23 / 91
»»

Boštjan_Q ::

bciciban je izjavil:

Boštjan_Q je izjavil:


Zakaj bi? Pri EVju lahko nastaviš kdaj se ti fila (torej ne v prvem bloku, ampak v najcenejšem bloku, torej preko noči), prav tako lahko nastaviš moč polnjenja. Če filaš čez noč lahko že z 2 kW v 10 urah nafilaš 20 kWh, kar je za ranga 120 km. Več kot 120 km dnevno naredi samo 2 % Slovencev statistično. Za povprečno kilometrino v Sloveniji čez lahko prideš že z 0,6 kWh (povprečna kilometrina v Sloveniji je 35 km na dan). In to če filaš 10 ur na dan, v bistvu lahko še več, recimo ob štirih prideš domov, ob sedmih zjutraj greš, to pomeni da lahko filaš 15 ur, kar še mnogo zniža potrebne moči filanja.


Seveda seveda.
Jaz govorim samo za to kar so nam trenutno dali kot "dogovorjeno moč", ker so nas tu opalili z 10+ kW, ker do sedaj nismo pazili na polnjene avta, kuhanje na elektriko in delovanje TČ.
Bohnedaj da se ti je kaj od tega pokrilo :)

Za naprej bomo že pazili, govora je bilo samo o tem za kako moč smo se "dogovorili" (beri: so nam jo določili).


To pa ja. UTK: vedno ko prebereš karkoli o EVjih se moraš vedno vprašat "kako si bi naključni mimoidoči bralec lahko najbolj narobe razlagal tale sestavek", ker točno to delajo, ponavadi se prav potrudijo da zadevo narobe zastopijo in kaj lahko jaz in ti napiševa da uporabnika obvarujeva pred tem da si nek sestavek napačno razloži. Povprečen EV hater si bo razlagal bcicibanov sestavek kot "zdej boste vozniki EVja plačevali kot nori zaradi špic", kar pa je daleč od resnice, ker špice lahko znižaš na minimum in imaš še vedno dovolj dosega za dnevne vožnje.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Pa se kdo sploh zaveda da nam zdaj že vsiljujejo da tuhtamo kdaj bomo kaj da ne bi preveč plačali... po normalnem človeškem sistemu ni bilo problema si plačal porabo in je... zdaj pa kompliciranje

Je to napredek?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

bciciban ::

Mato989 je izjavil:

Pa se kdo sploh zaveda da nam zdaj že vsiljujejo da tuhtamo kdaj bomo kaj da ne bi preveč plačali... po normalnem človeškem sistemu ni bilo problema si plačal porabo in je... zdaj pa kompliciranje

Je to napredek?


Do sedaj si imel recimo "tri omrežja" za energijo. Plin za gretje, bencin za vožnjo, elektriko za luč/kuhanje/...

Sedaj vse skupaj konvergira na elektriko, kar pomeni večjo obremenitev elektro omrežja.
In namesto da bi pojačali omrežje, bodo z penali prisilili uporabnike, da se bodo prilagodili omrejitvam omrežja.

Boštjan_Q ::

Cene so preterali, ampak tehnično nov način obračunavanja ima smisel: omrežje rabiš vedno dimenzionirat tako da zdrži največjo špico porabe in če to špico lahko s tem načinom obračunavanja znižaš, potem znižaš stroške ki jih moraš vlagat v električno omrežje. Le da bi se ti znižani stroški morali poznati tudi na nižjih položnicah pred spremembo obračunavanja.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Boštjan_Q je izjavil:

Cene so preterali, ampak tehnično nov način obračunavanja ima smisel: omrežje rabiš vedno dimenzionirat tako da zdrži največjo špico porabe in če to špico lahko s tem načinom obračunavanja znižaš, potem znižaš stroške ki jih moraš vlagat v električno omrežje. Le da bi se ti znižani stroški morali poznati tudi na nižjih položnicah pred spremembo obračunavanja.


Problem je da že vrsto let plačujemo za vzdrževanje omrežja ki pa je katastrofalno... Če bi denar namesto v božičnice šel v izboljšanje omrežja potem teh sprememb ne bi potrebovali.

Pa če ne bi delal na HSEju minus z določenimi ampak bi raje investirali v plus kot so elektrarne na Dravi.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

feryz ::

bciciban je izjavil:

DamijanD je izjavil:

feryz je izjavil:

2026 penali.
Omrežnina pa julij 2024. Čeprav verjetno ne bo.

Zakaj ne bi potem do 2026 imel dogovorjeno moč na minimumu? če so penali res zastonj?


Verjetno ne bo zastonj oz. je kaka zanka, sicer nima smisla.

Feryz tukaj na veliko špekulira.

Utk je izjavil:

Ker če spremeniš dogovorjeno moč (kurac je dogovorjena, oni so je določili), boš plačal penale že takoj.


Evo, tole :)
Kaj kur... špekuliram!? Saj vse piše.
"Presežna obračunska moč se za leto 2024 in 2025 ne bo obračunala za uporabnike sistema s priključno močjo do vključno 43 kW, ki ne bodo spremenili s strani distributerja določene dogovorjene moči."

Zakaj bi pa spremenil, če nič ne boli? Mogoče zato, ker bi vsak dal obračunsko na nulo in presegal vse?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

nekikr ::

In namesto da bi pojačali omrežje, bodo z penali prisilili uporabnike, da se bodo prilagodili omrejitvam omrežja.

Kako se pa lahko prilagodiš? Resno me zanima. Praktično prisilili so nas, da smo šli na indukcijska kuhališča, na toplotne črpalke in EV. To so konkretni porabniki. Sploh ne morem napisati kako mega kretensko je, da moramo leta 2023, ob tem, da imamo za PM nekoga, ki naj bi bil največji modrec energetike na svetu in širše, razmišljati ali smo ugasnili toplotno črpalko v času kosila, da bomo lahko skuhali juho. In jo potem prižgemo nazaj dokler ne bomo morali napolniti avtomobila. Leta 2023. Morali bi imeti leteče avte, mi gremo pa nazaj na štempljanje in par-nepar uporabo elektrike. Če bi to naredil Janša bi še v Pekingu zmanjkalo koles.

feryz ::

Sicer je tukaj en hakeljc, je treba tole naštudirati.
Sončničarji in plačevanje presežkov. Ker omrežnino naj bi plačeval šele ko presežeš oddano elektriko.
Presežke pa že prej, najbrž? Je treba prebrati tole.

energetik ::

feryz je izjavil:

Kaj kur... špekuliram!? Saj vse piše.
"Presežna obračunska moč se za leto 2024 in 2025 ne bo obračunala za uporabnike sistema s priključno močjo do vključno 43 kW, ki ne bodo spremenili s strani distributerja določene dogovorjene moči."

Zakaj bi pa spremenil, če nič ne boli? Mogoče zato, ker bi vsak dal obračunsko na nulo in presegal vse?
Kako ne boli? Penalov ti ne bodo še računali, ti bodo pa dogovorjeno moč. Po tistih 3.x EUR/kW. Če so ti zdaj predlagali 10kW v vsakem bloku, boš plačal 50EUR+ samo za priključno moč, namesto trenutnih 6,3EUR.

nekikr je izjavil:

In namesto da bi pojačali omrežje, bodo z penali prisilili uporabnike, da se bodo prilagodili omrejitvam omrežja.

Kako se pa lahko prilagodiš? Resno me zanima. Praktično prisilili so nas, da smo šli na indukcijska kuhališča, na toplotne črpalke in EV. To so konkretni porabniki. Sploh ne morem napisati kako mega kretensko je, da moramo leta 2023, ob tem, da imamo za PM nekoga, ki naj bi bil največji modrec energetike na svetu in širše, razmišljati ali smo ugasnili toplotno črpalko v času kosila, da bomo lahko skuhali juho. In jo potem prižgemo nazaj dokler ne bomo morali napolniti avtomobila. Leta 2023. Morali bi imeti leteče avte, mi gremo pa nazaj na štempljanje in par-nepar uporabo elektrike. Če bi to naredil Janša bi še v Pekingu zmanjkalo koles.

Noben te ni prisilil. Komot bi kuhal in se grel na plin in vozil bencinarja. Sicer pa je res, če je strategija, da gre vse na štrom, potem je potrebno zadevo zrihtat. Komplet novo distribucijsko omrežje moči vsaj x5, pa še 2 bloka NEK zraven za začetek.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

bciciban ::

nekikr je izjavil:

In namesto da bi pojačali omrežje, bodo z penali prisilili uporabnike, da se bodo prilagodili omrejitvam omrežja.

Kako se pa lahko prilagodiš? Resno me zanima. Praktično prisilili so nas, da smo šli na indukcijska kuhališča, na toplotne črpalke in EV. To so konkretni porabniki. Sploh ne morem napisati kako mega kretensko je, da moramo leta 2023, ob tem, da imamo za PM nekoga, ki naj bi bil največji modrec energetike na svetu in širše, razmišljati ali smo ugasnili toplotno črpalko v času kosila, da bomo lahko skuhali juho. In jo potem prižgemo nazaj dokler ne bomo morali napolniti avtomobila. Leta 2023. Morali bi imeti leteče avte, mi gremo pa nazaj na štempljanje in par-nepar uporabo elektrike. Če bi to naredil Janša bi še v Pekingu zmanjkalo koles.


Ne vem.
Vprašaj elektro.
Najbrž ti bodo rekli da ne uporabljaj hkrati pečice in indukcije, pa pazi da ne prižgeš več kot dveh plat.
Pa hišo bolje izoliraj in nastavi TČ da ne dela med blokom 1.

Še en način za varčevanje, oz služenje tistih ki bodo tole prodajali :))
Verjetno bodo postali aktualni neki mini hranilniki energije, namenjeni samo za rezanje špic.
Če imaš na dan dve polurni špici, ki bi jih rad porezal za 3kW rabiš vsega 3kWh kapacitete. Oz. recimo 5kWh da ne prazniš do 0.

FoxKnox ::

Najdražji blok v višji sezoni, nov do feb, je od 4ih pop ih do 8 ih zvečer. Kaj se takrat dogaja ? Prihaja se domov iz službe, na toplo, TČ lepo ogreje, kuha se, seveda na elektriko, kaj se speče v pečici in opere ter gleda se tv, turške nanizanke in razne kmetije. Pa avto je treba mal dofilat. Zunaj tema od štirih, luči gorijo, SE spi. Vse gre iz omrežja.Če pa je cel dan megla ali oblačno pa bolje,da te ni doma.
Komu ali zaradi koga se uvajajo bloki omrežnine ?
Včasih so špice v omrežju povzročale tovarne MW pečmi na elektriko, zdaj pa očitno privat samooskrbne bajte z SE na strehi, ko ni sonca.

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

Pa se kdo sploh zaveda da nam zdaj že vsiljujejo da tuhtamo kdaj bomo kaj da ne bi preveč plačali... po normalnem človeškem sistemu ni bilo problema si plačal porabo in je... zdaj pa kompliciranje

Je to napredek?


Kaksno kompliciranje? Ne kompliciras pa placas pa je.

bciciban ::

FoxKnox je izjavil:

Najdražji blok v višji sezoni, nov do feb, je od 4ih pop ih do 8 ih zvečer. Kaj se takrat dogaja ? Prihaja se domov iz službe, na toplo, TČ lepo ogreje, kuha se, seveda na elektriko, kaj se speče v pečici in opere ter gleda se tv, turške nanizanke in razne kmetije. Pa avto je treba mal dofilat. Zunaj tema od štirih, luči gorijo, SE spi. Vse gre iz omrežja.Če pa je cel dan megla ali oblačno pa bolje,da te ni doma.
Komu ali zaradi koga se uvajajo bloki omrežnine ?
Včasih so špice v omrežju povzročale tovarne MW pečmi na elektriko, zdaj pa očitno privat samooskrbne bajte z SE na strehi, ko ni sonca.


Tovarne oz. večji odjemalci imajo zelo natačno dogovorjeno kako moč in kdaj bodo vlekli iz omrežja. Vem za eno firmo kjer je nekoč delal foter, da so posamezne delavnice štartale v 15 minutnih razmakih, da so se poraporedile zagonske špice.

Sedaj pa to prihaja še do navadnih uporabnikov. Napredek :)

kriptobog ::

FoxKnox je izjavil:

Najdražji blok v višji sezoni, nov do feb, je od 4ih pop ih do 8 ih zvečer. Kaj se takrat dogaja ? Prihaja se domov iz službe, na toplo, TČ lepo ogreje, kuha se, seveda na elektriko, kaj se speče v pečici in opere ter gleda se tv, turške nanizanke in razne kmetije. Pa avto je treba mal dofilat. Zunaj tema od štirih, luči gorijo, SE spi. Vse gre iz omrežja.Če pa je cel dan megla ali oblačno pa bolje,da te ni doma.
Komu ali zaradi koga se uvajajo bloki omrežnine ?
Včasih so špice v omrežju povzročale tovarne MW pečmi na elektriko, zdaj pa očitno privat samooskrbne bajte z SE na strehi, ko ni sonca.


Ma TC lavfa skoz. In potem samo vzrdzuje temperaturo, ne da dogreva, ker si ti vse skupaj ugansil ko si sel na siht. Ce bos vse ugasal pa priklopil kobos prisel dam, valda bo nazgalo in bos rabil vecjo obracunsko.

bciciban ::

Meni TČ naredi občutno špico zvečer ko mora segreti bojler vode, ki ga mularija in žena spraznejo do te mere da se vklopi gretje vode.
Samo ogrevanje pa ni problem, tist je zelo konstanto, kar se lepo vidi na na grafih ponoči.

Mato989 ::

bciciban je izjavil:

Meni TČ naredi občutno špico zvečer ko mora segreti bojler vode, ki ga mularija in žena spraznejo do te mere da se vklopi gretje vode.
Samo ogrevanje pa ni problem, tist je zelo konstanto, kar se lepo vidi na na grafih ponoči.


Razporedit mularijo po vojaško na 1 uro kopanje z mrzlo vodo pa bo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

bciciban ::

Mato989 je izjavil:

bciciban je izjavil:

Meni TČ naredi občutno špico zvečer ko mora segreti bojler vode, ki ga mularija in žena spraznejo do te mere da se vklopi gretje vode.
Samo ogrevanje pa ni problem, tist je zelo konstanto, kar se lepo vidi na na grafih ponoči.


Razporedit mularijo po vojaško na 1 uro kopanje z mrzlo vodo pa bo.


Red in disciplina!

energetik ::

Sama TČ brez grelcev sploh ni tak problem, sploh ko te ni doma. Takrat lahko ves čas dela na 100%, pa ne bo presegla niti najnižje možne dogovorjene moči.
Ko pa si doma, je hitro lahko konkreten presežek ko greš kuhat, pa daš prat pralni stroj, pa še kakšno el. lojtro se prižge v kopalnici.
Luči in TV so kaplja v morje, to je vse skupaj reda par 100W.
vires in numeris

Mato989 ::

energetik je izjavil:

Sama TČ brez grelcev sploh ni tak problem, sploh ko te ni doma. Takrat lahko ves čas dela na 100%, pa ne bo presegla niti najnižje možne dogovorjene moči.
Ko pa si doma, je hitro lahko konkreten presežek ko greš kuhat, pa daš prat pralni stroj, pa še kakšno el. lojtro se prižge v kopalnici.
Luči in TV so kaplja v morje, to je vse skupaj reda par 100W.


Če ti za 100W preseže se pozna!

Vsak W šteje!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

deco16 ::

energetik je izjavil:


Sončničarji in EV-jevci bodo zdaj konkretno plačevali več.


Ravno nasprotno, nam so namerili 4.7kW v skoraj vseh tarifah. Razlog je SE z baterijo in pokrivanjem lastnih porab ;)
Ampak to se ne splača, ni subvencije, ne pridejo monterji drago karisat.

Aja pa EV je še najmanjši problem ker se lahko polni ponoči in večina tudi tako to dela.

Mato989 ::

Nič dečki, jaz zdaj mam 20.000 baterijo ki jo filam na šihtu pa doma več ne vklapljam na polnilce ampak do baterije kradem štrom na firmi.... oba laptopa nafilam na firmi ko sem tam... pa še to zdaj bom kradel štrom na firmi bom kupil nek UPS pa tovoril

:)):)):))
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

energetik ::

Mato989 je izjavil:

energetik je izjavil:

Sama TČ brez grelcev sploh ni tak problem, sploh ko te ni doma. Takrat lahko ves čas dela na 100%, pa ne bo presegla niti najnižje možne dogovorjene moči.
Ko pa si doma, je hitro lahko konkreten presežek ko greš kuhat, pa daš prat pralni stroj, pa še kakšno el. lojtro se prižge v kopalnici.
Luči in TV so kaplja v morje, to je vse skupaj reda par 100W.


Če ti za 100W preseže se pozna!

Vsak W šteje!
Pozna se 0,1 * 3,6 * 0,9 = 32centov za eno 100W odstopanje. Za več v istem mesecu je popust, ker se gleda RMS odstopanj.

Sicer so meni uštulili 5,9/6/6,6/6,6/6,6. Precej preveč. Po preračunu za mojo porabo 2 let, je moj optimum nekje 4,5 kW za vse bloke.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Mato989 ::

energetik je izjavil:

Mato989 je izjavil:

energetik je izjavil:

Sama TČ brez grelcev sploh ni tak problem, sploh ko te ni doma. Takrat lahko ves čas dela na 100%, pa ne bo presegla niti najnižje možne dogovorjene moči.
Ko pa si doma, je hitro lahko konkreten presežek ko greš kuhat, pa daš prat pralni stroj, pa še kakšno el. lojtro se prižge v kopalnici.
Luči in TV so kaplja v morje, to je vse skupaj reda par 100W.


Če ti za 100W preseže se pozna!

Vsak W šteje!
Pozna se 0,1 * 3,6 * 0,9 = 32centov za eno 100W odstopanje. Za več v istem mesecu je popust, ker se gleda RMS odstopanj.

Sicer so meni uštulili 5,9/6/6,6/6,6/6,6. Precej preveč. Po preračunu za mojo porabo 2 let, je moj optimum nekje 4,5/4,5/5/5/5.


Ja ko pa odstopa 20x pa je to že faking 6,5 EUR skoraj... zakaj bi to metali stran?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

No ja, tole obračunavanje s 5timi tarifami plus penali za preveč porabe, je malo mimo.

Sem pa prepričan, da so na podlagi merjenj izbrali za ponudnike najboljšo opcijo. Se pravi najdražjo za porabnike.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

energetik ::

Mato989 je izjavil:

Pozna se 0,1 * 3,6 * 0,9 = 32centov za eno 100W odstopanje. Za več v istem mesecu je popust, ker se gleda RMS odstopanj.

Sicer so meni uštulili 5,9/6/6,6/6,6/6,6. Precej preveč. Po preračunu za mojo porabo 2 let, je moj optimum nekje 4,5/4,5/5/5/5.


Ja ko pa odstopa 20x pa je to že faking 6,5 EUR skoraj... zakaj bi to metali stran?
Ne ni 6,5€ ampak 1,5€. Veš kaj pomeni RMS (root mean square)?
vires in numeris

Mato989 ::

energetik je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Pozna se 0,1 * 3,6 * 0,9 = 32centov za eno 100W odstopanje. Za več v istem mesecu je popust, ker se gleda RMS odstopanj.

Sicer so meni uštulili 5,9/6/6,6/6,6/6,6. Precej preveč. Po preračunu za mojo porabo 2 let, je moj optimum nekje 4,5/4,5/5/5/5.


Ja ko pa odstopa 20x pa je to že faking 6,5 EUR skoraj... zakaj bi to metali stran?
Ne ni 6,5€ ampak 1,5€. Veš kaj pomeni RMS (root mean square)?


Pa tudi če je, zakaj bi metali denar stran zaradi sleparske vlade... tu je problem...

Naj prvo HSE in elektro podjetja DOKAŽEJO da so za zadnjih 20 let omrežnine do centa porabili za urejanje omrežja in izboljševanje peakov itd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

eventyrer ::

bciciban je izjavil:

eventyrer je izjavil:

Matejjjjj je izjavil:



12kW, zakaj pa tako veliko?


1 kW na uro za poganjanje toplotne črpalke.


Ampak to je potem 1kW moči.
Poraba je pa 12kWh.

Dogovorjena moč se nanaša na maksimalno moč v kW, ki jo v 15 minutnem intervalu potegneš iz omrežja.



Ah hvala. Tega nisem razumel, kaj točno se bo štelo v 15 minutnem intervalu. Sem mislil da je poanta v tem da ko enkrat dosežeš 57% dogovorjene moči boš potem vsakih 15 minut plačal več do konca bloka.
Kot nekako nekoč ko si pri mobilnem operaterju presegel zakupljeno kvoto minut in si potem moral plačevati za vsako preseženo minuto.

Ok ajde 3.7 kW pa je kar težko preseči.

Mato989 ::

eventyrer je izjavil:

bciciban je izjavil:

eventyrer je izjavil:

Matejjjjj je izjavil:



12kW, zakaj pa tako veliko?


1 kW na uro za poganjanje toplotne črpalke.


Ampak to je potem 1kW moči.
Poraba je pa 12kWh.

Dogovorjena moč se nanaša na maksimalno moč v kW, ki jo v 15 minutnem intervalu potegneš iz omrežja.



Ah hvala. Tega nisem razumel, kaj točno se bo štelo v 15 minutnem intervalu. Sem mislil da je poanta v tem da ko enkrat dosežeš 57% dogovorjene moči boš potem vsakih 15 minut plačal več do konca bloka.
Kot nekako nekoč ko si pri mobilnem operaterju presegel zakupljeno kvoto minut in si potem moral plačevati za vsako preseženo minuto.

Ok ajde 3.7 kW pa je kar težko preseči.


Ne vem če je tako težko ni pa glih čisto usput ja...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Boštjan_Q ::

razmišljati ali smo ugasnili toplotno črpalko v času kosila, da bomo lahko skuhali juho. In jo potem prižgemo nazaj dokler ne bomo morali napolniti avtomobila.

Vse to lahko dela avtomatika (stane 500 EUR), sama zniža moč polnjenja avtomobila v času ko nažigaš indukcijo in sama takrat zniža TČ.

Optimoon - črna škatlica, ki optimizira stroške elektrike




Zgornje dva posnetka nudita veliko imformacij. :)

Po tistih 3.x EUR/kW. Če so ti zdaj predlagali 10kW v vsakem bloku, boš plačal 50EUR+ samo za priključno moč, namesto trenutnih 6,3EUR.

3.X EUR/kW je samo v prvem bloku, za peti blok je 0 EUR. Tudi za 3 in četrti blok je en drobiž.

časovni blok omrežnina za priključno moč (evro/kW)
1 3,61324
2 0,88240
3 0,19137
4 0,01316
5 0,00000
Vir: https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...

Zgodovina sprememb…

Boštjan_Q ::

bciciban je izjavil:

Meni TČ naredi občutno špico zvečer ko mora segreti bojler vode, ki ga mularija in žena spraznejo do te mere da se vklopi gretje vode.
Samo ogrevanje pa ni problem, tist je zelo konstanto, kar se lepo vidi na na grafih ponoči.


300 litrski bojler in programiranje toplotne črpalke da greje preko noči v najcenejšem bloku reši težavo. Preračunaj če se ti splača. Če ne, pač ne, potem delaj še naprej tako kot sedaj.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Mato989 je izjavil:

eventyrer je izjavil:



Ok ajde 3.7 kW pa je kar težko preseči.


Ne vem če je tako težko ni pa glih čisto usput ja...
Dobesedno z lahkoto. TČ segreva SV s 3,2 kW. Hkrati vklopim el. lojtro 600W in sem že na 4 kW. ČE grem pa zraven še posesat bajto (ravno nekje 15min), sem pa že na 6 kW.

Zabavno pa bo, ko še porabljeno energijo spravijo na bloke. Tisto bo šele usekalo.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Kvatebrigic ::

Nedaj bože da si še baba fena lase, pa ravno si dal vodo gret za makarone. Komot se nabija kilowate.

Boštjan_Q ::

energetik je izjavil:

Sama TČ brez grelcev sploh ni tak problem, sploh ko te ni doma. Takrat lahko ves čas dela na 100%, pa ne bo presegla niti najnižje možne dogovorjene moči.
Ko pa si doma, je hitro lahko konkreten presežek ko greš kuhat, pa daš prat pralni stroj, pa še kakšno el. lojtro se prižge v kopalnici.
Luči in TV so kaplja v morje, to je vse skupaj reda par 100W.


Mi smo vzeli tako TČ brez grelcev, pa čeprav je bilo za tako z grelci minimalno doplačilo. Grelcev preprosto ne rabiš če imaš zidano hišo in ne montažne, ker se toplota uskladišči v zidovih. Pri nas ena 6 kW TČ brez EL grelcev greje 250m2 že drugo sezono, izolacije samo 10 cm stiropora.

Utk ::

Aha. Greje. Na kolk, 19?

Boštjan_Q ::

Kvatebrigic je izjavil:

Nedaj bože da si še baba fena lase, pa ravno si dal vodo gret za makarone. Komot se nabija kilowate.


Pomisli, imaš 3 možnosti da rešiš to težavo:
1. Babi rečeš naj počaka 10 minut z fenanjem ali pa ti počakaš z makaroni tiste 10 minut.
2. Plačaš pač večjo obračunsko moč.
3. Nabaviš baterijo ki ti bo znižala špice.

Po logiki vzameš pač tisto vrjanto ki se ti najbolj splača, kaj od tega je to, se boš pa sam odločil.

Utk je izjavil:

Aha. Greje. Na kolk, 19?


21, bi ogrela tudi na več, ampak če je več ljudje jamrajo da jim je vroče. Aja pa na podstrešju je 20 cm steklene volne. Je pa hiša relativno nova (cca 20 let stara).

Zgodovina sprememb…

bciciban ::

Boštjan_Q je izjavil:

energetik je izjavil:

Sama TČ brez grelcev sploh ni tak problem, sploh ko te ni doma. Takrat lahko ves čas dela na 100%, pa ne bo presegla niti najnižje možne dogovorjene moči.
Ko pa si doma, je hitro lahko konkreten presežek ko greš kuhat, pa daš prat pralni stroj, pa še kakšno el. lojtro se prižge v kopalnici.
Luči in TV so kaplja v morje, to je vse skupaj reda par 100W.


Mi smo vzeli tako TČ brez grelcev, pa čeprav je bilo za tako z grelci minimalno doplačilo. Grelcev preprosto ne rabiš če imaš zidano hišo in ne montažne, ker se toplota uskladišči v zidovih. Pri nas ena 6 kW TČ brez EL grelcev greje 250m2 že drugo sezono, izolacije samo 10 cm stiropora.


Tole ne verjamem čist.
Namrež za novogradnjo podobne kvadrature je bila projktirana 6kW TČ. S tem da ima novogradnja 20grafitnega stiropora in da je izolirana temeljna plošča. Razen če je hiša kje bolj na primorskem.

Mato989 ::

Pomisli, imaš 3 možnosti da rešiš to težavo:
1. Babi rečeš naj počaka 10 minut z fenanjem ali pa ti počakaš z makaroni tiste 10 minut.
2. Plačaš pač večjo obračunsko moč.
3. Nabaviš baterijo ki ti bo znižala špice.


V času nazadnjaškega lajfa nismo rabli na to pazit... zdaj pa napredujemo v vedno slabše torej.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Boštjan_Q ::

bciciban je izjavil:

Boštjan_Q je izjavil:

energetik je izjavil:

Sama TČ brez grelcev sploh ni tak problem, sploh ko te ni doma. Takrat lahko ves čas dela na 100%, pa ne bo presegla niti najnižje možne dogovorjene moči.
Ko pa si doma, je hitro lahko konkreten presežek ko greš kuhat, pa daš prat pralni stroj, pa še kakšno el. lojtro se prižge v kopalnici.
Luči in TV so kaplja v morje, to je vse skupaj reda par 100W.


Mi smo vzeli tako TČ brez grelcev, pa čeprav je bilo za tako z grelci minimalno doplačilo. Grelcev preprosto ne rabiš če imaš zidano hišo in ne montažne, ker se toplota uskladišči v zidovih. Pri nas ena 6 kW TČ brez EL grelcev greje 250m2 že drugo sezono, izolacije samo 10 cm stiropora.


Tole ne verjamem čist.
Namrež za novogradnjo podobne kvadrature je bila projktirana 6kW TČ. S tem da ima novogradnja 20grafitnega stiropora in da je izolirana temeljna plošča. Razen če je hiša kje bolj na primorskem.


Dejansko je res. Hiša je v okolici Ljubljane. Najprej je bil plan dat 11 kW TČ, vendar smo nato dali 6 kW TČ, ker bo čez nekaj časa kdo od otrok v zgornjem nadstropju in bo tam še ena 6 kW TČ (torej skupaj 12 kW). Monter je rekel da tudi 6 kW TČ bi mogla bit OK in res je. Površine je 300 m2, aktivno ogrevane 250 m2.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Za 250 m2 je dovolj 6 kw, za dodatnih 50 bo pa ločena 6 kw TČ?

Boštjan_Q ::

Ne ne, dva nadstropja sta v vsakem cca pol površine. Torej 6 kW za 125 m2 pritličja in 6 kW za 125 m2 prvega nadstropja. Vendar trenutno ena 6 kW Fujitsi TČ greje celo hišo (250 m2 aktivno ogrevane površine).

Utk ::

Aha, se pravi, ni 250 m2 na 21 stopinj, ampak 125. Počasi bomo prišli do nečesa kar vsaj napol drži vodo.

Boštjan_Q ::

Ne ne, trenutno je ena 6 kW TČ za celo hišo (250 m2), sem zgoraj lepo napisal. Sem bil tudi sam malo skeptičen če bo zadosti, ampak dejansko je zadosti, zadeva drži vodo. V prihodnosti se čez kake 5 ali 10 let planira dodat še drugo, ČE si bo kdo od otrok ustvaril družino doma v zgornjem nadstropju.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Zakaj bi potem rabli še eno, če že zdej greje celo hišo?

Boštjan_Q ::

Kao da bo vsak plačeval svoj štrom.

Utk ::

Kao ti mnogo bluziš.

Boštjan_Q ::

Ne, ne bluzim, kot pravim tudi sam malo skeptičen če bo zadosti, ampak dejansko je zadosti, pridi pogledat če hočeš. Jst se sicer ne bi tako odločil, jst bi dal lepo 11 kW TČ za celo bajto in je to to, ampak nisem odločal jaz.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Lej, da take škrtice, ki grejo v baterije, elektrarne, električne avte, in ki bi 300 evrov elektrike na zimo delile po števcu, zdaj ogrevajo celo štuk na 21 stopinj, čeprav ni tam nikogar, to pravljico prodajaj komu drugemu.

Boštjan_Q ::

Ni pravljica. Kako ni nikogar, seveda je, trenutno je cela bajta v uporabi. Ogreva se na 21°C. Kot pravim, pridi pogledat in se prepričaj na lastne oči.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Mato989 je izjavil:

Pomisli, imaš 3 možnosti da rešiš to težavo:
1. Babi rečeš naj počaka 10 minut z fenanjem ali pa ti počakaš z makaroni tiste 10 minut.
2. Plačaš pač večjo obračunsko moč.
3. Nabaviš baterijo ki ti bo znižala špice.


V času nazadnjaškega lajfa nismo rabli na to pazit... zdaj pa napredujemo v vedno slabše torej.
Mirno lahko greš na 2. točko in se ne ubadaš s tem, kot do zdaj.
vires in numeris

GizmoX ::

Kvatebrigic je izjavil:

Čaki, čaki, a tole v kalkulatorju, ki ga je prilepil en zgoraj drži? Cena presežne dogovorjene moči za 1kW za 15min v bloku 1 je 3,97€?? To zna pa znatno nabiti položnico.
Torej, če se zdaj slučajno sredi januarja popoldne spravim nekaj švasat v delavnici, pol še malo poflexam in zalaufam cirkular in s tem prekoračim mojo dogovorjeno moč v bloku 1, se bo to lahko na položnici konec meseca poznalo tudi 10, 20€? Dobro so nas, na suho. Peče;((
Samo da se razumemo - to niso zagonske špice, ko zalavfaš cirkularko.
"Špice" so mišljene kot toliko večja poraba elektrike v 15 minutah. Če nisi ravno profi, švas aparat kuri tistih nekaj sekund npr. 4 kW, potem pa ko gledaš/čakaš kuri npr. 100 W. Fleksarica 2 kW ko drgneš, v prostem teku skoraj nič. Cirkular ko ga matraš z drvi 4 kW, sicer pa spet bistveno manj. Če ne počneš vseh teh stvari istočasno, ni to 4 kW več kot običajno, ampak precej manj.
Ampak ok - recimo, da istočasno pripravljaš kosilo na indukciji in pečici, pa imaš 15 minut presežek odjema za 1 kW. Formula za presežke ni med enostavnejšimi, a je na tistem pripomočku čisto pravilna:

Formula = faktor * cena * davek * koren(presežek2+presežek2+presežek2+...)
4x 15 minutni presežek za 0,5 kW v bloku 1: 0,9 * 3,61324 * 1,22 * koren(0,52+0,52+0,52+0,52) = +3,97€
1x 15 minutni presežek za 1,0 kW v bloku 1: 0,9 * 3,61324 * 1,22 * koren(1,02) = +3,97€
4x 15 minutni presežek za 1,0 kW v bloku 1: 0,9 * 3,61324 * 1,22 * koren(1,02+1,02+1,02+1,02) = +7,94€
9x 15 minutni presežek za 1,0 kW v bloku 1: 0,9 * 3,61324 * 1,22 * koren(12+12+12+12+12+12+12+12+12) = +11,91€
1x 15 minutni presežek za 3,0 kW v bloku 1: 0,9 * 3,61324 * 1,22 * koren(3,02) = +11,91€

1x 15 minutni presežek za 1,0 kW v bloku 2: 0,9 * 0,8824 * 1,22 * koren(1,02) = +0,97€
1x 15 minutni presežek za 1,0 kW v bloku 3: 0,9 * 0,19137 * 1,22 * koren(1,02) = +0,21€
1x 15 minutni presežek za 1,0 kW v bloku 4: 0,9 * 0,01316 * 1,22 * koren(1,02) = +0,01€
100x 15 minutni presežek za 10 kW v bloku 5: 0,9 * 0,0000 * 1,22 * koren(102*100) = +0,00€

Različni presežki v bloku 1: 0,9 * 3,61324 * 1,22 * koren(0,52+0,72+1,22+1,22+1,52) = +9,61€
Potem pa, kolikor se presežkov nabere. Večina začnemo 2026. Do takrat bo pa tudi že kalkulator, kaj se bolj splača - dvignit dogovorjeno moč, ali plačevat presežke ...
udirač => uni. dipl. inž. rač.
««
23 / 91
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kurilna sezona 2023 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
37233581 (678) Magic1
»

Obremenitev varovalk (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7811281 (7806) Lonsarg
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8817491 (9399) bosmla

Več podobnih tem