» »

Se še spomnite specifikacij vašega prvega PC računalnika?

Se še spomnite specifikacij vašega prvega PC računalnika?

1 2
3
4

ZveeZ ::

Meni je najbolj ostal v spominu build, ki je se danes v uporabi.
L.2009:
- AMD Phenom 2 B50 (x2 unlockan v x4) s 500g asus hladilnikom
- gigabyte ga-ma770t-ud3p
- 4gb ddr3 (1600?) kit
- hd4850 1gb + zalman cooler
- 500gb HDD
- LC Power LC5550

Ultra cheap shit in dober performance. Tekom let je pridobil ssd, 8gb rama in HD68xx graficno. LC napajalnik se vedno napaja:))

WhiteAngel ::

DamijanD je izjavil:

286 16MHz, 4MB RAMa


Hm, to je pa veliko rama za 286.

kixs ::

Res je malo cudno, da bi kdo imel 4MB na 286. Programi so vecinoma rabili 640KB/1MB. Pa se bil je drag. Sicer 286 podpira do 16MB (tudi odvisno od plate/chipseta).

Irbis ::

lynxslo5 je izjavil:

AmokRun je izjavil:

Tipkovnica cherry je še zdaj občasno v uporabi, pa voodoo je nekje v eni škatli.


Jaz tudi na enem compu uporabljam 22 let staro Jerovšek computers Cherry tipkovnico na PS2 portu. Made in Germany. Sem je tako navajen, da je ne zamenjam za nobeno novejšo.

Moja tipkovnica Cherry ima še AT izhod - potem pa adapter iz AT na PS/2 in potem še adapter iz PS/2 na USB :-)

DamijanD ::

WhiteAngel je izjavil:

DamijanD je izjavil:

286 16MHz, 4MB RAMa


Hm, to je pa veliko rama za 286.

Stric je imel "import" PCjev in če se prav spomnim, ti moduli niso bili ok za kar jih je želel porabit in jih je potem nekako dal/prodal meni - nekaj takega imam v glavi.

Vuli ::

286 SX 20 Mhz, Ram-a pa ne vem več kolk je blo, 1mb verjetno, če ne kak Kb manj.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|64GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

driver_x ::

kixs je izjavil:

Res je malo cudno, da bi kdo imel 4MB na 286. Programi so vecinoma rabili 640KB/1MB. Pa se bil je drag. Sicer 286 podpira do 16MB (tudi odvisno od plate/chipseta).


Takrat smo 2-3MB RAMa uporabili za RAM disk in nanj skopirali tiste programe, ki so bolj intenzivno delali z diskom.

UkrFTW! ::

386DX 25Mhz, 2Mb, 80 Mb HDD, FDD 1.4, 1.2 MB, SuperVga

D3m ::

FlyingBee je izjavil:

Prvi, ki sem ga sam sestavil:
xp 2800+
geforce 6800 GT
320gb HDD
epox nforce4 plata
ah, ja, good times


Barton....NICE.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Invictus ::

tony1 je izjavil:

Dej povej kaj več, kako si tole uštimal? So se zmotili na carini? :D
"Bil je takrat 4000 DEM, cena padla na 2400, ker se dobil nazaj 2x MwSt :))."

Kakšna carina ?!?!?! >:D
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Jure14 ::

driver_x je izjavil:

kixs je izjavil:

Res je malo cudno, da bi kdo imel 4MB na 286. Programi so vecinoma rabili 640KB/1MB. Pa se bil je drag. Sicer 286 podpira do 16MB (tudi odvisno od plate/chipseta).


Takrat smo 2-3MB RAMa uporabili za RAM disk in nanj skopirali tiste programe, ki so bolj intenzivno delali z diskom.

QEMM
Pa ene 5x restart, pa za vsako igrico drugačne nastavitve.

mtosev ::

Spomnim se specsov tudi drugega kompa. Leta 1999 sem dobil tole:
Celeron 466MHz
ASUS P2B
128MB rama
Riva TNT 16MB
10,8GB Fujitsu HDD
32x TEAC CD ROM
Nokia 447Zi
Kasneje sem dobil še HP CD-RW in še kasneje Pioneer DVD ROM
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

cias ::

Spomnim se celerona 300 na 450 in pa Kyro grafične.

To so bili časi, navijanje, meeti kjer so talali nagrade najboljšim overclockerjem, LAN partiji, kjer sem imel celo komisijo za hrbtom na Quake tekmovanju ker sem fragal sumljivo 8-)
Pa custom ohišja, peltierji, ročno izdelani vodni bloki in hladilnik od avta.

Avenger ::

286/16 1MB RAM, 40MB diska in pa BARVNI monitor, kar je bilo takrat skoraj nezaslišano. Zvočna kartica je bila takrat seveda samo pobožna želja.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

GregiB ::

Pisalo se je leto 1988...

PC z Intel 286 procesorejem, mislim, da je letel na 12Hz
512kB RAM
40MB HD
Hercules grafulja
Amber monokromatski monitor...

Avenger je izjavil:

286/16 1MB RAM, 40MB diska in pa BARVNI monitor, kar je bilo takrat skoraj nezaslišano. Zvočna kartica je bila takrat seveda samo pobožna želja.
... purger.... ;)
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

njyngs ::

Toliko enih dolgočasnih specifikacij, nihče pa ne doda nobene slike zraven 8-) včasih so ble kište kar epic (ali pa se nam je takrat tako zdelo). Ohišja so bila zanimiva, marsikdo je natlačil not več osvetlitve in vodnih cevi kot jih imajo v Gardalandu. To so bli časi :)
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

kixs ::

njyngs je izjavil:

Toliko enih dolgočasnih specifikacij, nihče pa ne doda nobene slike zraven 8-) včasih so ble kište kar epic (ali pa se nam je takrat tako zdelo). Ohišja so bila zanimiva, marsikdo je natlačil not več osvetlitve in vodnih cevi kot jih imajo v Gardalandu. To so bli časi :)


Bom nalepil slike... sicer ne 30 let stare, ker bom sestavil svoj prvi PC. Sestavine so vse pripravljene, vkljucno z ohisjem. Nimam pa identicnega monitorja in tipkovnice.

GregiB ::

njyngs je izjavil:

nihče pa ne doda nobene slike zraven

Po pravici povedano, ko sem lastil prvi PC smo fotkali še na 35mm film. Glede na to, da so bili koluti ponavadi za 16, 24 ali 36 fotk, smo bolj "pazili,", kaj smo slikali. Dejansko fotke svoje prve zverine nimam...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

darkz ::

Imel sem še starejše mašine ampak prvega katerega sem sam zložil/naročil.

amd athlon 1800+
512mb ram ( vem da je bil 50.000 tolarjev)
GeForce 4 ti 4200 128mb
|ryzen 3900x|, |2x8 ddr4 3600|, |x470-f rog|
|970pro 512|, |5700 xt|, |nzxt x52|, |omen 32|

kixs ::

Nekaj slikic. Morda najde kdo "svoje" AT ohisje ali monitor.

 x

x



 x

x



 x

x

FlyingBee ::

darkz je izjavil:

Imel sem še starejše mašine ampak prvega katerega sem sam zložil/naročil.

amd athlon 1800+
512mb ram ( vem da je bil 50.000 tolarjev)
GeForce 4 ti 4200 128mb

Si dal več za ram kot za grafično

Jaz sem imel položno ohišje pri p1 200 mmx
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Zgodovina sprememb…

Zimonem ::

Nek Apple 2 klon z dodatno kartico z zilogom80 , ki je poganjal cp/m. Samega appla 2 nebo dal med PC. Cpm je bil pa isti , kot kasneje DOS. Pa tistemu zgoraj. 286 je bil že at ne xt.

ripmork ::

kixs je izjavil:

Nekaj slikic. Morda najde kdo "svoje" AT ohisje ali monitor.
Hehe, ob pogledu na eno od ohišij spodaj (peti iz leve) sem se spomnil, kako je moj prvi računalnik izgledal :D Sony-ev 17 inč Trinitron kupljen zraven je lepo (precej daljšo) dobo doživel...

Zimonem ::

Bogatin. Ohišje pa ziher ni nobeno moje. Pri meni je bilo vedno kaj zrezan. Pa še to so bolj midiji, katerim smo se izogibal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

WizzardOfOZ ::

WhiteAngel je izjavil:

DamijanD je izjavil:

286 16MHz, 4MB RAMa


Hm, to je pa veliko rama za 286.


286 so imeli 24 bitno naslovno vodilo, torej je teoretično lahko podpiral 16Mb, ampak 16Mb rama je bilo dražje od novega zastavinega jugota.

Večinoma je bilo od 512kb do 2mb na 286, potem 2mb na 386SX in 4Mb na 386DX, potem se je pa tudi ram malo pocenil, pa smo kupovali 4x po 2Mb in imeli po 8Mb na 486-tkah.

A. Smith je izjavil:

Mislim, da je bilo 1996.

Cyrix 6x86, TOP proc za tiste cajte. Sploh zanimiva firma procesorjev, zelo napredna, a je šla žal v pozabo. Stvar je za tiste cajte res LETELA. Tiste 486ke, ki so jih vsi imeli, niso imele za burek.
16MB ram
Cirrus Logic grafična
Quantum 500MB IDE
Windows 3.11 in kasneje 95
15" zaslon, ne spomnim se več znamke, delal je 10 let. Potem sem ga prodal naprej, delujočega.


Kje si ga pa kupil? Takrat sem delal v računalniški firmi (sestavljal in popravljal PC-je) in smo jih kar nekaj prodali s temi proci.

Ampak 6x86 je bil PR procesor, torej konkurenca pentiumom, ne 486-kam.
Sem imel doma PR200 6x86 z MMX inštrukcijami
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

Zimonem ::

Ga pa ne poznam junaka ki nebo uporabljal 286 zgolj v protected mode. Sem bil pa res takrat smrkav.

Unchancy ::

486 DX2 66 MHz, 4 Mb Ram, 210 Mb Disk, Tseng Labs ET4000

deco16 ::

Tretji z leve spodaj TRON sem tudi mel 133MHz Pentium non MMX :)

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Ko ste ravno fotke zahtevali...

 Naš prvi PC

Naš prvi PC



Specifikacije PC-ja sem že prej napisal, monitor pa je za današnje čase zanimiva žverca. Je barven, s fiksno pritrjenim VGA kablom. Pa nastavitve so vse analogne, nobenega "On Screen Display" čuda, vse se s potenciometri nastavlja... Ločljivost se je dala "nategniti" na 800 X 600 (SVGA) pri 60Hz, dalje ni šlo...
Pa stikala ni imel! Napajalnik računalnika je imel posebno vtičnico, v katero je bil "vštekan" monitor. Ko se je vklopil računalnik, se je tudi monitor...

Lp

Jože

Zgodovina sprememb…

kuglvinkl ::

Se spoknite zick cez cel zaslon pri trinitroncih? :)
Your focus determines your reallity

Barbarpapa2 ::

Yup... Dve na 19 inčnih in več, ena na 17 inčnih...

FlyingBee ::

So bili pa CRT super, še posebej izpopolnjeni Samsungi iz 2002, ko je 700 serija harala po Sloveniji, za 55k tolarjev.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

tony1 ::

"Napajalnik računalnika je imel posebno vtičnico, v katero je bil "vštekan" monitor. Ko se je vklopil računalnik, se je tudi monitor..."

Tak PSU sem imel tudi še v K6-200 iz leta 1997... Zanimiva reč, prišparala je eno stensko vtičnico...

deco16 ::

Ko si mel 100Hz CRT in si mel večji framerate kot drugi kateri so šli že na LCD na LAN partijih ;)

srus ::

1989 PC XT klon, Intel 8088, 1 MB RAM, 20 MB Seagate HD (si lahko čaj grel na njem), 640x480 CGA grafika, ampak čb monitor (pravzaprav črno zelen). Še danes se spominjam kaj je pisalo v config.sys in autoexec.bat.

Od softwera pa MS DOS. 3.1, Norton Utilities, Borlandov Turbo Pascal, dBase IV, Clipper, MS Flight simulator, Wordstar, Xilinx FPGA razvojno okolje.

D3m ::

deco16 je izjavil:

Ko si mel 100Hz CRT in si mel večji framerate kot drugi kateri so šli že na LCD na LAN partijih ;)


Res je.

Ampak težek je pa tudi bil ;((
|HP EliteBook|R5 6650U|

vasquez ::

286 12Mhz, 640kB rama, Hercules grafika, 14 inčni B/W monitor, 5 1/4 inčni floppy. Prešvercala mama na nakupovalnem izletu v prtljažniku avtobusa :)
Bilo je v začetku leta 1990 in takrat so bili taki izleti zelo popularni. Pri nas so vozili v Celovec. Zjutraj so odpeljali gor, folk je šel v razne trgovine in potem zvečer nazaj.
Mama ni imela pojma o računalnikih, jaz sem ji dal samo neko reklamo. Če se danes spomnim kaj vse bi šlo lahko narobe, me kar stisne pri srcu.
Cena je bila 15.000 šilingov, to je nekako tri takratne povprečne plače.

Kasneje sem dokupil še 20MB trdi disk (Seagate MFM) in zamenjal rame, da sem imel 1MB

c3p0 ::

Invictus je izjavil:

tony1 je izjavil:

Dej povej kaj več, kako si tole uštimal? So se zmotili na carini? :D
"Bil je takrat 4000 DEM, cena padla na 2400, ker se dobil nazaj 2x MwSt :))."

Kakšna carina ?!?!?! >:D


Čeprav smo kupovali brez davka in švicali na meji (mislim, da smo plačali le carino za en monitor za Amigo, dobro da smo naredili vsako stvar na ločen račun ;), pa so bile te stvari za tiste čase vseeno hudo drage.

Cveto ::

Drago je bilo, ja. Spomnim se, da sem dal za 17" Samsung CRT monitor več kot eno plačo. Danes bi to bilo recimo 2000 eur. Za grafično Monster 3d (Voodoo 1) tudi več kot pol plače, podobno čez nekaj časa za Voodoo 3 2000.

Sicer pa vidim, da smo šli nekako podobno pot, v veliki meri tudi z pomočjo Slo-techa, potem ko je že bil (jaz z krajšimi pavzami tukaj že od začetka).

Takole na hitro pa:

-P166 MMX - navijanje na 200mhz
-Celeron 300A (slot 1) na omenjeni Abit plati - navitje iz 300 na 450mhz (oziroma celo 465mhz) in s tem skoraj zmogljivosti parkrat dražjega P2 450.
-prvi Athlon na slot-a konektorju
-Duron 600, ki je šel z pomočjo svinčnika z lahkoto 900-950 mhz, za smešno nizko ceno
-AMD Athlon XP 2500+ (barton), ki je delal praktično kot bi bil originalni 3200+
-Core2Quad 6600, prvi 4 jedrni procesor, ki se je zelo lepo navil
itd... (vmes je bilo tega še, a vsaj za zgoraj navedene se spomnim, da se je to kupovalo in delalo množično.

kixs ::

Cveto nisi prvi v tej temi, ki je napisal za Celeron 300A@450, da je bila zmogljivost skoraj kot P-II 450. V resnici je bil Celeroncek enak ali celo malo hitrejsi. Res je imel manj cache-a (128KB VS 512KB), vendar je le-ta deloval na isti frekvenci kot CPU, pri P-II 450 pa na 1/2 frekvence. Zato se je razlika v velikosti iznicila.

Cveto ::

Možno. Tega je že dolgo. :)

Invictus ::

A ni bil Celeron 300Mhz ful popularen, ker si ga lahko navil na 450 Mhz?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kixs ::

Ja. Ampak Celeron 300A. Brez A sploh ni imel onboard L2 cache-a.

FlyingBee ::

Žal mi je za CRT, škoda, da ni več bilo napredka na tem področju, oled je zdaj moje edino upanje.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

AvtoR ::

Cveto je izjavil:

Drago je bilo, ja. Spomnim se, da sem dal za 17" Samsung CRT monitor več kot eno plačo. Danes bi to bilo recimo 2000 eur.


Konec leta 1992 je 17" Sony trinitron stal 2000 Dem, 15" obični pa cca 700-800 Dem. Sem pa pozneje tam okoli leta 2000, placal za 22" Iiyama Diamontron raven zaslon cca 3000 Dem.

Cveto ::

Tale moj samsung je bil tudi Trinitron. Mislim da je bil tale.

https://www.anandtech.com/show/903/2

Takrat je bil kar popularen. Cena j bila mislim da okoli 85k sit, plačo pa sem takrat imel tam nekje 75k. Iiyama, Sony in podobno je bilo pa še ohoho dražje.

ripmork ::

FlyingBee je izjavil:

Žal mi je za CRT, škoda, da ni več bilo napredka na tem področju, oled je zdaj moje edino upanje.
Je nostalgija za CRT-jem; 17-inčni flat screen Trinitron, kupljen 2000-ega se mi je takrat zdel nekaj najlepšega na svetu. 8-) Sem se pa lani, ko sem nosil TV na popravilo po dolgem času zavedal, kak fajn tehnologija je LCD (nič več velikih težkih škatel) :))

D3m ::

Hyundia 17" FLAT

|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

kixs ::

V 1998 sem si umislil Sony 19" CPD-420GS - ce se prav spomnem, sem ga kupil pri Rolanu v MB. Cena okoli 125.000SIT. Do takrat pa je bil v uporabi se moj prvi VGA monitor se od 286-tke. Za DOS je bil dober, za Windows pa je bilo 640x480 precej bogo. No, vsaj sprememba je bila ocitna.

 x

x

FlyingBee ::

D3m je izjavil:

Hyundia 17" FLAT


Bolj samo "flat". Je pa bil samsung 17" 755, kupljen 2002, kar že res flat do skoraj čistega roba.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vaše računalniške komponente skozi zgodovino? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
738284 (5086) floyd1
»

Osebni računalnik IBM PC star 30 let

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
257123 (5744) ender
»

Vaš prvi mlinček (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
868006 (5024) opeter
»

vaše prvo računalo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1138949 (7487) flipflop
»

zakaj ste kupili racunalnik ???

Oddelek: Loža
222071 (1644) DOLF

Več podobnih tem