» »

Dimmer in led luc

Dimmer in led luc

Cupakabra123 ::

V Obiju sem kupil led luc in jo zelel povezati na dimmer. Ko se dimmer uporablja, luc trza. Ali je kak problem v luci? Je vazno kaksno led luc kupim?

Tidule ::

na kratko ja, ni vsaka led luč primerna za dimmer, oziroma ne moreš vsake led luči upralvjat z diummerjem, ki je namenjen za klasične žarnice.

Klasične žarnice se temni s tem, da se niža napetost, ledice pa se praviloma temni s spreminjanjem fekvence (utripanjem) ali z omejevanjem toka.

https://www.ledsupply.com/blog/dimming-...
https://www.warehouse-lighting.com/blog...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Cupakabra123 ::

Hvala za razlago. Mi lahko predlagas kak primer led luci (ki se kupi pri nas), ki bi bila primerna za dimmer, oziroma razlozis kje to vidim :) Trenutna luc ima notri led trak in ne zarnice, ce kaj pomaga.

Tidule ::

Sama oblika led luči (trak, žarnica...) ni bistvena pomemben je "driver", ki led upravlja. Tako, da če imaš led trak in zunaji napajalnik, lahko teoretično vmes vštuliš dimmer, sam to ne bo optimalno z vidika lokacije dimmerja, če bi rad uporabljal obstoječe stikalo.

Druga boljša opcija je da menjaš napajalnik za tak, ki podpira TRIAC. Tak tip napajalnika "prevaja" komande iz klasičnega dimmerja.
https://www.waveformlighting.com/home-r...

Če imaš napajalnik integriran v LED (tipično recimo za Led žarnice), potem pa kaj dosti ne moreš.

Drugače pa se uporablja tale znak (oziroma nekaj podobnega) za dimmable LED:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Cupakabra123 ::

Hvala! Sem se nekaj novega naucil :))

Cupakabra123 ::

Se eno vprasanje. Ne najdem stropne luci, ki bi imela oznako Dimmable (razen kakih vgradnih zarnic od Philipsa), nasel sem pa ogromno luci pri katerih pise da so zatemnitvene, vendar pa imajo vse zraven se daljinec. Ali bi te tudi delovale na moj led dimmer?

Torej pac da jih lahko kontroliram preko stikala ali daljinca

Zgodovina sprememb…

bauci ::

Obstajajo led luči, ki jih kontroliraš preko stikala za vklop in izklop. Jaz imam eno doma (žal ne vem več firme) kjer z navadnim stikalom za vklop in izklop luči menjam jakost svetlobe. Večkrat hitro vklopim in izklopim luč in se jakost spremeni.

A. Smith ::

Prosim, da ne kombinirate dimmerja z žarnicami, ki nimajo oznake "dimmable", ker lahko zadeva zagori. Smo v preteklosti že lepili na forum linke s primeri.

Žarnica oz. luč z driverjem mora imeti oznako "dimmable". Nekatere LED luči pridejo tudi s pripadajočim dimmerjem.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

A. Smith ::

Cupakabra123 je izjavil:

Se eno vprasanje. Ne najdem stropne luci, ki bi imela oznako Dimmable (razen kakih vgradnih zarnic od Philipsa), nasel sem pa ogromno luci pri katerih pise da so zatemnitvene, vendar pa imajo vse zraven se daljinec. Ali bi te tudi delovale na moj led dimmer?

Torej pac da jih lahko kontroliram preko stikala ali daljinca


Ne smeš vgrajevati lastnega dimmerja pred led luč, ki ima integriran lasten dimmer!

Ta luč, ki jo omenjaš, ima interni dimmer, ki komunicira z daljincem.

Pa pri teh stropnih lučeh bi se jaz izogibal nekih kitajskih izdelkov, ker na veliko crkujejo.

Zmontiraš navadno luč gor, priviješ not osram ali phillips dimmable led žarnico in to lahko potem s svojim dimmerjem mirno zatemniš. Pa še delalo bo za razliko od kitajskih jajc.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Tidule ::

Cupakabra123 je izjavil:

Se eno vprasanje. Ne najdem stropne luci, ki bi imela oznako Dimmable (razen kakih vgradnih zarnic od Philipsa), nasel sem pa ogromno luci pri katerih pise da so zatemnitvene, vendar pa imajo vse zraven se daljinec. Ali bi te tudi delovale na moj led dimmer?

Torej pac da jih lahko kontroliram preko stikala ali daljinca


Praviloma ne. Da lahko ledice temniš direktno z klasičnim dimerjem mora bit napajalnik podpirat TRIAC. Če to eksplicitno ne piše potem predvidevaj, da ne. Tudi cena je povsem druga. Recimo https://www.dimco-svetila.si/stropna-le...

Tidule ::

montiraš navadno luč gor, priviješ not osram ali phillips dimmable led žarnico in to lahko potem s svojim dimmerjem mirno zatemniš. Pa še delalo bo za razliko od kitajskih jajc.
Ja, tudi tukaj moraš pazit pri budget izdelkih ali dejansko podpirajo TRIAC ali pa jih je enako treba temnit s priloženim daljnicem.

Za priznane proizvajalce, kot je naprimer Phillips lahko najdeš tabelo in lažje vidiš kaj in kako bo delalo: https://www.assets.signify.com/is/conte...

Je pa tukaj vedno treba imet v mislih, da lahko samo ugibamo kakšen dimmer imaš sedaj vgrajen in v kakšem razponu napetosti deluje. Tako, da na koncu niti pod razno ni nujno, da bo dobro delalo. Treba pač razumet, da klasični dimerji so izumrla vrsta.

Cupakabra123 ::

Dimmer je od Tem Em18. Edino malo mi je cudno da je to elektricar povezal na navadno stikalo.

Cupakabra123 ::

Pa se eno vprasanje. Ta Tem Em18 zatemnilnik je sedaj zvezan na stikalo, luc je ta led, ki ocitno ne podpira dimmanja. Ce luc deluje brez dimmanja, torej na 100% je tu se vedno mozen vzig?

A. Smith ::

Cupakabra123 je izjavil:

Dimmer je od Tem Em18. Edino malo mi je cudno da je to elektricar povezal na navadno stikalo.

Včasih LED luč kljub temu, da je dimmer na 0, vsake toliko utripne zaradi parazitnih tokov. S stikalom te parazitne tokove preprečiš in poskrbiš, da je luč res ugasnjena.

Pa se eno vprasanje. Ta Tem Em18 zatemnilnik je sedaj zvezan na stikalo, luc je ta led, ki ocitno ne podpira dimmanja. Ce luc deluje brez dimmanja, torej na 100% je tu se vedno mozen vzig?

Ne, potem dimmer ne more povzročiti okvare.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Tidule ::

odvisno od dimmerja, nekateri ne spustijo 100% čez tudi, ko so na max.

A. Smith ::

Tidule je izjavil:

odvisno od dimmerja, nekateri ne spustijo 100% čez tudi, ko so na max.

A lahko najdeš primer?

Sicer pa, tudi če spustijo samo 95% čez, nevarnosti ni. Ker potem je problem že vsaka malo mižja napetost. In napetost je namesto deklariranih 231V marsikje precej manj.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Cupakabra123 ::

Ok po dolgem iskanju sem mogoce nasel nekaj kar bi bilo ok in da ni predrago

https://www.conrad.si/p/nordlux-oja-42-...

Prosim povejte mi da je ta luc v redu, ker ze cel dan iscem neki kar bo kompatibilno 8-O

A. Smith ::

Po mojem mnenju je v redu. Jaz bi jo vgradil.

Samo glej, da boš dobil "dim" verzijo, ker obstajajo tudi "non-dim" (in "step-dim", ki spet ni kompatibilna).
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

Tidule ::

A. Smith je izjavil:

Tidule je izjavil:

odvisno od dimmerja, nekateri ne spustijo 100% čez tudi, ko so na max.

A lahko najdeš primer?

Sicer pa, tudi če spustijo samo 95% čez, nevarnosti ni. Ker potem je problem že vsaka malo mižja napetost. In napetost je namesto deklariranih 231V marsikje precej manj.

Poglej zgoraj tabelo za philipsove zarnice. Se pa strinjam, da je zelo malo verjetno, da bi bil problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Led lučka - zatemnitev

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
101479 (1019) abazuu
»

Vgradnja led dimmable luci v stanovanje cena 2800 eur???

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111606 (1100) matobeli
»

LED trak - dimmer

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
172617 (1964) atubbuta
»

LED trak, IR senzor in dimmer

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
193160 (2050) bsslo
»

100 W žarnice

Oddelek: Znanost in tehnologija
437158 (5704) jest10

Več podobnih tem