» »

CPU nadgradnja

CPU nadgradnja

kajjedx ::

Živjo.

Imam Dell Latitude E6520 in želel bi mu nadgraditi procesor.
Trenutno imam i7 2640m, specifikacije: https://ark.intel.com/content/www/us/en...
Želel bi ga nadgraditi z i7, specifikacije: https://ark.intel.com/content/www/us/en...
Primerjava zmogljivosti: https://cpu.userbenchmark.com/Compare/I...
https://www.cpubenchmark.net/compare/In...

Torej iz 2-jedernika na 4-jedernika in malenkost višja frekvenca.
Edino kar imam pomislek je, da trenutni 2-jederni i7 troši do 35W, 4-jederni i7 pa do 45W, kar je skoraj tretjina več. Ne vem, če bi hlajenje to zdržalo, in če ne bi, bi držalo procesor na minimumu/nižji obremenitvi in bi bil na slabšem kot sedaj z 2-jedernikom. Najbolje bi bilo preiskusit, ampak nebi rad kupoval in menjal procesorja če nisem siguren da bo ok.

Kaj mislite vi, bi hlajenje zdržalo?

Hvala!

kixs ::

Najprej preveri, če sploh lahko menjaš CPU. Da ni prilotan.

Glede hlajenja. Če že zdaj ventilator veliko dela na max obratih, potem bo temperatura procesorja še kakšnih 10stC višja.

kajjedx ::

Glede menjave je to ena redkih prednosti starejše kante, da podpira razne nadgranje, tudi procesor:)

Zdaj in ventilator dela na max samo pri kakšnih posodobitvah in res zahtevnih opravilih, drugače ga redko slišiš.

Han ::

Najbolj smiselno je zamenjat cel prenosnik. 10+ let novejša tehnologija je nekajkrat bolj zmogljiva...

jukoz ::

Preveri če ti plata podpira ta proc. Potem pa preračunaj, če se ti splača upgrade - price/performance

Drugače pa še veselo uporabljam Thinkpad T420 s tem i7-2640m CPUjem in ni neke panike - sem pa zbasal not 16GB rama. Pomoje ga imam že ene 7 let.

kajjedx ::

Eni E6520 imajo točno ta i7 2860qm, tako da plata bi morala biti ok, samo hlajenje nevem če je isto.

Tudi jaz sem pred kratkim ruknil v mojega 16gb rama, pa opazim razliko napram 8gb v določenih situacijah:) sam računalnik ima cca 11 let (leto gor/dol), jaz ga imam zadnjih 5 in dela super in ga še kar ne mislim menjat ker zadošča mojim potrebam:) ja price/performance je pa faktor ki je še bolj proti menjavi kot samo hlajenje, je cca 100€ oz. kolikor je cel laptop vreden :))

Han, se strinjam, je pa tudi nekajkrat dražja, in to govorimo cca 20x...moj je vreden 100€ na lep dan, nov latitude pa je cca 2k€ (če že govorimo o prenosniku istega ranga, samo novejši) :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kajjedx ()

Han ::

V tako star gepl je škoda vlagat, ker lahko že naslednji dan kaj crkne. Za 600+ eur dobiš že dokaj dober prenosnik s FHD IPS ekranom, WiFi 5, NVMe SSD, sodobnim 6/12 procesorjem in bistveno boljšo grafiko. Čez dobra tri leta bo Win10 adijo, 11 pa na starih mašinah načeloma ne deluje.

kajjedx ::

Han, se strinjam, procesor res nima velikega smisla menjat, vsaj ne po takih cenah, plus verjetni problemi s hlajenjem. Kar bom pa zamenjal je wifi kartica (dobrih 20€), da bom imel wifi 6 in bluetooth 5 ker to dvojno pa res konstantno uporabljam in mi upraviči teh 20€ pa tudi če crkne čez pol leta:) pridemo spet do price/performance, kjer nima smisla kupovat računalnik v naprej, ker za isti denar dobiš kasneje boljši računalnik oz. enako dober za manj €. Še kakšne dve leti upam da mi traja, potem bom kupil kaj bolj sodobnega.
Kaj pa običen uporabnik (google, filmi, pdf, word itd) rabi od win 11...dokler je win10 podpiran s strani varnostnih posodobitev, se mi ne mudi niti najmanj na win11, ne rabim novejšega grafičnega umesnika in funkcij ki jih 90% ne uporabljam:) (pustimo tiste ki jih, oni imajo razlog za nadgradnjo pa še tej ne vsi menjajo ker nekateri grejo po logiki ne tikaj to kar dela ok)

hojnikb ::

ne splača se ti, ker so ti procesorji predragi, zato kar pridobiš, pa še z hlajenjem je lahko problem. Počas bo tole za v pokoj :)
#brezpodpisa

kajjedx ::

jap, zgleda da je res predrago. še kakšno leto naj stisne, potem pa ga šenkam muzeju:) tolko je star da bom preskočil celotno ddr4 generacijo rama, ta ima ddr3 in naslednji bo ddr5 :))

jukoz ::

kajjedx je izjavil:

tolko je star da bom preskočil celotno ddr4 generacijo rama, ta ima ddr3 in naslednji bo ddr5 :))


Ha, pa kaj še, DDR4 bomo trajbali še par let v consumer napravah, tako kot smo ddr3 - 6 generacija intel CPUjev je znala delati z obema - sem se naučil na lastnih napakah in kupil 16GB ddr4 in ga potem prodal za pol cene =).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nadgradnja PC da/ne?

Oddelek: Pomoč in nasveti
393455 (2527) yamahko
»

Najboljši price/preformance gaming računalnik za 600evrov. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
1097780 (4807) Blinder
»

CPU upgrade

Oddelek: Pomoč in nasveti
6414 (346) hojnikb
»

Kateri procesor?

Oddelek: Pomoč in nasveti
9632 (535) kajjedx
»

Namizni procesorji Kaby Lake so tu (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Procesorji
24652457 (42544) PrimozR

Več podobnih tem