» »

Tisti ki nikoli niste šli na faks?

Tisti ki nikoli niste šli na faks?

1
2
3 4 5

D3m ::

tilen03 je izjavil:

Vprašanje za tiste, ki niste šli na študij ali doštudirali, pa ste vseeno uspešni in zadovoljni: Če bi bili še enkrat stari 19 let, bi se odločili za študij ali ne? Če je odgovor da, bi se odločili za študij povezan z vašo trenutno kariero? Če je odgovor ne, bi izbrali isto kariero kot jo imate trenutno?


Ne.
|HP EliteBook|R5 6650U|

sass628 ::

tilen03 je izjavil:

Vprašanje za tiste, ki niste šli na študij ali doštudirali, pa ste vseeno uspešni in zadovoljni: Če bi bili še enkrat stari 19 let, bi se odločili za študij ali ne? Če je odgovor da, bi se odločili za študij povezan z vašo trenutno kariero? Če je odgovor ne, bi izbrali isto kariero kot jo imate trenutno?


Nisem obrtnik niti nisem v IT smeri. Zaradi finančne situacije doma nisem imel možnosti rednega faksa, tako da sem se zgodaj zaposlil. Zdaj po cca. 10ih letih sem se odločil dokončat študij, ker sem si pač rekel why not, ni ravno smer, ki si jo želim ampak neglede na vse mi bo enkrat mogoče prav prišlo..step by step :D Plačo imam dobro, celo enako ali višjo od sodelavcev, ki imajo dokončan študij(pač zaradi predhodnih izkušenj in ker sem se znal prodat). Če bi imel ponovno 19 in imel možnost rednega študija po izbiri bi verjetno šel. Nevem pa če bi bil pol toliko iznajdljiv v teh letih kot sem sedaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sass628 ()

Mike_Rotch ::

tilen03 je izjavil:

Vprašanje za tiste, ki niste šli na študij ali doštudirali, pa ste vseeno uspešni in zadovoljni: Če bi bili še enkrat stari 19 let, bi se odločili za študij ali ne? Če je odgovor da, bi se odločili za študij povezan z vašo trenutno kariero? Če je odgovor ne, bi izbrali isto kariero kot jo imate trenutno?


Ne, ne bi šel na fak. Bi pa sigurno malo manj časa bluzil po faksu brez cilja in prave motivacije samo zato, ker se baje spodobi iti na faks in se takoj spravil delati.

Glede kariere pa ne vem. Finančno se tole obnese, časovno tudi, skillset imam tak, da lahko hitro najdem službo tudi v recesiji, freelancam, odprem lasten biznis. Za preživetje načeloma bo vedno. Po drugi strani pa se ne bi branil delati kaj bolj oprijemljivega (varilec, mizar...).

ripmork ::

tilen03 je izjavil:

Vprašanje za tiste, ki niste šli na študij ali doštudirali, pa ste vseeno uspešni in zadovoljni: Če bi bili še enkrat stari 19 let, bi se odločili za študij ali ne? Če je odgovor da, bi se odločili za študij povezan z vašo trenutno kariero? Če je odgovor ne, bi izbrali isto kariero kot jo imate trenutno?

Bi se odločil za študij bolj povezan s trenutno kariero. Je pa mal ironija, da sem ravno na "napačnem študiju" spoznal par super ljudi, ki so imeli bistven vpliv name pri prehodu na drugo področje. Tako da po eni strani prav fajn, da se je točno tako zgodilo. Življenje je ironija :D

Senzor ::

tilen03 je izjavil:

Vprašanje za tiste, ki niste šli na študij ali doštudirali, pa ste vseeno uspešni in zadovoljni: Če bi bili še enkrat stari 19 let, bi se odločili za študij ali ne? Če je odgovor da, bi se odločili za študij povezan z vašo trenutno kariero? Če je odgovor ne, bi izbrali isto kariero kot jo imate trenutno?

Direktnega študija za to, kar trenutno delam, v Sloveniji ni. Študiral sem tehnični del svojega trenutnega "posla", delam pa zdaj večinoma na družboslovnem delu. Tehnično znanje pride prav, ampak veliko pomembnejši faktorji za to konkretno delo so družboslovne narave.

Česar me pa nikjer niso naučili, je podjetniški način razmišljanja. Tega sem se z leti naučil sam. Kaj ti pomaga še takšen faks, če svojega produkta (ali sebe) ne znaš prodati. Še tisti predmet, ki je dišal po ekonomiji, je bil na nivoju srednješolskih seminarskih nalog in pisanja swot analiz.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Senzor ()

salesky ::

tilen03 je izjavil:

Vprašanje za tiste, ki niste šli na študij ali doštudirali, pa ste vseeno uspešni in zadovoljni: Če bi bili še enkrat stari 19 let, bi se odločili za študij ali ne? Če je odgovor da, bi se odločili za študij povezan z vašo trenutno kariero? Če je odgovor ne, bi izbrali isto kariero kot jo imate trenutno?


Ne išči izgovorov, opravljen študij ti vedno pomaga tudi če misliš, da nisi nič odnesel. Pokaže tudi, da si zmožen si postaviti nek cilj in tega tudi uspešno opraviti. Pa tako kot je že nekdo zgoraj omenil, privat "keramičar" dobro služi če je DOBER, drugače ne zdrži niti pol leta...

Mike_Rotch ::

Pokaže tudi, da si zmožen si postaviti nek cilj in tega tudi uspešno opraviti.


Lahko pogledaš tudi z druge strani. Mogoče pa tisti, ki rine z glavo skozi zid, da dokonča faks ni sposoben postaviti prioritet in videti kaj se splača delati in česa ne.

Pa tako kot je že nekdo zgoraj omenil, privat "keramičar" dobro služi če je DOBER, drugače ne zdrži niti pol leta...


A ni to univerzalno pravilo? Sicer povprečne plače res rastejo z izobrazbo. Ampak mislim, da matematika ni tako preprosta.

Nekdo s poklicno šolo ima 5-6 let prednosti v poklici poti pred tistim s fakulteto. To pomeni 5-6 let plače, ko si mlad, hitrejšo upokojitev in možnost uživanja pokojnine pri nižji starosti.

Pa nikjer ne piše, da je faks treba narediti takoj po srednji šoli.

salesky ::

Ja bodoči delodajalec bo raje to razmišljal kot pa obratno...mogoče pri nekomu ki je delal 3letni fax 10let.

Sam osebno menim, da je v povprečju tako, da z izobrazbo lažje prideš skozi. Je pa res da je škoda časa, če se izobrazuješ za neke poklice kjer že v naprej veš, da boš težko našel delo.

Sedaj imam ze skoraj 15let del dobe in svojih let na faksu nebi nikdar zamenjal za 5let dela. Niti pod razno.

Mike_Rotch ::

Sam osebno menim, da je v povprečju tako, da z izobrazbo lažje prideš skozi.


To je definitivno res. Ampak izobrazba ni samo faks.

Jaz v CVju nimam nikjer omenjene dokončane šole, pa se ne spomnim, da bi me kdo kdaj vprašal po faksu. Imam pa napisanih par certifikatov iz industrije naprimer, ki mi sigurno odprejo neprimerno več vrat kot ena random fakulteta iz ene random države, za katero polovica rekruterjev še niti slišala ni.

Miki N ::

Faks je v osnovi dober predvsem za žurati ga in babe fukati - tukaj ste mnogi (napol) mimo udarili, sem prepričan.

salesky ::

Miki N je izjavil:

Faks je v osnovi dober predvsem za žurati ga in babe fukati - tukaj ste mnogi (napol) mimo udarili, sem prepričan.


In tudi to je del življenske izkušnje. Podobno ko poslušaš starejše, ki pravijo, da če nisi bil v vojski nisi pravi ded. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: salesky ()

D3m ::

salesky je izjavil:

Ja bodoči delodajalec bo raje to razmišljal kot pa obratno...mogoče pri nekomu ki je delal 3letni fax 10let.

Sam osebno menim, da je v povprečju tako, da z izobrazbo lažje prideš skozi. Je pa res da je škoda časa, če se izobrazuješ za neke poklice kjer že v naprej veš, da boš težko našel delo.

Sedaj imam ze skoraj 15let del dobe in svojih let na faksu nebi nikdar zamenjal za 5let dela. Niti pod razno.


Jaz bi zamenjal faks za delovno dobo.
|HP EliteBook|R5 6650U|

zobnik ::

V življenju kar prej nisi naredil lahko sedaj. Mislim da mamo vsi odprte vrate in prosto pot. Nič ni zamujeno in izgubljeno. Lahko smo sam veseli, da nismo v kaki vojni in da mamo mir.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

dexterboy ::

secops je izjavil:

endelin je izjavil:

Developer lahko v službi brez nekega hudega napora začne pri nekje 2k-2.5k bruto in do svojega 30. leta prileze tam do 4k-5k
Tista famozna anketa ne pravi tako;)
Seveda, ker je izkrivljena predstava kdo je developer. Povpraševanju na trgu je tako veliko, da to delo opravlja že praktično vsak, ki ima 5 minute časa, tudi če za to ni dovolj izobražen. Kot rezultat imamo kupe netestirane kode, ki je pomožnosti nakoncu še ranljiva na trivialne zadeve kot je SQL injection.
Q; ali se lahko sam naučiš potrebnega znanja, če želiš postati Developer, ali pa moraš imeti "mentorja", da te poduči potrebnih veščin ali pa brez faksa to ne gre?
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Malidelničar ::

Mike_Rotch: Po mojem mnenju se ta vidik, ki si ga ti izpostavil - časnovna prednost pri zaposlovanju, da prej začneš delat, da prej začneš napredovat v delu iz juniorja v izkušenega seniorja - absolutno premalo gleda. To da imaš friše diplomirance iz faksa, pri ne vem, 30 al pa 34 je dizastr, pa se ti mladi tega sploh ne zavedajo. Morda je tudi to nek fidik finančne nepismenosti v Sloveniji in nezmožnosti planirati si lajfa.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

m0LN4r ::

tilen03 je izjavil:

Vprašanje za tiste, ki niste šli na študij ali doštudirali, pa ste vseeno uspešni in zadovoljni: Če bi bili še enkrat stari 19 let, bi se odločili za študij ali ne? Če je odgovor da, bi se odločili za študij povezan z vašo trenutno kariero? Če je odgovor ne, bi izbrali isto kariero kot jo imate trenutno?

Jaz sploh nebi sel studirat, ampak sel v tujino in opravil poklicno in majsterja za elektricarja. Dela in place kot dreka, pa ze takoj z 19 bi lahko zacel na izi. Vedno vec kablov bo treba zvezat in zmontirat, urne postavke so pa iste, kot za zobarja, ce ne visje.

D3m je izjavil:

salesky je izjavil:

Ja bodoči delodajalec bo raje to razmišljal kot pa obratno...mogoče pri nekomu ki je delal 3letni fax 10let.

Sam osebno menim, da je v povprečju tako, da z izobrazbo lažje prideš skozi. Je pa res da je škoda časa, če se izobrazuješ za neke poklice kjer že v naprej veš, da boš težko našel delo.

Sedaj imam ze skoraj 15let del dobe in svojih let na faksu nebi nikdar zamenjal za 5let dela. Niti pod razno.


Jaz bi zamenjal faks za delovno dobo.

Ja isto. Namesto studija bi lahko sprobal 2-3 razlicnih poklicev rajs.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

m0LN4r ::

Malidelničar je izjavil:

Mike_Rotch: Po mojem mnenju se ta vidik, ki si ga ti izpostavil - časnovna prednost pri zaposlovanju, da prej začneš delat, da prej začneš napredovat v delu iz juniorja v izkušenega seniorja - absolutno premalo gleda. To da imaš friše diplomirance iz faksa, pri ne vem, 30 al pa 34 je dizastr, pa se ti mladi tega sploh ne zavedajo. Morda je tudi to nek fidik finančne nepismenosti v Sloveniji in nezmožnosti planirati si lajfa.

Moj sosolec je po osnovni soli sel za zidarja, neko 3 letno poklicno. Ko sem jaz konceval faks, si je on sezidal hiso in se porocil.
Naceloma faks je za tiste, ki mislijo it v pisarne, delati kariero in se jim vse vrti okoli denarja boljkone in vecina jih potem konca v office kolesu kot hrcek.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

ripmork ::

Moja generacija je odraščala v konstantnem poslušanju ožjega in širšega okolja v stilu "ti sam pejt študirat nekaj, pa bo vse super". Ta (sicer dobronamerna) naivnost in ohlapna nedefiniranost, kii v povezavi s tem, da marsikdo pri 18-ih še ne ve zares, kaj bi rad počel, rezultira v tem, kar mamo; en kup diplomirancev in magistrov na zavodu. Ker če naenkrat dvignemo število diplomantov za 500%, bo šla blaginja v državi za 500% gor :D malo morgen, žal. Smo potem vsi na lastni koži začeli okušat realnost.

Sej ne rečem, res zagnani in pridni bodo unovčili pridobljena znanja, nasplošno pa so fakultete kar biznis ratale.
Seveda pa za marsikatere poklice (pravo, medicina, inženirstvo,...) pač absolutno ne gre brez študija. Ampak (dobri) študenti slednjih ponavadi nimajo problemov z iskanjem zaposlitve na izbranem področju...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

TheBlueOne ::

Blaginja bi ze sla gor, ce bi bile izbire studijev drugacne. :)

Smurf ::

m0LN4r je izjavil:


Naceloma faks je za tiste, ki mislijo it v pisarne, delati kariero in se jim vse vrti okoli denarja boljkone in vecina jih potem konca v office kolesu kot hrcek.

Meni se ravno poklici kot so zidarji, elektricarji, polagalci ploscic zdijo kot sluzbe, kjer si hrcek v kolesu. Po drugi strani si v ITju zmeraj lahko najdem stvari, ki jih delam z veseljem. Ampak verjamem, da je to odvisno od posameznika. Ceprav po drugi strani se nikoli nisem slisal, da bi polagalec ploscic povedal, da to dela iz veselja. Ponavadi, ko se pogovarjam je "dolgocasno delo, ampak se dobro placa".

D3m ::

"ti sam pejt študirat nekaj, pa bo vse super"


Pri nam je bilo "pojdi študirat, da boš delal v državni firmi, ker privatniki te bodo nategovali"
|HP EliteBook|R5 6650U|

secops ::

dexterboy je izjavil:

secops je izjavil:

endelin je izjavil:

Developer lahko v službi brez nekega hudega napora začne pri nekje 2k-2.5k bruto in do svojega 30. leta prileze tam do 4k-5k
Tista famozna anketa ne pravi tako;)
Seveda, ker je izkrivljena predstava kdo je developer. Povpraševanju na trgu je tako veliko, da to delo opravlja že praktično vsak, ki ima 5 minute časa, tudi če za to ni dovolj izobražen. Kot rezultat imamo kupe netestirane kode, ki je pomožnosti nakoncu še ranljiva na trivialne zadeve kot je SQL injection.
Q; ali se lahko sam naučiš potrebnega znanja, če želiš postati Developer, ali pa moraš imeti "mentorja", da te poduči potrebnih veščin ali pa brez faksa to ne gre?


Jaz bi rekel, da se lahko vsega naučiš sam, o programiranju in ITju je na internetu dovolj gradiva, tako teorije kot praktičnih primerov dobre kode na githubu recimo. Torej se da tudi brez mentorja in brez faksa.
Vendar je bistveno lažje in hitreje, če je snov strukturirana in če imaš zraven nekoga, ki te potegne iz luknje, kjer bi sam zabil še 14 dni. Tako da je na koncu vse le vprašanje motivacije in zagnanosti.

Verjetno najenostavnejša pot do znanja in kariere v ITju danes je, da se vpišeš na FERI/FRI. Potem pa med študijem čim prej začni delat preko študentskega servisa, recimo v 2. ali 3. letniku. Povprečje na faksu ti bo verjetno malo padlo, recimo za polovice ali eno oceno, ampak boš po drugi strani začel pridobivati prektične izkušnje in združil teorijo s prakso. Izberi pa si podjetje, ki je dovolj veliko in delajo kaj zanimivega. Za dobre študente se podjetja praktično tepejo.

TheBlueOne ::

D3m je izjavil:

"ti sam pejt študirat nekaj, pa bo vse super"


Pri nam je bilo "pojdi študirat, da boš delal v državni firmi, ker privatniki te bodo nategovali"


Potem pa si v JS na minimalki ali pa blizu, kjer te nateguje po vezah nastavljen sef. :)

ginekk ::

tilen03 je izjavil:

Vprašanje za tiste, ki niste šli na študij ali doštudirali, pa ste vseeno uspešni in zadovoljni: Če bi bili še enkrat stari 19 let, bi se odločili za študij ali ne? Če je odgovor da, bi se odločili za študij povezan z vašo trenutno kariero? Če je odgovor ne, bi izbrali isto kariero kot jo imate trenutno?


Valjda da bi in to isti faks, užival sem v izzivih na faksu. Študirat računalniško znanost je bistveno bolj poglobljeno kot pa naštudirat par razvojnih okolij. Pa saj to mora bit jasno, ko pogledaš vsebino in število vloženih ur. Pet let časa ni malo. Bi pa verjetno izbral kakšno drugo katedro za zaključno delo. Vmes sem tudi menjal kariero v vodstveno, ampak sem tudi tisto šel dodatno študirat ob delu in še enkrat bi storil isto.

Noben poklic ne more bit isti s študijem ali pa brez. Obvezno bi naredil vpis v študij, samo študiranje in na koncu preverjanje težje, da dobimo nekako normalno porazdelitev. Ne pa slišiš kako enim drugi napišejo diplomo in gre vse skozi, tudi na zagovoru.

D3m ::

TheBlueOne je izjavil:

D3m je izjavil:

"ti sam pejt študirat nekaj, pa bo vse super"


Pri nam je bilo "pojdi študirat, da boš delal v državni firmi, ker privatniki te bodo nategovali"


Potem pa si v JS na minimalki ali pa blizu, kjer te nateguje po vezah nastavljen sef. :)


Da sem šel v privat sektor je nekaj najboljšega.
|HP EliteBook|R5 6650U|

TheBlueOne ::

D3m je izjavil:


Da sem šel v privat sektor je nekaj najboljšega.


Se absolutno strinjam. Pa imam drugace vecino familije v JS, tako, da lahko primerjam. Mama je bila kar visoko v sindikatu, zato pa mi ni jasno zakaj toliko ljudi vidi JS kot nekaj finega.

Ce beres tukaj imas obcutek, da je vecina JS veseli fikusi, sam pa ne poznam koga, ki bi imel pogoje za tak naziv. Vsaj ne nepoliticnega. Ajde morda en pravnik, ki ima izi job ampak je placan nekje 1/3 tega kar bi bil v privatnem sektorju.

cias ::

TheBlueOne je izjavil:

D3m je izjavil:


Da sem šel v privat sektor je nekaj najboljšega.


Se absolutno strinjam. Pa imam drugace vecino familije v JS, tako, da lahko primerjam. Mama je bila kar visoko v sindikatu, zato pa mi ni jasno zakaj toliko ljudi vidi JS kot nekaj finega.

Ce beres tukaj imas obcutek, da je vecina JS veseli fikusi, sam pa ne poznam koga, ki bi imel pogoje za tak naziv. Vsaj ne nepoliticnega. Ajde morda en pravnik, ki ima izi job ampak je placan nekje 1/3 tega kar bi bil v privatnem sektorju.


Pa jim kdo brani da si najdejo resnično službo?

TheBlueOne ::

cias je izjavil:



Pa jim kdo brani da si najdejo resnično službo?


Nihce. Baje tudi kar dosti odhajajo. Sicer nimam vec toliko informacij ampak menda je v JS pomanjkanje.

Meni je samo cudno kako taki, ki niso v JS o JS govorijo kot o nekem raju za zaposlene. V takem primeru pa bi skoraj morali imeti tendenco silit tja. Ker oni pa vidijo v JS samo pluse in v ZS samo minuse.

D3m ::

Pa jim kdo brani da si najdejo resnično službo?


Tudi to ne razumem.

Verjetno je problem ali v razumevanju ali pa strah.

Meni so veliko jamrali, ko pa jim omenim iskanje zaposlitve ob delu jim pa nekaj "zatrokira" v glavi in dobim nejevoljni odziv.
|HP EliteBook|R5 6650U|

ginekk ::

D3m je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

D3m je izjavil:

"ti sam pejt študirat nekaj, pa bo vse super"


Pri nam je bilo "pojdi študirat, da boš delal v državni firmi, ker privatniki te bodo nategovali"


Potem pa si v JS na minimalki ali pa blizu, kjer te nateguje po vezah nastavljen sef. :)


Da sem šel v privat sektor je nekaj najboljšega.


To tudi ja. Jaz sem imel vladno štipendijo in zdržal natanko 4 tedne v JS. Raje sem šel v privat in vračal štipendijo kot da se dalje frustriram v rigidnem JS okolju, kjer niti niso vedli točno zakaj sem tja prišel in kaj naj počnem.

Sploh za svežega diplomiranca je to umor. Morda bi bilo v JS fino "vegetirat" zadnjih par let pred penzijo, za nekoga željnega kariernega razvoja, pa je totalno slaba perspektiva.

TheBlueOne ::

ginekk je izjavil:

Morda bi bilo v JS fino "vegetirat" zadnjih par let pred penzijo, za nekoga željnega kariernega razvoja, pa je totalno slaba perspektiva.


Nekaj let pred penzijo vegetiras povsod. Praviloma z izjemno placo. Menjava v JS bi bila miloreceno cudna ideja. :)

ripmork ::

TheBlueOne je izjavil:

Blaginja bi ze sla gor, ce bi bile izbire studijev drugacne. :)

True :)

ginekk je izjavil:

v rigidnem JS okolju, kjer niti niso vedli točno zakaj sem tja prišel in kaj naj počnem.

Dobro opisan srž problema; neefektivnost, slaba organizacija, ipd. Mimogrede, dober thread o problemih javnega sektorja s strani nekoga, ki je dolgo delal v njem.

oemdzi ::

TheBlueOne je izjavil:

cias je izjavil:



Pa jim kdo brani da si najdejo resnično službo?


Nihce. Baje tudi kar dosti odhajajo. Sicer nimam vec toliko informacij ampak menda je v JS pomanjkanje.

Meni je samo cudno kako taki, ki niso v JS o JS govorijo kot o nekem raju za zaposlene. V takem primeru pa bi skoraj morali imeti tendenco silit tja. Ker oni pa vidijo v JS samo pluse in v ZS samo minuse.


Javni sektor je raj za nesposobne in lenuhe, ki jih v privat sektorju ne bi gledali prav dolgo. Vsi preostali pa so podplačani na račun prvo omenjenih. V javnem sektorju sem prebil svoja prva 3 leta zaposlitve in ne bi ponovil tega, ker je mučno gledati nesposobne fikuse za dvokratnik (in več) tvoje plače. Moja šefica ni niti vedela v katerem oddelku delam, pa je imela čez moje letno ocenjevanje ;((
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

mr_chai ::

tilen03 je izjavil:


Ampak ta keramicar bo moral do konca zivljenja delati eno pa isto, brez nekega prostora za napredovanje. Pa vec ur, fizicno tezje delo itd. Posteno je, da dobi dobro placano, ampak ekonomist bo zlahka delal do 70. leta, keramicar pac ne.

Visje izobrazen bo prehitel vsakega obrtnika v roku 5-15 let kariere, prvih 5-10 let pa bo najverjetneje sluzil manj ali enako. Govorim za urno postavko


Bučke. Mam prjatla keramičarja. Najprej je sam položil doma ploščice v garaži, potem je šel za pol leta k majstru, da se je izučil. Potem je pa vleku lepo 90k na leto 6 let, zadnje 4 leta ima pa že svoje zaposlene in ne dela več toliko. Ma en navadn keramičar lahko dela samo 15 let, pa gre lahko potem v pokoj. Kar je našparal da v en Vanguard in živi od rente. Tvoj ekonomist, se bo pa jebu v nekih uradih. Če bo sploh zaslužil 30k na leto, bo lahko zelo srečen. Sploh pa, kolk pa rabimo ekonomistov ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mr_chai ()

Smurf ::

mr_chai je izjavil:


Bučke. Mam prjatla keramičarja. Najprej je sam položil doma ploščice v garaži, potem je šel za pol leta k majstru, da se je izučil. Potem je pa vleku lepo 90k na leto 6 let, zadnje 4 leta ima pa že svoje zaposlene in ne dela več toliko. Ma en navadn keramičar lahko dela samo 15 let, pa gre lahko potem v pokoj. Kar je našparal da v en Vanguard in živi od rente. Tvoj ekonomist, se bo pa jebu v nekih uradih. Če bo sploh zaslužil 30k na leto, bo lahko zelo srečen. Sploh pa, kolk pa rabimo ekonomistov ?

A mislis, da ne obstajajo ekonomisti z 90k+ letnega zasluzka?

zobnik ::

m0LN4r je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Mike_Rotch: Po mojem mnenju se ta vidik, ki si ga ti izpostavil - časnovna prednost pri zaposlovanju, da prej začneš delat, da prej začneš napredovat v delu iz juniorja v izkušenega seniorja - absolutno premalo gleda. To da imaš friše diplomirance iz faksa, pri ne vem, 30 al pa 34 je dizastr, pa se ti mladi tega sploh ne zavedajo. Morda je tudi to nek fidik finančne nepismenosti v Sloveniji in nezmožnosti planirati si lajfa.

Moj sosolec je po osnovni soli sel za zidarja, neko 3 letno poklicno. Ko sem jaz konceval faks, si je on sezidal hiso in se porocil.
Naceloma faks je za tiste, ki mislijo it v pisarne, delati kariero in se jim vse vrti okoli denarja boljkone in vecina jih potem konca v office kolesu kot hrcek.


Zidajo hišo a med zidanjem pozabljajo na sočloveka.
Ko se zgarajo so v penziji pa spoznajo realnost sveta, ker potem se obrne zadeva oni potrebujejo pomoč. Pol imaš pa tako dom v Žireh zaprt, ker ni kadra. Ljudje bi delal tud za minimalca, sam da bi pomagal ljudem, ampak kdo je njim.
Pošteno je da se med zidanjem, otroc del časa nameni tud družbi, sočloveku v stiski.
Sej pa mojga pisanja ni treba res jemat, sam žalostno je še kako resnično in še kako je to temeljni problem vseh nas.

zobnik ::

Smurf je izjavil:

mr_chai je izjavil:


Bučke. Mam prjatla keramičarja. Najprej je sam položil doma ploščice v garaži, potem je šel za pol leta k majstru, da se je izučil. Potem je pa vleku lepo 90k na leto 6 let, zadnje 4 leta ima pa že svoje zaposlene in ne dela več toliko. Ma en navadn keramičar lahko dela samo 15 let, pa gre lahko potem v pokoj. Kar je našparal da v en Vanguard in živi od rente. Tvoj ekonomist, se bo pa jebu v nekih uradih. Če bo sploh zaslužil 30k na leto, bo lahko zelo srečen. Sploh pa, kolk pa rabimo ekonomistov ?

A mislis, da ne obstajajo ekonomisti z 90k+ letnega zasluzka?



Obstajajo zato pa so cene nepremičnin kot v Nemčiji, veliko povpraševanje. Vem za en primer ko je iz okolice prodal parcele za 300.000 evrov....sedaj so tam stanovanja.

Je brat bil nekaj let tesar, zelo dober, spreten, sposoben, ene 10 let je to delal, garaško delo, poleti vroče, umazan, mislim da pa eni mal preveč mislite kako lahkotno je taka dela delat, tud če je plača 1500 neto je too much...zdej dela nekaj bolj v izzi, nič fizično težkega. Lahko greš tud v gozd podirat smreke za 10 evrov/uro....pa vem kak je to delat, kolk te scuza

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

MasterTade ::

Dajte si eni počasi dopovedat da nekaj ljudi ki jih osebno poznate še ne potrjuje pravila. Ja, da se zaslužit tudi brez faksa z obrtjo ampak eni pišejo tu kot da denar keramičarjem, zidarjem ipd. dobesedno leti z neba. Kot pri vsakem poslu gre večinoma za lastnike dobro utečenih podjetij in ne enega radnika iz srednje gradbene
Mors omnia aequat

Gregor P ::

Smurf je izjavil:

mr_chai je izjavil:


Bučke. Mam prjatla keramičarja. Najprej je sam položil doma ploščice v garaži, potem je šel za pol leta k majstru, da se je izučil. Potem je pa vleku lepo 90k na leto 6 let, zadnje 4 leta ima pa že svoje zaposlene in ne dela več toliko. Ma en navadn keramičar lahko dela samo 15 let, pa gre lahko potem v pokoj. Kar je našparal da v en Vanguard in živi od rente. Tvoj ekonomist, se bo pa jebu v nekih uradih. Če bo sploh zaslužil 30k na leto, bo lahko zelo srečen. Sploh pa, kolk pa rabimo ekonomistov ?

A mislis, da ne obstajajo ekonomisti z 90k+ letnega zasluzka?

Ne, ker če ne, ne bi bili ekonomisti:P:))
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Phantomeye ::

Gregor P je izjavil:

... ne, je kar razlika, ali imaš "regularno" diplomo ali ne v JS, ker od tega je odvisen naziv oz. plačni razred ... in praktično samo od tega.


bom prej vprašal, kje se narobe razumeva, ker v pravilniku piše, da je dodatek samo če imaš specializacijo po diplomi, znanstveni magisterij ali doktorat, katerega področje ni pogoj za delovno mesto, na katerega se prijavljaš.

Dodatek za specializacijo po končanem univerzitetnem izobraževanju (prejšnja v ZSPJS; v nadaljevanju specializacija), znanstveni magisterij ali doktorat pripada javnim uslužbencem v primeru, da izobrazba, pridobljena s specializacijo, magisterijem ali doktoratom v veljavnem aktu o sistemizaciji delovnih mest ni opredeljena kot pogoj za zasedbo določenega delovnega mesta ali za pridobitev naziva, če je specializacija, magisterij oziroma doktorat pridobljen na poklicnem področju, za katerega je javni uslužbenec sklenil delovno razmerje oziroma opravlja delo.


Ker specializacija po stari UNI diplomi je ekvivalenta znanstvenemu magisteriju

To pa pomeni, da nove generacije zaposlenih diplomantov, ki so 6/2 stopnja oziroma 7 stopnja (če so zaključili magisterij stroke) nimajo možnosti za dodatek.

V bistvu sta samo dve koristi magisterija stroke. Prva korist je, da se pogoj za napredovanje iz svetovalca v višjega svetovalca (če greva po karierni poti svetovalca) zmanjša iz 4 let na 3 leta delovnih izkušenj na podobnem področju. (ampak to je samo pogoj, ni avtomatičnega napredovanja). Druga korist pa je, da ti je odprta karierna pot vse do Sekretarja (7 let izkušnj). Za bolonjce 1. stopnje se pri višjem svetovalcu ustavi.

KraitPay ::

Sam od magisterija iz naravoslovnega študija nimam popolnoma nič. Razen načina razmišljanja in načina kako poiskati določene informacije. Sam papir privatniku ne pomeni nič.
Edino korist, ki jo ima delodajalec od mojega "papirja" je ta, da se lahko prijavlja na subvencionirane razpise in projekte. Za nekatera sredstva se potrebuje ustrezno izobražen kader (tudi na papirju). Zdaj dvakrat sem podpisal brez vprašanja, tretjič je bila potrebna kompenzacija.

Imam pa dodaten dan dopusta, ki pa ga itak ne morem izkoristi odkar se je začela korona, ker je dela enostavno preveč.

MIHAc27 ::

Nimam faksa (zmanjkala 1 točka, ko sem hotel iti).
Sem med revnimi in pod povprečno plačo čeprav delam v IT (je pa sodelavec z faxom imel mogoče 50€ na mesec večjo plačo).

Če bi bil spet pred odločitvijo na FAX ja, ne... ne bi šel.
(Bi pa spi*dil v tujino, skoraj 100%).

PeterZ ::

Kolega z narjenim faksom že več kot 5 let dela s tujino preko slo podjetja. Sposoben, veliko izkušenj ampak na neredni minimalni plači, 90% krive okoliščine. Ni vse v faksu, niti v sposobnosti posameznika, okoliščine so pomembnejše kot si upamo priznati.

Mike_Rotch ::

Definitivno so okoliščine pomembne. Amapk lahko mogoče razložiš kakšne so te okoliščine, ki silijo sposobnega, izobraženega človeka, da dela za minimalca?

PeterZ ::

Ne gre se zame zato ne morem o potankostih. Razlogi so večji projekti, obljube, dolgovi, špekulacije, osebni razlogi. Dosežki večletnega dela bi se izničili, če se delo prekine. Nisem na čistem, od začetka korone nisva govorila.

Sam nimam takih težav. Sem v zlati sredini za moj poklic in izobrazbo kar tudi pripisujem okoliščinam in ne sposobnosti.

Mike_Rotch ::

Dosežki večletnega dela bi se izničili, če se delo prekine.


Torej, bi izgubil možnost delati za neredno minimalno plačo, ki si jo je izboril skozi leta trdega dela?

D3m ::

Tudi sreča je pomembna.
|HP EliteBook|R5 6650U|

korenje3 ::

Juplter je izjavil:

Torej kako tisti ko imate samo srednješolsko izobrazbo živite? Ali to pomeni avtomatsko biti revn? Sam imam to srečo da sem sem se zelo dobro znašel v nišni branži (specifično področje živilske industrije) in nimam finančnih težav. Zkaj nikoli nisem naredil faksa? Mah kombinacija lenobe, čudne domače družinske situacije nato pa sem nekako že bil prestar.

Kaj pa ostali? Kakšen razlog je za to?


Če delaš za druge je vrzel v plači kar velika, kakih +500€ avtomatsko.

Če delaš za sebe je vseeno ali imaš faks ali ne.

MIHAc27 je izjavil:

Nimam faksa (zmanjkala 1 točka, ko sem hotel iti).
Sem med revnimi in pod povprečno plačo čeprav delam v IT (je pa sodelavec z faxom imel mogoče 50€ na mesec večjo plačo).

Če bi bil spet pred odločitvijo na FAX ja, ne... ne bi šel.
(Bi pa spi*dil v tujino, skoraj 100%).


Faks samo odpira vrata na boljša delovna mesta. Ne more imeti nekdo višje plače na istem delovnem mestu.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

PeterZ ::

Mike_Rotch je izjavil:

Torej, bi izgubil možnost delati za neredno minimalno plačo, ki si jo je izboril skozi leta trdega dela?

Ni vse tako enostavno kot portretiraš. Ni izkoriščanje ampak delo, upanje, špekulacije, da projekti uspejo. Eni reskirajo. Ako bi uspeli, bi se tudi na plači poznalo
Lahko uspejo ali pa ne. Kot vsak startup recimo.

Tako kot pravi D3m, tudi nekaj sreče je potrebno. Trdo delo in sposobnost zdaleč nista edina pogoja za uspeh.

Znanec ni uspel končat faksa, a zanj lahko trdim da je najiteligentnejša oseba, ki sem jo spoznal. Okoliščine. To se nekaterim ne da razložit, saj jih življenje še ni postavilo pred nemogočo izbiro, ali celo dobijo vse na dlani. "Vse se da" ali "vse je mogoče, če je volja" govorijo samo tisti, ki jim je uspelo. Ne upoštevajo okoliščin, ali čiste sreče, ki jim je pripomogla do cilja. Sposobnih, ki celo življenje trdo delajo je veliko. Uspejo pa le redki. Večina se tega ne zaveda.

ViperR ::

Se ne strinjam. Pozabil si ključno stvar, in to je ambicioznost. Če pač nisi in si raje v comfort zone-u celo življenje, je to pač tvoja odločitev in to ne pomeni, da nimaš sreče.
1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Karierna pot programerja brez računalniškega faksa (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Programiranje
16626315 (21583) 111111111111
»

Punca -> Tehnik računalništva, Vegova LJ (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
12931386 (25047) x128

Več podobnih tem