» »

Edge prehitel Safari, Chrome ostaja na vrhu, Firefox izgublja

Edge prehitel Safari, Chrome ostaja na vrhu, Firefox izgublja

Slo-Tech - Microsoftov brskalnik Edge je uspel doseči 10-odstotni tržni delež, s čimer je prehitel Safari in postal drugi najpopularnejši brskalnik. Še vedno je premočno prvi Chrome s 66-odstotnim tržnim deležem, medtem ko je četrti z rahlim upadom tržnega deleža Firefox, ki ga najdemo na slabih osmih odstotkih računalnikov. Edgeu pomaga zlasti izid Windows 11, saj njegov tržni delež zlagoma raste vse odtlej. Edge je med četverico najmlajši, saj se je rodil leta 2015, ko je Microsoft ugotovil, da bi Internet Explorer vendarle kazalo nadomestiti s čim modernejšim.

A prve verzije Edgea niso uspele prepričati uporabnikov, zato je Microsoft tri leta pozneje Edge spisal na novo. Namesto lastnega pogona sedaj uporablja Chromium, torej v svoji srži enak kakor Chrome. Še vedno pa Edge ostaja omejen na osebne računalnike, medtem ko ima konkurenca tudi svoje uporabnike na mobilnih napravah. Tam ima Chrome 63-odstotni tržni delež, Safari pa 25-odstotnega. Na tretjem mestu je, presenetljivo, Samsung Internet. Razlika v prid Safarija odpade na bistveno večjo razširjenost iPhonov kakor računalnikov Mac. Če seštejemo vse platforme, je prvi še vedno Chrome, sledijo pa Safari, Edge in Firefox.

34 komentarjev

filip007 ::

Na telefonu je Opera, Edge je za Android, ga ne uporabljam.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Han ::

Na grafu ga sploh ni. 8-O

opeter ::

Han je izjavil:

Na grafu ga sploh ni. 8-O


Kako, da ni? Tam je v sklopu pikčaste črte (other) ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

LightBit ::

Jaz uporabljam Firefox tudi na Androidu.
Sicer sem ko je prišel Chrome takoj prešaltal iz Firefoxa na Chrome. Potem ko so pa rekli da bo Chrome v ozadju nalagal strani, ki jih boš morda obiskal sem šel pa nazaj na Firefox.
Saj imam oboje, ampak preferiram Firefox (iz političnih razlogov, če ne drugega). Zanimivo je tudi da mi Firefox na starem računalniku dela opazno hitreje kot Chromium, čeprav je na splošno Chrome res hitrejši.

LeQuack ::

Chrome samo dokazuje, da ne glede na to koliko podatkov ti Google ukrade in koliko te tracka, je folku vseeno.
Quack !

Vetrpiha ::

LeQuack je izjavil:

Chrome samo dokazuje, da ne glede na to koliko podatkov ti Google ukrade in koliko te tracka, je folku vseeno.

Pri edgu dodaš še MS.

Netrunner ::

Edge zna dohiteti chrome, saj folku se ne da nameščati alternativ če je tisto kar dobijo z sistemom dovolj dobro. Jaz ostajam zvest firefoxu, saj chrome se mi ne dopade.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

LeQuack ::

Najbolj je to ko se logiraš v neko Google storitev ti Chrome doda tvojo profile ikono v menu bar, da skoz veš da te Google spremlja, ne glede na to katero stran obiščeš ali kaj klikaš.
Quack !

bobby ::

Na tel samo Opera
Home comp je Opera, ce moram kaj alternativno zaradi katerega razloga je FF
Sluzba pa primarno FF, sekundarno Opera
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

gruntfürmich ::

z veliko žalostjo FF prenehal uporabljat kr nekaj let nazaj. pač retardirana politika približevanja programa guglovemu spyweru.

zdaj raje vidim da mi podatki odtekajo kitajcem (opera) kot guglu; hej, še k mikrosoftu (službena uporaba) raje vidim da gredo moji podatki kot k guglu ali da uporabljam FF...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

WamPIRe- ::

Sam že nekaj let uporabljam Vivaldi na PCjih in telefonu :D
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

dronyx ::

LeQuack je izjavil:

Chrome samo dokazuje, da ne glede na to koliko podatkov ti Google ukrade in koliko te tracka, je folku vseeno.

Večina tega ne razume kot sledenje, ampak funkcionalnost ki omogoča "prijazno uporabniško izkušnjo". ;)

bedarija ::

na mobiju mi je firefox čudn, zato tam chrome, medtem ko na računalniku iz navade pač firefox že 15 let. o kraji podatkov pa ne vem zakaj se še sploh pogovarjamo. uporabljaj program ki ti sede, sledijo ti itak vsi.

bozicek ::

WamPIRe- je izjavil:

Sam že nekaj let uporabljam Vivaldi na PCjih in telefonu :D

Evo sva že dva :D
Darila letos samo za poredne

murrieta ::

gruntfürmich je izjavil:

z veliko žalostjo FF prenehal uporabljat kr nekaj let nazaj. pač retardirana politika približevanja programa guglovemu spyweru.

zdaj raje vidim da mi podatki odtekajo kitajcem (opera) kot guglu; hej, še k mikrosoftu (službena uporaba) raje vidim da gredo moji podatki kot k guglu ali da uporabljam FF...


Tole je morda resitev zate: https://librewolf.net/

Lepo sledijo verzijam firefoxa in mecejo ven vse kar se cudnega pojavi.

bedarija je izjavil:

na mobiju mi je firefox čudn, zato tam chrome, medtem ko na računalniku iz navade pač firefox že 15 let. o kraji podatkov pa ne vem zakaj se še sploh pogovarjamo. uporabljaj program ki ti sede, sledijo ti itak vsi.


Firefox ne uporabljas zaradi izgleda. Chroma ne uporabljas ker je spyware.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: murrieta ()

mtosev ::

Jaz ostajam na Firefoxu, ker se mi najbolj dopade in zato, ker sem najbolj navajen na njega. Možno, da je Chrome ali Edge boljši samo meni nič ne manjka.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

gruntfürmich ::

murrieta je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

z veliko žalostjo FF prenehal uporabljat kr nekaj let nazaj. pač retardirana politika približevanja programa guglovemu spyweru.

zdaj raje vidim da mi podatki odtekajo kitajcem (opera) kot guglu; hej, še k mikrosoftu (službena uporaba) raje vidim da gredo moji podatki kot k guglu ali da uporabljam FF...


Tole je morda resitev zate: https://librewolf.net/

Lepo sledijo verzijam firefoxa in mecejo ven vse kar se cudnega pojavi.

se že kakšnih 10 let odvajam od FF, tako da mi ne bo več nobena različica FF sedla.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

murrieta ::

mtosev je izjavil:

Jaz ostajam na Firefoxu, ker se mi najbolj dopade in zato, ker sem najbolj navajen na njega. Možno, da je Chrome ali Edge boljši samo meni nič ne manjka.


Meni so vsi browserji ena in isti smorn, noben nema nekih featurjev, ki bi mi bili kakrsenkoli differentiator. Password management imam izven browserja, vse ostalo mi je pa nepomembno (seveda ima ffox precej nastavitev, ki pomagajo k nesledenju in jih drugi browserji nimajo), vsi vec ali manj delajo. Razlikujem jih samo po tem koliko podatkov pokradejo in Chrome (servis mi bos namescal, da se bos lahko updatal? Japajade, pizde googlove) ali Edge avtomaticno odpadeta. Brave enako. Vivaldi/Opera enako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: murrieta ()

Pinturicchio ::

Za PC Catsxp (podoben brave-u), za android Brave, drugač pa Edge tudi zelo lepo deluje na računalniku, medtem ko verzija za android ni tako optimizirana.

Morison ::

Bil leta in leta na FF toda na žalost ga je Edge prehitel, v vsem, v hitrosti, v videzu, ostalo so pa itak vsi tam tam(Chrom, FF).
FF je bil včasih sinonim za hitrost sedaj odpira kot polž napram Edge.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Morison ()

Glugy ::

Lahk bi še graf Chromium vs ostali naredil pa preverili kdo je na drugem in tretjem mestu še po tej viži. Drgač je pa zaskrbljujoče da je Chromium pogon tako zelo monpolističen.

mtosev ::

Morison je izjavil:

Bil leta in leta na FF toda na žalost ga je Edge prehitel, v vsem, v hitrosti, v videzu, ostalo so pa itak vsi tam tam(Chrom, FF).
FF je bil včasih sinonim za hitrost sedaj odpira kot polž napram Edge.

Ne vem meni FF dela hitro. Nimam pripomb. Ne uporabljam pa nobenih extensions ali plug inov kateri so lahko dosti krat razlog za počasnost.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Morison ::

mtosev je izjavil:

Morison je izjavil:

Bil leta in leta na FF toda na žalost ga je Edge prehitel, v vsem, v hitrosti, v videzu, ostalo so pa itak vsi tam tam(Chrom, FF).
FF je bil včasih sinonim za hitrost sedaj odpira kot polž napram Edge.

Ne vem meni FF dela hitro. Nimam pripomb. Ne uporabljam pa nobenih extensions ali plug inov kateri so lahko dosti krat razlog za počasnost.

Saj se ti zdi hiter dokler istočasno ne preizkusiš edge. To je bilo isto ko sem prešel iz chroma na ff.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Morison ()

mtosev ::

Ne vem kolk hitro FF loada webpage, a mi to niti ni relevantno, ker mi na kompu v podpisu vse leti. Možno, da so drugi hitrejši samo mi je vseeno pa tudi sem navezan na FF.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

WhiteAngel ::

Ne vem, kaj mutijo pri Mozilli zadnjih 5 let. Včasih so narekovali tempo, kar se novih featurjev tiče, zdaj pa samo še debilen uporabniški vmesnik kopirajo od Chroma (npr. okno za tiskat in nastavitve fullscreen web-like brez koncepta oken in native gtk vmesnikov). Že nekaj let čakam web nfc, usb in hid, da implementirajo, ampak vse stoji ;(

ngc2392 ::

ostajam na firefoxu. meni komp laufa 24/7 in pogosto tudi ff z 10-20 zavihki. tako da hitrost meni nič ne pomeni. če pa nekdo odpira browser vsakih nekaj sekund, da orgazmira nad hitrostjo odpiranja programa...eee..tudi prav :) če se stran ne odpre 0,001 sekunde hitreje, pa bom tudi preživel. kot smo 20 let nazaj, ko se je stran odpirala nekaj sekund. text only (ko je bila to še opcija v firefoxu :)
United We Stand, Divided We Fall

WizzardOfOZ ::

Službeno edge, doma edge, na telefonu edge, za sistem na telefonu pa lineageOS. Drugega nič, na googlu niti maila nimam.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

toro69 ::

Nič ni bolj butastega kot brskalnik na 6" telefonu z iskalno vrstico na vrhu zaslona
FF for ever :p

Glugy ::

WhiteAngel je izjavil:

Ne vem, kaj mutijo pri Mozilli zadnjih 5 let. Včasih so narekovali tempo, kar se novih featurjev tiče, zdaj pa samo še debilen uporabniški vmesnik kopirajo od Chroma (npr. okno za tiskat in nastavitve fullscreen web-like brez koncepta oken in native gtk vmesnikov). Že nekaj let čakam web nfc, usb in hid, da implementirajo, ampak vse stoji ;(


Firefox se v bistvu bori z mlini na veter ker vse strani se pišejo z večino v mislih torej z Chronium pogonom v mislih (pod kar spada tud Edge in Opera itd ). Firefox je še edini "večji" z neodvisnim pogonom. Problem je tud ker Firefox ne bo imel nikoli toliko razvoja kot si ga lahko privošči Chrome oziroma vsi brskalniki ki preko Chroniuma razvojno avtomatsko profitirajo prek tega. Res ne rabimo enoumja zato pa se podpira Firefox.

Morison ::

ngc2392 je izjavil:

ostajam na firefoxu. meni komp laufa 24/7 in pogosto tudi ff z 10-20 zavihki. tako da hitrost meni nič ne pomeni. če pa nekdo odpira browser vsakih nekaj sekund, da orgazmira nad hitrostjo odpiranja programa...eee..tudi prav :) če se stran ne odpre 0,001 sekunde hitreje, pa bom tudi preživel. kot smo 20 let nazaj, ko se je stran odpirala nekaj sekund. text only (ko je bila to še opcija v firefoxu :)

To ste fijakarski konji, ki ne vidite 5mm pred sabo. Hipohondri izpred 20 let, ki ga ne premakneš važno, da ima svoj prav. Boli mene k če si tudi na IE verziji izpred 20 let. Misli da samo njemu laufa komp 24/7 z 10-20 zavihki. Zadeve se spreminjajo iz minute v minuto, enkrat eden drugič drugi. Ne vem zakaj bi silil z glavo skozi zid, če je nekdo boljši, mogoče bo jutri drugače.
Eni imamo pa 10 browserjev na namizju in vsak zavihek odpiram z drugim. LOL

misek ::

Glede hitrosti odpiranja: verjetno ni mišljena hitrost opiranja programa ampak spletne strani.

MrStein ::

Oboje.
In ni izgovora da na modernem PC traja dlje kot pred 10 leti.
Razen izgovorov.
(no, spletne strani so tudi bloatane)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

OmegaM ::

Morison je izjavil:

ngc2392 je izjavil:

ostajam na firefoxu. meni komp laufa 24/7 in pogosto tudi ff z 10-20 zavihki. tako da hitrost meni nič ne pomeni. če pa nekdo odpira browser vsakih nekaj sekund, da orgazmira nad hitrostjo odpiranja programa...eee..tudi prav :) če se stran ne odpre 0,001 sekunde hitreje, pa bom tudi preživel. kot smo 20 let nazaj, ko se je stran odpirala nekaj sekund. text only (ko je bila to še opcija v firefoxu :)

To ste fijakarski konji, ki ne vidite 5mm pred sabo. Hipohondri izpred 20 let, ki ga ne premakneš važno, da ima svoj prav. Boli mene k če si tudi na IE verziji izpred 20 let. Misli da samo njemu laufa komp 24/7 z 10-20 zavihki. Zadeve se spreminjajo iz minute v minuto, enkrat eden drugič drugi. Ne vem zakaj bi silil z glavo skozi zid, če je nekdo boljši, mogoče bo jutri drugače.
Eni imamo pa 10 browserjev na namizju in vsak zavihek odpiram z drugim. LOL


Ne vidim razloga zakaj po tem moraš žaliti :)

FF ne uporabljam, ker ko ga pustis odprtega nabije porabo memorije u pm.
Sam se zato uporabnik Opere.
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

Morison ::

OmegaM je izjavil:

Morison je izjavil:

ngc2392 je izjavil:

ostajam na firefoxu. meni komp laufa 24/7 in pogosto tudi ff z 10-20 zavihki. tako da hitrost meni nič ne pomeni. če pa nekdo odpira browser vsakih nekaj sekund, da orgazmira nad hitrostjo odpiranja programa...eee..tudi prav :) če se stran ne odpre 0,001 sekunde hitreje, pa bom tudi preživel. kot smo 20 let nazaj, ko se je stran odpirala nekaj sekund. text only (ko je bila to še opcija v firefoxu :)

To ste fijakarski konji, ki ne vidite 5mm pred sabo. Hipohondri izpred 20 let, ki ga ne premakneš važno, da ima svoj prav. Boli mene k če si tudi na IE verziji izpred 20 let. Misli da samo njemu laufa komp 24/7 z 10-20 zavihki. Zadeve se spreminjajo iz minute v minuto, enkrat eden drugič drugi. Ne vem zakaj bi silil z glavo skozi zid, če je nekdo boljši, mogoče bo jutri drugače.
Eni imamo pa 10 browserjev na namizju in vsak zavihek odpiram z drugim. LOL


Ne vidim razloga zakaj po tem moraš žaliti :)

FF ne uporabljam, ker ko ga pustis odprtega nabije porabo memorije u pm.
Sam se zato uporabnik Opere.


Imaš ti kakšne težave sam s sabo in z razumevanjem osnovnih podatkov! Tebe očitno še nobeden ni užalil in nimaš pojma kaj je žaljenje.
Če je že kdo žalil oziroma začel prvi žalit je to ngc2392. Samo čakal sem kdaj se bo oglasil.
Mogoče si pa samo zamešal s katerega računa se oglašaš!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Edge prehitel Firefox (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
6811469 (7712) vilicarist
»

Konec Edgea, se obeta chromiumski brskalnik? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
9522603 (17073) MrNighthawk
»

Windows 10 vendarle premagal Sedmico

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
107038 (4838) zmaugy
»

IE še vedno izgublja, Chrome pridobiva

Oddelek: Novice / Brskalniki
3612074 (9792) dux

Več podobnih tem