» »

Kateri procesor?

Kateri procesor?

kajjedx ::

Živjo.

Imam prenosnik Dell Latitude E6520 s procesorjem Intel Core i5-2520M, ki bi mu rad nadgradil procesor z Intel Core i7-2670qm.

Intel Core i5-5250m: https://ark.intel.com/content/www/us/en...
Intel Core i7-2670qm: https://ark.intel.com/content/www/us/en...
Primerjava obeh procesorjev: http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-2...

Vem, da je ta menjava možna; zanima me, ali se mi splača, da dobim največjo zmogljivost. Namreč moti me to, da ima i5 večji single-core performance kot i7 (glej 3. link), i7 pa je quad core z 8 nitmi (fake 8-core), i5 pa je dual core z 4 nitmi (fake quad core).

Nekaj sem googlal od tega, pa mi ni jasno oz. sem ugotovil, da je odvisno od tega, za kaj uporabljaš računalnik. Pa mi še zmeraj ni jasno, kaj bi bilo bolše za mojo uporabo, ki je v večini primerov sledeča: chrome z več zavihki (yt, fb, ig, mail itd), torrenti, urejanje besedila, osnove programiranja, gledanje filmmov (tudi 4k resolucija). V večini primerov imam hkrati užganih več programov (chrome - več njih z večimi tabi, vlc, qBittorrent, word, pp, orodja za programiranje).

Torej, uprašanje je: za hitrejše delovanje mojega računalnika se mi bolj splača obdržati i5, ali ga zamenjati z i7? (ne glede na ceno) (vem da je zelo "amatersko" uprašanje, zato pa sprašujem, in ne delam na pamet)

mtosev ::

ne se splača. tole je že old cpu/platforma. to prodaj in kupi npr nov prenosnik. za 500eur dobiš ryzen 3500u (4core cpu), vega 8 grafo, nvme ssd 512gb etc. takole boš dosti več pridobil kot s tem starim prenosnikom. če se zanima skoči v hofer temo in si ga poglej
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Bizkit45 ::

se splača - napisal si, ne glede na ceno :)
dobil boš še 2 dodatna jedra in 4 threade. Glede na tvojo uporabo prenosnika, ki si opisal, se bo poznalo, ne bo pa to x2.

hojnikb ::

ce ga dobis poceni, se splaca.
imas pa seveda tudi hitrejse procesorje na tej platformi (recimo 2860QM) ki bojo tudi v single thread hitrejsi.

odloci se sam. Sicer bo bolsi boost z vec rama in ssdjom, ce ze nimas.
#brezpodpisa

Bizkit45 ::

Pubec bo menju proc, pa da nima ssdja v letu 2020..shame, ce je odgovor ne :)
Ssd je must have, ze mnogo let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bizkit45 ()

kajjedx ::

Sem razmišljal tudi o hitrejših procesorjih, ampak kar sem bral po forumih je ta največ kar zdrži hlajenje (že za tega je priporočljivo stojalo z ventilatorji).

Ssd imam, sicer ne najhitrejši, vendar se mi ne da zafrkavat z kloniranjem diska, plus da hiter ssd disk, npr Samsungov 860 pro 256gb je v bigbangu 87€.
Rama imam 8gb, nadgradnja na 16gb bi bila cca 80-90€ za novega.
Da bi obojno menjal in dal skupaj s procesorjem 200+ eur v ta računalnik pa je res metanje denarja. Če se splača, bom procesor. Če se procesorja ne splača, bom pogledal za kak poceni rabljen 16gb ram.

kajjedx ::

hojnkib, sem pogooglal za i7 2860qm, porabo ima enako kot i7 2670qm (vsaj na papirju). Ga dobim tudi za malo večjo ceno kot 2670qm. Bi dejansko bil super opcija.
Mogoče ga nabavim. Če bojo potem težave s pregrevanjem ga prodam naprej in vrnem not nazaj i5.

hojnikb ::

poglej tudi 3xxx serije, ce mas hm77 chipset, bi naceloma mogl delat.
#brezpodpisa

kajjedx ::

po forumih piše da 3xxx ne gre. Ampak to mi tudi ni jasno zakaj. i7 2860qm in i7 3840qm imata oba podprt socket FCPGA988; torej bi bilo možno ali ne?

kajjedx ::

Bom vzel i7 2860qm.
Če dobim poceni rabljen ram, se mi splača it iz 8gb na 16gb pri zgoraj opisanem načinu uporabe?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ranljivost Amd in Intel procesorjev

Oddelek: Strojna oprema
403611 (2952) FireSnake
»

RAM DDR3 in DDR3L

Oddelek: Strojna oprema
9625 (483) less
»

Asus ali HP

Oddelek: Kaj kupiti
293897 (3214) Metalc666
»

Kupiti procesor i3 ali i5?

Oddelek: Kaj kupiti
496877 (6174) Mesar
»

kaj naj kupim za igre

Oddelek: Kaj kupiti
453182 (2487) DOOM_er

Več podobnih tem