» »

Elektronska osebna izkaznica še vedno le napol funkcionalna

1
2
»

Mare2 ::

Daniel je izjavil:

Hm, mogoče, če bi poskusil prevzeti še tisti dodatni certifikat iz SI-PASS? Čeprav načeloma bi moralo delati tudi brez. Jaz imam prevzet tisti certifikat, nastavljen PIN in sem se pravkar brez težav prijavil v ZVEM. Čitalec miniLector EVO.


Mene zanima (nimam še tanove osebne), v čem je trenutno realna prednost nove osebne izkaznice pri elektronskem dostopu. Imam samo certifikat tako na mobilcu kot na računalniku.

Hvala za info.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

karafeka ::

Prednost (pred sigenco) je po mojem vedenju edino v varnosti, ker iz kartice zasebnega ključa ne moreš izvozit, drugače pa razlik ni, oboje lahko uporabljaš za prijavo na iste vladne portale.
Bo pa baje "kmalu" na voljo mobilna aplikacija, kjer ne boš rabil čitalca in bo verjetno podobno kot imajo banke svoje 2FA aplikacije, kjer si mrzel brez telefona.

Meni je sicer sigenca veliko bolj praktična, ampak vprašanje kako dolgo se bo se še lahko uporabljala.

Daniel je izjavil:

Čitalci so tam od 15 eur naprej. Olajšaj si življenje.

Mogoče sem pa življenje olajšal komu drugemu, če bo imel iste probleme. Denar pa očitno za posvečene leti z neba dandanes...

WizzardOfOZ ::

a preko telefona z nfc pa ne gre, da bi prebral osebno?
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Ne še

Daniel ::

karafeka je izjavil:

Prednost (pred sigenco) je po mojem vedenju edino v varnosti, ker iz kartice zasebnega ključa ne moreš izvozit, drugače pa razlik ni, oboje lahko uporabljaš za prijavo na iste vladne portale.
Bo pa baje "kmalu" na voljo mobilna aplikacija, kjer ne boš rabil čitalca in bo verjetno podobno kot imajo banke svoje 2FA aplikacije, kjer si mrzel brez telefona.

Meni je sicer sigenca veliko bolj praktična, ampak vprašanje kako dolgo se bo se še lahko uporabljala.

Daniel je izjavil:

Čitalci so tam od 15 eur naprej. Olajšaj si življenje.

Mogoče sem pa življenje olajšal komu drugemu, če bo imel iste probleme. Denar pa očitno za posvečene leti z neba dandanes...


Redko kdo ima te čitalce doma in v izogib nadaljnim možnim težavam je načeloma lažje nabaviti z OSom dobro podprto zadevo za ceno 1 runde v bifeju, kot pa se loviti okrog neznanih napak pri dostopanju s certifikatom, sploh za manj vešče tega početja.

Furbo ::

Pa kdo oblikuje te čitalce, da so vsi tako nagravžno grdi, eni še v prazgodovinski beige barvi?
A je kje kakšen, ki zgleda spodobno?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

bbbbbb2015 ::

Invictus je izjavil:

Ce ne pazis, ce ze zdaj lahko pojebe...

Mene samo moti ekstra citalec. Ker tega pa res nima vsak...


To je pač tako v Sloveniji. Drugje je... ...drugače.

Digitalna osebna je dobro zamišljen, zelo potreben projekt, kjer pa lahko gre ogromno stvari ... narobe. V Sloveniji tudi gre ogromno stvari narobe.

Da gredo stvari narobe, se vidi že po tem, da če imaš si-gen CA, si moraš namestiti v Windowse/Acrobat/Linux root certifikat. Brez tega ti za si-gen CA javi, da je problem z podpisom, če pa greš v detajle gledat, pa vidiš, da nima celotne verige CA ceritfikatov.


Najprej o motečem ekstra čitalcu.
Belgijci imajo to isto... že 10 let ali blizu 10 let. Če nimaš čitalca, greš na občino (komuno), tam ti aktivirajo kartico, ter moraš hkrati imeti it's me aplikacijo:
https://www.itsme-id.com/

ter ti avtorizira mobilno aplikacijo, zdaj ne vem, če za eno leto ali dve leti. Odtlej povsod tam, kjer se rabiš avtorizirati, rabiš samo delujočo it's me aplikacijo in lahko osebno pospraviš.

No, kje pa je *vrednost* te digitalne osebne? Opravljaš lahko vse postopke (na banki, drugih finančnih institucijah) na daljavo, ne rabiš več iti prav tja. Za it's me je seznam partnerjev naslednji:

https://www.itsme-id.com/partners

Povedano drugače, lahko si pri Proximusu naročiš nov telefon ali instalacijo ali karkoli. Oni verjamejo, da gre za osebo, ki je za it's me aplikacijo res oseba, na katero je kartica oz. digitalna osebna.
To pomeni ogromen prihranek na času.

Morda samo še pripomba, da te v Belgiji ne posiljujejo z davčno v prvem koraku. Ničesar ti digitalno 'ne vročajo', kot to počnejo slovenski dacarji.

Uspeh slovenske digitalne osebne je enak dejansko dvem zadevam:
a) da je implementacija on-par tujim implementacijam
b) da inštitucije in osebe *zaupajo* in kartici in državi

Jaz mislim, da so v Sloveniji in pod a) in pod b) težave.

Jaz sem it's me začel uporabljati 8 let nazaj.

Lonsarg ::

Taka zadeva itak rabi 10 let da se masovno prime, torej tudi v privat institucijah za sklepanje pogodb itd. Če so tako pozno ven dal bomo pač žal se malo čakali.

Sicer pa SI-PASS ima odprto implementacijo že sedaj, tako da privat podjetje že sedaj lahko začne delat na integraciji. Če ne rabijo visokega nivoja avtentikacije lahko SI-PASS dela celo brez certifikatov/novih osebnih. Za sklepanje raznih naročnin čisto dovolj. Ampak tu so na potezi privat firme, ki so pri nas pač tudi precej boge glede dobrih implementacij...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

k4vz0024 ::

Tole pol funkcionalno izkaznico naj umaknejo. Lahko pa alternativno ponudijo običajno izkaznico.

darkolord ::

In kaj ti preprečuje, da to uporabljaš kot običajno?

Furbo ::

k4vz0024 je izjavil:

Tole pol funkcionalno izkaznico naj umaknejo. Lahko pa alternativno ponudijo običajno izkaznico.

Zakaj? Deluje kot navadna.
Pa noben ne bo razvijal SW za nekaj, kar še ni zunaj.
To je osebna od Slovenistana, ne pa Playstation 6.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

OK.d ::

LPOK.d

OK.d ::

Aleluja celo deluje prijava na spletni strani(davki, zvem, ..) z verifikacijo preko QR kode iz mobilne aplikacije.
LPOK.d

Furbo ::

Fak kdo je to spacal skupaj, na iphone XS se ne da vnesti kodo CAN
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

OK.d ::

No zdaj pa še čakamo na e-vozniški izpit, da boš lahko brez skrbi pustil denarnico doma.

Furbo je izjavil:

Fak kdo je to spacal skupaj, na iphone XS se ne da vnesti kodo CAN

Meni je na anroidu uspelo uvozit iz tretjega poizkusa.
LPOK.d

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OK.d ()

Furbo ::

OK.d je izjavil:

No zdaj pa še čakamo na e-vozniški izpit, da boš lahko brez skrbi pustil denarnico doma.

Furbo je izjavil:

Fak kdo je to spacal skupaj, na iphone XS se ne da vnesti kodo CAN

Meni je na anroidu uspelo uvozit iz tretjega poizkusa.

Jaz sploh ne pridem do tipkovnice, spodaj zmanjka par centi ekrana. To je en frajer potestiram na svojem max pro xxl iphonu in si rekel to je to in čao.
Druge ekrane se da slajdat, tega pa ne, ki bi ga res bilo treba.

EDIT: Uredil, velikost črk na iphonu je treba zmanjšati na najmanjšo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

Daniel ::

Dela BP, Xcover6

OK.d ::

OK.d je izjavil:

Aleluja celo deluje prijava na spletni strani(davki, zvem, ..) z verifikacijo preko QR kode iz mobilne aplikacije.

Sem bil prehitro vesel, ker sem mislil da mobilna apk. klonira osebno in ne da aplikacija-telefon deluje samo kot qr scaner.
Še vedno potrebuješ s seboj nositi osebno v fizični obliki, da potrdiš svojo verifikacijo v aplikaciji.
LPOK.d

Furbo ::

Ja, v čem je sploh poanta tega appa?

Nekakšen authenticator app?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

CyberPunk ::

Kakšen voodoo je to, da pusti, da iPhone uporablja NFC? :D Lepo. Sem mislil, da bodo spet workaroundi zanje.

MrStein ::

Furbo je izjavil:

Ja, v čem je sploh poanta tega appa?

Da ti telefon deluje kot čitalec kartice.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Lonsarg ::

Lepo bi sicer bilo da se uvede standardne browser APIje preko katerih deluje ta funkcionalnost, za vse NFC kartice/čipe in za vse spletne servise. Ne pa da rabiš ekstra aplikacijo per servis.

Ampak dobro, bolje nekaj kot nič, čas je da se implementira e-referendume preko SI-PASS in naslednji korak so e-volitve.

Furbo ::

MrStein je izjavil:

Furbo je izjavil:

Ja, v čem je sploh poanta tega appa?

Da ti telefon deluje kot čitalec kartice.

Kul. Upam le, da nismo to plačali 5x več, kot če bi vsem državljanom poslali čitalce.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

WizzardOfOZ ::

Furbo je izjavil:

MrStein je izjavil:

Furbo je izjavil:

Ja, v čem je sploh poanta tega appa?

Da ti telefon deluje kot čitalec kartice.

Kul. Upam le, da nismo to plačali 5x več, kot če bi vsem državljanom poslali čitalce.


Verjetno bolj med 50 do 500 krat več. Morajo sorodniki tistih na vladi dobro zaslužit še za čas, ko bodo spet nasprotniki na oblasti :))
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Torej ta app je po tvoje stal v rangu 1-10 milijard.

LOL:

Zgodovina sprememb…

WizzardOfOZ ::

Ne milijard, miljonov pa verjetno. Pa glede na to kako smo že za neuporabne testerje metali milijone nekim kriptobebčkom,...
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Groot ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Ne milijard, miljonov pa verjetno. Pa glede na to kako smo že za neuporabne testerje metali milijone nekim kriptobebčkom,...


Proof or it did not happen. Zakaj je treba komentirat nekaj na pamet ves čas?

WizzardOfOZ ::

Sej mora biti kje napisano koliko je stala ta aplikacija. Poišči in poročaj. Al so spet vse skrili?

Zakaj ne morejo biti vsi ti nakupi takih aplikacij transparentni in javno prikazani?
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

WizzardOfOZ ::

Groot je izjavil:

Zakaj je treba komentirat nekaj na pamet ves čas?


Zato ker lahko in ker imam to pravico, glede na to, da plačujem davke in da se v tej državi vse dogaja netransparentno in skrito ali prikrito. Take stvari bi morale biti javne in transparentne.

Podobno kot z nabavo diskov za xxx državno firmo. Navaden disk 1TB (recimo WD black RE edition) stane okol 50€, za xxx pa je izbran ponudnik, ki bo te diske prodal po 600€ na komad, najdražji ponudnik je bil pa s 1200€ na disk. Mislim za ta denar jih dobiš 20 v navadni trgovini.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Elektronska osebna izkaznica (strani: 1 2 )

Oddelek: Informacijska varnost
629671 (165) reglo
»

Aplikacija za uporabo elektronskih osebnih izkaznic nared (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7512149 (5947) blink
»

Elektronska osebna izkaznica še vedno le napol funkcionalna (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7811885 (5695) WizzardOfOZ
»

Z novim letom dobimo biometrične osebne izkaznice (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
25536862 (13284) OK.d

Elektronska osebna izkaznica 2022

Oddelek: Loža
173431 (2429) blink

Več podobnih tem