» »

Prepis ali prodaja?

Prepis ali prodaja?

scorpio5 ::

Pozdravljeni !

Kaj je najbolj pametno/ekonomično naredit v tem primeru:

Starš odhaja v tujino in ne more bit več lastnik vozila v SLO. Odhaja za obdobje 1 leta (oz malo več) - potem bi želel avto nazaj (torej ponovno postane lastnik istega vozila); v tem obdobju bo v lasti otroka (18+ let seveda)

Torej - prepis (darilna pog.) ali prodajna pogodba?

Hvala za pomoč

Vuli ::

mislim, da je prepis dovolj
|Gb x570 Pro|R9 5900x|64GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

bobiii16 ::

ja čisto normalno prepis s kupoprodajno pogodbo, s katero pa ni nobenih stroškov

wcpapir ::

Pooblastilo je dovolj in najmanj stroškov.

delavec44 ::

Če je napisal, da ne more biti več lastnik, je verjetno nek razlog. Za podaljšanje registracije je pa res pooblastilo dovolj.

Pithlit ::

Zakaj pa ne bi mogel biti lastnik? A samo zato ker gre v tujino za eno leto (al pa 10)? Seveda je lahko lastnik.

*edit* a ni tko da mora bit lastnik zraven za podaljšanje registracije? Nisem ziher čeprav sem to delala in se mi po spominu valja to.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

feryz ::

Lahko je overjeno pooblastilo.

Pithlit ::

Sej je po defaultu overjeno. Oziroma je itak original, ni treba overjat.
Life is as complicated as we make it...

wcpapir ::

Pooblastilo je treba overit.

Pithlit ::

wcpapir je izjavil:

Pooblastilo je treba overit.

Lej, to da lastniku ni treba bit zraven pri podaljšanju registracije pač dopuščam. Ker dejansko nisem ziher.

To da je treba pooblastilo za uporabo vozila overit, je pa bučka. Pooblastilo se izda v dveh izvodih. Enega dobi lastnik, drugega pa uporabnik vozila.

Overja se pa kopije, in ne originalov. Mi ne verjameš? Pejd na UE vprašat. Sem 8 let to počela (tako na lastniški strani kot na uporabniški). Niti enkrat ni bilo treba ničesar overjat.
Life is as complicated as we make it...

wcpapir ::

Pooblastilo ko nekoga pooblaščaš da v tvojem imenu registrira avto in podaljša zavarovanje je treba overit. Vsak dan se ukvarjam s tem in me ne zanimajo tvoje nebuloze. Za posono avta ne rabiš pooblastila. Vsak dan vozim tuj avto brez pooblastila in se nikoli nisem imel težav s tem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

feryz ::

Ne umi, pa konec.
Ja pooblastilo, overjeno, potrebuješ za podaljšanje registracije.
Ne zahtevajo zastonj osebne. Včasih jo pa res niso in je lahko podaljšal kdorkoli.

Pithlit ::

Čaki, iz pooblastila za uporabo smo nekje prešli na pooblastilo za registracijo. Ok, got the memo.

In ja, pooblastilo za uporabo seveda rabiš. Načeloma noben policaj ne lomi jajc glede tega, ima pa vso pravico. Tko da če ti voziš brez pooblastila in ti nihče nič ne reče ne pomeni prav nič.
Life is as complicated as we make it...

wcpapir ::

Pooblastila ne rabim.

Sploh pa ne ce je avto sorodnika ali sluzben ker na sihtu se vodi evidenca, s sorodnikom pa si zaupava in ve da bom ob morebitni odgovornosti odgovarjal. Tu gre za sorodnike prvo koleno in pooblastila ne potrebuje za uporabo vozila.

delavec44 ::

Pithlit je izjavil:

Čaki, iz pooblastila za uporabo smo nekje prešli na pooblastilo za registracijo. Ok, got the memo.

In ja, pooblastilo za uporabo seveda rabiš. Načeloma noben policaj ne lomi jajc glede tega, ima pa vso pravico. Tko da če ti voziš brez pooblastila in ti nihče nič ne reče ne pomeni prav nič.


https://vsebovredu.triglav.si/na-poti/p...

4. ALI POTREBUJE VAŠ PRIJATELJ OD VAS POTRDILO, DA JE VOZILO SPOSOJENO IN NE UKRADENO?
Ne, tovrstnih potrdil policija ne potrebuje.

5. KAJ PA, ČE PRIJATELJ Z VAŠIM VOZILOM PRESTOPI MEJO?
Tudi v teh primerih ne potrebujete potrdila. Vozilo mora biti registrirano in tehnično brezhibno – torej morate imeti veljavno prometno dovoljenje, voznik pa mora imeti veljavno vozniško dovoljenje in listino (potni list ali osebno izkaznico) za prestop meje.

Pithlit je izjavil:

Overja se pa kopije, in ne originalov. Mi ne verjameš? Pejd na UE vprašat. Sem 8 let to počela (tako na lastniški strani kot na uporabniški). Niti enkrat ni bilo treba ničesar overjat.


Ne. Overi se lepo podpis na originalu na UE. Stane par €.

Zgodovina sprememb…

Pithlit ::

Prou.
Life is as complicated as we make it...

Tidule ::

Napihoval si se da mora bit lastnik zraven pri registraciji, potem ti pa ljudje napišejo, da zadostuje poobastilo, pa začneš bluzit o pooblastilu za uporabo vozila.

Drugače pa poznamo kup različnih overitev. In ja, overitev podpisa na listini je ena od njih. Z njo uradna oseba potrdi, verodostojnost podpisnika (ne pa tudi listine). Lahko pa sevead se overi tudi kopijo dukumenta, zato da je slednja uporabna kot original, samo o tem tukaj ni govora.

Pooblastila za uporab vozila pa seveda niso potrebna. Priporočajo se v nekaterih državah, zato da se izogneš kakim nepotrebnim zapletom, ampak daleč od tega da bi bila potrebna, kaj šele zahtevana.

Glede OP. A je res nujno spreminjat lastništvo, če gre samo za eno leto? Moj avto ima že par let v uporabi sorodnik, ker me pač ni v Sloveniji in tudi registrira brez težav s pooblastilom.

wcpapir je izjavil:

Pooblastilo ko nekoga pooblaščaš da v tvojem imenu registrira avto in podaljša zavarovanje je treba overit. Vsak dan se ukvarjam s tem in me ne zanimajo tvoje nebuloze. Za posono avta ne rabiš pooblastila. Vsak dan vozim tuj avto brez pooblastila in se nikoli nisem imel težav s tem.


Do sedaj še nikoli niso zahtevali overitve podpisa na pooblastilu.

Overjeno pooblastilo se zahteva pri podaji vozila.

tudi recimo na speltnih straneh imajo ponudniki jasno to zapisano https://www.avtotrade.si/registracija/r...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

steev ::

Tukaj mešate več stvari.

Overitev, da lahko v imenu nekoga drugega podaljšaš registracijo, ni potrebna. Vsaj tako je bilo pred tedni, ko sem podaljšal registracijo od partenerke. Dovolj je bil podpisan list papirja, kjer dovoljuješ, da ta in ta lahko registrira ta in ta avto, ki je v tvoji lasti.

Potem je bilo pa govora o tem da nekomu posodiš avto, ki je še vedno pisan nate. In kot je nekdo omenil, policija ne preverja tega.

In nato je tu še tretja zadeva. Kjer sta uporabnik in lastnik lahko različni osebi. Uporabnik tukaj je tisti, ki je vpisan v prometno. To je verjetno tisto, kar bi OP prišlo prav v tem primeru. Kaj vse je potrebno: LPP.
:|

Pithlit ::

Tidule je izjavil:

Napihoval si se da mora bit lastnik zraven pri registraciji, potem ti pa ljudje napišejo, da zadostuje poobastilo, pa začneš bluzit o pooblastilu za uporabo vozila.

Drugače pa poznamo kup različnih overitev. In ja, overitev podpisa na listini je ena od njih. Z njo uradna oseba potrdi, verodostojnost podpisnika (ne pa tudi listine). Lahko pa sevead se overi tudi kopijo dukumenta, zato da je slednja uporabna kot original, samo o tem tukaj ni govora.

Pooblastila za uporab vozila pa seveda niso potrebna. Priporočajo se v nekaterih državah, zato da se izogneš kakim nepotrebnim zapletom, ampak daleč od tega da bi bila potrebna, kaj šele zahtevana.

Glede OP. A je res nujno spreminjat lastništvo, če gre samo za eno leto? Moj avto ima že par let v uporabi sorodnik, ker me pač ni v Sloveniji in tudi registrira brez težav s pooblastilom.

wcpapir je izjavil:

Pooblastilo ko nekoga pooblaščaš da v tvojem imenu registrira avto in podaljša zavarovanje je treba overit. Vsak dan se ukvarjam s tem in me ne zanimajo tvoje nebuloze. Za posono avta ne rabiš pooblastila. Vsak dan vozim tuj avto brez pooblastila in se nikoli nisem imel težav s tem.


Do sedaj še nikoli niso zahtevali overitve podpisa na pooblastilu.

Overjeno pooblastilo se zahteva pri podaji vozila.

tudi recimo na speltnih straneh imajo ponudniki jasno to zapisano https://www.avtotrade.si/registracija/r...

A ti si pa morala pristavit svoj pisker po tem ko smo zadevo rešili? Čestitke. In ne, nikjer nisem napihovala da mora biti lastnik zraven. Ne bit še ti funkcionalno nepismena, ker vem da nisi. Sem jasno napisala da nisem ziher.

V glavnem jaz sem cel čas domnevala (ja, my bad) in govorila o pooblastilu za uporabo... nisem niti vedela da pooblastilo za registracijo/zavarovanje/whatever sploh obstaja. Posledično je prišlo do nesporazuma. Hence "prou".
Life is as complicated as we make it...

scorpio5 ::

Pithlit je izjavil:

Zakaj pa ne bi mogel biti lastnik? A samo zato ker gre v tujino za eno leto (al pa 10)? Seveda je lahko lastnik.

*edit* a ni tko da mora bit lastnik zraven za podaljšanje registracije? Nisem ziher čeprav sem to delala in se mi po spominu valja to.


pooblastilo (overjeno) je že na voljo .. avto baje ne more biti registriran na to osebo v slo (zapušča EU)

zato more prepisati vozilo za določen čas, potem pa bi otrok dal avto nazaj - verjetno se enako naredi kupoprodajna ?

Pithlit ::

scorpio5 je izjavil:

Pithlit je izjavil:

Zakaj pa ne bi mogel biti lastnik? A samo zato ker gre v tujino za eno leto (al pa 10)? Seveda je lahko lastnik.

*edit* a ni tko da mora bit lastnik zraven za podaljšanje registracije? Nisem ziher čeprav sem to delala in se mi po spominu valja to.


pooblastilo (overjeno) je že na voljo .. avto baje ne more biti registriran na to osebo v slo (zapušča EU)

zato more prepisati vozilo za določen čas, potem pa bi otrok dal avto nazaj - verjetno se enako naredi kupoprodajna ?

Saj lahko zapusti planet pa je še vedno lahko lastnik premičnine.
Life is as complicated as we make it...

Kalibri ::

steev je izjavil:

Tukaj mešate več stvari.

Overitev, da lahko v imenu nekoga drugega podaljšaš registracijo, ni potrebna.
Še nikoli me niso nič vprašali, ko sem peljal ženin avto podaljšat registracijo.

scorpio5 ::

Pithlit je izjavil:

scorpio5 je izjavil:

Pithlit je izjavil:

Zakaj pa ne bi mogel biti lastnik? A samo zato ker gre v tujino za eno leto (al pa 10)? Seveda je lahko lastnik.

*edit* a ni tko da mora bit lastnik zraven za podaljšanje registracije? Nisem ziher čeprav sem to delala in se mi po spominu valja to.


pooblastilo (overjeno) je že na voljo .. avto baje ne more biti registriran na to osebo v slo (zapušča EU)

zato more prepisati vozilo za določen čas, potem pa bi otrok dal avto nazaj - verjetno se enako naredi kupoprodajna ?

Saj lahko zapusti planet pa je še vedno lahko lastnik premičnine.


lahko je lastnik, ampak avto mora potem registrirat v državi, kjer bo rezindent (odjava bivališča v slo, zaprtje računov itd) - zaenkrat se še ne seli na drugi planet :)

delavec44 ::

Če misli odjaviti davčno rezidentstvo, ima scorpio prav. Naj naredi prodajno pogodbo in je.

Pithlit ::

Zakaj bi pa to odjavljal za eno leto?
Life is as complicated as we make it...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prodaja traktorja pooblastilo

Oddelek: Loža
131303 (801) Miha 333
»

Registracija / prepis vozila s pooblastilom? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5625911 (9926) johanblond
»

Dovoljenje za vožnjo tujega vozila

Oddelek: Na cesti
4233151 (31585) SG_101
»

Registracija avtomobila

Oddelek: Na cesti
3715091 (7828) ...:TOMI:...
»

A lahko registriram vozilo, katerega lastnik je nekdo drug?

Oddelek: Na cesti
2210380 (9673) St235

Več podobnih tem