» »

Podaljšanje cat 5 kablov za internet

Podaljšanje cat 5 kablov za internet

Kodrnusa ::

V hiši imam razpeljane kable za internet po vseh sobah, ki se nato zdruzijo v utility kjer imam tudi ruter. Sedaj imam problem ker so kabli pri tleh in tam sedaj pride omara zato bi moral kable podaljsati za kak meter ali meter in pol, da bi ruter lahko potem postavil na to omaro. Kakšne so moje možne rešitve? Kablov je kakih 6 cat 5 se mi zdi. Hvala za odgovore ..

mailer ::

Če imaš v redu kanale zamenjaj kable. Štukanje ni ravno priporočljiva rešitev.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

starfotr ::

MacGyver141 ::

starfotr je izjavil:

https://www.techtrade.si/rj45-i-clen-11...


Jaz sem tudi tele uporabil začasno, pa ni nobenega problema pri kablu dolžine okoli 40m. Deluje 1Gbit stabilno.

Zgodovina sprememb…

bobiii16 ::

Jaz imam vse kable na podaljških leta in leta , nobenih problemov sedaj imam povezavo 350/100, nobene težave

opeter ::

Takšne zgoraj prikazane mostičke imam tudi jaz dnevno v uporabi že nekaj let in z njimi brezhibno deluje gigabitno omrežje.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Kodrnusa ::

Mosticki potem. Hvala

link_up ::

tako, po domace.i clen. :)
In and Out

bastadu ::

Cat5 ni problem poštukat, itak mu več kot 100mbit (najverjetneje) ne bo delovalo ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

mrslow ::

Tisti i cleni z zgornjega linka brez težav furajo 1gbit

aokorn ::

Boljši so tile, so omreženi.
https://www.aliexpress.com/item/3284245...

bastadu ::

mrslow je izjavil:

Tisti i cleni z zgornjega linka brez težav furajo 1gbit

Ja, ampak če pravi da ima on Cat5 kable, mreža dela tolk hitro, kot je propusten njen najšibkejši člen, kar je v njegovem primeru Cat5 kabel, za 1gbit pa bi moral imeti vsaj Cat5e ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

Gagatronix ::

Cat5 kablov se pac ne stuka razen ce imas izjemno zeljo po slabih performansah omrezja.

Kodrnusa ::

Trenutno furam 100/50 brez problema prek ruterja in preko kablov Ne vem a so 5 al 5e kabli. Vem da niso 6. Kje preverim ali je 5 ali 5e kabel?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kodrnusa ()

mailer ::

Piše na kablu.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

starfotr ::

aokorn je izjavil:

Boljši so tile, so omreženi.
https://www.aliexpress.com/item/3284245...


Isti k...c kot moj link.

Boljše je recimo tole:

https://www.techtrade.si/rj45-i-clen-za...

Še boljše pa je, da ni nobenega štukanja.

Kodrnusa ::

Imam 5e. V kleti imam telekomov ruter... Iz njega 1 kabel 5e v zgornji štuk kjer imam servisno omarico v katero pridejo vsi kabli iz vseh sob. Glavni kabel imam v drug ruter napeljan, ter vseh 6 kablov tudi, ki potem oddaja naprej po celi hiši signal wireless in prek kablov. Bodo potem mosticki ok in dodam 6 x 5e kablov po 1,5 metra.. bo delovalo ok?

Baja ::

načeloma bi moglo biti ok.

drugače pa, nevem sicer kako omaro postavljas, mogoče jo lahko daš na noge, pa ruter spodaj pustis.

edit: #2: zvrtas luknjo v hrbet omare pa mas se ruter notri?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

Zvezdica27 ::

cat5 vrži vun in menjaj vse na cat5e.

Štukaš komot s temi podaljškoti, gigabit ni problem.

zz

starfotr ::

Najbrž ima 5e noter. Drugače cat 5 menjat s 5e je pa neumnost. Bolje potem iti na cat 6 ali 6a.

Kodrnusa ::

Zvezdica27 je izjavil:

cat5 vrži vun in menjaj vse na cat5e.

Štukaš komot s temi podaljškoti, gigabit ni problem.

zz

Imam cat 5e. Vse dela kot treba. Trenutno linija 100/50 Mbit.

Zaenkrat mam omaro malo stran od stene pa ni videt kakih problemov. Žena noče da uničim omaro :)

No zaenkrat je tko ok. Hvala za odgovore..

link_up ::

5, 5e, 6...hehe, pol pa 30m kabla. :) 6ka je bolj navita...thats it. :) Ne vleci zraven stroma ali kaksne kabelske, pa bo spilalo 1Gbps bp.
In and Out

MrStein ::

Lahko kupiš tudi nekaj takega: https://www.amazon.com/UGREEN-Ethernet-...


En spoj manj.

Sicer pa: na par metrov gre 1gigabit tudi preko cat5.

Po drugi strani: imam nekaj teh I členov in dva ne delata. (nisem se poglabljal zakaj, sem ju stran vrgel in uporabil druge, ki delajo)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Zvezdica27 ::

lej, na cat5 gigabita videl ne boš. na 5e pa boš vedno. Pri cat 6 moraš bolj paziti pri konektorjih,. Kakor hočeš, sam recimo dostikrat zafrknem cat6 konektorje, je 5e vrh glave (za danes).

zz

KTr1sk ::

Pri meni dela brez problema 350/100 ..cena 0,60 centov
https://www.mimovrste.com/dodatki-za-mr...
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

V-i-p ::

V teoriji naj bi blo takole.

Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

WhiteAngel ::

Konektor, ki sta ga @starfotr in @KTr1sk linkala uporabljam tudi sam in vleče 1Gb dobrih 50m stran.

Zvezdica27 ::

v-i-p

med korono sem imel čas in sem iz sten povlekel vse cat5, vse coax za tv in dal not cat5e. Zdaj je gigabit povsod, še največ sitnosti je bilo z izjemno slabimi TEM stenskimi vtičnicami. Ko sem pogruntal kaj je, sem dal kar kabel iz stene, ne moreš verjeti, da lahko naredijo tako slab produkt. No, s cat5e, ki je đabe na meter, za zdaj nimaš kaj falit, itak ti do bajte optika pripelje 200mbit, če pa rabiš hitrejšo domačo mrežo pa bo treba cat6 (če ti sploh mrežna podpira).

Tako da jaz, doma, sem povlekel cca 30m novih kablov, poleg starih cat5e in povsod imam gigabit brez problema, na najcenejših konektorjih iz kitajske. Tudi ti povezovalni, meni delajo bp.

zz

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Zvezdica27 je izjavil:

lej, na cat5 gigabita videl ne boš.

Sem že, ampak če forumaš zanika realnost, itak zmaga forumaš... *rolleyes*

Tule malo več o tem, zgolj da lahko napadeš več oseb naenkrat!
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

starfotr ::

Zvezdica27 je izjavil:

v-i-p

med korono sem imel čas in sem iz sten povlekel vse cat5, vse coax za tv in dal not cat5e. Zdaj je gigabit povsod, še največ sitnosti je bilo z izjemno slabimi TEM stenskimi vtičnicami. Ko sem pogruntal kaj je, sem dal kar kabel iz stene, ne moreš verjeti, da lahko naredijo tako slab produkt. No, s cat5e, ki je đabe na meter, za zdaj nimaš kaj falit, itak ti do bajte optika pripelje 200mbit, če pa rabiš hitrejšo domačo mrežo pa bo treba cat6 (če ti sploh mrežna podpira).

Tako da jaz, doma, sem povlekel cca 30m novih kablov, poleg starih cat5e in povsod imam gigabit brez problema, na najcenejših konektorjih iz kitajske. Tudi ti povezovalni, meni delajo bp.

zz


Ti pa si prvak. Zaradi 10 eur razlike v ceni si se raje odločil za 5e namesto za 6 ali 6a. Bravo, res.

Zvezdica27 ::

ne samo zato, pač pa zato, ker noben routen v bajti, niti na računalih, trenutno nima 10 GiB vmesnikov. Kable prewechslat pa je zame zdaj, ko sem očistil vse coax in stare kable, stvar dveh ur, če bo to kdaj v prihodnosti potrebno, najbrž še manj (sam povlečem) od routerja do main računala pa imam 0,5m tko da v mojem primeru ni bilo potrebe. Prej kot na cat6, 6a ali 7 pa računam, da bom šel na kako optično varianto, ko bo to realno potrebno.

Kar se tiče gigabita v cat5: mene prav malo zanima, kaj si vi smislite ali po drugih forumih, jaz sem doma probal vse od powerline do cat5 (več proizvajalcev) in v praksi ugotovil, da je powerline super, a ni gigabit in enkrat na mesec zna ven vreč (še vedno pa super rešitev). Cat 5 na cca 10m meni na consumer robi ni ratalo niti 1x držati v gigabitni mreži, tudi če sem v terminalu silil v gigabit. Ne gre. Je pa res, da kupujem konektorčke poceni na veliko in ne kake profi robe. Ampak - jaz sem consumer, ne profič.

Tako da, kakor kdo hoče, na koncu se vsak sam odloča ali se bo zjutraj stuširal ali ne. Jaz samo povem, v tem trenutku je cat5e za naslednjih 5 let dovolj - če drugega ne zato, ker pri meni noben kos opreme ne gre nad gigabit.

Sicer pa tako - če v 2022 kupujem zadeve, ki ne znajo se pogovarjati nad wifi 802.11 b, potem me to še najmanj skrbi. Ko bo vsaka stvar b/g/n ter 5g, potem se lahko pogovarjamo. Tale cat5e je minimum, maksimum pač ne.

In ja - jaz sem prvak tako ali drugače.

zz

fujtajksel ::

Lepše se naredi s patch panelom in patch kabli
https://www.techtrade.si/panel-nadometn...
So pa različni, eni dejansko kot letvica ki drži konektorčke.
In dejansko štukanje lahko povzroča težave, smo imeli patch panel ki je izgledal "profi" ampak ni šlo čez več kot 100Mbps.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

UTP kabel - kakšen oziroma katerega? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
816713 (1068) Invictus
»

UTP Kabel

Oddelek: Omrežja in internet
201978 (888) Fsegula62
»

Delitev mreže, UTP kabla

Oddelek: Omrežja in internet
132127 (1767) Poldi112
»

HDMI ali UTP kabel?

Oddelek: Kaj kupiti
212886 (2434) SeMiNeSanja
»

Kabel CAT 6e

Oddelek: Omrežja in internet
388836 (7813) čuhalev

Več podobnih tem