» »

beli azbest v salonitnih fasadnih ploščah

beli azbest v salonitnih fasadnih ploščah

«
1
2

garfy ::

mene zanima ena hiša in potem zvem da je montačna in da so notri na zunanji steni salonit plošče iz t.i. belega salonita, ne sivega
se to splača kupit?
Prav tako je bila streha menjana pred 3 leti, prej bile salonitke menda....je to še kaj strupeno okoli hiše pa to?

FrRoSt ::

Če se splača kupiti je predvsem odvisno od cene in koliko jo potrebuješ. ;)

Ali jo misliš adaptirati!?

Ne vem sicer, kaj misliš s tem, da so notri na zunanji steni!??

Salonit je oster droben prah, ki se ti močno zajeda v pljuča. Ti drobni delci se sicer sperejo iz ozračja, vendar jih veter ponovno dvigne! In če si dalj časa temu izpostavljen, lahko dobiš azbestozo! Zato so vse salonitne strehe in tudi vse ostale salonitke izvor tega prahu in jih je potrebno čim prej zamenjati in odpraviti!

Če so pred 3. leti menjali streho, tega izvora pač ni več in tudi prahu ne bo več. Vsaj iz te strehe ne. Ti pa to ne pomaga dosti, če imajo sosedje salonitne strehe!

Še tole, za vse: salonit in salonitke ne smejo ležati naokoli ali se celo skladiščiti pod kakšnim kozolcem, ampak se zavijejo v plastično folijo in odpeljejo! Šele to je prava sanacija.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

DamijanD ::

A ni za azbestozo dovolj eno vlakno, ki se vsede na pravo mesto v pljuča?

garfy ::

salonit plate so na zunanji strani fasade..... in niso odstranjene....trenutna lastnica je lagala da azbesta ni...ampak je ker sem klical marles in mi je tip razložil vse...čeprav markles trdi da azbest sploh ni strupen pa to ampak to je druga zgodba

bbbbbb2015 ::

garfy je izjavil:

salonit plate so na zunanji strani fasade..... in niso odstranjene....trenutna lastnica je lagala da azbesta ni...ampak je ker sem klical marles in mi je tip razložil vse...čeprav markles trdi da azbest sploh ni strupen pa to ampak to je druga zgodba


V realnosti, dokler je azbestna plošča na mestu instalirana, se iz nje ne izloča azbest, da bi to bilo zdravju nevarno.

Težava se pojavi, če so odpadne plošče mečejo po tleh ali so nekje, kjer so izpostavljene mehanskemu drobljenju. Azbestozo (silikatno onesnaženje pljuč) so dobili delavci po 10+ letih dela prav v proizvodnji.

Azbest je danes samo težava, ker ti ga nočejo vzeti na deponijah, nočejo ti ga vzeti na komunali za kosovne odpadke, nočejo ti ga vzeti na gradbeni deponiji. Jaz sem imel morda 3 kvadratne metre odrezanih VALOVITK (t.j. betonske plošče, ne azbestne, odpadni material na podstrešju je bil), sem odnesel na deponijo, so me obravnavali kot aliena, ki bi rad odložil tono weapon-grade plutonija.

Komaj sem jih prepričal, da so valovitke, ne salonitke.

Kam se pa salonitni material da, PA NE VEM. Problem je torej odstranitev tega materiala, predvsem cena odstranitve.

FrRoSt ::

garfy je izjavil:

salonit plate so na zunanji strani fasade..... in niso odstranjene....trenutna lastnica je lagala da azbesta ni...ampak je ker sem klical marles in mi je tip razložil vse...čeprav markles trdi da azbest sploh ni strupen pa to ampak to je druga zgodba


Koliko pa je stara ta montažna hiša!? Ker, če je stara je pač bolje, da podereš tiste stene in zazidaš z opeko in potem še izolacijo, če misliš bolj resno in živeti v njej.

Drugače pa je tako, kot ti je razložil zgornji komentator! Če se zadeva ne drobi in razpršuje v zrak ni nobenega tveganja. Že dober premaz s kakšno barvo ali lakom ti načeloma lahko popolnoma prepreči in zadeva je povsem varna in normalna.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

floyd1 ::

Kam se pa salonitni material da, PA NE VEM. Problem je torej odstranitev tega materiala, predvsem cena odstranitve.

1. Zložiš na euro paleto, poviješ z gradbeno, nato pa še s stretch folijo (okrog in okrog).
2. Pokličeš lokalnega koncesionarja za azbestne odpadke in počakaš na tovornjak.
3. Plačaš odvoz po kg.

Drugače žal ne gre. Vsaj mi smo tako morali narediti pred leti za tistih 25 salonitk... Ni bilo ravno poceni, pa tudi pregrešno drago ne.

darkolord ::

Večkrat so tudi akcije zbiranja azbestnih odpadkov, kot npr. v KP: https://www.marjeticakoper.si/novice/v-...

Pa na Barje tudi gre nekaj: v Zbirni center Barje lahko občani brezplačno pripeljejo manjše količine azbestnih odpadkov (evropaleta do višine pol metra),

Magic1 ::

Odvoz azbestnih plošč je zelo drag. Načeloma občine povrnejo kar nekaj tega stroška, ravno zato da ne bi folk divje odlagal.
Magic

Lonsarg ::

Do pol metra višine palete lahko voziš zastonj brez da te kdo popisuje v LJ deponijo Barje. Brez popisovanja pomeni da seveda prideš večkrat, tak da je v praksi dokler niso neke večje količine to komot zastonj.

Izpostavljenga azbesta seveda nočeš kjer živiš, al odstranit al pa kot so že predlagal zazidat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

krucymucy ::

bbbbbb2015 je izjavil:



Kam se pa salonitni material da, PA NE VEM. Problem je torej odstranitev tega materiala, predvsem cena odstranitve.


Jaz sem jih odpeljal na lokalno zbiralisce odpadkov. Zavite, na paleti in cele.
Cena je bila nekih slabih 400€ za tono.

geofull ::

Pišem kar iz glave, tako me lahko kdo popravi.
Azbest je kancerogen, zato ima eno samo azbestno vlakno potencial povzročiti raka, ne samo v pljučih ampak tudi drugod (npr. črevesje). V praksi ga največkrat ne, saj imamo najbrž vsi kakšno vlakno v sebi. V pljučih je značilen mezatoljom (rak rebrne mrene). Azbestno vlakno do rebrne mrene pride s časoma, ker ga telo ne more razgraditi (po tem ime asbestos - grški neuničljivi bog) in zato potuje iz notranjosti pljuč navzven skozi tkivo. Mezatoljoma je daleč največ v okolici Anhovega. Azbestoza je priznana bolezen, ki se jo dokazuje z slikanjem pljuč (CT ali MRI) in načeloma enega vlakna ne vidijo. Tako da jih mora biti v pljučih kar nekaj da priznajo azbestozo.
Moje sklepanje - več azbestnih vlaken kot imaš v sebi, večja je možnost za bolezen.
Pred cca 3 leti sem šel v nakupovalni center v večjem mestu v SLO in zagledal, kako odstranjujejo na večjem objektu tik poleg azbestno kritino. Sem se kar obrnil. Bilo pa je tam kar nekaj ljudi - nakupovalcev. Sploh čez cel dan, sklepam. Poseg je gotovo trajal vsaj en teden. Tako, da očitno v naši okolici azbest na ljudi ne vpliva škodljivo, v tujini pa takega posega ni možno napraviti, ampak morajo objekt prekriti z 'zvonom' in zrak odsesovati. Malo sarkazma...

tony1 ::

OP: Tale projekt odstranjevanja azbesta je ravnokar nekdo na forumu že delal na montažni bajti, uporabi iskanje.

Geofull: valjda so vsaj streho polili z vodo pred odstranitvijo salonitk? Kot pri vsaki stvari v lajfu, je varnost stvar cene, bolj ko smo revna družba, bolj nevarno živimo...

bbbbbb2015 ::

tony1 je izjavil:

OP: Tale projekt odstranjevanja azbesta je ravnokar nekdo na forumu že delal na montažni bajti, uporabi iskanje.

Geofull: valjda so vsaj streho polili z vodo pred odstranitvijo salonitk? Kot pri vsaki stvari v lajfu, je varnost stvar cene, bolj ko smo revna družba, bolj nevarno živimo...


Jaz sem na stari hiši pri tašči nosil salonitke dol na kup. Morda sta dve plošči že bili počeni, ker se je veter uprl in so očitno vijaki bili zrahljani. Ni to nek hud kunšt.

Še večji problem je bil, ker so se med plošče na notranji strani zaredile ose z majhnimi gnezdeci in je bilo treba paziti, da nisi prijel za gnezdo.

Na notranji strani je bil salonit kot tovarniško nov, na zunanji strani pa obraščen z pač lišaji ali nečim. Taščo so motili lišaji, drugače pa streha ni puščala, niti nič. Tašči se je zdelo, da ni normalno, da je streha že 30 let gor, pa nič ne pušča, niti nič. Kot material je salonit dolgoživ, da je to nenormalno.

Pa še za tisti dve plošči mislim, da zna biti, da sta počili na strehi med demontažo.

Pa sem še danes živ in mi nič ni.

Zgodovina sprememb…

tony1 ::

"Pa sem še danes živ in mi nič ni."

Salonitk sem znosil v (nelegalne) jame ogromno, in seveda vse na koncu razbil, ker so imele preveliko površino. Najraje kar z glinenimi strešniki. Tako se je pač včasih delalo, ker nismo bili dovolj ozaveščeni, da je azbest nevaren.

Delati se heroja na lastnem primeru ni več posebej modro, še posebej ker si s tem prišpral borih nekaj stotakov, če sploh.

V Zastavi so tudi še leta 1980 varili avte brez varilskih očal in barvali avte ročno brez mask, in takrat "jim nič ni bilo". Bolj pomembno je, kaj bo s takimi ljudmi čez 30 let.

Skoraj zagotovo nam ne bo nič, se bo pa tudi med našo generacijo našel kdo, ki bo solidno nadrajsal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

DamijanD ::

Kolega je zaradi azbestoze (če se ne motim oz. pravilno spomnim, je bilo krivo eno vlakno) izgubil sošolca iz srednje - star je bil okrog 30 let. In ne ni delal/živel blizu Anhovega...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

trancer01 ::

Kako pa ve, da je bilo krivo le eno vlakno?:))

barakus ::

Ali so vse valovitke iz azbesta? Kako identificirat tiste nevarne?

tony1 ::

trancer01 je izjavil:

Kako pa ve, da je bilo krivo le eno vlakno?:))


Še en narcistični revež, ki ga je primarna familija zaje6ala.

Človeku na onkološkem tale retorika ful pomaga. Varnih doz azbesta ni.

barakus je izjavil:

Ali so vse valovitke iz azbesta? Kako identificirat tiste nevarne?


Težko. Ker je Salonit na tako slabem glasu, ni spodaj nobenega pametnega štemplja. Meni bi se marketinško zdelo pomembno, da bi spodaj na veliko napisali: ne vsebuje azbesta - pa glumijo gljivo in tega ni. Jaz jih na pogled nisem ločil.

Je pa res, da jih vsaj zadnjih 20 let ne delajo več iz azbesta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Invictus ::

Azbestnih salonitk se že leta ne dela...

Tisto, kar je po strehah, je staro 50 let.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

trancer01 ::

tony1 je izjavil:

trancer01 je izjavil:

Kako pa ve, da je bilo krivo le eno vlakno?:))


Še en narcistični revež, ki ga je primarna familija zaje6ala.

Ježeš, kako smo občutljivi. Ti pa deluješ kot nekdo, ki nima kaj dosti pameti.

cortez ::

Vprašajte na vaših občinah, lahko da občina subvencionira odvoz az. plošč.


Možnost odvoza azbestnih odpadkov

https://www.nova-gorica.si/izpostavljen...

WhiteAngel ::

V Kranju je pogodbenik za azbest Ekol. Sem lani nekaj azbestnih cevi tja odpeljal, pa sem se malo zajebal, ker imajo neko minimalno kilažo, ki ti jo zaračunajo in sem dosegel le pol tega. Ampak drugega pač nisem imel.

Folk drugače malo pretirava s tem azbestom. Ja, treba je imeti masko, če odmontiravaš ali žagaš tega vraga, ker je prah sranje. Ampak če imaš to na strehi ali v steni, ne bo nič. A mislite, da se s strehe kar ves čas praši (po 50 letih), streha pa še vedno drži? V Anhovem imajo azbestozo delavci, ki so leta delali v fabriki brez zaščite. Ne pa, da greš mimo štacune, kjer menjajo streho (če sploh je azbestna) in boš kar pljučnega raka zdaj fasal.

bbbbbb2015 ::

tony1 je izjavil:

"Pa sem še danes živ in mi nič ni."

Salonitk sem znosil v (nelegalne) jame ogromno, in seveda vse na koncu razbil, ker so imele preveliko površino. Najraje kar z glinenimi strešniki. Tako se je pač včasih delalo, ker nismo bili dovolj ozaveščeni, da je azbest nevaren.

Delati se heroja na lastnem primeru ni več posebej modro, še posebej ker si s tem prišpral borih nekaj stotakov, če sploh.

V Zastavi so tudi še leta 1980 varili avte brez varilskih očal in barvali avte ročno brez mask, in takrat "jim nič ni bilo". Bolj pomembno je, kaj bo s takimi ljudmi čez 30 let.

Skoraj zagotovo nam ne bo nič, se bo pa tudi med našo generacijo našel kdo, ki bo solidno nadrajsal.


To je bil taščin projekt, ne moj. V projektu je mojster staro kritino odpeljal, to se mu je plačalo. Jaz sem samo nosil dol. Pred hišo pa se je to zlagalo na kup, tako ena salonitka v drugo.

Iz pisanja zgoraj se je dalo razbrati, da so salonitke nevarne 50m okoli po zraku. To mislim, da ni res, če jih začneš razbijati, se začne dvigovati prah. Sicer pa od salonitke ni odpadlo nič. Tako da mislim, da nisem rabil respiratorja ali karkoli.

Kakorkoli že, z azbestom je samo problem, da je pač odstranitev draga, ter malček komplicirana. To je pa tudi vse.

tony1 ::

trancer01 je izjavil:

tony1 je izjavil:

trancer01 je izjavil:

Kako pa ve, da je bilo krivo le eno vlakno?:))


Še en narcistični revež, ki ga je primarna familija zaje6ala.

Ježeš, kako smo občutljivi. Ti pa deluješ kot nekdo, ki nima kaj dosti pameti.


Projiciraš.

DamijanD je izjavil:

Kolega je zaradi azbestoze (če se ne motim oz. pravilno spomnim, je bilo krivo eno vlakno) izgubil sošolca iz srednje - star je bil okrog 30 let. In ne ni delal/živel blizu Anhovega...


Toliko o norčevanju o enem vlaknu.

garfy je izjavil:

salonit plate so na zunanji strani fasade..... in niso odstranjene....trenutna lastnica je lagala da azbesta ni...ampak je ker sem klical marles in mi je tip razložil vse...čeprav markles trdi da azbest sploh ni strupen pa to ampak to je druga zgodba


Še to: v tistih časih so pogosto iz azbesta delali tudi cevi malo širših premerov, tipični primer so okrogla ohišja zunanjih zračnikov prostorov (npr. kopalnic) in vertikalni odtoki, lahko tudi po višini celega nadstropja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

trancer01 ::

Če hočeš videti najbolj zabitega človeka, tony1, se poglej v ogledalo. O azbestozi, mezoteliomu in ostalih "azbestnih" boleznih se pa kar še malo izobrazi.

fikus_ ::

Vodovodne cevi z dodatkom azbestnih vlaken sploh niso nevarne, dokler so v zemlji in jih pustiš pri miru. Na notranji strani se je nabral vodni kamen, ki preprečuje direkten kontakt vode in azbestnih vlaken.
Podobno velja, da azbest ni nevaren, dokler je vgrajen, za razne montažne in druge hiše iz časa ko so še uporabljali azbestne materiale za gradnjo.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

barakus ::

Ali menite, da so te valovitke narejene iz tega škodljivega azbesta?

https://imgur.com/a/i8epvcR

fikus_ ::

Povej, koliko so stare. To na sliki so verjetno "prave" azbestne valovitke.
Brez azbestne valovitke proizvajajo že kar nekaj let (20+), imajo precej kratko življ. dobo, okrog 20 let.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

N75 ::

Proizvedene od oktobra 1998 naprej so brez azbesta.

gruntfürmich ::

če bi bilo eno samo vlakno nevarno bi imelo azbestozo pol slovenije. tako da ne pretiravat če ste neumni.

drugače pa azbest pljuča obravnavajo kot tujek in ga oblagajo z nečim. in čim več je tega, tem bolj imaš obložena-'uničena' pljuča. če je tega malo, potem ni panike ker verjetno od drugega prej umreš.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

tony1 ::

trancer01 je izjavil:

Če hočeš videti najbolj zabitega človeka, tony1, se poglej v ogledalo. O azbestozi, mezoteliomu in ostalih "azbestnih" boleznih se pa kar še malo izobrazi.


Boli mene k za te tvoje "azbestne" bolezni, ker sem do zdaj pojedel že kakšno kilo azbesta. Mene eno vlakno že ne bo zajebavalo! 8-)

N75 je izjavil:

Proizvedene od oktobra 1998 naprej so brez azbesta.


Vsa čast, končno nekdo, ki nekaj ve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

tony1 ::

gruntfürmich je izjavil:

če bi bilo eno samo vlakno nevarno bi imelo azbestozo pol slovenije. tako da ne pretiravat če ste neumni.

drugače pa azbest pljuča obravnavajo kot tujek in ga oblagajo z nečim. in čim več je tega, tem bolj imaš obložena-'uničena' pljuča. če je tega malo, potem ni panike ker verjetno od drugega prej umreš.


Seveda je jasno, da je večja izpostavljenost bolj škodljiva. To so vse splošno sprejeta dejstva.

A res ne štekaš, da to *ne* pomeni, da bo od enega vlakna vsak fasal raka?

To pomeni, da ne moremo določiti meje izpostavljenosti, ki bi bila nenevarna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

gruntfürmich ::

po mojem si narobe predstavljaš. tako kot večina.

vsako vlakno lahko povzroči raka, in morda tudi ga. ampak gre za mikro mali proces, ki telesu ni škodljiv. navsezadnje ima verjetno vsako živo bitje v svojem telesu 'raka', ampak ga njegovi imunski procesi obvladujejo in odstranjujejo te celice.

zato govoriti da ne boš fasal raka je narobe. ker vsako nenadzorovano deljenje celic je lahko rak, ki pa nikakor ni škodljiv ali celo usoden za bilokateri organizem.

ko pa je tega veliko in na enem mestu, pa se začne drugačna zgodba.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

tony1 ::

Lepo prosim, to kar pišeš so floskule. To so splošno sprejete norme, ki jih pozna vsak drugošolec.

To ni relevantno v kritiki upravičenosti brezbrižnega ravnanja z azbestnimi produkti in norčevanja iz ljudi, ki so zaradi azbesta šli umret na OI.

trancer01 ::

Mezoteliom se lahko pojavi tudi šele več desetletij po izpostavljenosti azbestnim vlaknom. To pomeni, da je lahko nekdo pri 20. letih delal kot gradbinec, raka pa so mu diagnosticirali šele pri 70. ali 80. letih. Azbest se je uporabljal tudi v zavornih ploščicah, zato se pričakuje, da bo v prihodnosti še precej primerov nekdanjih avtomehanikov s posledicami vdihavanja azbestnih vlaken. Podobno velja za krovce in ostale delavce, ki so bili v delovni dobi izpostavljeni azbestu.

gruntfürmich ::

tony1 je izjavil:

Lepo prosim, to kar pišeš so floskule. To so splošno sprejete norme, ki jih pozna vsak drugošolec.

To ni relevantno v kritiki upravičenosti brezbrižnega ravnanja z azbestnimi produkti in norčevanja iz ljudi, ki so zaradi azbesta šli umret na OI.

to niso floskule, ampak fizikalna dejstva.
in ne, nikjer ne moreš zaslediti da opravičujem brezbrižno ravnanje z azbestom, sploh ker smo tudi mi doma imeli 'salonitke', in tudi moj pokojni foter je imel azbestozo od gradnje ladje, kjer se je uporabljal azbest kot izolacija.
tako da si ne izmišljuj stvari!

trancer01 je izjavil:

Mezoteliom se lahko pojavi tudi šele več desetletij po izpostavljenosti azbestnim vlaknom. To pomeni, da je lahko nekdo pri 20. letih delal kot gradbinec, raka pa so mu diagnosticirali šele pri 70. ali 80. letih. Azbest se je uporabljal tudi v zavornih ploščicah, zato se pričakuje, da bo v prihodnosti še precej primerov nekdanjih avtomehanikov s posledicami vdihavanja azbestnih vlaken. Podobno velja za krovce in ostale delavce, ki so bili v delovni dobi izpostavljeni azbestu.

ne da se lahko pojavi, ampak večinoma se bo kasneje pojavil.
ker kot sem že rekel, to je oblaganje azbestnih delcev s tkivom pljuč, ker so tujek v pljučih. in dokler se to ne razširi na velik predel pljuč, težav ni.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

tony1 ::

"če bi bilo eno samo vlakno nevarno bi imelo azbestozo pol slovenije. tako da ne pretiravat če ste neumni."

Kritika je šla na to izjavo. To je brezbrižnost.

Za nazaj ne moremo spremeniti ničesar, vsi smo delali z azbestom, ker zavedanja v družbi, da je lahko nevaren, ni bilo dovolj. Danes pa o tem vemo več in ni več razumno prepirati se okrog semantike, kaj pomeni, da je lahko nevarno že eno vlakno. Samo še nepremišljeno je.

gruntfürmich ::

ampak zaradi enega vlakna ti ne bodo odpovedala celotna pljuča, imho. ker to so vdihavali v anhovem praktično vsi prebivalci.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

tony1 ::

Dajmo nehati, nima smisla.

DamijanD ::

Mislim ni, da eno vlakno 100% povzroči azbestozo. Lahko pa jo, če imaš ravno pravo "srečo". Vsekakor je možnosti dovolj, da bi jaz ravnal previdno s tem materialom.

tony1 ::

Točno tako. Očitno znaš brati, prav tako pa ti ne dela težav uvid v pisanje drugega. Gotovo si intelektualec, ki je v življenju moral zamenjati ene tri knjižnice, ker mu je v prejšnjih zanimivih knjig zmanjkalo. ;)

Ampak... Kaj za vraga pa potem počneš na tem forumu? :))

DamijanD ::

Mah ne - doma sem imel knjigo "1000 krat zakaj 1000 krat zato", kjer je bil azbest še alfa in omega materialov :D

bbbbbb2015 ::

tony1 je izjavil:

"če bi bilo eno samo vlakno nevarno bi imelo azbestozo pol slovenije. tako da ne pretiravat če ste neumni."

Kritika je šla na to izjavo. To je brezbrižnost.

Za nazaj ne moremo spremeniti ničesar, vsi smo delali z azbestom, ker zavedanja v družbi, da je lahko nevaren, ni bilo dovolj. Danes pa o tem vemo več in ni več razumno prepirati se okrog semantike, kaj pomeni, da je lahko nevarno že eno vlakno. Samo še nepremišljeno je.


To je že vse v redu. Samo...

Glej, rak, v grobem, je posledica genetske napake, ki povzroči praviloma nekontrolirano rast in razmnoževanje celic. Zdaj eni so podložni temu bolj, eni manj. Saj imaš radioaktivne materiale, recimo stare detektorje za dim - z americiumom, imaš stare strelne daljnoglede, s tricijem, imaš izpostavljenost svincu, kancerogenov imaš mnogo. Saj ogromno je tudi virusov, da ne bomo samo o materialih, ki človeka non-stop napadajo in poškodujejo celice.

Ljudem biološka ura teče različno, eni so stari 80 let in še čili, ene pa pri 35 imele rak dojke pa ogromno nekih čudnih zadev.

Treba je biti previden, to sigurno, samo zamotavanje sebe v vato pa ne pomaga. In trditev, da od enega vlakna azbest pa dobiš raka - se zdi pretiravanje.

tony1 ::

Tega nihče ne prereka. Spet kup splošno sprejetih norm.

"In trditev, da od enega vlakna azbest pa dobiš raka - se zdi pretiravanje."

Težava je z branjem napisanega s sposobnostjo uvida v drugega. Že tretjič to ponavljaš, in jaz tretjič razlagam, da ni mogoče zagotoviti, da nek določen delež populacije nima tako zanič imunskega sistema, da ne bi že zato fasal raka. To je še posebej težko oceniti, ker bodo vidne posledice lahko šele čez več desetletij. In te meje niti ti zase ne poznaš.

To ne pomeni, da je treba kar po svetu hoditi z IDA na glavi, pač pa, da se je ob delu z azbestnimi zadevami koristno zaščititi. To ni zavijanje v vato (!!!), to je zaščita pri delu z nevarnimi snovmi. Deplasirano se mi zdi sklicevati se na definicijo varnostne kulture in avtoriteto drugega, ampak ne gre drugače: ko se gre za delo z nevarnimi snovmi je to točno to, kar priporoča stroka, od javnozdravstvene naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

gruntfürmich ::

ampak sklicevanje na nedoločljive meje da to lahko nekomu povzroči težave je točno to: izkrivljanje podatkov in zavijanje v vato.

popolnoma enako je pri ionizirajočem sevanju: stohastični in deterministični učinki: https://studentski.net/gradivo/ung_fzo_...

''morda pa nam bo samo eden gama žarek povzročil raka...''
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

tony1 ::

Za te presoje nisem kompetenten. Lahko si samo izmislim, da:
-se zdi očitno, da je eno vlakno azbesta *mnogo* večji zdr. problem kot en žarek X (količina, ki se je verjetno sploh ne da meriti), verjetno za 5-10 velikostnih redov večji
-v naravi smo *vsi* deležni nekaj x-žarkov od kozmičnega sevanja itd., in to *vsak* dan, pa ni vidnih omembe večjih težav; azbesta pa ne srečamo kar tako
-rentgensko sevanje je kot preiskava koristna oz. nujna reč, zato ga toleriramo, ker prinaša več koristi kot škode
-ker poznamo njegove škodljive učinke, je delo z azbestom brez zaščitnih ukrepov le še vaja v brezbrižnosti

Onlyx ::

Glede na to, da se na to ne spoznam, me zanima, če kritina s slike vsebuje azbest?
 slika

slika

so sosedje menjavali streho, vendar so bili vsi brez zaščite...

PacificBlue ::

Ne, to je bitumenska kritina

Onlyx ::

Hvala za hiter odgovor.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

se splača kupiti montažno hišo iz 80 ih let? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
554378 (2366) trancer01
»

Azbestno tesnilo peč

Oddelek: Loža
81180 (916) alese
»

Nevarne snovi v termoakumulacijski peči

Oddelek: Loža
234009 (3485) Assass1n
»

Azbest in odstranjevanje

Oddelek: Problemi človeštva
136220 (5977) enadvatri
»

Kako si država lahko privošči salonitke v 21. stoletju?

Oddelek: Loža
243698 (2283) Avenger

Več podobnih tem