» »

Placljive digitalne vsebine

Placljive digitalne vsebine

-Wall ::

Mislim, da potrebujemo loceno temo, za narocljive digitalne vsebine, kjer ne bo samo fanboyism ene ali druge, ampak bojo zraven se kaksni drugi podatki, kot recimo:

- stevilo filmov/serij po letih (skupno stevilo pac ni relevatno)
- stevilo blockbuster serij/filmov po letih (skupno stevilo pac ni relevatno)
- kvaliteta video streamanja (720p, 1080p, 2160p,...)
- kvaliteta audio streamanja (stereo, 5.1, 5.1.x, 7.1, 7.1.x,...)

Seveda se razume, da ne pricakujem 2160p, 7.2.4 vsebin s strani 60 let starih filmov, bi pa za kvaliteten streaming pricakoval, da je video 2160p in minimalno 5.1.2 pri filmih, ki imajo to v blueray razlici.

To je namrec nekaj, kar tipicno dobis iz virov sumljivega izvora - hiter vpogled v enega takih, ceprav bolje zalozenih virov, je razkril (nisem dedupliciral naslovov):
- 15.000 filmov (verjetno nekateri po 2x, ampak tudi 7.500 filmov je zelo konkretna stevilka) v kvaliteti 2160p
- od tega 7.300 filmov v audio kvaliteti 5.1 (ali vec)
- v HDR10+, Atmos, encoding in ostale detajle, se nisem spuscal, ker vecina ljudi tega niti ne pozna (vedo pa da njihov "ultraolegplasmalcd(tm)" to ima)

Samo se vsili vprasanje, kaj danes zveci povprecen potrosnik oz. kako zelo je oskodovan na kvaliteti, ker se je odlocil posteno placevati denar za video vsebine.

Osebno sicer mislim, da je video placljivih vsebin na 720p, audio v vecini na stereo, filmi in serije pa v vecini ali zastareli oz. blockbuster na sezono. Lahko pa se seveda tudi motim, ne mislim pa preverjati na lastni denarnici, je bil HBO dovolj veliko razocaranje.

Slovarcek:
720p = 1/2 HD, nekaj, kar obicajno servirajo lokalni iptv ponudniki, obup
1080p = HD, sranje, ki nam ga redkokdaj servirajo lokalni iptv ponudniki
2160p = 4k, nekaj kar skoraj nikoli ne servirajo lokalni iptv ponudniki, pa cetudi, samo na nekaj kanalih

x.x.x - zvok =
^------ stevilo kanalov okrog vas
  ^---- stevilo kanalov za subwoofer
    ^-- stevilo kanalov na stropu 

2.0   - 2 zvocnika spredaj                                (klasicen stereo)
2.1   - 2 zvocnika spredaj + 1x subwoofer                 (klasicen stereo + subwoofer)
5.1   - 5 zvocnikov + 1x subwoofer                        (3x spredaj, 2x s strani, 1x subwoofer)
7.1   - 7 zvocnikov + 1x subwoofer                        (3x spredaj, 2x s strani, 2x zadaj, 1x subwoofer)
5.1.2 - 5 zvocnikov + 1x subwoofer + 2x zvocnik na stropu (3x spredaj, 2x s strani, 2x na stropu, 1x subwoofer)
7.1.2 - 7 zvocnikov + 1x subwoofer + 2x zvocnik na stropu (3x spredaj, 2x s strani, 2x zadaj, 2x na stropu, 1x subwoofer)
5.2   - 5 zvocnikov + 2x subwoofer
/.../


Vljudno bi prosil tiste, ki imate kupljene digitalne vsebine, da izkazete svoje izkusnje, sicer verjamem, da vas vecina nima surround ozvocenja, vseeno pa vas ima kar precej 4k+ televizije in razne soundbare. Verjetno ni treba razlagati, da ce je vsebina streamana 720p, nimate kaj dosti (razen "upscalinga" - pretvorbe na visjo resolucijo, ki je razumljivo slabsa kot, ce je vsebina ze v tej resoluciji) od vasega 4k tvja, in pri audio streamanju v stereo kvaliteti, ne rabite 5.1 "soundbara", ker boste se vedno poslusali stereo.

Bandwidth potreben (pod 4k se v letu 2022 sploh ne bom spuscal), zaokrozen krepko navzgor in poenostavljeno (nonsalantno zanemarjam encoding):

Za 2160p resolucijo (4k):
- s stereo zvokom: 25 Mbps
- s 5.1 zvokom: 35 Mbps 
- s 5.1.2 zvokom: 40 Mbps 


Nic nedosegljivega niti za slovenske najpocasnejse pakete, nekdo na bakru (ADSL) to zlahka doseze. Kljub temu, je vecino vsebin na siol/t-2/telemach v 720p resoluciji, stereo, skratka za vse, ki so kupili 4k tv (in/ali 5.1 soundbar), brez vsebin sumljivega vira, v celoti neizkorisceno.

Hkrati bi prosil, da se tisti, ki ne poznate oz. ne znate pogledati razlike med razlicnimi video/audio kvalitetami, da se iz debate oddaljite, smo le leta 2022 in vase zadovoljstvo nad 720p stereo vsebinami dela prej skodo kot korist - "ejga Joza, penis se v 2x2px rezoluc'j tud dobr vid', pa mono javskanje je tud' ok, pojd'va na sen'k".

.
  • predlagalo izbris: FireSnake ()

Map ::

Tudi mene zanima, kaj se splača vzet. Netflix se je začel malo kritizirat, na ostalih servisih povsod kaj manjka itd. Tako da recimo če bi vzel dva servisa, kaj se splača?

Trenutno imam samo Apple TV+, ampak bi vzel še nekaj z malo večjo izbiro. Slika je fantastična, zvok je Atmos. Pa še bonus, slovenski podnapisi.

Zimonem ::

Veš kaj odnaročil sem, bolj zaradi vsebine kot kvalitete same produkcije. Enostavno me ne zanima, holivud pa podobna sranja.

-Wall ::

Tole je raziskava, sicer za Hulu, Apple TV+, Paramount+, Prime Video, Netflix, Disney+ in HBO Max iz aprila.

Pricakovano izpadli najslabse Netflix, Disney in HBO.

https://www.self.inc/info/which-tv-stre...

Magic1 ::

Jaz ne vidim razloga zakaj bi imel več naročnin. Imaš po eno naročnino mesečno in krožiš med različnimi, da dobiš vsaj vsebino. Vsi imajo le manjši del možne izbire. Kvaliteta ni nikjer samoumevna. Nekatere vsebine so 4K, nekatere ne.
Netflix ima kar dosti v 4K. Tudi DV.
Hbo ima zelo malo v 4K/DV.
Showtime se mi zdi da ima 1080 max.
Magic

Thomxy ::

Osebno gledam 49" TV z razdalje enih dobrih treh metrov... in ne opazim nobene razlike nad 720p. 4k je fajn, ampak le če gledam nogomet in navijam tik pred ekranom...

kow ::

Pretiravati pa spet ni treba. Kupi si UHD Bluray film ter ga predvajaj. Morda pa moras na pregled h okulistu?

-Wall ::

kow je izjavil:

Pretiravati pa spet ni treba. Kupi si UHD Bluray film ter ga predvajaj. Morda pa moras na pregled h okulistu?

Ne, zakaj. Saj nekateri pa na sluzalke za 5$ fantasticno slisijo glasbo iz mp3 na 20Kbps. Drugi jedo fermentirano ribo. Tretji spet uzivajo v 1 cup 2 girls. Nekateri pijejo cvicek. Pac vsakemu svoje. Ce ne vidi razlike med 720 in 4k, toliko bolje zanj, v zivljenju bo veliko prisparal.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: FireSnake ()

kow ::

Jaz mu samo ne verjamem, da ne vidi razlike. Lahko mu razlika v kakovosti ni pomembna itd. Povsem legitimno. Da pa razlike ne bi opazil, to ne verjamem.
No, morda ima res tezave z vidom.

Tidule ::

kow je izjavil:

Jaz mu samo ne verjamem, da ne vidi razlike. Lahko mu razlika v kakovosti ni pomembna itd. Povsem legitimno. Da pa razlike ne bi opazil, to ne verjamem.
No, morda ima res tezave z vidom.


https://www.rtings.com/tv/reviews/by-si...

O čem bluziš? 49 inch, na 3 m praktično ni razlike med 720p in 1080p. Zdaj pa kar naprej nabijat z nadnaravnimi sposobnostmi, kjer na telefonu na 10m vidiš razliko med 4k in 1080P.

Boobiz ::

Torrent zgleda, da je iz dneva v dan bolj uporabniku prijazna in smiselna stvar.

Sploh nisem vedel, da obstaja toliko teh "servisov" 8-O
I'm drunk, what's your excuse?

Pithlit ::

Tidule je izjavil:

kow je izjavil:

Jaz mu samo ne verjamem, da ne vidi razlike. Lahko mu razlika v kakovosti ni pomembna itd. Povsem legitimno. Da pa razlike ne bi opazil, to ne verjamem.
No, morda ima res tezave z vidom.


https://www.rtings.com/tv/reviews/by-si...

O čem bluziš? 49 inch, na 3 m praktično ni razlike med 720p in 1080p. Zdaj pa kar naprej nabijat z nadnaravnimi sposobnostmi, kjer na telefonu na 10m vidiš razliko med 4k in 1080P.

Med 720p pa 1080p mogoče ravno ne. Med 720p in 4k pa, ja. Tega nekak ne moreš zanika. Imajo fantje kar prav... razen če so problemi z vidom.

Jaz brez očal med 720p in 1080p na 3m (55col) ne vidim razlike. Niti med 720p pa 4k. Z očali pa vidim razliko. Tudi med 720 pa 1080. Brez nadnaravnih sposobnosti.
Life is as complicated as we make it...

Pithlit ::

Boobiz je izjavil:

Torrent zgleda, da je iz dneva v dan bolj uporabniku prijazna in smiselna stvar.

Sploh nisem vedel, da obstaja toliko teh "servisov" 8-O

Torrent, ja in ne. Sosedova Micka se s tem pač enostavno ne bo ukvarjala (pa pustimo cono legalnega somraka ob strani). Tudi tista malenkost bolj računalniško pismena ne, ko pride do tega da je treba podnapise zrihtat. Take k dejansko pašejo zraven unega azerbajdžansko/francoskega art filma (al pa bilo kaj kar ni mainstream popularno).

Za take so pač ti servisi kul. Pa, valda, iptv... Al pa sosedov mulc, da zrihta pa na ključek da.
Life is as complicated as we make it...

Boobiz ::

Ajde, če iščeš slovenske podnapise, potem pač moliš da Partis ne zgori še enkrat. Kar pa se angleških podnapisov tiče pa bi bil presenečen, da v večini primerov so že zraven samo enejblat jih je treba (ta del sumim da je tudi problem pri sosedovih Mickah).

Sicer pa, a Netflix in ostala kompanija ponujajo slovenske podnapise pri svoji knjižnici?
I'm drunk, what's your excuse?

Tidule ::

Pithlit je izjavil:

Tidule je izjavil:

kow je izjavil:

Jaz mu samo ne verjamem, da ne vidi razlike. Lahko mu razlika v kakovosti ni pomembna itd. Povsem legitimno. Da pa razlike ne bi opazil, to ne verjamem.
No, morda ima res tezave z vidom.


https://www.rtings.com/tv/reviews/by-si...

O čem bluziš? 49 inch, na 3 m praktično ni razlike med 720p in 1080p. Zdaj pa kar naprej nabijat z nadnaravnimi sposobnostmi, kjer na telefonu na 10m vidiš razliko med 4k in 1080P.

Med 720p pa 1080p mogoče ravno ne. Med 720p in 4k pa, ja. Tega nekak ne moreš zanika. Imajo fantje kar prav... razen če so problemi z vidom.

Jaz brez očal med 720p in 1080p na 3m (55col) ne vidim razlike. Niti med 720p pa 4k. Z očali pa vidim razliko. Tudi med 720 pa 1080. Brez nadnaravnih sposobnosti.


ja, placebo je hudič. Ampak vse da se opraviči zakaj je bil potrošen denar. Seveda pa vsi vemo, da šteje samo lastna parcepcija in ne kaj neki bedaki z dostopom do obsežnih statističnih podatkov in vedenju o optiki očesa vejo. Če ti verjameš vidiš razliko med 4k in 720p na 49 inch tv na +3 metre, potem bo pa to ja dejstvo, kaj? je pa treba vedet da razlika v kvaliteti slike ni samo v resoluciji, tako da ja, lahko vidiš da je slika lepša, samo ne na račun resolucije.

Pa tudi 49 ali 55 ni enaka velikost televizije in ja, pri 720p/1080p je to dejansko opazno, če imaš televizijo 55 inch in 3 razdalje. Med 4k in 1080p pa pač ne moreš videt razlike v resoluciji (kar pa ne pomeni, da razlike v kakovosti).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

kow ::

Govorili smo o 720p vs 4k na 3m.

Vzamem nazaj. Sam sem gledal 55incno iz 3 metrov, in se je razlika videla. Pri 49, pa to vec ne drzi.
https://www.avforums.com/image.php?imag...

Kot si omenil, je razlika v kvaliteti slike zaradi, ampak ne zaradi resolucije. Spomnim se tudi kako velika je bila razlika v kvaliteti med 4k blu rayu in netflix 4k sliki.

Magic1 ::

Jaz že na 42" v spalnici vidim, da signal t-2 ni pretirano dober v primerjavi s kakšnim kvalitetnim. Ne vem kako to ne vidite na 49". Pa tudi signal 720p dobi še kakšen drug udarec, kot samo nižjo resolucijo.
Sej drugače ni problem, če ti ni pomembno, samo ne moreš pa rečt, da ni vidne razlike.
Seveda je tudi odvisno od TVja. Če imaš ena stara jajca za par stotakov, boš težko argumentiral plačavanje za kvaliteten signal.
Magic

Tidule ::

Seveda vidimo, samo razumemo, da je resolucija samo eden od elementov, ki vpliva na kvaliteto slike. In razlike v rezoluciji na tako razdaljo pač ne vidiš.

Dejansko dober 1080p tv pogosto pelje scat cenene 4k tvje, ki niti pod razno niso sposobni zadostne svetilnosti, ki se zahteva. In potem folk čukasto gleda zakaj je 4k slika slabša od 1080p.

Tako, da pri tvjih pod 50" je za večino dnevnih sob povsem brezpredmetno kakšna je resolucija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

kow ::

Brezpredmetno ni, ker danes prakticno vec ni 720p signala, ali pac? Morda, ce si tako velik boomer, da se vedno downloadas xvid filme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Tidule ::

kow je izjavil:

Brezpredmetno ni, ker danes prakticno vec ni 720p signala, ali pac? Morda, ce si tako velik boomer, da se vedno downloadas xvid filme.


Brezpredmtno je v toliko, da je to zadnja stvar, ki jo pogledaš pri kvaliteti TVja. Pogledaš razdaljo, pogledaš velikost in je to to. Kupit drug TV samo zaradi resolucije je neumnost, če ni ustreznega razmerja med razdaljo in velikostjo TV. In v veliki večini ni. Potem pa se folk kiti z 4k HDR 49" tvji za 400 EUR, ki jih gleda čez celo sobo in se čudi zakaj ima 10 let starejši 1080p boljšo sliko.

kow ::

To morda kupujejo kaksni revezi ali neuki ljudje. Manj kot 55incni 4k TV pa danes res ne bos kupil. Tisti 10 let starejsi 1080p - sem ga imel, pa porabi vec energije, je debelejsi, ima manj uniformno osvetlitev itd. Morda je bolj odziven, ampak samo zato, ker takrat ni bil low budget TV. Ne smes primerjati cenene robe z rabljeno vrhunsko robo. Danes se kupi 4k TV za cirka jurja, za 400e pac ne mores dobiti dobre robe. To je polovica minimalne place.

Trenutno gledam ravno 4k za 400e (nisem kupil jaz) in jajca sploh ne podpirajo DTS zvoka, hehe. Da ne omenjam pocasnega startupa, daljinca brez "miske", slabo odzivnost itd itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Magic1 ::

Tema je bila zasnovana okoli kvalitete streaming servisov. Ne vem zakaj smo se zdaj zapletli v pogovor o smislenosti kvalitete na jajc televizijah...
Magic

bambam20 ::

Boobiz je izjavil:

Torrent zgleda, da je iz dneva v dan bolj uporabniku prijazna in smiselna stvar.

Sploh nisem vedel, da obstaja toliko teh "servisov" 8-O



Seveda obstajajo. Nekdo mora plačat, da imava midva zastonj.

mtosev ::

Hitro vprašanje ali sem jaz na kakšni izgubi, če imam monitor 2560x1600 pa imam naročen Netflix full hd paket. Blu-raye, ki jih gledam na tem zaslonu so enako Full HD, nič 4K nimam.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

telekom hd kanali ločljivost?

Oddelek: Loža
121397 (962) Uros!no
»

priporočite projektor in platno

Oddelek: Zvok in slika
4011061 (8160) gorann
»

600 MB, 3 ure, HD kvaliteta

Oddelek: Zvok in slika
232826 (2279) gendale
»

37" Full HD ali HD Ready (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6922238 (20143) Yoni
»

Hišni kino s projektorjem

Oddelek: Kaj kupiti
82407 (2305) mgermo

Več podobnih tem