» »

Cylinders, Heads, Sectors

Cylinders, Heads, Sectors

bobby ::

Mi lahko kdo razloži, kaj pomenijo pri diskih naslednji pojmi:
Cylinders, Heads, Sectors
Anyone???

boby

TESKAn ::

Cilinder dobiš, če pogledaš sledi na vseh ploščah, ki so enako oddaljene od centra -> tvorijo valj, se prav cilinder. Head je pač glava - z njo bere in piše na plošče. Sektor ti bo pa gdo drug povedu, jst ne vem.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Pikachu ::

Disk (HD) ima lahko eno ali vec plosc z magnetno povrsino. Vsaka plosca (disk) ima razumljivo dve strani.

st. plosc= st. heads/2

Vsaka plosca je sestavljena (ima tako namescen magnetni del) iz stez (koncentricnih krogov dolocenega radija). Torej so podatki zapisani na krogih in ne na spirali kot na CD-ju. Ce pogledas os zgoraj (ali spodaj) vse steze z istim radijem pri disku z vec ploscami, dobis t.i. cilinder (plasc valja).

Najmanjsi podatkovni del diska je sector (sektor). Je en del steze. Vcasih je bilo v sektorjih zapisana enaka kolicina podatkov (bitov, bytov), zato so bili sektorji na notranjih sledeh manjsi, na zunanjih pa vecji. Taka izraba povrsine je bila slaba. Pri sodobnih diskih so vsi sektorji priblizno enako veliki, notranje steze jih imajo manj, zunanje pa pac vec. Po obliki so podobni izsekom kolobarja (ananas!).

Logicna razdelitev podatkov na disku je potem.
sektor-)steza-)ena stran plosce-)vec plosc

steze-)cilindri

Ce te zanima se kaj pa vprasaj.

Lp,
Pikachu.

Tomi ::

Kolikor se jaz spomnim definicij, ki smo jih imeli na informatiki, je sektor del diska, ki nosi del informacije.

Saj vem, da je to zelo neumna definicija, ampak meni se vse definicije pri informatiki zdijo pretirano zatežene. Kot naprimer informacija in podatek, pa še kaj bi se našlo.No, pa me je Pikachu prehitel8-O
metrodusa.blogspot.com


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Verovanja in odzivi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8615685 (13744) windigo
»

Hitachi 7K500-320 disk ne dela - kako popraviti

Oddelek: Strojna oprema
10845 (672) MIHAc27
»

Western Digital Raptor 150GB? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
507787 (6635) Smorny
»

Polterabajtni diski že na voljo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
517711 (6451) Matev
»

Trdi diski/veliki obrat

Oddelek: Kaj kupiti
369082 (8569) neoto

Več podobnih tem