» »

Nov način obračunavanja omrežnine

Nov način obračunavanja omrežnine

««
17 / 91
»»

nekikr ::

Saj je vedno isto. V temi o Applu so najbolj zagrizeni komentatorji tisti, ki ga ne uporabljajo. V temi o Intelu najbolj vpijejo rdeči. Tule je pa najbolj glasen pametnjakovič nekdo, ki elektrike sploh ne potrebuje in posledično ne ve, da se je konkretno podražila. Saj s tem načeloma ne bi bilo nič narobe, samo nek disclaimer bi moral prej napisati, da lahko preskočiš nebuloze.

Mato989 ::

feryz je izjavil:

Kako pa je lahko bojler crap? To boš pa ti razložil. Voda izgine v vsemirje?
Če ljudje pomivajo in se umivajo, je treba vodo segreti. Če tega ne počnejo, jo pa res ni treba.

Imaš pa prav, za 24 urno čepenje na dveh kvadratih brez premikanja, res ni potrebe, da bi še vodo trošil.


Tak da maš nareto bodisi na prevroče in ti segreva preveč ali je prestar ali pa žgete preveč vroče vode ker ste razvajeni...

Jaz se vsak dan tuširam in moja tudi pa tiste jebene dolge lase oprat je njej tudi podvig z količino vode, tak da ne nabijat...

Če ti samo bojler pokuri 350 kwh pol delaš nekaj narobe... ali pa ročno perete vse posodo in perilo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Horas ::

deco16 je izjavil:

On se skupaj tušira z punco da je bolj poceni. Pa pomiva z mlačno seveda. Itd.


seveda z ženo se res vlkrat skup tuširama, ni bolšga mmm

pomivalca nimamo to sem pouabil napisat, pomivamo vsi, seveda z toplo no.

Utk je izjavil:

No, mestni toplovod se tudi ni podražil zate najbrž...


uf to je pa čist druga štorija. pa še to živimo v stavbi ki je kulturno zaščitena pravzaprav cel trg in te stavbe ne smejo imet izolacije.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Horas ()

bciciban ::

Hladilnik, zmrzovalna omara, modem, ruter, 2x AP in NAS požre več kot 4kWh na dan.

Moraš pa res živeti asketsko, da prideš z 4kWh na dan skozi. Tisto o kuhanju 2x do 3x na dan pa sploh ne verjamem, ker gre takoj 1kWh na obrok. Že za zavret 1L vode porabiš ~0,1kWh. Kje so šele izgube pa kuhanje daljši čas itd...

Bizkit45 ::

Pa zakaj se analizirajo te mini poloznice? Seveda je njim tudi šlo 20% - 30% gor v povprecju (energija), le da je pri njih sama energija 12eur (ostalo fiksne dajatve) in je prej bilo 10 eur. Seveda tega ne opazijo v toliksni meri kot nekdo ki pokuri 1MW+. In taksni tezko opazijo podrazitev na elektriki - 2eur.
Skoraj kot hruske in jabolka :)

Mato989 ::

bciciban je izjavil:

Hladilnik, zmrzovalna omara, modem, ruter, 2x AP in NAS požre več kot 4kWh na dan.

Moraš pa res živeti asketsko, da prideš z 4kWh na dan skozi. Tisto o kuhanju 2x do 3x na dan pa sploh ne verjamem, ker gre takoj 1kWh na obrok. Že za zavret 1L vode porabiš ~0,1kWh. Kje so šele izgube pa kuhanje daljši čas itd...


Ja seveda, če imaš vse to...

Jaz pa imam samo

1x ultra varčen hladilnik (piše da je letna poraba 346 KWH torej cca 1 KWH/dan
1x 80l bojler ki je na eco (pa bom kmalu novega kupil ker tale je kr potraten)
1x na dan se doma skuha kosilo + morda čaj če moja pije
1x Telekom modem/router
luči kolikor pač je

in seveda 2x moj PC za šiht ko delam od doma kar je večino delovnih dni,
TV kakšne 2-3 ure na dan moja pogleda zvečer ali skupaj

Nobenih zamrzovalnih, NASov itd... in to kar sem naštel je poraba bila prejšnji mesec 267 KWH običajno je pozimi pol +10-15% poleti pa pade pod 240kwh
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

deco16 ::

Kolk bi šele prišparal če bi na laptope šel :D

bciciban ::

Mato989 je izjavil:

bciciban je izjavil:

Hladilnik, zmrzovalna omara, modem, ruter, 2x AP in NAS požre več kot 4kWh na dan.

Moraš pa res živeti asketsko, da prideš z 4kWh na dan skozi. Tisto o kuhanju 2x do 3x na dan pa sploh ne verjamem, ker gre takoj 1kWh na obrok. Že za zavret 1L vode porabiš ~0,1kWh. Kje so šele izgube pa kuhanje daljši čas itd...


Ja seveda, če imaš vse to...

Jaz pa imam samo

1x ultra varčen hladilnik (piše da je letna poraba 346 KWH torej cca 1 KWH/dan
1x 80l bojler ki je na eco (pa bom kmalu novega kupil ker tale je kr potraten)
1x na dan se doma skuha kosilo + morda čaj če moja pije
1x Telekom modem/router
luči kolikor pač je

in seveda 2x moj PC za šiht ko delam od doma kar je večino delovnih dni,
TV kakšne 2-3 ure na dan moja pogleda zvečer ali skupaj

Nobenih zamrzovalnih, NASov itd... in to kar sem naštel je poraba bila prejšnji mesec 267 KWH običajno je pozimi pol +10-15% poleti pa pade pod 240kwh


Zmrzovalna omara na leto porabi nekje toliko kot tvoj hladilnik.
NAS porabi 10W ko idla.

Niso to neki blazni porabniki pa se nabere 4kWh na dan ko keks.

Sm šel gledat In je poleti hiša vlekla 3kWh na dan, ko nas sploh doma ni bilo med dopustom :)

Utk ::

Mato989 je izjavil:

bciciban je izjavil:

Hladilnik, zmrzovalna omara, modem, ruter, 2x AP in NAS požre več kot 4kWh na dan.

Moraš pa res živeti asketsko, da prideš z 4kWh na dan skozi. Tisto o kuhanju 2x do 3x na dan pa sploh ne verjamem, ker gre takoj 1kWh na obrok. Že za zavret 1L vode porabiš ~0,1kWh. Kje so šele izgube pa kuhanje daljši čas itd...


Ja seveda, če imaš vse to...

Jaz pa imam samo

1x ultra varčen hladilnik (piše da je letna poraba 346 KWH torej cca 1 KWH/dan
1x 80l bojler ki je na eco (pa bom kmalu novega kupil ker tale je kr potraten)
1x na dan se doma skuha kosilo + morda čaj če moja pije
1x Telekom modem/router
luči kolikor pač je

in seveda 2x moj PC za šiht ko delam od doma kar je večino delovnih dni,
TV kakšne 2-3 ure na dan moja pogleda zvečer ali skupaj

Nobenih zamrzovalnih, NASov itd... in to kar sem naštel je poraba bila prejšnji mesec 267 KWH običajno je pozimi pol +10-15% poleti pa pade pod 240kwh

Ja...on ima pa POLOVICO tvoje porabe, s tem da so 4. Jaz se bi zamislil nad tvojo potratnostjo...

Sm šel gledat In je poleti hiša vlekla 3kWh na dan, ko nas sploh doma ni bilo med dopustom :)

Sej, pri nas tudi tu nekje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Utk ::

Horas je izjavil:


Utk je izjavil:

No, mestni toplovod se tudi ni podražil zate najbrž...


uf to je pa čist druga štorija. pa še to živimo v stavbi ki je kulturno zaščitena pravzaprav cel trg in te stavbe ne smejo imet izolacije.

Potem mirno prištej zraven elektrike še toplo vodo. Sej najbrž to tudi ni nek znesek, ampak z njim pa ste že najbrž nekje kot drugi v stanovanjih.

Mato989 ::

Utk je izjavil:

Mato989 je izjavil:

bciciban je izjavil:

Hladilnik, zmrzovalna omara, modem, ruter, 2x AP in NAS požre več kot 4kWh na dan.

Moraš pa res živeti asketsko, da prideš z 4kWh na dan skozi. Tisto o kuhanju 2x do 3x na dan pa sploh ne verjamem, ker gre takoj 1kWh na obrok. Že za zavret 1L vode porabiš ~0,1kWh. Kje so šele izgube pa kuhanje daljši čas itd...


Ja seveda, če imaš vse to...

Jaz pa imam samo

1x ultra varčen hladilnik (piše da je letna poraba 346 KWH torej cca 1 KWH/dan
1x 80l bojler ki je na eco (pa bom kmalu novega kupil ker tale je kr potraten)
1x na dan se doma skuha kosilo + morda čaj če moja pije
1x Telekom modem/router
luči kolikor pač je

in seveda 2x moj PC za šiht ko delam od doma kar je večino delovnih dni,
TV kakšne 2-3 ure na dan moja pogleda zvečer ali skupaj

Nobenih zamrzovalnih, NASov itd... in to kar sem naštel je poraba bila prejšnji mesec 267 KWH običajno je pozimi pol +10-15% poleti pa pade pod 240kwh

Ja...on ima pa POLOVICO tvoje porabe, s tem da so 4. Jaz se bi zamislil nad tvojo potratnostjo...

Sm šel gledat In je poleti hiša vlekla 3kWh na dan, ko nas sploh doma ni bilo med dopustom :)

Sej, pri nas tudi tu nekje.


Jaz točno vem da mene tepe bojler, ker je star 15 let... in je verjetno čisto preveč potraten... to se bo drugo leto rešilo. sumim da bojler pridela like 3kwh porabe na dan... moral bi ga spucat ker se 15 let ni čistilo kamna not, ampak tega ne bom delal bom drugo leto samo menjal...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

mitoess ::

Pri nas je tudi relativno nizka poraba, je pa res da imamo vodo/ogrevanje na plin. Poraba elektrike pa med 100 in 110 kwh za 3 člansko družino (4 sobno stanovanje) v zadnjih 3 mesecih.

bciciban ::

Mato989 je izjavil:



Jaz točno vem da mene tepe bojler, ker je star 15 let... in je verjetno čisto preveč potraten... to se bo drugo leto rešilo. sumim da bojler pridela like 3kwh porabe na dan... moral bi ga spucat ker se 15 let ni čistilo kamna not, ampak tega ne bom delal bom drugo leto samo menjal...


To boš razočaran.
Nekaj malega boš pridobil, ker je verjetno izolacija boljša in gre manj toplote iz bojlerja v prostor ampak to je pa to.

Grelec ima 100% izkoristka in to je to :)
100L vode ogrete za 40C pa pomeni ~4,5kWh.

deco16 ::

Sem hotel isto napisat. Nov bojler nebo nič boljši, kamen na grelcih al ne, vsa toplota iz grelca se posledično prevali na vodo. Zmanjšal boš porabo edino z toplotno za sanitarno. Ker pač tam je COP več kot 1.

Mato989 ::

bciciban je izjavil:

Mato989 je izjavil:



Jaz točno vem da mene tepe bojler, ker je star 15 let... in je verjetno čisto preveč potraten... to se bo drugo leto rešilo. sumim da bojler pridela like 3kwh porabe na dan... moral bi ga spucat ker se 15 let ni čistilo kamna not, ampak tega ne bom delal bom drugo leto samo menjal...


To boš razočaran.
Nekaj malega boš pridobil, ker je verjetno izolacija boljša in gre manj toplote iz bojlerja v prostor ampak to je pa to.

Grelec ima 100% izkoristka in to je to :)
100L vode ogrete za 40C pa pomeni ~4,5kWh.


A ni tako, da pač če je dosti kamna okrog grelca da dalj časa rabi da začne gret vodo in potem komaj ko termometer zazna primerno izklopi ampak takrat je še kamen vroč in potem "pregreva"... sicer je rezultat da voda verjetno dalj časa ohrani višjo temperaturo ampak nas so učili da kamen okrog grelca poviša porabo na dnevni itd. ravni.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

mitoess je izjavil:

Pri nas je tudi relativno nizka poraba, je pa res da imamo vodo/ogrevanje na plin. Poraba elektrike pa med 100 in 110 kwh za 3 člansko družino (4 sobno stanovanje) v zadnjih 3 mesecih.

A potem lahko jaz pišem kako brezvezno je jamranje o ceni plina v Evropi, ker plin jaz rabim samo za tist gorilnik na pol litrsko plinsko konzervo, ki mi ena zadostuje za cca 3 leta?

bciciban ::

Mato989 je izjavil:

bciciban je izjavil:

Mato989 je izjavil:



Jaz točno vem da mene tepe bojler, ker je star 15 let... in je verjetno čisto preveč potraten... to se bo drugo leto rešilo. sumim da bojler pridela like 3kwh porabe na dan... moral bi ga spucat ker se 15 let ni čistilo kamna not, ampak tega ne bom delal bom drugo leto samo menjal...


To boš razočaran.
Nekaj malega boš pridobil, ker je verjetno izolacija boljša in gre manj toplote iz bojlerja v prostor ampak to je pa to.

Grelec ima 100% izkoristka in to je to :)
100L vode ogrete za 40C pa pomeni ~4,5kWh.


A ni tako, da pač če je dosti kamna okrog grelca da dalj časa rabi da začne gret vodo in potem komaj ko termometer zazna primerno izklopi ampak takrat je še kamen vroč in potem "pregreva"... sicer je rezultat da voda verjetno dalj časa ohrani višjo temperaturo ampak nas so učili da kamen okrog grelca poviša porabo na dnevni itd. ravni.


Toplota nekam mora it, vodni kamen vse kar lahko povzroči je to kar si že sam ugotovil, da pride do zamika ogrevanja vode, ker se toplota počasneje prevaja.
Ampak bi rekel da gre tu za par % razlike, če sploh.

Mato989 ::

bciciban je izjavil:

Mato989 je izjavil:

bciciban je izjavil:

Mato989 je izjavil:



Jaz točno vem da mene tepe bojler, ker je star 15 let... in je verjetno čisto preveč potraten... to se bo drugo leto rešilo. sumim da bojler pridela like 3kwh porabe na dan... moral bi ga spucat ker se 15 let ni čistilo kamna not, ampak tega ne bom delal bom drugo leto samo menjal...


To boš razočaran.
Nekaj malega boš pridobil, ker je verjetno izolacija boljša in gre manj toplote iz bojlerja v prostor ampak to je pa to.

Grelec ima 100% izkoristka in to je to :)
100L vode ogrete za 40C pa pomeni ~4,5kWh.


A ni tako, da pač če je dosti kamna okrog grelca da dalj časa rabi da začne gret vodo in potem komaj ko termometer zazna primerno izklopi ampak takrat je še kamen vroč in potem "pregreva"... sicer je rezultat da voda verjetno dalj časa ohrani višjo temperaturo ampak nas so učili da kamen okrog grelca poviša porabo na dnevni itd. ravni.


Toplota nekam mora it, vodni kamen vse kar lahko povzroči je to kar si že sam ugotovil, da pride do zamika ogrevanja vode, ker se toplota počasneje prevaja.
Ampak bi rekel da gre tu za par % razlike, če sploh.


Ja ampak bi rekel da če prvo grelec na polno žge in segreva kamen, pol pa kamen začne segrevat vodo, se torej po mojih ocenah lahko zgodi da grelec izklopi komaj ko se VODA zagreje na XY stopinj... in potem izklopi, če kamna ne bi bilo bi se verjetno voda bistveno prej segrela (koliko ne bom ugibal ocenjujem pa da govorim vsaj o dvomestnih procentih) težko pa rečt koliko je kamna okrog grelca po 15 letih.

Plus je še dodatna zadeva... več je kamna not, manj je vode, kar pomeni večkratno segrevanje tako kamna kot vode ko pade pod nek minimum...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Utk ::

Če se grelec kasneje zato izklopi, potem imaš not bolj vročo vodo in jo verjetno zmanjšaš (obrneš še bolj na eco). Če ti zarad kamna izklaplja hitreje, ker se okolica grelca hitreje segreje (ne vem, če je to res), si pa itak zmagal in ti porabi še manj.

Ampak če kaj poznamo matota imaš itak bojler na 40 stopinj, pri 40 se pa ne izloča kaj dost vodnega kamna, tako da ga itak nimaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Mato989 ::

Utk je izjavil:

Če se grelec kasneje zato izklopi, potem imaš not bolj vročo vodo in jo verjetno zmanjšaš (obrneš še bolj na eco). Če ti zarad kamna izklaplja hitreje, ker se okolica grelca hitreje segreje (ne vem, če je to res), si pa itak zmagal in ti porabi še manj.

Ampak če kaj poznamo matota imaš itak bojler na 40 stopinj, pri 40 se pa ne izloča kaj dost vodnega kamna, tako da ga itak nimaš.


Ja seveda, ampak kaj je pa delal prejšnji lastnik do 2019 ko sem jaz kupil pa jaz ne vem ;)

Govorim o tem da če je bojler 80l in če se nabere dokaj dosti kamna potem je količina vode manjša in torej se grelec večkrat vklaplja... ne vem bi bilo zanimivo pogledat kake primerjave... nov bojler vs neočiščen 15 let... in potem nek primerjalni test preko 1 meseca povprečne uporabe.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

bciciban ::

Mato989 je izjavil:

Utk je izjavil:

Če se grelec kasneje zato izklopi, potem imaš not bolj vročo vodo in jo verjetno zmanjšaš (obrneš še bolj na eco). Če ti zarad kamna izklaplja hitreje, ker se okolica grelca hitreje segreje (ne vem, če je to res), si pa itak zmagal in ti porabi še manj.

Ampak če kaj poznamo matota imaš itak bojler na 40 stopinj, pri 40 se pa ne izloča kaj dost vodnega kamna, tako da ga itak nimaš.


Ja seveda, ampak kaj je pa delal prejšnji lastnik do 2019 ko sem jaz kupil pa jaz ne vem ;)

Govorim o tem da če je bojler 80l in če se nabere dokaj dosti kamna potem je količina vode manjša in torej se grelec večkrat vklaplja... ne vem bi bilo zanimivo pogledat kake primerjave... nov bojler vs neočiščen 15 let... in potem nek primerjalni test preko 1 meseca povprečne uporabe.


Kolikor si škrt se boš en mesec tuširal z mrzlo vodo samo zato da boš napisal da si privarčeval :))

Kamna tudi če ga je ogromno ga je to še vedno samo za kak liter ali dva volumsko. To ni zdej 10cm obloga, mogoče si narobe predstavljaš vse skupaj.
In razlika v porabi energije je predvsem zaradi potencialno boljše izolacije bojlerja. Tist zamik pri ogrevanju zaradi izolativnosti vodnega kamna ne more povzročit kaj prida izgub. Mogoče res vroč kamen še nekaj časa greje vodo, ko je ne bi bilo treba saj je še naslednjih 12h ne boš rabil. Sam to je zares drobiž v primerjavi s tem koliko energije rabiš za segrevanje vsakega litra vode, ki potem samo steče v odtok.

aborko ::

1x ultra varčen hladilnik (piše da je letna poraba 346 KWH torej cca 1 KWH/dan

To pa zdaleč več ni ultra varčen, razen če je ameriški s 500+L prostornine. Zdej "potratna" F clasa 203cm velikega (390L) kombiniranega hladilnika požre 0,5kWh na dan izmerjeno!

Mato989 ::

aborko je izjavil:

1x ultra varčen hladilnik (piše da je letna poraba 346 KWH torej cca 1 KWH/dan

To pa zdaleč več ni ultra varčen, razen če je ameriški s 500+L prostornine. Zdej "potratna" F clasa 203cm velikega (390L) kombiniranega hladilnika požre 0,5kWh na dan izmerjeno!


Sori 246kwh piše... je pa že star ene 2 al 3 leta...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Matejjjjj ::

jaz imam porabe več kot 1000 kWh na mesec, TČ pač. za toplo vodo gre maks do zdaj 6kwh na dan. 5 članska družina. pa smo zelo varčni pri vodi. Nimamo pa olja, plina, drv.. elektrika je vse. pred TČ je el bojler, pa pranje cunj in kuhanje prišlo do 600kWh mesec.

Seveda živimo v veliki hiši, dva avta. takšno porabo sem imel kot študent v garsonjeri v lj s hladilnikom, bojlerjem in računalnikom in sem mnenja da tu gledamo ravno tako zadevo oz navadnega trola.

Ideja je elektrifikacija prometa in vsega ostalega. pa naj nam pokažejo, kako naj bi to zgledalo. v novogradnje ne smemo več vgrajevati gorilcev na karkoli, zato naj se tisti z majhnimi porabami ne vpletajo v debato, ker ni njim namenjena. jaz tudi porabim en tank dizla na mesec, ker živim 5km od službe in mi za ceno dizla dol visi. Drugi avto naredi 2000km letno, karavan :D Hkrati pa precej sodelavcev tanka do dvakrat na teden. Torej tedensko porabijo za gorivo toliko kot jaz mesečno za elektriko...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matejjjjj ()

ChatGPT ::

Kakšno hiši pa imaš za tako porabo? Jaz imam 140m2, toplotna, indukcija, ameriški hladilnik, pralni, sušilni, itd. ne gledamo ravno na porabo pa v dveh letih odkar smo v hiši, še nismo prišli preko 800kwh mesečno.

Mato989 ::

Seveda je bistven podatek koliko ljudi je v gospodinjstvu pol pa se ce so zenske oz kolko jih je

Logicno da 5 oseb ne more met mesecne porabe 250kwh

Razen ce imajo plin itd ampak ce je vse na elektriko pa ni sans

Enako je cudno ce bi 1 oseba mela poeabe 900kwh na mesec kajne razen ce ma btc farme ipd pol pa komot
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

feryz ::

ChatGPT je izjavil:

Kakšno hiši pa imaš za tako porabo? Jaz imam 140m2, toplotna, indukcija, ameriški hladilnik, pralni, sušilni, itd. ne gledamo ravno na porabo pa v dveh letih odkar smo v hiši, še nismo prišli preko 800kwh mesečno.
Mi imamo, pri štirih osebah 12 MWh letne porabe, pozimi malo več, poleti malo manj. Kuhamo na plin, pomivalnega nimamo.
Bojler je res faktor, prej je bilo 16 m2 kolektorjev, ki niso samo bojlerja greli, ampak tudi bajto pomagali greti. Žal so morali dol. Ostale porabe je okrog 400 kWh.
Je pa tudi TČ velik porabnik, ker ogrevamo na 25 stopinj celo bajto. Za 21 stopinj se komajda kdaj zavrti, za 25 drgne non stop. 4 stopinje je ogromna razlika.

Utk ::

Magic1 ::

Jaz ne štekam teh cen?!? Kaj je teh pet razredov omrežnine na priključno moč?
Magic

Lonsarg ::

Tule je tabela ob kateri uri, kater dan in katero sezono, je katera tarifa za moč:
https://www.varcevanje-energije.si/dist...

So zakomplicirali kot največji birokrati ja :) Čeprav v praksi so bloki 2-5 poceni in vplivajo zanemarljivo (zakaj jih niso združili!), tak da v praksi se moraš fokusirat zgolj na 1. blok ki je drastično dražji od ostalih in takrat pazit na manjšo moč. AMPAK hkrati moraš to manjšo moč vnaprej sporočiti! Ni dovolj da paziš, moraš pazit in merit in spremljat in ko ugotoviš da porabiš manj kot plačuješ dati zahtevek za znižanje in šele potem se ti bo poznalo na položnici!

Po domače, ni šans brez da vržeš 30 ur dela v to da kaj prišparaš, tudi če si pripravljen paziti na moč v 1. bloku, ki je zgolj pozimi med delovniki med 7-14 ter med 16-20.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

aborko ::

5 blok je skoraj zastonj ja, škoda ker je samo v nižji sezoni, torej takrat ko ne rabiš npr gretja in še to le na dela prost dan + še takrat le 8 ur na dan. Ko pa štrom/moč dejansko rabiš na mrzel januarski dan, bo pa "enmičken" dražje. Fajn si je tole elektro mafija zamislila...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aborko ()

Lonsarg ::

Ma vsi so zanemarljivi proti 1. bloku. Recimo nekdo ki ima 7kW moč (govorimo o novi dogovorjeni moči in NE moči ki jo trenutno plačjuemo na položnici!), bo dal za 1. blok 25EUR/mesec v zimskih mesecih. 2. blok te bo pa koštal že samo 6EUR/mesec, nadaljni bloki pa že zgolj cente.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Bizkit45 ::

Glede na ta izracun preko spleta, ce prav razumem, se bo sedaj stelo koliko energije si potegnil iz omrezja v dolocenem bloku. Ce je ta 0, potem je omreznina 0? Prav razumem? Teoreticno seveda..

Lonsarg ::

En velik velik haklc je, štela se bo DOGOVORJENA moč in ne kaj si dejansko potegnil. Če boš DOGOVORJENO moč dal na 0kW in potem tudi dejansko potegnil 0kw v tem bloku (drugače bodo penali če greš čez dogovorjeno, cenika za penale še kar ni), šele potem boš res plačal 0EUR.

Pa še to ni nikjer napisano ali bo res mogoče za vsak blok posebaj sploh nastavljat dogovorjeno moč? Sicer če to ne bo mogoče potem pade cel point tega da je več tarif v vodo :)

Ampak v teoriji, če je možno zgolj za blok 1 in 2 nastavit 0kW in si montiraš v hiši baterijo in poskrbiš da med 7-20 nič ne povlečeš iz omrežja, potem boš lahko lepe denarce prišparal, boš moč plačeval skoraj 0, ker ostali bloki so zanemarljivi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

TheTrick ::

Moč na 0 ne bos mogel nastavit ker je minimum mislim da 3kW.
Tezava najvecja je da ti ne mors nastavit npr 2 blok visji kot 1 blok. Torej ce bi jaz rad vecino porabnikov vklopil ponoci in nastavit prikljucno moc na 10kW moram to storiti tudi za vse predhodne bloke. Tako da edini nacin je da bos razporedil porabo in s tem nizal prikljucno moc.

misek ::

TheTrick je izjavil:

Moč na 0 ne bos mogel nastavit ker je minimum mislim da 3kW.
Tezava najvecja je da ti ne mors nastavit npr 2 blok visji kot 1 blok.
S tako omejitvijo se vidi da je vsaj en cilj pobrati čim več denarja ;)

Lonsarg ::

No če to res drži,mpak če ni možno nastavit blok 2 nižje od blok 1 potem celoten point ločenih blokov pade v vodo, ker moraš itak nižat moč hkrati za vse bloke, se pravi bi bilo popolnoma vseeno če je zgolj en blok ter ločen cenik zima/poletje in bi bil efekt isti.

Loleki od birokratov.

Utk ::

Lepe denarce? Če napoveš da boš v najdražjem bloku vlekel 12 kw, boš plačal 50 evrov na mesec. Še to samo pozimi, poleti boš zmanjšal na 7 menda. Če z baterijo to razpoloviš, kdaj se poplača...

TheTrick ::

Se opravičujem. Sem se zmotil ravno obratno je. Takole piše:
Pri spremembi dogovorjene moči je potrebno upoštevati pravilo, da mora biti dogovorjena moč v višjem časovnem bloku enaka ali večja kot v predhodnem. To poenostavljeno pomeni, da npr. dogovorjena moč v časovnem bloku 2 ne more biti manjša kot v časovnem bloku 1


Ok to bo potem imelo smisel.
Minimalna moč je lahko 3,8kW. Torej teoretično boš želel blok 1 imet tam nekje do 4kW potem pa vse prenest v nasljednje bloke

Magic1 ::

Po tem kar ste napisali jaz sklepam, da bo najmanjši znesek priključne moči 21€ + verjetno ddv. Za vikende se bo kar občutno podražalo, kljub temu, da imaš tam porabo 0 v bloku 1.
Magic

Utk ::

No, ampak to pomeni, da izven tistih treh, štirih mesecev prvega bloka ne bomo plačevali sploh, ker ga ne bo, ali ga bojo vseeno računali? Potem bo izven tega omrežnina nižja. Na moč bo tu nekje, na porabo bo pa manjša.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Magic1 ::

To pa res zgleda, da se bo omrežnina na kWh bistveno pocenila praktično v vseh blokih. Trenutno sta ceni 0,042 in 0,032. Za toplotne je to dobro, kjer kuriš konstantntno 24/7. Samo v bloku 1 boš mal zmanjšal, da ne presežeš 4kW.
Magic

Mato989 ::

Zakaj minimalna moc pa neke fore sami nategi



A je kdo pripravil excel al ga jutri moram jaz
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Magic1 ::

Jaz gledam mal svoj račun in je šlo prejšnji mesec 44€ za omrežnino. Tretjino VT, tretjino MT in tretjino za moč. Če računam po novem, bo končni znesek verjetno podoben, samo razmerja drugačna. Seveda dokler ga ne biksaš in imaš hudo tarifo v prvem bloku.
Magic

deco16 ::

Če ma kdo paniko. Baterije so pod 80€ na kWh + še BMS, pa polnilec in inverter kater samo koristi porabo hiše. Vse skupaj sploh ne pride dosti.

Vedno je najdražji 7-14 in 16-20 ponoči in vmes polniš, ob teh urah prazniš. Simple as that. Poleti seveda tega ne delaš ker se skor ne splača in škoda ciklov baterije.

Če delaš je prvi termin skor brezveze, dejansko moraš pokrit samo tiste 4 ure zvečer.

Pa nerabiš niti pokrit, rabiš samo zmanšat ker pod min itak ne gre.

Mato989 ::

deco16 je izjavil:

Če ma kdo paniko. Baterije so pod 80€ na kWh + še BMS, pa polnilec in inverter kater samo koristi porabo hiše. Vse skupaj sploh ne pride dosti.

Vedno je najdražji 7-14 in 16-20 ponoči in vmes polniš, ob teh urah prazniš. Simple as that. Poleti seveda tega ne delaš ker se skor ne splača in škoda ciklov baterije.

Če delaš je prvi termin skor brezveze, dejansko moraš pokrit samo tiste 4 ure zvečer.

Pa nerabiš niti pokrit, rabiš samo zmanšat ker pod min itak ne gre.


In kak to uredimo v bloku? Home office bo kr jeba bom moral panele na balkonu nardit
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Kdaj pa ti kuriš čez 4 kw, da bi lahk kaj zmanjšal?

Bizkit45 ::

Veliki vecini brez pametnih stevcev, so naracunali 5,9k v vseh blokih. To smo tisti z 3x20 varovalkami - zopet verjetno velika vecina. Se da komu racunat za ta scenarij? Mal sem prelen ta trenutek za kaksne izracune :)

lambda ::

deco16 je izjavil:

Če ma kdo paniko. Baterije so pod 80€ na kWh + še BMS, pa polnilec in inverter kater samo koristi porabo hiše. Vse skupaj sploh ne pride dosti.

Vedno je najdražji 7-14 in 16-20 ponoči in vmes polniš, ob teh urah prazniš. Simple as that. Poleti seveda tega ne delaš ker se skor ne splača in škoda ciklov baterije.

Če delaš je prvi termin skor brezveze, dejansko moraš pokrit samo tiste 4 ure zvečer.

Pa nerabiš niti pokrit, rabiš samo zmanšat ker pod min itak ne gre.

Upam, da ni strateški cilj razvoja energetike, da si bo zdj vsak tretji vlačil vse te sisteme v hišo. Če se nekemu sleherniku to iz finančnega vidika splača, to najbrž pomeni, da ima prvi termin bistveno previsoko ceno kot bi bilo upravičeno, saj bi se v tem primeru dalo centralizirano te zadeve ceneje reševat. In če ima res previsoko ceno, bodo ljudje par let v izkoristek te asimetrije stresali svoj denar + subvencije ... vse dokler ne bo nekega dne nekdo pri koritu ugotovil, da bi blo fajn spustiti ceno prvemu bloku in ostale naviti, da se sklati arbitražni profit baterijskih plebov. Še ena genialnost na vse že videne genialnosti.

mythic ::

Kako bo to vplivalo na trenutne lastnike sončnih elektrarn z letnim obračunom? Ali se omrežnina na priključno moč določa na prejeto ali tudi na oddajno moč? Npr. poleti elektrarna dela z močjo 14kw, poraba pa 4kw. Se bo v temu primeru upoštevalo 14kw, 4kw ali celo 14+4=16kw?
««
17 / 91
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kurilna sezona 2023 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
37233735 (832) Magic1
»

Obremenitev varovalk (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7811307 (7832) Lonsarg
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8817528 (9436) bosmla

Več podobnih tem