» »

Izbira besed - volume, disc, partition

Izbira besed - volume, disc, partition

lara2 ::

Pozdrav,

zanima me, če nekdo zna razložiti pomen naslednjih besed kot tudi njihovo razliko:
- disc
- volume
- drive
- partition

Večkrat sem slišala, da so nekateri rekli; shranil sem na C pogon ali pa na C particijo, verjetno tudi volume. Verjetno ni njihova uporaba pravilna, saj niso sinonimi?

hvala lp, lara

Zimonem ::

Disk je fizična implementacija, drive lahko obstaja prek več diskov patricija je neka razdelek diska/driva. Volume se uporablja bolj kot še višja abstrakcija. Kjer te ne tangira niti kje stvar esistira, gre za nek skupek kateri je shranjen Makar na različnih particijah, računalnikih etc... Ni pa to za pr'mej. Različni protokoli ,fsji, osi, različno poimenovanje.

mihagr ::

recimo
1. disk / drive izhaja iz HDD -hard disk drive, dejansko je trd, ker so nekoč obstajali tudi "mehki" FDD -floppy disk drive. In to je fizična naprava na katero se shranjujejo -pišejo podatki in/ali preberejo in to po principu magnetnega zapisa.

2. taki pogoni -trdi diski so bili nekoč zaradi praktičnih razlogov in omejitev operacijskega sistema razdeljeni na več delov imenovanih particija -razdelek. vsak razdelek pa je imel dodeljeno črko (C, D, E, itn.) po katerih je operacijski sistem vedel katera particija je trenutno aktivna -s prve particije se je sistem dvignil "boot-al".Črki A in B pa sta bili rezervirani v "predzgodovinskem" času računalništva za dva FDD -floppy disk drive pogona. s katerih so se v tistem času boot-ali računalniki.

3. in "volume" pa bi lahko rekel, da je človeku prijaznejše ime za particijo na disku, zato ker si lažje zapomnimo imena kot so "moje slike", "moje pesmi", kot pa na katerem fizičnem diku ali na kateri particiji imamo kaj zapisano. ker računalnik najprej označi vse fizične diske -velja če imamo več fizičnih diskov (1.disk je (C), 2. je (D), potem pa sledijo črke za particije E, F, G, itd.) Seveda, če pa imamo samo en fizični disk z več particijami, potem gre poimenovanje particij s črkami po vrsti C, D, E, itn.
Oznaka (Volume) ima lahko v nekaterih operacijskih sistemih tudi drugačen pomen.

feryz ::

Matr komplicirate.
Disk je fizični pogon, se pravi škatla ali karkoli.
To lahko programsko razdelimo na več ločenih delov, particije.
Vsaki particiji dodelimo črko, ime ali karkoli in tako dobimo pogon/drive.
Volume pa je oznaka za prostor na disku, ki je lahko cel disk, particija, del particije, lahko sega čez več diskov, ali pa je kar nekje v oblakih.

IL_DIAVOLO ::

Drive je stevilka particije c ali d oziroma vse kar ni del c diska, ki ostane del diska tudi ob formatiranju, particija je del razdeljenega diska, volume doloca velikost posamezne particije.

Vsaj koliko se spomnim v dobesednem prevodu oz. v praksi.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

mihagr ::

lara2
nič se ne sekiraj, ti kar izberi odgovor, ki ti je všeč. do lepega nedeljskega jutra boš imela odgovorov kolikor hočeš.
lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj je C: še vedno glavni disk?

Oddelek: Operacijski sistemi
385685 (4141) mojster_joni
»

dva fizična diska v 1 navideznega? se to da?

Oddelek: Pomoč in nasveti
111727 (1422) Izi
»

od 160gb diska prikaže le 32, prvo mi je v partition magic prikazalo 160...

Oddelek: Strojna oprema
201945 (1621) sirotka
»

trdi disk hitachi

Oddelek: Strojna oprema
282071 (1706) kerrigh
»

moj trdi disk res trd!

Oddelek: Strojna oprema
131137 (953) Labsy

Več podobnih tem