» »

HIFI za domačo uporabo

HIFI za domačo uporabo

Chester ::

Živjo, prosil bi za malo pomoči.

Sestavljam svoj prvi HIFI sistem, ki mora omogočati:
- predvajanje pretočnih vsebin (spotify)
- priklop na TV, priklop CD, priklop gramofona
- ...

Sedaj sem si zamislil, da bi uporabil:
DENON DRA-800H AV sprejemnik https://www.denon.com/sl-si/shop/avrece...
NUMAN Retrospective 1978 MKII zvočnike https://www.numanaudio.com/Lautsprecher...

Imam pa naslednja vprašanja:
Ali mi lahko na preprost način poveste, ali bo kombinacija zvočnikov in sprejemnika OK?
Prav tako me zanima sledeče, Denon ima v specifikacijah napisano, da omogoča 100W moči na kanal pri 8 ohmih impendance. Numanovi zvočniki imajo 100W RMS z imependanco 4 ohm, kar vem da sprejemnik zmore ne vem pa kaj to pomeni glede varnosti. Ali obstaja bojazen da bi uničil sprejemnik ali zvočnike če bi preveč navil?
Ali bo moč zvočnikov zadostna za domačo uporabo?

Tudi dodatni nasveti in priporočila drugih komponent dobrodošli.

Hvala za pomoč in Lp,
C

link_up ::

Zvocniki za 180 na par so ze enako, kot skurjeni. :)
In and Out

ginekk ::

Načeloma je bolje močnejši ojačevalnik z večjo nazivno močjo kot zvočnik pri isti impedanci. Kajti do skurjenja pride ko ojačevalnik "počepne" in popači signal v distorzijo. No te odrezane špice - kvadratni signal - uničijo zvočnik. Torej dokler ne preteraš ojačevalca (in nekateri modeli imajo zaščito), je ok.

Glede glasnosti zvočnikov pa je ključen podatek občutljivost v db/W/meter. Torej kolikšna je glasnost meter stran od zvočnika na Watt dovedene moči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ginekk ()

Ales ::

Dosti važno bi bilo vedeti še sledeče:

- približna velikost prostora, v katerem bo hi-fi
- nameravaš imeti 2 zvočnika ali morda kdaj v prihodnosti zaradi TV-ja še 5.1 sistem
- imaš kaj fleksibilnosti pri postavitvi zvočnikov, so lahko npr. pol metra od zidu, so lahko na stojalih ali pa samostoječi?

In še okvirni proračun...

Technics111 ::

link_up je izjavil:

Zvocniki za 180 na par so ze enako, kot skurjeni. :)


Ti si celi skurjen. Za 200eur se dobi že marsikaj kvalitetnega npr. Bowerse DM602,JBL Tanoy, Mission,Jamo itd..

link_up ::

Technics111 je izjavil:

link_up je izjavil:

Zvocniki za 180 na par so ze enako, kot skurjeni. :)


Ti si celi skurjen. Za 200eur se dobi že marsikaj kvalitetnega npr. Bowerse DM602,JBL Tanoy, Mission,Jamo itd..


Mission za 200e? Mislis satelite? :) Daj no, zresni se, ce ze komentiras audio. Zvocnik (1) te pride 1k, drug te pride 1k, center te pride 1.5k, bas je 800e, satelita pa valda ne bos potem dal za 200e ane? :)

Za bum, bum, bum pa vzami kladivo in pisker.
In and Out

Likalnik ::

definitvno ne pašeta ta ojačevalec in zvočniki skupaj...za začetek glej, da je impendance ista..se pravi 4 oziroma 8 tako pri AV kot zvočnikih.
je pa tako kot so napisali...boljše močnejši ojačevalec kot obratno

GregiB ::

Lastim Marantzov NR1608, dva Wharfedale D300 serija satelita pa Wharfedale center satelit... 2+1... mi je čist dost (na glavi imam 2 ušesa, je stereo čist dovolj)... bass wooferja sem se losal, ker ni prispeval k kvaliteti muzke. Gor sem imel pripetih par komponent, ki pa osšle drugim uporabnikom (CD Player, pa DVD player, pa VHS Video predvajalnik). Zej mam gor prheftan samo PS5, saj radio in muzko streamam prek iPhoneta. Pa vse skup prek ARC HDMIja na big screen TV... Za hišno uporabo top...
Moti me sam, k imam tri daljince, za Marantza, pa za TV pa za TV Box (t-2). Se nisem nikoli loti spravit vse tri na enega...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Likalnik ::

GregiB je izjavil:

Lastim Marantzov NR1608, dva Wharfedale D300 serija satelita pa Wharfedale center satelit... 2+1... mi je čist dost (na glavi imam 2 ušesa, je stereo čist dovolj)... bass wooferja sem se losal, ker ni prispeval k kvaliteti muzke. Gor sem imel pripetih par komponent, ki pa osšle drugim uporabnikom (CD Player, pa DVD player, pa VHS Video predvajalnik). Zej mam gor prheftan samo PS5, saj radio in muzko streamam prek iPhoneta. Pa vse skup prek ARC HDMIja na big screen TV... Za hišno uporabo top...
Moti me sam, k imam tri daljince, za Marantza, pa za TV pa za TV Box (t-2). Se nisem nikoli loti spravit vse tri na enega...


Čisto identično imam tudi sam....L+R+C imel sem bass woofer pa sem ga dal stran...imel sem CD, bluray predvajalnik, PS4 in sem dal stran....sedaj imam samo še TV, eon box in pa chromecast 4 gor in to je to...glasbo in radio predvajam iz telefona.
Imam pa za vse te naprave samo en daljinec...original od tv-ja...se jih da združiti (TV,AVR,chromecast, EON box)

link_up ::

temu se rece, da deluje preko CEC in se seveda sporazumejo. Na glavi pa imas dve usesi drugace.

Zakaj pa ste sub ukinli mi pa ni jasno, ker sateliti gotovo nimajo zadosti volumna, da bi se razvil zadosten bass?
In and Out

GregiB ::

link_up je izjavil:

Zakaj pa ste sub ukinli mi pa ni jasno, ker sateliti gotovo nimajo zadosti volumna, da bi se razvil zadosten bass?

Zase lahko rečem, da sem ga enostavno... prerastel. Pač to, da "čutim" muzko... ni več fora... Ampak vsekakor, ko voli, nek izvoli...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Ales ::

Likalnik je izjavil:

... glej, da je impendance ista..se pravi 4 oziroma 8 tako pri AV kot zvočnikih ...

To, da ima nek ojačevalec v podatkih podano moč na 8 ohmih ne pomeni, da ni zmožen poganjati 4 ohmskih bremen. Velika večina s tem ne bo imela težav.

Ta Denon pričakuje standardna bremena od 4 do 16 ohmov.

V osnovi bodo tako ali tako praktično vsi ojačevalci imeli podano moč na 8 ohmih, pa potem še pri drugih vrednostih. Razen kadar poskuša proizvajalec malo po marketinško mutiti in recimo poda moč samo pri 6 ali celo 4 ohmih, da številka izgleda večja.

Ko potem primerjaš, kaj ojačevalec zmore na 8, kaj na 4 (in kaj eventuelno pri 2 ohmih, ampak to se pri teh AV škatlicah ne bo zgodilo) lahko lepo sklepaš na kvaliteto napajalnega dela, pa tudi celotne konstrukcije ojačevalca, z vidika moči.

Za tale Denon DRA-800H navajajo:

100 W + 100 W (8 Ω/ohms, 20 Hz – 20 kHz with 0.08 % T.H.D.)
120 W + 120 W (6 Ω/ohms, 1 kHz with 0.7 % T.H.D.)

...kar meni pomeni, da je napajalni del konkretno podhranjen. Pri takih napravah je to žal čisto pričakovano.

Pričakujem, da bo na 4 ohmih zmogel nekje 140 W pri 1 kHz in z večjim popačenjem (ne 20 Hz – 20 kHz, pri deklariranem THD). Glede na njegovo 8 ohmsko zmogljivost, je to precej bedno.

Kar spet povleče za sabo, da napajalni del ni zares zmožen slediti dinamiki, ki jo bo glasba zahtevala. Pri nižjem razredu naprav je to pogosto.

Kar se zvočnikov tiče, naj povem še to, da klasični zvočniki tako ali tako nimajo v vseh frekvenčnih območjih vedno iste impedance. Problem znajo biti kaki za poganjanje bolj zahtevni zvočniki, katerim impedanca pade še precej pod deklarirano vrednost. Ampak to se običajno ve, če ne drugače, iz kakega objavljenega testa... Tale ojačevalec že pri običajih bremenih ne zmore slediti, kaj šele pri kakem takem zvočniku.

Kar se cen zvočnikov tiče, za 200 EUR je verjetno mislil rabljene. In ja, za 200 EUR lahko dobiš daleč boljši par, kot ga boš pri teh novih jajcih za 1000. Seveda pa leta starosti lahko prinesejo tudi svoje probleme.

Enako je tudi pri AV receiverjih oz. ojačevalcih. Kar se danes prodaja, je stroškovno "zoptimizirano" do amena. Lepo spolirana jajca prodajajo ljudem.

Na splošno gledano, je današnji hi-fi bolj žalost. Moraš se premakniti v precej višji razred ali celo v kak butični high end, da prideš na kvaliteto, ki je bila v obdobju vrhuncev prosumer hi-fi-ja vsem dosegljiva. No, saj tudi takrat ni bila čisto poceni, ampak vsaj nudili so jo praktično vsem.

Likalnik ::

link_up je izjavil:

temu se rece, da deluje preko CEC in se seveda sporazumejo. Na glavi pa imas dve usesi drugace.

Zakaj pa ste sub ukinli mi pa ni jasno, ker sateliti gotovo nimajo zadosti volumna, da bi se razvil zadosten bass?


Ja strokovno se rece CEC in prakticno imajo to opcijo vse naprave.

Kdo pa govori, da imamo satelite po hisi? No vsaj jaz jih nimam…ampak govorim o konkretnih zvocnikih meter visokih kateri lahko sproducirajo konkreten bass….in ja sub mi je bil bolj prirocen za filme kot glasbo…pa sem se odlocil, da ga ne rabim…

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Darko! ::

Chester je izjavil:

Živjo, prosil bi za malo pomoči.

Sestavljam svoj prvi HIFI sistem, ...


Tudi dodatni nasveti in priporočila drugih komponent dobrodošli.

Hvala za pomoč in Lp,
C


Najbolje, da začneš s sodelovanjem v nagradni igri:

https://www.monitoraudio.com/en/win-the...
ali
https://www.roksan.com/en/win-the-ultim...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Darko! ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ojačevalec, za pasivne zvočnike - cca.70W

Oddelek: Zvok in slika
203000 (1778) 2f4u
»

Zvočniki za Yamaha receiver

Oddelek: Zvok in slika
173055 (2613) silver12
»

Ozvočenje?

Oddelek: Zvok in slika
475851 (4099) Primož12
»

Zvočniki - nakup (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
8022209 (21325) zavajon

Več podobnih tem