» »

Regres vrniti?

Regres vrniti?

1
2
»

Tidule ::

Kaj ko bi prebral Zakon o pravdnem postopku, preden nadaljuješ? Mogoče ti bo potem jasno kaj bi se zgodilo na sodišču, če bi delodajalec na suho vložil tožbo zoper delavca, ki je dolžan regres, brez da bi prej vsaj poskusili doseči dogovor ali vsaj obvestiti delavca o tem da dolg obstaja?

Tolk, da bo jasno kdo nima pojma in prodaja meglo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

MadMicka ::

Kaj, če bi ga raje ti prebral in povedal, na kateri člen se sklicuješ?

Tidule ::

Naj ti bi, ker ponavadi ne prodajas takih neumnosti: 157. clen. Zakonodajalec je seveda predvidel taksne ekscese, kjer bo nekdo namesto enostavnega klica ali dopisa poskusal zlorabit pravdni postopek

Ce bo delavec pameten bo odziv pripravil odvetnik (stroski bodo padli na toznika), ki bo utemelil, da je delavec kot sibkejsa stranka upraviceno sklepal, da so razmerja med njim in delodajalcem urejena (po moznosti ima to se pisno, ce je bila sporazumna odpoved) in da je posledicno sklepal, da delodajalec ne zahteva povrnitve regresa (delodajalec vsekakor ima pravico, da regresa ne zahteva). Ker ga delodajalec nikoli ni pozval k vracilu seveda ni vedel da obstaja terjatev, ki jo je seveda nemudoma poravnal, ko je zq njo zvedel. Glede obresti pa bo sodisce opozoril na dosedanjo prakso glede zlorab pravic v pravdnem postopku. Se zna hitro zgodit, da bo imel delodajalec vec stroskov kot je delavec dolzan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

PacificBlue ::

Kaj pa če je OP(recimo) zaposlen v javnem sektorju?

MadMicka ::

Komentar ZPP, GV Založba, 2006, 2. knjiga, na 44. strani piše, da tožeča stranka mora toženi stranki povrniti pravdne stroške, ki jih je povzročila s tožbo pred zapadlostjo zahtevka ali s tožbo, ki jo je vložila brez predhodnega opomina, če je bil ta potreben po materialnem pravu. V katerem materialnem predpisu je določeno, da mora delodajalec opomniti delavca na vračilo preveč izplačanega regresa, za katerega se tekom leta izkaže, da ga mora delavec vrniti, ker mu je pred novim letom prenehalo delovno razmerje v podjetju? Gre za denarno terjatev, za katero je nedvoumno, da nastane, če delavcu pred novim letom preneha delovno razmerje.

kixs ::

Skoraj vse moznosti so obdelane... OP pa se se kar ni oglasil za vec informacij... kar klasika zadnje case...

Tidule ::

MadMicka je izjavil:

Komentar ZPP, GV Založba, 2006, 2. knjiga, na 44. strani piše, da tožeča stranka mora toženi stranki povrniti pravdne stroške, ki jih je povzročila s tožbo pred zapadlostjo zahtevka ali s tožbo, ki jo je vložila brez predhodnega opomina, če je bil ta potreben po materialnem pravu. V katerem materialnem predpisu je določeno, da mora delodajalec opomniti delavca na vračilo preveč izplačanega regresa, za katerega se tekom leta izkaže, da ga mora delavec vrniti, ker mu je pred novim letom prenehalo delovno razmerje v podjetju? Gre za denarno terjatev, za katero je nedvoumno, da nastane, če delavcu pred novim letom preneha delovno razmerje.

Zal niman pri sebi zakona s komentarjem (ti pa si tudi modro spustil na konkretno kateri clen se nanasa), ampak citirano ne pije vode, ker omenjeni 157. clen eksplicitno govori o priznanju dolga po vlozeni tozbi.

Kar zgoraj opisujes namrec sodi v kategorijo kjer bi tozbnik tozbo gladko izgubil saj niso niso izpolnjeni pogoji da bi bila tozena stranka karkoli dozana placat. 157. clen pa ekaplicitno govori o situacijah kjer tozeci pripozna terjatev, torej prizna, da dolg obstaja.

In se enkrat delavec kot sibkejsa stranka v postopko se ima nedvomno pravico sklicevat, da je upraviceno domneval da regresa ni dolzan vrniti. Delodajalec je tisti, ki je zaradi polozaja moci dolzan urediti odnose do delavca, kar vkljucuje tudi morebitne odprte dajatve.

Ker pa se OP zal ne odziva pa pojma nimamo kaj je sploh osnova za vracilo.

Glugy ::

Če delodajalec ni revež te nima kej dost skrbet , bo že ali preživel ali pa te sam opozoril. Če pa je bolj revež pol pa le pridno vrni.

Meizu ::

Ne rabiš vračat, dokler na to nisi opozorjen. To ni tvoja napaka. Kaj je tu moralni kompas je drugo vprašanje.

V-i-p ::

Spomnim se ene punce, ki je delala v večji firmi kjer sem bil tudi sam. Takrat so kupili eno podjetje (se združili) in prvo plačo po združitvi je ta punca dobila dvojno (od naše firme in od tiste združene). Nekaj takega je blo v glavnem. No, ta punca je bla tiho in čez par mesecev so pogruntali. Vem, da so se nekaj kregali na hodniku in je govorila, da ona ni vedela tega, ker ne spremlja kaj dobi nakazano itd... Nima veze, ne vem kako in zakaj, ampak je dobila odpoved.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Meizu ::

V-i-p je izjavil:

Spomnim se ene punce, ki je delala v večji firmi kjer sem bil tudi sam. Takrat so kupili eno podjetje (se združili) in prvo plačo po združitvi je ta punca dobila dvojno (od naše firme in od tiste združene). Nekaj takega je blo v glavnem. No, ta punca je bla tiho in čez par mesecev so pogruntali. Vem, da so se nekaj kregali na hodniku in je govorila, da ona ni vedela tega, ker ne spremlja kaj dobi nakazano itd... Nima veze, ne vem kako in zakaj, ampak je dobila odpoved.


Bedasta firma. Torej najprej ne priznajo, da so naredili napako, potem jo še napizdijo, in nato še odpustijo. Izogibat se takih firm na kubik.

darkolord ::

Kje vidiš, da niso priznali napake?

Meizu ::

darkolord je izjavil:

Kje vidiš, da niso priznali napake?



Nikjer ne vidim, da so jo, ergo je niso. Če "pogruntaš" in se greš potem kregat, jebiga, to ni priznanje.

Tidule ::

Kaj pa po tvoje naredis, ce zaposleni noce vrnit kar je dobil pomotoma nakazano?

Meizu ::

No, ta punca je bla tiho in čez par mesecev so pogruntali. Vem, da so se nekaj kregali na hodniku in je govorila, da ona ni vedela tega, ker ne spremlja kaj dobi nakazano itd... Nima veze, ne vem kako in zakaj, ampak je dobila odpoved.


Po direktni interpretaciji sosledja dogodkov na podlagi napisanega gre sklepati, da je (suma sumarum), punca dobila odpoved zato, ker ni že takoj na začetku sporočila napake.

Kaj pa po tvoje naredis, ce zaposleni noce vrnit kar je dobil pomotoma nakazano?


Poiščeš pravno pomoč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

Magic1 ::

Kaj se imaš sploh za kregat, sploh pa po hodniku... Napišejo ji dopis, da je prišlo do večje napake pri nakazilu in da naj vrne. Če ne želi, gredo lahko v tožbo in bodo zmagali. Odpustili pa so jo verjetno zato, ker ni hotela vrnit samovoljno in takega res nočeš v firmi.
Magic

Meizu ::

Magic1 je izjavil:

Kaj se imaš sploh za kregat, sploh pa po hodniku... Napišejo ji dopis, da je prišlo do večje napake pri nakazilu in da naj vrne. Če ne želi, gredo lahko v tožbo in bodo zmagali. Odpustili pa so jo verjetno zato, ker ni hotela vrnit samovoljno in takega res nočeš v firmi.


Se strinjam z zapisanim, z izjemo zadnje izjave, po zadnji vejici. Ne vemo, če je hotela vrnit ali ne.

Tidule ::

Meizu je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Kaj se imaš sploh za kregat, sploh pa po hodniku... Napišejo ji dopis, da je prišlo do večje napake pri nakazilu in da naj vrne. Če ne želi, gredo lahko v tožbo in bodo zmagali. Odpustili pa so jo verjetno zato, ker ni hotela vrnit samovoljno in takega res nočeš v firmi.


Se strinjam z zapisanim, z izjemo zadnje izjave, po zadnji vejici. Ne vemo, če je hotela vrnit ali ne.

Kot tudi ne vemo ali je sploh imela odpoved karkoli s prevec izplacano placo.

PacificBlue ::

Poznam ljudi, ki so jim potem že v penziji nakazovali za nazaj, ko so izgleda v firmi delali revizijo in jim niso prav plač obračunali.

kixs ::

PacificBlue je izjavil:

Poznam ljudi, ki so jim potem že v penziji nakazovali za nazaj, ko so izgleda v firmi delali revizijo in jim niso prav plač obračunali.


Zadnji tak primer je Lek. In niti niso za vsa leta izplacali, le do zakonskega limita (10 let?).

Tidule ::

5 let

Meizu ::

Zadnji tak primer je Lek. In niti niso za vsa leta izplacali, le do zakonskega limita (10 let?).


Naši slotehovci bi rekli, da je to pošteno.

Kot tudi ne vemo ali je sploh imela odpoved karkoli s prevec izplacano placo.


Tehnično res ne vemo, ampak zapis vsaj namiguje na to. Vse ostale ugotovitve so pa več ali manj stvar imaginacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

V-i-p ::

Madona ste se razpisali :). No, takole je blo, ni hotla vrnit, ko so ugotovili, ja. Še "lajala" jim je tam na hodniku pol nazaj, da kao to ni njena napaka :).
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

delavec44 ::

Saj napaka ni njena. Samo to nima veze s tem, da mora vrnit.

Meizu ::

V-i-p je izjavil:

Madona ste se razpisali :). No, takole je blo, ni hotla vrnit, ko so ugotovili, ja. Še "lajala" jim je tam na hodniku pol nazaj, da kao to ni njena napaka :).


Ok potem jebiga, valda so jo odpustili, to je razumljivo. Sem vseeno mislil, da je bila bolj smart kot to. :)

tikitoki ::

Moras biti pa res glup, da ne vrnes regres, ce so ti prevec izplacali in pozvali, da vrnes razliko.

GupeM ::

V-i-p je izjavil:

Madona ste se razpisali :). No, takole je blo, ni hotla vrnit, ko so ugotovili, ja. Še "lajala" jim je tam na hodniku pol nazaj, da kao to ni njena napaka :).

Ta podatek je seveda manjkal v tvojem prvem postu. Takšnega bi tudi jaz čim prej odpustil.

Sicer pa so meni v prejšnjem podjetju enkrat preveč nakazali potnih stroškov, kmalu za tem ko sem tam začel delat. Sem šel do direktorja in mu povedal. Je rekel, da naj kar obdržim, sem pa dobil veliko plus točk. Šlo je pa za kakšnih 80 EUR. Kako so to poknjižili, ne vem.

Tako da ja, če opaziš, se včasih splača povedat.

Mato989 ::

Jaz sicer trdim da bi take napake moral plačat tisti ki jih naredi... s tem zakonskim vračanjem in dolžnostjo samo pokrivamo malomarnost tistih ki to delajo...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

RookY ::

Mato989 je izjavil:

Jaz sicer trdim da bi take napake moral plačat tisti ki jih naredi... s tem zakonskim vračanjem in dolžnostjo samo pokrivamo malomarnost tistih ki to delajo...

Tudi obratno potem velja? Če ti premalo nakažejo, ti nimaš pravice zahtevat razlike in tisti, ki napako naredi obdrži razliko?
Tudi operaterji na raznih dragih napravah, ki neredijo napako bi morali plačati komplet škodo?
Napake se morajo kaznovati pavšalno.
Juhu juhu spet bom bruhu

GupeM ::

Mato989 je izjavil:

Jaz sicer trdim da bi take napake moral plačat tisti ki jih naredi... s tem zakonskim vračanjem in dolžnostjo samo pokrivamo malomarnost tistih ki to delajo...

Potem ti v službi nikoli ne narediš napake?

Tidule ::

GupeM je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Jaz sicer trdim da bi take napake moral plačat tisti ki jih naredi... s tem zakonskim vračanjem in dolžnostjo samo pokrivamo malomarnost tistih ki to delajo...

Potem ti v službi nikoli ne narediš napake?

seveda ne, glede na to da v življenju še popolnoma nič ni naredil, je povsem nemogoče da bi bilo kaj narobe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Mato989 ::

GupeM je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Jaz sicer trdim da bi take napake moral plačat tisti ki jih naredi... s tem zakonskim vračanjem in dolžnostjo samo pokrivamo malomarnost tistih ki to delajo...

Potem ti v službi nikoli ne narediš napake?


Ko sem delal v trgovini in sem napačno dal razliko keša ven sem sam kril razliko, to me je naučilo da sem bil bolj previden...

Nisem pričakoval da mi ga bo vrnila oseba ki sem ji narobe vrnil razliko kajne?

Torej po tvoji logiki bi lahko blagajnik na blagajni vrgel ven ves keš ti bi pa moral prav si razliko naračunat ker drugače si kriv?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

GupeM ::

Seveda. Če ti da v roke preveč denarja, to takoj ugotovi in ti takoj reče, da ti je dal preveč in da mu vrni, si mu dolžan vrnit. Če pa ti reče naslednji dan, si mu pa še vedno dolžan vrnit, vendar mu ne boš, ker ti ne more dokazat, da ti je res dal preveč.

Enako, če ti da premalo. Če takoj rečeš, ti bo dal prav. Če kasneje, je pa samo njegova dobra volja. Povsod piše, da kasnejših reklamacij ne upoštevajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Mato989 ::

GupeM je izjavil:

Seveda. Če ti da v roke preveč denarja, to takoj ugotovi in ti takoj reče, da ti je dal preveč in da mu vrni, si mu dolžan vrnit. Če pa ti reče naslednji dan, si mu pa še vedno dolžan vrnit, vendar mu ne boš, ker ti ne more dokazat, da ti je res dal preveč.


Tudi če ti takoj reče ti ne more dokazat ;) Preverjeno!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

GupeM ::

Mato989 je izjavil:

GupeM je izjavil:

Seveda. Če ti da v roke preveč denarja, to takoj ugotovi in ti takoj reče, da ti je dal preveč in da mu vrni, si mu dolžan vrnit. Če pa ti reče naslednji dan, si mu pa še vedno dolžan vrnit, vendar mu ne boš, ker ti ne more dokazat, da ti je res dal preveč.


Tudi če ti takoj reče ti ne more dokazat ;) Preverjeno!

Aha, si že goljufal tako. Ok. Lahko zaključiva debato, ker z goljufi nočem imeti opravka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Mato989 ::

Ja so me že oguljofali tako ko sem na blagajni delal ;) Zadržat ga ne smeš, tudi če na kameri pogledam on lahko odide, jebat se s policijo za 10EUR pa ni smisla tudi vprašanje kdo je sploh oseba bila, nimam podatkov. Oz nisem imel.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

GupeM ::

Mato989 je izjavil:

Ja so me že oguljofali tako ko sem na blagajni delal ;) Zadržat ga ne smeš, tudi če na kameri pogledam on lahko odide, jebat se s policijo za 10EUR pa ni smisla tudi vprašanje kdo je sploh oseba bila, nimam podatkov. Oz nisem imel.

Potem si kriv sam. Prijavil bi policiji, pa bi se mogoče zadeva razrešila.

Ti mešaš dve stvari. Eno je, da mora oseba v primeru napake denar vrniti, drugo je dokazovanje, da je do napake res prišlo.

kixs ::

GupeM je izjavil:

V-i-p je izjavil:

Madona ste se razpisali :). No, takole je blo, ni hotla vrnit, ko so ugotovili, ja. Še "lajala" jim je tam na hodniku pol nazaj, da kao to ni njena napaka :).

Ta podatek je seveda manjkal v tvojem prvem postu. Takšnega bi tudi jaz čim prej odpustil.

Sicer pa so meni v prejšnjem podjetju enkrat preveč nakazali potnih stroškov, kmalu za tem ko sem tam začel delat. Sem šel do direktorja in mu povedal. Je rekel, da naj kar obdržim, sem pa dobil veliko plus točk. Šlo je pa za kakšnih 80 EUR. Kako so to poknjižili, ne vem.

Tako da ja, če opaziš, se včasih splača povedat.


Ko sem zacel delat, dobim prvo placo za pol meseca. Izgledalo je OK. Pride placa naslednji mesec... katastrofa. Sem sel takoj povedat in so uredili :D Ja, res se vcasih splaca povedat :lol:

Meizu ::

Napake se zgodijo, to je naravno in neizogibno, poanta je bolj v tem, da te delodajalec ne more moralno kar odpustit, zato, ker napake nisi takoj javil (razen v zgornjem primeru, kjer je pač delavka sama kriva za posledično upravičeno odpoved) - argument, da prihodkov iz strani delodajalca ne preverjaš konstantno, je čisto validen in težko nasprotno dokazljiv.

Tidule ::

Ce nisi opazil si ti edini, ki sanja o takem scenariju.

Patrik0 ::

Hvala vsem za odgovore. Gre senza to da sem dal odpoved. In sem ze 1 teden zaposlen drugje pa mi delodajalec nic ni rekel glede teh 2 mesecev za vracilo regresa pa sem hotel smao info kaj je s tem. Sedaj par dninazaj sem dobil mail da so mi pozabli dat za v podpis en sporazum, da si od place odtegnejo razliko. Smo uredili vse. Lp
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prejem napačno obračunane plače (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
505884 (3681) solatko
»

Regres

Oddelek: Loža
394412 (2522) Mato989
»

Me je firma nategnila?

Oddelek: Loža
366251 (3564) MadMicka
»

Delodajalec je me ogoljufal (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13519529 (14529) bambam20

Več podobnih tem