» »

zmožnost baterij

zmožnost baterij

helo ::

Zanima me od navadnih baterij (AA).
katere so "najboljše".... nekatere so 1.5V nekatere 1.2V nekatere so 1200mA, nekatere 700mA.

visja st. ko je, je bolje sklepam. Je mozno da za nekatere naprave moras koristiti 1.5V da npr. 1.7V ni OK, zaradi kakrsnega koli vzroka.

obstaja npr. 1.5V in 700Ma, je lahko tudi 1.5V in 1400Ma in bo zdrzala 2x več?
hvala

Lonsarg ::

Glede voltaže moraš vedno 100% striktno isto dat. Če daš nepravilno voltažo v napravo lahko v najslabšem primeru vse skuris.

Pri drugi oznaki si pa najbrž mislil mAh (in ne mA). mAh pa govori o količini energije, torej ja 1400 zdrži dvakrat dlje od 700.

Gagatronix ::

@Lonsang, zelo malo je elektronike, ki bi bila obcutljiva na 0.3V razlike. Vsaj v napravah, ki uporabljajo AA baterije. Nisem pa se videl 1.7V baterije v AA formatu. :)

helo ::

naprave, ki so do sedaj uporabljale npr. 1.5 bi rad zamenjal z boljsimi baterijami da bi jih manjkrat menjal. kaksne imam opcije?predlogi katere baterije?
ja mAh :)

Gagatronix ::

Ja. Eneloop polnilne baterije.

dela ::

Jaz poznam (iz glave):

Cink-ogljik 1,5 V (enkratna uporaba)
Alkalne 1,5 V (enkratna uporaba)
Litijeve 1,5 V (enkratna uporaba)

NiMh 1,2 V (polnilne)
Litij-ionske 3,7 V 14500 (polnilne) - morda lahko z eno kje nadomestiš 2 zaporedno vezani 1,5-voltni.
Litij-ionske polnilne z vgrajenim 1.5 V "usmernikom" in vgrajenim vezjem za polnjenje (no, te sem videl v AAA formatu ampak ni razloga, da ne bi obstajale tudi v AA)

dela ::

Gagatronix je izjavil:

@Lonsang, zelo malo je elektronike, ki bi bila obcutljiva na 0.3V razlike. Vsaj v napravah, ki uporabljajo AA baterije. Nisem pa se videl 1.7V baterije v AA formatu. :)


Od elektronike pr men doma je ene 20 % občutljive na prenizko napetost in opazno slabše deluje na 1,2 V NiMh. En daljinec, en sobni termostat, ena vremenska postaja, pa ena zelo stara stenska ura. Ali je displej skor čist neviden ali pa trajajo opazno manj od najbolj poceni cink-ogljikovih. Ostale naprave BP.

Gagatronix ::

Ja, ker povprecna AA baterija pri 1.2V velja za iztroseno. Mislil sem bolj tolerance v plus, bi se moral bolje izrazit. :)

Jaz imam v T5200 za CMOS baterijo nekega vraga ki je v kombinaciji z zivim srebrom (se mi zdi) in ima stable shelf life okrog 20-30 let. Je pa velikosti AA. Sem nasel zamenjavo pred cajtom, $16 + S&H. Fun. :))

dela ::

No, jaz sm mislil z 1,2 V nazivno napetost NiMh baterije, ne dejansko. V teh napravah se mi začnejo problemi že pri 1,35 - 1,4 V, kar kamor polna NiMh zelo hitro pade. Problematični daljinec s sveže napolnjenimi NiMh pa ne dela več po par mesecih, z najcenejšo cink-ogljikovo pa kakšni 2 leti. Ostale naprave pa prebavijo NiMh brez problemov in razlik.

dela ::

Avtorju pa predlagam, da si ogleda ta primerjalnik

So različne kemije testirane, če se ne motim je večina NiMh polnilnih, s pripisom "lithium" so litijeve za enkratno uporabo, "alkaline" so alkalne, "heavy duty" so pa cink-ogljik. Najboljše v vseh kriterijih so litijeve (so pa drage), cink so najcenejše in imajo malo kapaciteto (ampak vsaj visoko napetost od začetka), alkalne so malenkost dražje in boljše v vseh pogledih od cinkovih, NiMh pa majo nižjo napetost in večje samopraznjenje na dolgi rok, ampak bolje prenašajo višje tokove/porabo od alkalnih in cinkovih. Uporabno območje pa gledaš nekje nad 1,45 V, če hočeš bit na varni strani, al pa nekje nad 1,3 za večino neizbirčnih naprav.

errhec ::

https://slo-tech.com/forum/t774765/0

V prvem prispevku imaš link do naslednjega pdf-ja:

https://s59dap.com/Test%20alkalnih%20ba...
dd

dela ::

Na tem linku so samo alkalne, najslabši dve pa sta zelo verjetno cinkovi. Katerakoli litijeva bi morala vse na tem testu občutno premagat, recimo tale. Če cena ni ovira (ni polnilna).

energetik ::

dela je izjavil:

No, jaz sm mislil z 1,2 V nazivno napetost NiMh baterije, ne dejansko. V teh napravah se mi začnejo problemi že pri 1,35 - 1,4 V, kar kamor polna NiMh zelo hitro pade. Problematični daljinec s sveže napolnjenimi NiMh pa ne dela več po par mesecih, z najcenejšo cink-ogljikovo pa kakšni 2 leti. Ostale naprave pa prebavijo NiMh brez problemov in razlik.
Seveda, ampak daljinci in ostala roba z nizko in občasno porabo itak niso kandidati za NiMH. Tam se idealno obnesejo navadne alkalne.
Medtem ko v raznih igračah, fotkičih, električnih šilčkih itd so idealne NiMH, ki brez problema dajejo od sebe visoke tokove. Sploh pa v napravah, ki ne napajajo motorčka, luči itd neposredno z baterijsko napetostjo, ampak preko pretvornika; te lahko kompletno izkoristijo NiMH tudi do 1,0V.
vires in numeris

GupeM ::

V kompaktnih digitalnih fotoaparatih (včasih, ko še ni vsak proizvajalec in vsak model imel svoje baterije, ampak si noter dal kar navadne AA), so recimo alkalne AA baterije delalo zelo kratek čas. NiMH pa precej dlje. Čeprav imajo alkalne višjo napetost kot NiMH, ampak očitno ne zmorejo dat takšnega toka od sebe za tisti kratek čas, medtem ko NiMH to enostavno prenesejo.

Po drugi strani pa recimo v babyphonu, RC avtih, "vremenski postaji" iz Hoferja in podobno, precej dlje zdržijo alkalne AA, kot polnilne NiMH.

dela ::

energetik je izjavil:

dela je izjavil:

No, jaz sm mislil z 1,2 V nazivno napetost NiMh baterije, ne dejansko. V teh napravah se mi začnejo problemi že pri 1,35 - 1,4 V, kar kamor polna NiMh zelo hitro pade. Problematični daljinec s sveže napolnjenimi NiMh pa ne dela več po par mesecih, z najcenejšo cink-ogljikovo pa kakšni 2 leti. Ostale naprave pa prebavijo NiMh brez problemov in razlik.
Seveda, ampak daljinci in ostala roba z nizko in občasno porabo itak niso kandidati za NiMH. Tam se idealno obnesejo navadne alkalne.
Medtem ko v raznih igračah, fotkičih, električnih šilčkih itd so idealne NiMH, ki brez problema dajejo od sebe visoke tokove. Sploh pa v napravah, ki ne napajajo motorčka, luči itd neposredno z baterijsko napetostjo, ampak preko pretvornika; te lahko kompletno izkoristijo NiMH tudi do 1,0V.


Drži, sam mam cel kup teh NiMhk na zalogi, pa jih uporabljam skor vsepovsod, tud sam en daljinec mam tak, da držijo občutno manj od drgačnih kemij, v drugih daljincih začuda OK. Pa še tiste naprave, ki sem zgoraj naštel, tam jih ne uporabljam, ker ne delujejo zadovoljivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dela ()

energetik ::

GupeM je izjavil:

V kompaktnih digitalnih fotoaparatih (včasih, ko še ni vsak proizvajalec in vsak model imel svoje baterije, ampak si noter dal kar navadne AA), so recimo alkalne AA baterije delalo zelo kratek čas. NiMH pa precej dlje. Čeprav imajo alkalne višjo napetost kot NiMH, ampak očitno ne zmorejo dat takšnega toka od sebe za tisti kratek čas, medtem ko NiMH to enostavno prenesejo.

Po drugi strani pa recimo v babyphonu, RC avtih, "vremenski postaji" iz Hoferja in podobno, precej dlje zdržijo alkalne AA, kot polnilne NiMH.
No, v RC avtu seveda NiMH drži precej dlje, govorim o metrih vožnje, ne o času, ko so baterije notri. NiMH se pač samopraznijo in bodo čez par mesecev v vsakem primeru prazne, razen Eneloop in podobnih. Ja, v starem Canonu sem imel 4xAA Eneloopke, pa še 4 zraven za rezervo, to so bili časi. Energije parkrat več kot v sedanjih kompaktih z malimi Li-ion.

V vremenski postaji seveda obratno, navadne alkalne držijo par let.

dela je izjavil:

Drži, sam mam cel kup teh NiMhk na zalogi, pa jih uporabljam skor vsepovsod, tud sam en daljinec mam tak, da držijo občutno manj od drgačnih kemij, v drugih daljincih začuda OK. Pa še tiste naprave, ki sem zgoraj naštel, tam jih ne uporabljam, ker ne delujejo zadovoljivo.
Ja, tudi jst imam kup NiMH, kjerkoli je možno in uporabno, ker so že tako poceni, uporabljam od Conrada, Bauhausa, celo Špar ima svoj znamko. Povsem zadovoljive, predvsem pa nimam kupa odpadnih baterij.
Seveda v daljincih, termometrih, urah in podobnih zadevah so alkalne.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

GupeM ::

energetik je izjavil:

No, v RC avtu seveda NiMH drži precej dlje, govorim o metrih vožnje, ne o času, ko so baterije notri. NiMH se pač samopraznijo in bodo čez par mesecev v vsakem primeru prazne, razen Eneloop in podobnih.

Po mojih izkušnjah ne. Mulo ima tale avto: https://www.amazon.com/RASTAR-Remote-Co...

AA baterije zdržijo dlje, pa še malenkost hitreje gre, ko so polne. Lahko pa, da kakšni drugi avti s kakšnimi drugačnimi motorji delujejo obratno. Vsekakor pa sem v zadnjih treh letih že dostikrat menjal baterije v tem avtu in sem prepričan, da AA delajo bolje.

Lowink ::

Generalno gledano: gadeti ki imajo step up oz step down napetosne regulatoje ne zanima tip baterij, ravno tako močne porabnike. Najbolje da probaš, recimo, če je "display" po parih mescih neberljiv je to znak pomankanje napetosti.

jest10 ::

Gagatronix je izjavil:

@Lonsang, zelo malo je elektronike, ki bi bila obcutljiva na 0.3V razlike. Vsaj v napravah, ki uporabljajo AA baterije. Nisem pa se videl 1.7V baterije v AA formatu. :)

Imaš 1,6V Polna ima 1,8V


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sanyo Eneloop - kje kupiti (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
21964962 (39393) McLuzo
»

Prepovedana raba polnjivih baterij!?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
122041 (1543) jest10
»

Miška in polnilne baterije

Oddelek: Pomoč in nasveti
253375 (2620) Brane22
»

Miška in tipkovnica na baterije - zakaj se ne izklopi?

Oddelek: Strojna oprema
141714 (1493) SmeskoSnezak

Več podobnih tem