» »

ZDA se lotevajo uveljavitve digitalnih valut

ZDA se lotevajo uveljavitve digitalnih valut

Axios - Ameriški predsednik Biden je z izvršnim ukazom pristojnim institucijam odredil, naj analizirajo možne poti za zakonsko regulacijo digitalnih, torej tudi kriptovalut. To lahko pomeni njihovo polnopravno uveljavitev v ameriški finančni industriji v roku nekaj let.

Kriptovalute imajo skoraj povsod po svetu še vedno status grdega račka financ - čeprav jih že marsikdo uporablja, klasični finančni trgi in politika nad njimi vihajo nosove, posledično pa šepa tudi regulacija in s tem varnost. Toda institucije in vlade jih vendarle počasi jemljejo vse bolj resno in v tej smeri gre tudi izvršni ukaz, s katerim je predsednik Biden prejšnji teden naložil finančnim in upravnim ministrstvom, uradom ter agencijam, naj raziščejo načine, na katere bi ZDA lahko koristno uporabile digitalne valute. Natančneje: finančnemu ministrstvu je naložil študijo zagotavljanja varnosti strank in vlagateljev; komisiji za stabilnost financ študijo tveganj, ministrstvu za trgovino pa raziskavo načinov, na katere bi bilo mogoče kriptovalute uporabiti za projekcijo ameriške moči na globalnih trgih.

Roki za dostavo poročil se gibljejo od dveh do šestih mesecev, zato pred koncem leta verjetno ne bomo deležni bistvenih sklepov, medtem ko bodo morebitni zakonodajni postopki v tej smeri trajali leta. Kljub temu so se tečaji kriptovalut že obrnili navzgor, saj Bidnov ukaz vendarle sporoča, da jih ameriška politika ne jemlje več zgolj kot sredstvo za prevare in kiberkriminal. Takšne znake smo v preteklih mesecih dobili že večkrat, denimo ob nedavni aretaciji dveh Američanov, ki sta držala bitcoine, pred leti ukradene z menjalnice Bitfinex. Še posebne pozornosti pa je deležen odstavek v ukazu, ki ameriški centralni banki nalaga raziskavo možnosti za uvedbo digitalne valute ZDA, s čimer gre država po poti drugih, tudi velesil, kot je Kitajska, ki so se takšnih eksperimentov lotile že pred časom. Treba je sicer omeniti, da se je centralna banka s takšnimi zamislimi ukvarjala že sama, a izvršni ukaz je vendarle še korak dlje.

29 komentarjev

globoko grlo ::

Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

Dri3r ::

I'm sorry, sir. Your card has been declined due to your political views.
dri3r

energetik ::

Bitcoin owner:

vires in numeris

Personanonim ::

A ni zanimivo kako se "počasi" uresničujejo skoraj vse napovedi "teoretikov zarot" :D?
"The internet - like a training camp for never amounting to anything."

oglaf.com

Realest ::

Personanonim je izjavil:

A ni zanimivo kako se "počasi" uresničujejo skoraj vse napovedi "teoretikov zarot" :D?

Ma kje vsi. Če greš na 24ur comment section zarote gledat, se bo 0.1% uresničilo

FireSnake ::

Adijo papirnati denar.
Nedolgo nazaj sem mu dal rok trajanja 7 let.
Verjetno sem se zmotil, ker sem dal predolg rok trajanja.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Miki N ::

Kojnarji ste samo opravili delo dilerjev na cesti, da se je folk navlekel - prava droga je CBDC.

jest10 ::

FireSnake je izjavil:

Adijo papirnati denar.
Nedolgo nazaj sem mu dal rok trajanja 7 let.
Verjetno sem se zmotil, ker sem dal predolg rok trajanja.


Niti ne. Digitalni € bo kar nekaj let vzporedno s papirjem.

Bo pa jasno slej kot prej papir izginil.

ginekk ::

Očitno je treba izvest referndum za vpis pravice do gotovine v ustavo.
Na srečo mi nismo edini balkanci s tem problemom, Avstrijci so debatirali in debatirajo podobno.

Miki N ::

Drugače v Evropi so največji feni keša v resnici ... Nemci - tako da to bo še hec.

Sicer pa ja - mislim, da je matematika interesov CBDC povsem jasna in na kateri strani enačbe je posameznik, na kateri pa "skupno dobro". Ste imeli predfilm.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

voss_ ::

Boš posodil kolegu 5 digitalnih evrov za en sendvič, 0.15 centa bo pobranega pri transakciji.

MIHAc27 ::

kovanci in bankovci so na svetu že tisočletja. Dvomim, da jih čez 7 let pa ne bo več. Mogoče bo edino valuta druga, npr. zamaški

Sam drugače rad plačujem z kartico. Ne rabiš nikoli iskat drobiža. Če bi drobiž šel iz obtoka, ne bi imel nič proti. Vseeno večje bankovce bi obdržal (100€ in več) ker bankam pa toliko vseeno ne zaupam, da bi imel večjo količino gor.

kow ::

Personanonim je izjavil:

A ni zanimivo kako se "počasi" uresničujejo skoraj vse napovedi "teoretikov zarot" :D?


Ne, ni zanimivo. Sploh pa ni res. Uresnicujejo se napovedi vseh kriptasev, da bodo drzave pac prisiljene priznati defacto stanje - kripto je konkurenca trenutnemu financnemu sistemu.
Ne gre za zaroto.

GregiB ::

Menim, da dokler bodo blagovne in storitvene menjave potekale tudi... "mano a mano", se pravi mimo računov (npr. prodaja rabljenih stvari) bo vedno obstajala potreba po nekem fizičnem nosilcu menjalne vrednosti, sicer se bomo spet šli barter.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Miki N ::

GregiB je izjavil:

Menim, da dokler bodo blagovne in storitvene menjave potekale tudi... "mano a mano", se pravi mimo računov (npr. prodaja rabljenih stvari) bo vedno obstajala potreba po nekem fizičnem nosilcu menjalne vrednosti, sicer se bomo spet šli barter.


Vsekakor bo s šraufanjem in možnostjo raznih ... neprijetnosti pri uporabi "državnih kojnev" barter seveda postal popularnejši. ne pozabiti, da je lahko tudi delen - zamenjaš večino, razliko poravnaš v bigbrother coinih, pustiš kot dolg, odstopiš punco za eno noč, karkoli. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

gruntfürmich ::

seveda je bilo samo vprašanje časa, kdaj se bo blockchain implementiral v monetarni sistem.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Markoff ::

Personanonim je izjavil:

A ni zanimivo kako se "počasi" uresničujejo skoraj vse napovedi "teoretikov zarot" :D?

Apokalipsa?
Scientološki Thetani?
Reptili?
Bildebergi?
Kalergi plan?
Plandemija?
5G čipi?

Meni se zdi, da se nobena. Še najbližje je Kalergi plan, pa še tam gre bolj za kolektivne zablode skrajnih marksistov kot pa neko resno organizirano ideologijo.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Miki N ::

No sploh 5G (v navezi z Rono) je bila ena tistih čudnih zarot, ki so se pojavile z velikim pompom v prvi polovici 2020 skoraj v vseh medijih istočasno (se še spomnite anti-5G gverilcev, ki so požigali bazne postaje?) - nakar izginila in si jih folk še vedno podaja okrog po principu inercije, čeprav ni nič dejansko novega in gre za recikliranje dobesedno 2 leti starih memov. Joj je bilo smešno a veste uno "ko si si piknil in si imel potem dober Wifi, lololo!" - dobra šala ne zastara!

Ne bom trdil, da je stvar astroturfana, vendar so zgodbe, ki se "kar pojavijo" nakar izginejo brez nekega pravega epiloga vedno vreden, da se jih jemlje z rezervo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

voss_ ::

Miki N je izjavil:

No sploh 5G (v navezi z Rono) je bila ena tistih čudnih zarot, ki so se pojavile z velikim pompom v prvi polovici 2020 skoraj v vseh medijih istočasno (se še spomnite anti-5G gverilcev, ki so požigali bazne postaje?) - nakar izginila in si jih folk še vedno podaja okrog po principu inercije, čeprav ni nič dejansko novega in gre za recikliranje dobesedno 2 leti starih memov. Joj je bilo smešno a veste uno "ko si si piknil in si imel potem dober Wifi, lololo!" - dobra šala ne zastara!

Ne bom trdil, da je stvar astroturfana, vendar so zgodbe, ki se "kar pojavijo" nakar izginejo brez nekega pravega epiloga vedno vreden, da se jih jemlje z rezervo.


Isto kot ploščata Zemlja. Par trolov (še sam sem bil med njimi) je dobrih 10 let nazaj začelo trolat folk z "dokaži mi da je Zemlja okrogla" in smo se jim smejali ker se folku začne mešat ko ugotovi da ne zna tega naredit...

Potem pa so to mediji zagrabili kot da je ne vem kakšna popularna stvar med nevedneži in so začeli to širit v lastno korist, za deskreditiranje opozicije.

In grem staviti da še danes mi ne more nihče na ulici dokazat da je Zemlja res okrogla. Vejo pa da so Ancient aliensi resnični.

Miki N ::

voss_ je izjavil:

Miki N je izjavil:

No sploh 5G (v navezi z Rono) je bila ena tistih čudnih zarot, ki so se pojavile z velikim pompom v prvi polovici 2020 skoraj v vseh medijih istočasno (se še spomnite anti-5G gverilcev, ki so požigali bazne postaje?) - nakar izginila in si jih folk še vedno podaja okrog po principu inercije, čeprav ni nič dejansko novega in gre za recikliranje dobesedno 2 leti starih memov. Joj je bilo smešno a veste uno "ko si si piknil in si imel potem dober Wifi, lololo!" - dobra šala ne zastara!

Ne bom trdil, da je stvar astroturfana, vendar so zgodbe, ki se "kar pojavijo" nakar izginejo brez nekega pravega epiloga vedno vreden, da se jih jemlje z rezervo.


Isto kot ploščata Zemlja. Par trolov (še sam sem bil med njimi) je dobrih 10 let nazaj začelo trolat folk z "dokaži mi da je Zemlja okrogla" in smo se jim smejali ker se folku začne mešat ko ugotovi da ne zna tega naredit...

Potem pa so to mediji zagrabili kot da je ne vem kakšna popularna stvar med nevedneži in so začeli to širit v lastno korist, za deskreditiranje opozicije.

.


A vidiš - dosti vas tukaj podcenjuje oldschool mainstream mojstre kot nekakšne "dinozavre", ki jih bodo "mladi" peljali scat v resnici pa ti naredijo tako aikido potezo, da ti dobesedno ni jasno. Opravka imamo s profiji - in to ne mislim cinično.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

voss_ ::

Miki N je izjavil:



A vidiš - dosti vas tukaj podcenjuje oldschool mainstream mojstre kot nekakšne "dinozavre", ki jih bodo "mladi" peljali scat v resnici pa ti naredijo tako aikido potezo, da ti dobesedno ni jasno. Opravka imamo s profiji - in to ne mislim cinično.


Nič ne podcenjujem MSM. Vsako leto kao upada zaupanje v njih, pa še zmeraj je 99% ljudi povsem prepričanih da ne poročajo nič drugega kot resnico.

Za rajo je pomembna kvantiteta ne kvaliteta. Če začnejo vsi mediji čez noč gonit da je Putin angel, bojo vsi Rusofobi tu zanj vplačevali v gofundme za njegovo novo vilo.

Pozabil sem dopisati da ravno iz tega razloga ne dovolijo konkurence. Količina.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: voss_ ()

NubCake ::

jest10 je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Adijo papirnati denar.
Nedolgo nazaj sem mu dal rok trajanja 7 let.
Verjetno sem se zmotil, ker sem dal predolg rok trajanja.


Niti ne. Digitalni € bo kar nekaj let vzporedno s papirjem.

Bo pa jasno slej kot prej papir izginil.


ginekk je izjavil:

Očitno je treba izvest referndum za vpis pravice do gotovine v ustavo.
Na srečo mi nismo edini balkanci s tem problemom, Avstrijci so debatirali in debatirajo podobno.


Nimajo Avstrijci že to v zakonu (mogoče celo ustavi)? Ful se mi zdi, da sem bral 1x, da so sprejeli to, da imajo ljudje pravico do fiat/fizične valute.

MIHAc27 je izjavil:

kovanci in bankovci so na svetu že tisočletja. Dvomim, da jih čez 7 let pa ne bo več. Mogoče bo edino valuta druga, npr. zamaški

Sam drugače rad plačujem z kartico. Ne rabiš nikoli iskat drobiža. Če bi drobiž šel iz obtoka, ne bi imel nič proti. Vseeno večje bankovce bi obdržal (100€ in več) ker bankam pa toliko vseeno ne zaupam, da bi imel večjo količino gor.

Prve kartice so bile narejene/izdane že 50+ let nazaj, ko še ni bilo interneta, tako da vsekakor ob izumu niso imele v mislih "internetne dobe".
Bitcoin (in verjetno tudi digitalne valute držav) pa so narejeni ravno za ta namen :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NubCake ()

Jure14 ::

MIHAc27 je izjavil:

Če bi drobiž šel iz obtoka, ne bi imel nič proti. Vseeno večje bankovce bi obdržal (100€ in več) ker bankam pa toliko vseeno ne zaupam, da bi imel večjo količino gor.

In kako si to predstavljaš?
Greš v trgovino po štruco kruha, pa daš 100€. Nazaj ti nič ne vrnejo, ker ni drobiža.

Prospekt ::

Kakšna gotovina neki, boomerji.
Če je vojna je itak ne dobiš iz banke.

Piči miško na blockchain. :))

tikitoki ::

Pomoje podcenjujem, ce recem, da miljarda ljudi se bnacnega racuna nima, vi pa sanjate o ukinitvi gotovine:).

NubCake ::

tikitoki je izjavil:

Pomoje podcenjujem, ce recem, da miljarda ljudi se bnacnega racuna nima, vi pa sanjate o ukinitvi gotovine:).

As of 2017, approximately 1.7 billion people remain unbanked in emerging economies. This number has decreased from 2.5 billion people in 2014.

Res je

Garantirano, pa ima več ljudi vsaj internetno povezavo, in to je dovolj da poslujejo ne samo lokalno, ampak globalno (če je treba), to pa omogoča Bitcoin (blockchain) itd., brez bančnega računa se razume :)

MrStein ::

Kljub temu so se tečaji kriptovalut že obrnili navzgor, saj Bidnov ukaz vendarle sporoča,


A ta "bunka" na levi strani grafa? Ni ne vem kaj. :)

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

tikitoki ::

NubCake je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Pomoje podcenjujem, ce recem, da miljarda ljudi se bnacnega racuna nima, vi pa sanjate o ukinitvi gotovine:).

As of 2017, approximately 1.7 billion people remain unbanked in emerging economies. This number has decreased from 2.5 billion people in 2014.

Res je

Garantirano, pa ima več ljudi vsaj internetno povezavo, in to je dovolj da poslujejo ne samo lokalno, ampak globalno (če je treba), to pa omogoča Bitcoin (blockchain) itd., brez bančnega računa se razume :)


Ti ljudje ze imajo mobilno bancnistvo na voljo. Problem je zgolj, da jih vsaj toliko nima niti dostopa do interneta. Pa cetudi bi ga imeli, ne bi znali nicesar placati z bitcoinom.

BTW: ZDA verjetno mislis uvesti svojo kriptovaluto, ki bo omogocila popolno sledljivost transakcij, kar so mokre sanje vsake vlade. Ne pomeni to uvrstitve vseh shitcoinov v main stream placilni sistem.

anoq ::

NubCake je izjavil:


Garantirano, pa ima več ljudi vsaj internetno povezavo, in to je dovolj da poslujejo ne samo lokalno, ampak globalno (če je treba), to pa omogoča Bitcoin (blockchain) itd., brez bančnega računa se razume :)


"2.9 billion people still offline" :))
https://www.itu.int/hub/2021/11/facts-a...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitajska prepovedala kriptovalute (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
9916946 (11763) PrihajaNodi
»

Ameriške sankcije za destabilizatorje Balkana (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
12113134 (10280) Poldi112
»

Ameriški gospodarski spopad s Kitajsko se zaostruje, vanj zvlekli še WeChat (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
7717727 (13900) Fritz
»

Trump z izvršnim ukazom uresničuje grožnje socialnim omrežjem

Oddelek: Novice / NWO
309975 (8087) Poldi112

Več podobnih tem