» »

Samsung predstavil tipalo, ki bo verjetno v prihajajočem Galaxyju S23

Samsung predstavil tipalo, ki bo verjetno v prihajajočem Galaxyju S23

Samsung - V Samsungu so pokazali nov 200-megapikselni senzor za telefonske kamere, ISOCELL HP2. Gre sicer že za tretje tipalo takšne sorte, toda letos ga bomo celo prvič videli v njihovih paradnih telefonih.

Aktualni Samsungovi Galaxyji S22 Ultra imajo 108-megapikselno glavno svetlobno tipalo, kar je nekam nenavadno, saj so Korejci že predlani prestavili prvo 200-megapikselno tipalo, ISOCELL HP1, lani pa še naslednika, HP3. Kljub nekam nerodnemu nazivu je pred dnevi pokazani ISOCELL HP2 tretji v tej seriji senzorjev, kjer številka nakazuje velikost posamezne pike. Medtem ko pri HP1 znaša 0,64 mikrometra in pri HP3 0,56 mikrometra, je piksel pri HP2 velik 0,6 mikrometra. Ker slike v ločljivosti 8K zahtevajo nekaj čez 33 MP, seveda smisel tolikšne množice pik senzorja ni v snemanju podob z 200 milijoni pikslov, temveč v prilagodljivosti tipala na različne svetlobne razmere, pa še kak dodaten bonbonček. Tehnologija, ki jo Samsung imenuje Tetra2pixel, namreč omogoča združevanje od štirih do šestnajstih pik, s čimer je mogoče v slabših svetlobnih pogojih zajeti več svetlobe.



Od HP3 novinec pobere prijem, ki uporablja vseh 200 milijonov pik za pomoč pri samoostrenju (Super QPD) in prinaša snemanje 4K60 videa v HDR standardu. Inženirji izpostavljajo še tehnologijo Dual Vertical Transfer Gate, ki preprosto pomeni dodatno, oziroma širše vodilo za prenos fotoelektronov iz pik do logičnega vezja, posledično pa premočna osvetlitev senzorja ne zasiči tako hitro kot doslej. Glede na dražilne napovedi, ki jih Korejci dostavljajo okoli prihajajočih Galaxyjev S23, ki jih bodo napovedali v začetku prihodnjega meseca, bodo Samsungovi premijski telefoni naposled le dočakali 200-megapikselne senzorje. Vseeno pa ta hip še ni povsem jasno, ali bo to res HP2 ali nemara kateri od predhodnikov.

7 komentarjev

MoRp ::

Lahko da sem čuden ampak meni se S22 ultra, ne zdi nič posebnega... Pred tem sem imel S20FE, žena S21 in oba predhodnika sta povsem spodobna telefona. Tudi fotoaparat ni nek presežek pri S22 ultra. Prav zanima me kaj bo s tem novim tipalom...

Nikec3 ::

Jaz imam že več let Samsunge, ker so mi vedno delovali zanesljivo in ker ne maram Kitajcev... ampak, kamera je pri Samsungu občutno slabša od Appla ali pa Google Pixel. Danes smo tako daleč, da je avtomatska SW obdelava slik bolj pomembna od vsakega HW-ja.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Nikonja ::

Ne vem kaj misliš s tem da je občutno slabša, posebej ker imaš goro testov kje glih ta trojček primerjajo in so razlike, blago rečeno, zanemarljive za 99% ljudi. A si videl kdj profi fotografa da slika z mobitelom, seveda ne ker večina mobi slik itak konča na soc.omrež. ali pa Viberju/What'sUp-u in podobnim, in za tam je velika večina današnjih mobijev več kot dovolj, posebej ker nobeden živ več ne printa slik.
Če rabiš res kvalitetno fotografijo ali posnetek zato imaš specijalizirane kamere, mobi je tu samo zato ker je priročan in ne zato ker je tolk kvalitetan. Ampak današnji mobi proizvajalci morajo prodat vsak novi mobitel, in seveda zato serješ in nabijaš kolk je nova kamera boljša in kolk je nov CPU+GPU boljši od ta starega, kolk je nov ekran boljši... razlike pa dejansko boge, kar je razlog zakaj se večina danes drži mobitela vsaj 4 leta, ker enostavno ne dobiš nič kaj bistveno več kot že imaš.

Bolt ::

Nikonja je izjavil:

Ne vem kaj misliš s tem da je občutno slabša, posebej ker imaš goro testov kje glih ta trojček primerjajo in so razlike, blago rečeno, zanemarljive za 99% ljudi. A si videl kdj profi fotografa da slika z mobitelom, seveda ne ker večina mobi slik itak konča na soc.omrež. ali pa Viberju/What'sUp-u in podobnim, in za tam je velika večina današnjih mobijev več kot dovolj, posebej ker nobeden živ več ne printa slik.
Če rabiš res kvalitetno fotografijo ali posnetek zato imaš specijalizirane kamere, mobi je tu samo zato ker je priročan in ne zato ker je tolk kvalitetan. Ampak današnji mobi proizvajalci morajo prodat vsak novi mobitel, in seveda zato serješ in nabijaš kolk je nova kamera boljša in kolk je nov CPU+GPU boljši od ta starega, kolk je nov ekran boljši... razlike pa dejansko boge, kar je razlog zakaj se večina danes drži mobitela vsaj 4 leta, ker enostavno ne dobiš nič kaj bistveno več kot že imaš.

+1
Ni več kaj dodat. Končno en "pameten" komentar.
Ne misli, da si dober, če si najboljši med najslabšimi.

wcpapir ::

Nikec3 je izjavil:

Jaz imam že več let Samsunge, ker so mi vedno delovali zanesljivo in ker ne maram Kitajcev... ampak, kamera je pri Samsungu občutno slabša od Appla ali pa Google Pixel. Danes smo tako daleč, da je avtomatska SW obdelava slik bolj pomembna od vsakega HW-ja.

Odvisno pri katerem samsungu. Prej sem imel s20 ultra in je bil fotoaparat dosti boljši od iphone 14 plus.

Morison ::

wcpapir je izjavil:

Nikec3 je izjavil:

Jaz imam že več let Samsunge, ker so mi vedno delovali zanesljivo in ker ne maram Kitajcev... ampak, kamera je pri Samsungu občutno slabša od Appla ali pa Google Pixel. Danes smo tako daleč, da je avtomatska SW obdelava slik bolj pomembna od vsakega HW-ja.

Odvisno pri katerem samsungu. Prej sem imel s20 ultra in je bil fotoaparat dosti boljši od iphone 14 plus.

Jao jao jao kakšni se najdejo tu gor. Daj ne nabijaj spet bedarij, ker nimaš niti najmanjšega pojma. Po temu kar pišeš nobenega od naštetih nisi videl niti od blizu.

Dario25 ::

Prvo se morajo ljudje navadit definirat besedo boljše?
Je tok preveč faktorjev, da je lahko vsakemu nekaj boljše.

Torej, večinoma gre za osebno odločitev. Nekomu je boljše telefon menjat vsak let, spet nekomu 4leta itd...
Nekomu je bolj praktičen majhen avto, nekomu pa velik avto.
Skratka stvar potreb.

Napredki so, niso pa več skoki kot v preteklosti. Sedaj moraš počakat nekaj let in zamenjat da mogoče doživiš občutne spremembe.

Lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Samsung predstavil telefone Galaxy S22 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
8617218 (2539) Hovdra
»

Samsung predstavil četrto generacijo prepogljivih telefonov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
6510081 (7189) m0LN4r
»

Samsungovo 200-megapikselno tipalo združuje do 16 pik

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
84794 (2534) damirj79
»

Samsung najavil telefone Galaxy S20, s poudarkom na fotografiranju, in svoj drugi pre (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
5915048 (9579) FlyingBee
»

Lumia 1020 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Windows Mobile
8119681 (14413) Lonsarg

Več podobnih tem