» »

CNC programiranje

CNC programiranje

Berserker ::

Živjo, bolj vprašanje za strojnike (vem da so tukaj bolj it-jevci), zanima me kakšen je kaj ta foh... kam je najbolje it opravit izobraževanje/prekvalifikacijo za programiranje triosnih cnc naprav? Kolk kaj štejejo razni opravljeni tečaji? Delam približno pet let kot posluževalec in bi rad napravil nek preskok, da razbijem monotonost.

Superboyy ::

Odvisno kaj misliš s programiranjem. Verjetno ne programiranja krmilnikov za branje g-kode in pisanje strojnih ukazov za delovanje driverjev ki poganjajo motorje, ampak misliš o pripravi programov?

Če misliš za pripravo: rabiš kakšen solidworks, autocad in podobno. Malo moraš razumet geometrije v katerih je narisana oblika 2D ali 3D in obladat programe, da jo popraviš če je treba - ali pa zrišeš iz 0, če dobiš samo PDF z dimenzijami - odvisno kaj in kako firma dela.

Potem moraš pa še spoznat program, v katerem nastaviš vse poti rezkarjev in izvoziš g-kodo, to je pa različno od proizvajalca in postprocesorja.

Pa še mehaniko same mašine: kje je 0, kako se vpenja kose, kako se menja in nastavlja rezkarje itd.

Vsaj po mojih izkušnjah je tako, da je največ dela s popravljanjem "programa", ki je dejansko 2D ali 3D fajl.

Zdaj je pa odvisno kakšna firma je. Sem tehnolog v manjši in naredim vse od izrisa do nastavitve mašine, da operater samo stiska gumb in padajo ven kosi.

V kaki večji verjetno dobiš že ustrezno pripravljen 3D ali 2D model in ga samo uvoziš.

Je pa triosni CNC zelo osnovna stvar. Če si že kaj delal na takih mašinah imaš lahko to kot referenco za pridobitev službe, kjer te bodo načili še ostalega.

TheBlueOne ::

Izobrazevanje je specificno na stroje in software. Tudi odvisno od izdelka, ker ce omenjas tri osni CNC je verjetno govora o razrezih? V tem primeru je opcij dosti vec, ker dosti vec lahko delas "rocno".

Verjetno moras bolj poznati izdelek, materiale, orodja, potem pa software.

Ce pa je v igri samo korak v neki proizvodnji, torej da vpnes nek del in samo kaj navrtas, naredis kaksen navoj, kaj pofrezas za recimo tesnilo itn. V tem primeru moras poznati programski jezik, pogosto G code, in pa izdelek.

Zgodovina sprememb…

krop ::

Najprej je treba osvojit cnc obdelavo šele nato lahko programiraš. Pejt delat kot cnc operater, če boš dober lahko potem napreduješ za programerja (po cca 3 letih)

Superboyy ::

krop je izjavil:

Najprej je treba osvojit cnc obdelavo šele nato lahko programiraš. Pejt delat kot cnc operater, če boš dober lahko potem napreduješ za programerja (po cca 3 letih)


Kakšno znanje o nastavljanju bo pridobil s tem, ko bo tri leta na pripravljene šablone natikal kose in pritiskal start?

In kako si pri tem delu dober? Da lepo kose zlagaš, šteješ in preverjaš če je rezkar že preveč obrabljen?

Vsaj to je pri vseh firmah kjer sem videl delo cnc operaterja. Tehnolog vse pripravi, operater pa samo ponavlja isto stvar v seriji, zamenja kak rezkar.

Za pripravo programov rabiš še dosti drugega znanja.

Berserker ::

Najlepše hvala za odgovore.

Se pa zanimam za tole:
https://www.siclj.si/usposabljanja-in-t...



Superboyy je izjavil:

krop je izjavil:

Najprej je treba osvojit cnc obdelavo šele nato lahko programiraš. Pejt delat kot cnc operater, če boš dober lahko potem napreduješ za programerja (po cca 3 letih)


Kakšno znanje o nastavljanju bo pridobil s tem, ko bo tri leta na pripravljene šablone natikal kose in pritiskal start?

In kako si pri tem delu dober? Da lepo kose zlagaš, šteješ in preverjaš če je rezkar že preveč obrabljen?

Vsaj to je pri vseh firmah kjer sem videl delo cnc operaterja. Tehnolog vse pripravi, operater pa samo ponavlja isto stvar v seriji, zamenja kak rezkar.

Za pripravo programov rabiš še dosti drugega znanja.


Nekako tako. Vse kar smo smeli počet je menjava priprav, rezkerjev, popravit kakšno nulo, za kaj več pa nas firma, ni imela ne posluha in ne volje usposobit.

sbawe64 ::

Nihče več ne programira na roko.
Imaš mastercam, solidcam, catia, ugs nx in podobne.
Sodobni rezkarji so 5 osni, xyz + 2 rotirajoči osi.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Superboyy ::

Berserker je izjavil:

Najlepše hvala za odgovore.

Se pa zanimam za tole:
https://www.siclj.si/usposabljanja-in-t...


Glede na to da so ti stvari že nekoliko jasne bi reskiral tistih 100 eur in vidiš če kaj pametnega povejo.

Če ne drugega imaš pri iskanju službe en plus.

IL_DIAVOLO ::

sbawe64 je izjavil:

Nihče več ne programira na roko.
Imaš mastercam, solidcam, catia, ugs nx in podobne.
Sodobni rezkarji so 5 osni, xyz + 2 rotirajoči osi.


Enostavne stvari se, ker je hitrejse. In načeloma se tako preizkusi kandidata, ce nu lahko vrzes kos zelezja in ti bo naredil zadevo iz glave.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

krop ::

Pri nas mora operater kr dosti stvari vedet. Ne delamo serije temveč posamezne kose. Kaj ,kako, koliko š čim s katerimi parametri. Ko te zadeve obvladaš se greš lahko programiranje oz tehnologijo. Kako boš programer, če neveš postopka obdelave, prijemov....

Superboyy ::

krop je izjavil:

Kaj ,kako, koliko š čim s katerimi parametri.


Za moje pojme je to del programiranja / priprave g-kode.

Ponavadi operater tega ne dela. Je pa v manjših firmah tako, da se vloge bolj prekrivajo.

krop ::

Ne dela dobi pa občutek, ki ga bo kasneje potreboval pri programiranju

h0d0r ::

sbawe64 je izjavil:

Nihče več ne programira na roko.
Imaš mastercam, solidcam, catia, ugs nx in podobne.

Sem vedel da bo en to napisal. Kdaj pa je kdo nazadnje kaj programiral na roko, leta 1980?
Popravljanje že izpisane G kode je druga stvar.

Vsaj neka 3 leta izkušenj rabiš že za 2.5-osno žico ali 3-osno rezkanje, da je vsaj približno tako kot mora biti. Jaz programiram že 11 let, pa je še ravno včeraj bil en komad zanič.
Pa niti ni bila napaka, ki bi jo lahko vedel, OK, lahko bi preveril na stroju kako izriše. Načeloma sem začel delati 99% brez napak tam po treh letih. To nekako se pričakuje od programerja, ker če je samo 80% programov dobrih, te ne bo noben gledal.
Plačo imam še kakšnih 100EUR nižjo kot operater, tako da se ne splača s tem zajebavat. Res pa da to samo ker imamo tako plačno politiko, da ima novi že takoj mojo plačo.


Drugače pa to kar je povedal krop:

krop je izjavil:

Pri nas mora operater kr dosti stvari vedet. Ne delamo serije temveč posamezne kose. Kaj ,kako, koliko š čim s katerimi parametri. Ko te zadeve obvladaš se greš lahko programiranje oz tehnologijo. Kako boš programer, če neveš postopka obdelave, prijemov....

Ne vem, nekateri ste v teh CNC temah res čudni, kot da ne bi še nikoli delali in govorite samo v tri krasne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: h0d0r ()

Bud_Bundy ::

Tri leta se boš na stroju učil... se ti zmeša v treh letih. Kaj mentorji ne obstajajo več?

Berserker ::

Torej zanima me, kam bi lahk šel opravljat izobraževanje za cnc operaterja? . Nimam strojne šole ali katere izmed tehničnih smeri, kar pomeni, da bi rabil začet z nule.

otago ::

Berserker je izjavil:

Torej zanima me, kam bi lahk šel opravljat izobraževanje za cnc operaterja? . Nimam strojne šole ali katere izmed tehničnih smeri, kar pomeni, da bi rabil začet z nule.


Razne strojne srednje šole, višje šole, inštituti imajo razpisane tečaje/kvalifikacije. Morebiti zveš kaj preko ZRSZ oz njihovega Kariernega centra.

Smiselno torej iskati v lokalnem okolju. Napisano pa ni nikjer, s kod si.

Delo operaterja, v kolikor gre za posluževanje večjih serij je monotono. Če gre za unikatne zadeve, je potrebno imeti več znanja in poznavanje speficik. Ob tem je delo neprijetno-mučno, če ti manjka bazičnih znanj (npr. hitrost orodij ob določenem fi-ju ob določenem materialu, načini vpetja, centriranje (izbor koordinatnega sistema), osnove G kode). Sploh ob pomanjkanju mentorskega pristopa boš prvih nekaj mesecev imel polno glavo. V glavnem se dela na več strojih hkrati. Verjetno se najde kakšno drugo delo/kvalifikacija, kjer je manj kontinuiranega hrupa, manj idiotske miselnosti majstrov, za približno enako plačilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

Berserker ::

otago je izjavil:

Berserker je izjavil:

Torej zanima me, kam bi lahk šel opravljat izobraževanje za cnc operaterja? . Nimam strojne šole ali katere izmed tehničnih smeri, kar pomeni, da bi rabil začet z nule.


Razne strojne srednje šole, višje šole, inštituti imajo razpisane tečaje/kvalifikacije. Morebiti zveš kaj preko ZRSZ oz njihovega Kariernega centra.

Smiselno torej iskati v lokalnem okolju. Napisano pa ni nikjer, s kod si.

Delo operaterja, v kolikor gre za posluževanje večjih serij je monotono. Če gre za unikatne zadeve, je potrebno imeti več znanja in poznavanje speficik. Ob tem je delo neprijetno-mučno, če ti manjka bazičnih znanj (npr. hitrost orodij ob določenem fi-ju ob določenem materialu, načini vpetja, centriranje (izbor koordinatnega sistema), osnove G kode). Sploh ob pomanjkanju mentorskega pristopa boš prvih nekaj mesecev imel polno glavo. V glavnem se dela na več strojih hkrati. Verjetno se najde kakšno drugo delo/kvalifikacija, kjer je manj kontinuiranega hrupa, manj idiotske miselnosti majstrov, za približno enako plačilo.


V okolici Ljubljane, če ne najdem letos pa drugo leto v Celju ali Mariboru. Kot sem zgoraj napisal, delam pa trenutno že pet let kot posluževalec, tako da nekako poznam delovno okolje, imaš prav, res je dosti monotonosti, posebej če sam vlagaš komade in to ponavljaš v nedogled.

redtech ::

Potem veš, da prav veliko denarja ni v temu, da so plače povsod podobne.

Da bi plačeval za "Usposabljanje za upravljanje CNC strojev" je škoda denarja.

Danes dobiš delodajalca, ki te bo vzel in izučil, če boš pokazal interes. Če si pet let zdržal z menjavo kosov, bo vedel, da si "stabilen" :D

Obenem moraš vedet tudi, da mogoče za te "notranje" izkoristi korenček v obliki napredovanja v "operater", "progamer" in ponudi nižje plačilo, kot bi ga moral dati, če bi iskal zunaj.
Če te izuči potem je tudi riziko, da te izgubi, ker boš mogoče drugje našel boljšo plačo.

Povprašuj v podjetjih, sigurno imajo delo za zečetnika, kakšni Hurcoti za izdelavo enostavnih plošč, kosov, enostavno za učit. Plus za podjetje je tudi, da bolj usposobljeni potem niso zasedeni z enostavnimi kosi, v storjništvu je vse v optimizaciji..

@sbawe64
Nihče več ne programira na roko.

Še se dela, dokler je delavec dovolj poceni :))

Machete ::

Ko se zmodelira postprocesor itak že naredi programe. Rabiš samo dobro poznat orodja in materiale, kar dobiš hitro notri, ker se ne dela vsak dan nekaj čisto tretjega, ja ok po obliki že, materiali in orodja pa ostajajo. Da bi rabil poznat programske jezike cncja je dan danes čisti balast. Inteligentnega človeka rabiš, ker lahko vsak izdelek narediš na precej različnih načinov. Kar pa generalno ne dela operater, ampak konstruktor. Če je operater soliden ga zna preverit in najti napake ali pomankjlivosti. Pri 5 osnih je kreiranje seveda lahko zelo komplicirano (odvisno od kosov), ker imaš precej parametrov od načina prihoda, do korakov, do umikov in obnašanja med koraki, kombiniranje z obliko in smerjo vrtenja orodja, prihod od spodaj, zgoraj itd..To ti da edino praksa. 2d pa je itak brezveze, to se navadi vsak v roku parih dni.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

TheBlueOne ::

Se mi zdi, da mecete vse CNC obelovalne zadeve v isti kos, ki pa je v smislu izdelave orodij za plast injektorje, kjer naredis nek design in ga preko raznih orodij realiziras na CNC stoju. Kar pa dalec ni edina opcija, morda je celo bolj redka kot pa CNC stroji na proizvodnih linijah. Na teh linijah pa se dosti programira rocno, ker oblike niso kompleksne. Lahko b.p. dobis v osnovi nek odlitek, ki gre v prvi CNC, ki je recimo struznica in naredi prvo ploskvo, potem gre v drug CNC, ki na ploskvi del vpne in pofreza nekaj povrsin za tesnila, naredi luknje in navrta navoje itn. Taki CNC stroji so kar pogosto rocno programirani.

Nasel nek primer, ki bi znal biti reprezentativen, samo ne vem kaj tocno, sem pa delal s temi doticnimi stroji in roboti, samo druga industrija:



Verjetno nalozi polizdelek in samo pofreza za naslednji korak, naredi kaksno meritev in je to to. Povrsine prakticno vedno enostavne ...

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Iščem mojstra, za kovine

Oddelek: Loža
333167 (1190) m0LN4r
»

Iščem delo

Oddelek: Loža
428546 (5430) xardas
»

G-programiranje(CNC)

Oddelek: Programiranje
86642 (6122) HotBurek
»

CAD/CAM PC kaj izbrati ? 1200-1800€

Oddelek: Kaj kupiti
121956 (1749) Isotropic
»

Kaj s CNC znanjem?

Oddelek: Loža
4817203 (15009) Isotropic

Več podobnih tem