» »

Davek od dobička pri prodaji stanovanja

Davek od dobička pri prodaji stanovanja

micka ::

Pozdravljeni, sem se odločila, da še malo tu povprašam glede na to, da sem dobila do sedaj različne odgovore.
Imam namen kupiti manjše stanovanje, kot naložbo za starost. Hkrati bi pri tem delno rešila stanovanjski problem sina, ki bi v tem stanovanju živel. V kolikor se odločim čez določen čas stanovanje prodati, sem v dolžna plačati kapitalski dobiček od prodaje. Je zadosti, če imam tam prijavljen stalni naslov ali je potrebno tudi dokazovati, da sem tam dejansko bivala? Načeloma ni plan, da se bo kmalu prodalo, vendar nikoli ne moremo vedeti toliko vnaprej. Hvala za odgovore..

Senzor ::

Davka na dobiček ob prodaji ne plačaš, če:
- imaš nepremičnino v lasti več kot 20 let,
- imaš zadnja 3 leta pred prodajo v njej prijavljeno stalno prebivališče.

micka ::

Senzor je izjavil:

Davka na dobiček ob prodaji ne plačaš, če:
- imaš nepremičnino v lasti več kot 20 let,
- imaš zadnja 3 leta pred prodajo v njej prijavljeno stalno prebivališče.


Ja, to mi je jasno. Vendar tudi če sem tam stalno prijavljena, baje včasih dacarji zahtevajo še druga dokazila, da si tam dejansko živel.

Tidule ::

ja, davčna lahko zahteva dodatna dokazila. Zdaj ali jih bodo zahteval v konkretnem primeru lahko samo ugibamo, ker je preveč faktrojev, ki na to vplivajo. Recimo če boš stanovanje vmes oddajala potem FURS definitivno ne bo na lepe oči verjel, da si tam bivala. Podobno, če boš imela drugje prijavljeno začasno bivališče.

Se pa davek plača samo na razliko v ceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Utk ::

Če bo kdorkoli živel, da bojo neke položnice, in da je to v istem kraju (zarad kakih potnih stroškov itd), se ne bojo niti trudili dvomit.

micka ::

Oddajati ne nameravam. V stanovanju bo živel sin. Vse položnice in stroški so v tem primeru brez problema na moje ime.

Tidule ::

micka je izjavil:

Oddajati ne nameravam. V stanovanju bo živel sin. Vse položnice in stroški so v tem primeru brez problema na moje ime.


Take stvari se presoja case by case. Načeloma FURS nima niti časa niti virov za vse kontrolirat. So pa lahko zategnjeni do amena, če se komu zdi sumljivo. Največkrat so na udaru ravno najemniška stanovanja, ker FURS že iz svojih evidenc takoj vidi, da je bilo stanovanje oddano v najem. V napisanem zgoraj je velika verjetnost, da ne bo problemov, ti pa nihče ne more jamčit tega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

recmajkemi ::

Kakor vem ni potrebno dokazovanje za dejansko prebivanje na stalnem naslovu. Saj imaš vso pravico živeti na začasnem.
V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

delavec44 ::

Ampak za furs ni pogoj le prijavljeno stalno prebivališče ampak da tam tudi dejansko prebivaš. Če imaš začasno, se privzame da prebivaš tam in preverjeno zakomplicirajo.

user4683 ::

recmajkemi je izjavil:

Kakor vem ni potrebno dokazovanje za dejansko prebivanje na stalnem naslovu. Saj imaš vso pravico živeti na začasnem.

96. člen, 2.2 točka ZDoh-2 eksplicitno pravi da si moral tam dejansko bivati: "v katerem je imel zavezanec prijavljeno stalno prebivališče in ga je imel v lasti ter je tam dejansko bival vsaj zadnja tri leta pred odsvojitvijo"

micka ::

user4683 je izjavil:

recmajkemi je izjavil:

Kakor vem ni potrebno dokazovanje za dejansko prebivanje na stalnem naslovu. Saj imaš vso pravico živeti na začasnem.

96. člen, 2.2 točka ZDoh-2 eksplicitno pravi da si moral tam dejansko bivati: "v katerem je imel zavezanec prijavljeno stalno prebivališče in ga je imel v lasti ter je tam dejansko bival vsaj zadnja tri leta pred odsvojitvijo"



Torej, po domače povedano…stalno prebivališče si delim s sinom v omenjeni nepremičnini, spat pa hodim drugam na začasno prebivališče 😜

CleanPower ::

Če imaš nekje prijavljeno stalno prebivališče, to pomeni da je tam središče tvojih življenjskih interesov. Tega pa verjetno nihče ne bo preverjal, če se ne sproži postopek ugotavljanja stalnega prebivališča, za kar pa moraš biti lastnik (torej sama sebi ne boš sprožila postopka).

Mirno prijavi stalno prebivališče..
Celsius - če hodlaš $400 za 30dni, dobiš 50$ nagrade
https://celsiusnetwork.app.link/1453486815

kixs ::

micka je izjavil:

Pozdravljeni, sem se odločila, da še malo tu povprašam glede na to, da sem dobila do sedaj različne odgovore.
Imam namen kupiti manjše stanovanje, kot naložbo za starost. Hkrati bi pri tem delno rešila stanovanjski problem sina, ki bi v tem stanovanju živel. V kolikor se odločim čez določen čas stanovanje prodati, sem v dolžna plačati kapitalski dobiček od prodaje. Je zadosti, če imam tam prijavljen stalni naslov ali je potrebno tudi dokazovati, da sem tam dejansko bivala? Načeloma ni plan, da se bo kmalu prodalo, vendar nikoli ne moremo vedeti toliko vnaprej. Hvala za odgovore..


Ne placas, ce nimas pri prodaji dobicka. Ni nujno, da bo vrednost nepremicnin samo rasla.

delavec44 ::

Nujno ni ampak že če inflacijo pokrije je to za furs "dobiček".

Tidule ::

CleanPower je izjavil:

Če imaš nekje prijavljeno stalno prebivališče, to pomeni da je tam središče tvojih življenjskih interesov. Tega pa verjetno nihče ne bo preverjal, če se ne sproži postopek ugotavljanja stalnega prebivališča, za kar pa moraš biti lastnik (torej sama sebi ne boš sprožila postopka).

Mirno prijavi stalno prebivališče..

Vsaj preberi kar je bilo napisano. Stalno bivalusce ni dovolj, moras dejansko tam bivat. Postopek ugotavljanja stalnega bivalisca nima nic s tem.

micka je izjavil:

user4683 je izjavil:

recmajkemi je izjavil:

Kakor vem ni potrebno dokazovanje za dejansko prebivanje na stalnem naslovu. Saj imaš vso pravico živeti na začasnem.

96. člen, 2.2 točka ZDoh-2 eksplicitno pravi da si moral tam dejansko bivati: "v katerem je imel zavezanec prijavljeno stalno prebivališče in ga je imel v lasti ter je tam dejansko bival vsaj zadnja tri leta pred odsvojitvijo"



Torej, po domače povedano…stalno prebivališče si delim s sinom v omenjeni nepremičnini, spat pa hodim drugam na začasno prebivališče 😜

Ce bos imela zacasno bivalisce prijavljeno potem je to vsekakor razlog, da se bo furs lahko vtaknil v to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

CleanPower ::

Pol hočeš rečt da v tistih 3 letih ne smeš začasnega prijavljat drugje?
Celsius - če hodlaš $400 za 30dni, dobiš 50$ nagrade
https://celsiusnetwork.app.link/1453486815

Tidule ::

Hocem rec, da tezko trdis, da dejansko bivas na nekem naslovu, ce si prijavis zacasno bivalusce na drugem. Ni nemogoce, ampak je velika verjetnost, da furs bo hotel imet pojasnila.

Nikonja ::

Nehajte komplicirat, naj prijavi tamo stalno prebivališče in nobenega začasnega. FURS pa nima časa preverjat take stvari, in je večja šansa da zadaneš na lotu kot da te furs dejansko dobije. Pa to še pomeni da bi se ciljano spravili nate, in mi sploh ni jasno kako bi sploh dokazali da res nisi tam živela. Evo jaz sem v novem bloku skoraj 4 leta in ne poznam dobesedno nobenega v bloku ker imam samo penziče in nekaj najemnikov.
Edina še rešitev je da prepišeš stanovanje na sina in imaš mir ker bo on itak tam živel... ampak nekakor čutim da to ni opcija.

Likalnik ::

Sicer tu ne mores kaj veliko narediti...jaz imam isto...stalnon sem prijavljen na enem naslovu...zacasno pa na drugem...v primeru prodaje stalnega bivalisca se lahko zgodi, da bo potrebno kaj pojasnevati...ampak kot receno, drugega ti ne preostane...alpa ce placas davek...tako, da tople vode tu ne bomo odkrili.
Prijavi stalno prebivalisce, ko se bo oziroma, ce se bo prodajalo bos pa takrat razmislala kaj vse bos dacarjem natvezila kje tocno si res zivela

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Tidule ::

Nikonja je izjavil:

Nehajte komplicirat, naj prijavi tamo stalno prebivališče in nobenega začasnega. FURS pa nima časa preverjat take stvari, in je večja šansa da zadaneš na lotu kot da te furs dejansko dobije. Pa to še pomeni da bi se ciljano spravili nate, in mi sploh ni jasno kako bi sploh dokazali da res nisi tam živela. Evo jaz sem v novem bloku skoraj 4 leta in ne poznam dobesedno nobenega v bloku ker imam samo penziče in nekaj najemnikov.
Edina še rešitev je da prepišeš stanovanje na sina in imaš mir ker bo on itak tam živel... ampak nekakor čutim da to ni opcija.


Pozabljas, da davcni ti dokazujes dejansko stanje in ne obratno. Se pa strinjam, da je verjetnost, da grejo karkoli preverjat blizu nicle, ce ne bo kak ociten red flag (zacasno bivalisce, najemnina ...).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Invictus ::

micka je izjavil:

Senzor je izjavil:

Davka na dobiček ob prodaji ne plačaš, če:
- imaš nepremičnino v lasti več kot 20 let,
- imaš zadnja 3 leta pred prodajo v njej prijavljeno stalno prebivališče.


Ja, to mi je jasno. Vendar tudi če sem tam stalno prijavljena, baje včasih dacarji zahtevajo še druga dokazila, da si tam dejansko živel.

Dokazilo je položnica, ki si jo plačal. Še to priložiš zraven. Za mene je bilo dovolj.

micka je izjavil:

Oddajati ne nameravam. V stanovanju bo živel sin. Vse položnice in stroški so v tem primeru brez problema na moje ime.

Zakaj bi pol sploh prodajala?

Ko bo šel sin ven, ga oddaš.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Mato989 ::

Tidule je izjavil:

Hocem rec, da tezko trdis, da dejansko bivas na nekem naslovu, ce si prijavis zacasno bivalusce na drugem. Ni nemogoce, ampak je velika verjetnost, da furs bo hotel imet pojasnila.



Zakaj pa?

Dejansko je to izvedljivo... saj ni nujno da si 365 dni nekje lahko si na začasnem 20 dni ostalo pa na stalnem, simpl.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Če se lahko izogneš temu, zakaj bi kompliciral? Sicer po moje, če bi imel neko stanovanje 10 let v lasti, v njem imel 10 let prijavljeno stalno, pa potem v zadnjem letu pred prodajo nekje drugje začasno za par mesecev, bi FURS, če bi že šel preverjat, vseeno na to gledal malo drugače kot če bi imel stanovanje v lasti točno 3 leta, od tega 2 leti začasno drugje. Recimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

user4683 ::

Mato989 je izjavil:

Tidule je izjavil:

Hocem rec, da tezko trdis, da dejansko bivas na nekem naslovu, ce si prijavis zacasno bivalusce na drugem. Ni nemogoce, ampak je velika verjetnost, da furs bo hotel imet pojasnila.



Zakaj pa?

Dejansko je to izvedljivo... saj ni nujno da si 365 dni nekje lahko si na začasnem 20 dni ostalo pa na stalnem, simpl.

Začasno se prijavlja, če boš nekje prebival več kot 90 dni. To pa že ni tako malo.

Mato989 ::

user4683 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Tidule je izjavil:

Hocem rec, da tezko trdis, da dejansko bivas na nekem naslovu, ce si prijavis zacasno bivalusce na drugem. Ni nemogoce, ampak je velika verjetnost, da furs bo hotel imet pojasnila.



Zakaj pa?

Dejansko je to izvedljivo... saj ni nujno da si 365 dni nekje lahko si na začasnem 20 dni ostalo pa na stalnem, simpl.

Začasno se prijavlja, če boš nekje prebival več kot 90 dni. To pa že ni tako malo.


Kje pa piše da ti ne prijaviš začasnega KER MISLIŠ da boš tam bival 90 dni pa se izkaže da ne boš =)

Vnaprej pač ne moreš vedet kajne
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

user4683 ::

Taksni edge casei so mogoci samo ce si Mato. Ostali pa, ce mislijo flat prodati, pac ne iscejo dodatnih komplikacij in ne prijavijo zacasnega prebivalisca.

Ribak ::

Micka, prijavi sina na tem naslovu.

Tidule ::

Mato989 je izjavil:

Tidule je izjavil:

Hocem rec, da tezko trdis, da dejansko bivas na nekem naslovu, ce si prijavis zacasno bivalusce na drugem. Ni nemogoce, ampak je velika verjetnost, da furs bo hotel imet pojasnila.



Zakaj pa?

Dejansko je to izvedljivo... saj ni nujno da si 365 dni nekje lahko si na začasnem 20 dni ostalo pa na stalnem, simpl.


seveda je, samo fursu moraš to dokazat, ko vprašajo. Sam kaj ko spet nisi bil sposoben prebrat dlje od prvega stavka.

Invictus ::

Sam daleč od tega, da bi FURS kar spraševal vse po vrsti.

Zato je dovolj, da si na naslovu stanovanja prijavljen več kot 3 leta, vsaj 3 in pol, ker za manj znajo komplicirati. Recimo za 3 leta in 2 meseca... Odvisno od referenta, ampak se je že zgodilo.

Zraven priložiš še izpiske plačanih položnic za zadnje leto (oz. vsaj ene, recimo elektrike), pa je zadeva rešena. Nihče ne bo preverjal. Razen če bi te kdo prijavil... Zato ni pametno preveč razglašat, da prodajaš...

Dober agent to ve, in mu to vse že vnaprej pripravi preden da vlogo na davčno.

Začasno bivališče zna biti problem, ker tehnično gledano ob prijavi začasnega bivališča resetiraš števec let za stalno bivališče.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

prijava zacasnega bivalisca oz stalnega

Oddelek: Loža
466659 (2989) user4683
»

Stalni naslov prebivališča

Oddelek: Loža
406870 (2650) nokia6310
»

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12130519 (15155) SmeskoSnezak
»

pomoč pravniki - stalno prebivališče in teženje UE

Oddelek: Loža
325781 (4421) Markus386
»

Odjava stalnega prebivališča

Oddelek: Loža
3611584 (6748) St753

Več podobnih tem