» »

hlajenje prenosnika - glasen ventilator

hlajenje prenosnika - glasen ventilator

1model ::

Prenosnik im glasen ventilator, konstantno laufa.. je očiščen, nov WIn10, 16gb rama, i5, konfiguracija glede porabe energije in ročno prilagajanje ventilatorja niso obrodili sadov.

temperatura je v povprečju nekje:
CPU 65 stopinj celzija, skače pa tudi gor proti 80...
grafična 55 stopinj, skače gor..
disk 40 stopinj, skače gor..

termalna pasta se ni menjala več kot 7let. Katero predlagate?
vem da obstajajo tudi take, ki so prevodne in imajo bolše hlajenje celo 73 W/mk...(je treba dat le 1 kapljico, da ne steče ven in in povzroči kratkega stika) ..... klasične paste imajo tam nekje 10 W/mk in niso nevarne.
Gledal sem tudi da bi dodal thermal pads, ki jih lahko nalepim na rame in verjetno še kam?...so klasične blazinice in karbonske, ki imajo 62 W/mk so tanjše. (sklepam so električno prevodne in jih je treba natančno položiti, da ne povzroči kratkega stika).

Videl sem tudi da obstajajo ploscice iz bakra, ki jih bi tudi lahko položil na CPU, grafično, rame?? ki imajo 400 W/mk prevodnosti ali hlajenja.


Kak predlog kaj naj uporabim? prosil bi če lahko kar konkretno kateri produkt z linkom, ceno itd.... Če pa kdo pozna trike in nasvete pa lahko tudi kak nasvet kako bi se tega lotil... Verjetno bi uporabil bakrene ploscice + termalno pasto klasično za CPU, grafično. in navadne mehke blazinice za obložiti rame in še nekaj se z njimi obloži, ne vem kako se imenuje komponeta v penosniku. to je ta "varna" varianta....

a mika me dražja prevodna pasta + bakrene ploscice...kak konkreten nasvet?
hvala

mrTwelveTrees ::

Jaz bi rekel da imaš slab kontakt hladilnika da cpu, grafični čip (če je posebej).
Najprej si izposodi kje pri kakšnemu kolegu poceni pasto, da boš videl če je kaj razlike, potem pa naroči.

6151 ::

1model je izjavil:


termalna pasta se ni menjala več kot 7let. Katero predlagate?


To je edini problem ki ga imaš. Arctix MX4
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

Gagatronix ::

Na i5 laufas Windows 10 ? Si mazohist ?

DePalmo ::

Odvisno od uporabe, punca laufa na i3 in zadeva deluje, neslišno. Zelo občasno se zasliši ventilator iz njenega prenosnika.

Prvo, menji termalno pasto. Če je stara 7 let, potem bo dobra vsaka. In pod "očiščen" se šteje da je tudi termalna pasta bila menjana, torej tvoj ni bil očiščen.

Drugo, glej task manager in poglej procese kateri ti laufao. Računalnik bi v idle moral biti neslišen in miren, torej ti nekaj laufa v ozadju. Ugotovi kaj je in ukrepaj.

Valvoline ::

V power options nastavis max power state procesorju na 99%, posebej se nastavlja za na baterijo ter na strom, s tem se onemogoci intelov turbo kar je ponavadi glavni krivec za pregrevanje. Ce ni potrebe po procesorsko moc lahko nastavis cpu tudi na 80,70 ali manj % te se bo prenosnik precej utisal, pa se baterija bo hvalezna vsaj 20% daljsa avtonomija.

Zgodovina sprememb…

1model ::

i5 win 10, ni nič posebega.
ja imam tudi druge prenosnike, ki so neslišni, ta pa kot da bo poletel. tako dela na vseh OS-ih. v task managerju ni nič posebnega, čista instalacija...programsko je vse OK.
očiščen je, spihan itd...le paste še nisem menjal, ker sem izbiral katero kupiti.
v POwer options sem tudi to že nastavljal, ventilator se vseeno sliši. a to vpliva tudi na temperaturo, če zmanjšam, bo višja temperatura, ker ventilator ne bo hladil tako učinkovito...

Gagatronix ::

Ce hoces kakorkoli dobro hlajenje bos zadevo odprl, spucal sedem let staro termalno pasto dol s krpico in malo IPA, potem dal novo termalno pasto gor in lepo posedel hladilnik nazaj gor. Pa spucal prah iz ventilatorjev.

Vse ostalo je kvecjemu preseravanje.

DePalmo ::

Valvoline je izjavil:

V power options nastavis max power state procesorju na 99%, posebej se nastavlja za na baterijo ter na strom, s tem se onemogoci intelov turbo kar je ponavadi glavni krivec za pregrevanje. Ce ni potrebe po procesorsko moc lahko nastavis cpu tudi na 80,70 ali manj % te se bo prenosnik precej utisal, pa se baterija bo hvalezna vsaj 20% daljsa avtonomija.


Ja, pomaga. Procesor gre na 100% in se vklopi "thermal throttling", da se ne pregreva ker samega sebe varuje. Če imaš desktop in spodobno hlajenje, lahko procesor dlje časa laufa na 100%, pri laptopih je pa jeba ker nimaš dobrih hladilnih reber in se "zaviranje" zelo hitro vklopi. Če nastaviš procesor na 99%, se načeloma zaviranje nikoli ne sproži. In tudi procesor dela z nazivno hitrostjo in nikoli s turbo.
Sam sem se zajebal ker sem kupil i9 v laptopu. Procesor je hiter, a kaj ko ga obremenim mi takoj zmanjša hitrost (pod nazivno!) in bi verjetno bolje odnesel s kakšnim i5 ali i7.

Gagatronix je izjavil:

Ce hoces kakorkoli dobro hlajenje bos zadevo odprl, spucal sedem let staro termalno pasto dol s krpico in malo IPA, potem dal novo termalno pasto gor in lepo posedel hladilnik nazaj gor. Pa spucal prah iz ventilatorjev.

Vse ostalo je kvecjemu preseravanje.

Točno tako. Termalna pasta je že prej kot v 7 letih kot čigumi in ne dela več svoje funkcije. Jaz jo menjam nekje 1x letno.

kixs ::

DePalmo je izjavil:


Točno tako. Termalna pasta je že prej kot v 7 letih kot čigumi in ne dela več svoje funkcije. Jaz jo menjam nekje 1x letno.


In kaksna je pasta po enem letu?

1model ::

kratek update.
še enkrat spihal, očistil.
nanos sveže termalne paste MX4 Artic,
zamenjani padi novi(15w/mK)

Rezultat. Praktično nobene razlike. mogoče 5 stopinj.
očitno je to to.
Hvala vseeno za predloge.

6151 ::

Si dovolj zategnil vijake? Razlike je lahko tudi nekaj 10 stopinj
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

1model ::

seveda sem. naj bi, a sprememb ni videti. enak rezultat z novo pasto in novimi padi, kot so bili do sedaj z 7let starimi.
grafična ima ventilator, procesor pasivno hlajenje..procesor ima 5-10 stopinj več kot grafična, verjetno zaradi aktivnega hlajenja, čeprav se na koncu zdruzita bakrena hladilnika(cevi, odvodi).....

edino če poskusim še z s tisto krpico, namesto s pasto....ali s tekočo kovino "pasto"....a z obema pa tvegam da se grafična in matična skurita..plus obe opciji sta prevodni in dragi......

..lahko še dam bakrene ploščine na tiste sive kockice (pozabil sem kako se jim reče) okoli grafične, namesto trenutnih padov...... a to bi kvecjemu mogoče malo pvlivalo na grafično, na CPU ne bo nič.

robo125 ::

Prenosnik Fujitsu A3511 (i3) - ventilator se prižiga že ob gledanju youtube (cpu na 7%, gpu na 8%) in ostaja stalno na min hlajenju (bios - ventilator silent mode). Je to ok? Glede na ta test naj se pri browsanju ne bi prižigal preveč
https://www.notebookcheck.net/Fujitsu-L...
Opazil sem tudi, da ima ventilator (motor) pri min hitrosti spremenljiv zvok (mogoče frekvenca).Pri višjih hitrostih ga preglasi zračni upor.
Naredil sem cinebench - bp.
Kakšen test lahko še naredim?

robo125 ::

Valvoline je izjavil:

V power options nastavis max power state procesorju na 99%, posebej se nastavlja za na baterijo ter na strom, s tem se onemogoci intelov turbo kar je ponavadi glavni krivec za pregrevanje. Ce ni potrebe po procesorsko moc lahko nastavis cpu tudi na 80,70 ali manj % te se bo prenosnik precej utisal, pa se baterija bo hvalezna vsaj 20% daljsa avtonomija.



pri power options nimam možnosti nastavitve max % CPU. Pri ostalih prenosnikih je. Kakšna ideja zakaj?

XIIT ::

V orodni vrstici klikni na ikono baterije, ter izberi levo ali sredinsko opcijo. Če imaš nastavljeno čisto desno (max performance), ti procesor konstantno žene na najvišji frekvenci, četudi to ni ravno potrebno (in imaš v Power Optionsih drugače nastavljeno). Pri meni je razlike cca 10°C, frekvenca v idle pa je 1.2GHz namesto 2.4GHz (Ryzen 3500U)

Valvoline je izjavil:

V power options nastavis max power state procesorju na 99%, posebej se nastavlja za na baterijo ter na strom, s tem se onemogoci intelov turbo kar je ponavadi glavni krivec za pregrevanje. Ce ni potrebe po procesorsko moc lahko nastavis cpu tudi na 80,70 ali manj % te se bo prenosnik precej utisal, pa se baterija bo hvalezna vsaj 20% daljsa avtonomija.



Da izklopiš turbo moraš spremeniti še eno funkcijo, "Processor performance increase threshold". Tu nastaviš kdaj se ti vklopi boost. Default je pri 90% na bateriji, 30% ko je priklopljen na elektriko. Moraš oboje nastaviti na 100%, da do te vrednosti ne pride če imaš max processor state na 99%.
Če te funkcije nimaš, imaš tu vodič kako jo vklopiti: How to Add or Remove "Processor performance increase threshold" from Power Options in Windows
"Only physical beauty is the foundation for a true higher culture of
the mind and spirit as well. Only sun and steel will show you the path."
Beauty is absolutely terrifying to people because it highlights what is ugly.

Assass1n ::

Mogoče poglej v smeri Throttlestop. Znižaš voltažo procesorju, moj Legion ima v full loadu 15°C manj! Poglej na youtube kako se nastavi, če se ti ljubi malo poigrat imaš hladnejši procesor brez stranskih učinkov. Meni se med surfanjem, youtube ventilatorja nikoli ne prižgeta.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

robo125 ::

Sem napisal narobe - ni gpu ampak igpu (seveda - low end i3 1115).
Sem dobil max cpu settings v registru in nastavil na 80%. Ne pomaga - seveda, saj cpu teče na manj kot 10%...
Probam še throttlestop.
Zanimivo bi bilo če ima še kdo isti laptop...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft Teams zapira PC po 5-ih minutah idla

Oddelek: Programska oprema
8653 (416) frke
»

Blokiran multiplier CPU

Oddelek: Strojna oprema
6691 (552) venson
»

T500 se pod obremenitvijo ugasne

Oddelek: Pomoč in nasveti
251878 (1436) solatko
»

na pomoč računalnik se sam ugaša in prižiga

Oddelek: Pomoč in nasveti
102912 (2740) noraguta
»

2 enaka prenosnika 2 različne WEI ocene

Oddelek: Strojna oprema
271475 (929) testni123

Več podobnih tem