» »

Odpravnina

Odpravnina

twom ::

Če se lastnik odloči da te odpusti, redna odpoved, brez razlogov, koliko odpravnine ti pripada? Kako je v tem primeru z zavodom? Dobrih deset let v podjetju.

Pred leti vem da je bilo pol mesečne plače za vsako leto. Samo ne vem al bruto al neto.

Lp,
Peter

kixs ::

Osnova za izračun odpravnine je:

- povprečna mesečna bruto plača, ki jo je delavec prejel v zadnjih treh mesecih pred odpovedjo,

V primerih odpovedi s strani delodajalca (poslovni razlogi ali nesposobnost) ter v primeru izredne odpovedi velja naslednja formula za izračun višine odpravnine:

1/5 osnove za vsako leto (v primeru zaposlitve od enega leta do 10 let);
1/4 osnove za vsako leto (v primeru zaposlitve od 10 do 20 let);
1/3 osnove za vsako leto (v primeru zaposlitve več kot 20 let).

V primeru prenehanja pogodbe, ki je bila sklenjena za določen čas, pripada delavcu 1/5 osnove. To velja v primeru, če je skupno delovno razmerje trajalo leto dni ali manj. Če pa je delovno razmerje trajalo dlje od enega leta, se odpravnina sorazmerno povečuje za vsak mesec dela.


https://data.si/blog/odpravnina/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

kixs ::

https://www.uradni-list.si/novice/pogle...

3. Osnova za izračun odpravnine je:

- povprečna mesečna bruto plača, ki jo je delavec prejel v zadnjih treh mesecih pred odpovedjo

anketar ::

twom je izjavil:

Če se lastnik odloči da te odpusti, redna odpoved, brez razlogov, koliko odpravnine ti pripada? Kako je v tem primeru z zavodom? Dobrih deset let v podjetju.

Pred leti vem da je bilo pol mesečne plače za vsako leto. Samo ne vem al bruto al neto.

Lp,
Peter

odloči? 1 razlog mora biti podan poslovni/nesposobnost/krivdni

bauci ::

Razlog odpovedi je zelo pomemben, saj je od njega odvisno ali dobiš od Zavoda nadomestilo ali ne.

jocko ::

Pozdravljeni,
zanima me, kako je z odpravnino. Bil sem zaposlen za nedoločen čas, ker podjetju gre slabo, sem dobil odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov. Zaposlen sem bil od januarja 2024.

Ales ::

jocko je izjavil:

Pozdravljeni,
zanima me, kako je z odpravnino. Bil sem zaposlen za nedoločen čas, ker podjetju gre slabo, sem dobil odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov. Zaposlen sem bil od januarja 2024.

Saj je v temi že vse razloženo, preberi, saj je le par postov... Če še kaj konkretnega ne bo jasno, postavi bolj določeno vprašanje.

Legon ::

A mu za NDC, manj kot eno leto sploh pripada odpravnina? Se to steje potem kot da bi imel dolocen cas al mu sploh ne pripada?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Legon ()

bm1973 ::

Če je pogodba za NDČ, od kje ti sanjaš zadevo za določen čas?

val46 ::

Da ne odpiram nove teme...
Bom kar napisal v čemu je problem, pa če kdo ve iz prve roke, ker smo imeli na firmi debato glede tega, pa si vsak malo drugače tolmači zadeve. Torej, imam sodelavko, katera je na firmi cca 3 leta in sedaj se boji, da dobi odpoved iz naslova nesposobnosti. Ne iz krivdnih razlogov, ampak iz nesposobnosti. Zakaj, nima veze. Vem da ti v primeru krivdne odpovedi ne pripada odpravnina niti nadomestilo na zavodu, to vsi nekako vemo, smo se pa "skregali" na firmi, kaj pomeni če dobiš odpoved iz naslova nesposobnosti? A ti isto ne pripadajo te zadeve, ali ti? Če kdo ve iz prve roke bi bilo super, ker na strani od zavoda ni nič konkretno napisano za tak primer. Hvala.

DamijanD ::

V drugem postu te teme imaš v citatu omenjeno tudi nesposobnost.

bm1973 ::

Nesposobnost je praktično nemogoče dokazati.

Če bo šla na delavsko sodišče, bo ziher zmagala.

Naj si najde dobrega odvetnika, zaprosi za brezplačno pravno pomoč, pa dalje...

Praktično je nemogoče nekoga krivdno odpustiti, ceneje je ukiniti delovno mesto, plačati odpravnine in ostalo ter ustvariti isto delovno mesto z drugim imenom.

Legon ::

bm1973 je izjavil:

Če je pogodba za NDČ, od kje ti sanjaš zadevo za določen čas?

Zakaj se vedno oglašajo bedaki, ki o temi nič ne vedo? Moje vprašanje je bilo kako se tretira pogodba za NDČ, če je manj kot eno leto. Ti ne prilada nič ali veljajo enaka določila kot za DČ? Tako, da pojdi naprej snajat in nehaj smetit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Legon ()

borisk ::

kot je BM1973 napisal, za nesposobnost ne moreš legalno nikogar odpustiti oziroma na kakšnih delih za tekočim trakom. kjer imaš enostavno določljive cilje in enostavno merjenje učinkovitosti. Sodelavka bo dobila brezplačno pravno pomoč, bo doma leto ali dve, delodajalec če bo še obstajal, pa bo plačal vse prispevke za nazaj + odpravnina pa še kakšna kompenzacija... poznam ljudi ki so bili 2 leti doma, so dobili vse plačano za nazaj, pa še nazaj v službo so šli (sicer večji sistem) vglavnem 2 leti plačanega dopusta.

bm1973 ::

Legon je izjavil:

bm1973 je izjavil:

Če je pogodba za NDČ, od kje ti sanjaš zadevo za določen čas?

Zakaj se vedno oglašajo bedaki, ki o temi nič ne vedo? Moje vprašanje je bilo kako se tretira pogodba za NDČ, če je manj kot eno leto. Ti ne prilada nič ali veljajo enaka določila kot za DČ? Tako, da pojdi naprej snajat in nehaj smetit.

Če bi znal guglat...

https://data.si/blog/odpravnina-pogodba...

https://www.informiran.si/portal.aspx?s...

In razumeti kaj piše...

val46 ::

borisk je izjavil:

kot je BM1973 napisal, za nesposobnost ne moreš legalno nikogar odpustiti oziroma na kakšnih delih za tekočim trakom. kjer imaš enostavno določljive cilje in enostavno merjenje učinkovitosti. Sodelavka bo dobila brezplačno pravno pomoč, bo doma leto ali dve, delodajalec če bo še obstajal, pa bo plačal vse prispevke za nazaj + odpravnina pa še kakšna kompenzacija... poznam ljudi ki so bili 2 leti doma, so dobili vse plačano za nazaj, pa še nazaj v službo so šli (sicer večji sistem) vglavnem 2 leti plačanega dopusta.


Ja, to jaz nekako zastopim, da se preko kakih odvetnikov in tožb na sodiščih vse to da dobit nazaj, sam, človek verjetno mora ti dve leti tudi plačevat položnice in kupovat hrano. Tako da je kar malo problem, če živiš iz meseca v mesec, da bi se šel tožarit in doma "cingat" nogo, dokler ne dobiš tožbe. Mene konktretno zanima, če ji dajo odpoved iz nesposobnosti, ali to pomeni da je še vedno upravičena do odpravnine in nadomestila na zavodu ali ne? Sam to...brez nekih tožb in ne vem še česa. Ker taka vrsta odpovedi najbrž da obstaja, glede na to, da je povsod napisano. Nikjer pa nisem zasledil, ali to pomeni eno ali drugo glede odpravnine ali zavoda, kot je napr. za krivdno odpoved lepo zapisano, da ti ne pripada nič.

MadMen ::

Glede odpravnine in nadomestila je tako kot pri odpovedi pogodbe za zaposlitev iz poslovnih razlogov, torej si pod enakimi pogoji upravičen do odpravnine ter denarnega nadomestila.

deleted ::

To, da greš v SLO na sodišče, ker so te odpustili in se s tem ne strinjaš ... je socialni samomor. Ljudje v Slo - sploh male firme - to dojemajo kot nož v hrbet. Vsi bodo vedeli, večina delodajalcev za boljša delovna mesta bo kontaktirala tvoje prejšnje in se pozanimala. Jaz se ne bi šel tožarit nikoli, ne v Sloveniji. Treba se usest pa pomenit, v primeru če so pa res krivični zagrozit z odvetnikom, več od tega pa se v praksi ne obnese. Kolega živilca so odpustili in je imel kao neke neizplačane nadure, šel v tožbo za tistih par 100e in je potem komaj našel drugo službo in še ta je bolj uboga.

Pithlit ::

deleted je izjavil:

To, da greš v SLO na sodišče, ker so te odpustili in se s tem ne strinjaš ... je socialni samomor. Ljudje v Slo - sploh male firme - to dojemajo kot nož v hrbet. Vsi bodo vedeli, večina delodajalcev za boljša delovna mesta bo kontaktirala tvoje prejšnje in se pozanimala. Jaz se ne bi šel tožarit nikoli, ne v Sloveniji. Treba se usest pa pomenit, v primeru če so pa res krivični zagrozit z odvetnikom, več od tega pa se v praksi ne obnese. Kolega živilca so odpustili in je imel kao neke neizplačane nadure, šel v tožbo za tistih par 100e in je potem komaj našel drugo službo in še ta je bolj uboga.

Wow, le kako sem si jaz našla službo? Odločbe sodišča si kot nož v hrbet lahko smatrajo le firme ki hvatajo krivine in izkoriščajo delavce. Resne firme pač ne. Ampak resna firma se zaradi takih gluposti redko znajde na sodišču.
Life is as complicated as we make it...

Magic1 ::

Verjetno je bolj karierni samomor, ko te vprašajo kaj si dalal zadnjih par let in jim pove, da je gledal v luft.
Magic

val46 ::

MadMen je izjavil:

Glede odpravnine in nadomestila je tako kot pri odpovedi pogodbe za zaposlitev iz poslovnih razlogov, torej si pod enakimi pogoji upravičen do odpravnine ter denarnega nadomestila.


Če je to res, potem super. Bo sodelovka zadovoljna in bo šla rade volje od nas, če se tam pač določenim ni "všeč". Ker kot sem razumel iz debate, je to največji problem, sam ne vedo kako to "zapakirat" z odpovedjo.

tony1 ::

Magic1 je izjavil:

Verjetno je bolj karierni samomor, ko te vprašajo kaj si dalal zadnjih par let in jim pove, da je gledal v luft.


A, daj no.

Če si na sodišču zmagal, boš imel v delovni dobi vpisano delo pri firmi, ki si jo uspešno iztožil. Torej je odgovor: "zadnjih toliko let sem delal v firmi Ž".

Samael ::

deleted je izjavil:

večina delodajalcev za boljša delovna mesta bo kontaktirala tvoje prejšnje in se pozanimala


Ne vem, v kateri branži si, da večina delodajalcev kontaktira predhodne delodajalce in sprašuje o novih kandidatih za službo, sem pa preklemansko prepričan, da večina ne bo kontaktirala prav nikogar. Mislim, lepo te prosim, kdo se ukvarja s tem, da naokoli klicari po konkurenčnih firmah in sprašuje njihove vodilne, če je bil ta pa ta "priden". Mogoče tu pa tam kdo? No, to ni niti blizu večine.

Ob vsesplošnem pomanjkanju delovne sile na trgu bo večina kvečjemu vesela, da te je speljala nekomu, ne pa še da bi klicarili konkurenco, ki se nima prav noben interes ukvarjati ne s teboj ne z bivšimi zaposlenimi.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

solatko ::

Praviloma firme tega ne upoštevajo, saj je tako, če si kader, katerega prejšnja firma rabi, ti bojo dali zelo slabo oceno, če bi se te firma rada znebila boš pa oh in sploh, firma skor crknla, ko si šel stran in taki podatki za nikogar niso uporabni, je pa drugače zunaj, kjer ti bivši delodajalec celo napiše priporočilo, če si bil o.k..
Delo krepa človeka


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Denarno nadomestilo Zavoda

Oddelek: Loža
346824 (4174) NoriJoe
»

Eno vprašanje in dilema okoli regresa (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
787379 (4413) UganiKdo
»

Delo v poskusni dobi

Oddelek: Loža
459610 (7555) finpol1
»

Prosim za nasvet: sporazumna odpoved

Oddelek: Loža
2810894 (10294) MadMicka

Več podobnih tem