» »

Menjava poklica in dodaten študij

Menjava poklica in dodaten študij

brezno0 ::

Je kdo od vas uspešno menjal poklic v nekaj izrazito drugačnega, morda tudi šel še enkrat nazaj študirat? Kaj ste delali prej in kaj sedaj? Kako ste to izpeljali? Ali pa poznate koga, ki je to storil?

Že vrsto let delam kot programer in ker sem na tej točki povsem izgubil motivacijo tako za sam poklic kot za realnost IT scene, razmišljam o menjavi kariere (razne managerske pozicije me ne zanimajo). Študiral sem računalništvo in sem resno usposobljen zgolj za programiranje, zato bi si želel iti še dodatno študirat - najbrž magisterij iz nečesa drugega, ne vem še.

Problem: ne vem, kako bi se preživljal pri dodatnem oz. novem študiju, ki bi terjal veliko časa in bi bil v navzkrižju z delom za poln čas. Pomislil sem na part-time delo, recimo neko remote freelance programiranje, in zraven študij. Vendar nekih resnih part-time služb ni veliko, ali pa jih vsaj jaz ne najdem ... Kot študent sem se preživljal s kombinacijo štipendije in študentskega programerskega dela, kar zaradi številnih služb na tem področju ni bilo težko. Ne vem pa, kako si ljudje lahko privoščijo full-time (magistrski) študij na področjih, kjer služb praktično ni, npr. študij humanistike ali družboslovja? Kakšne so vaše izkušnje?
  • spremenilo: brezno0 ()

hdsdwn ::

Sem šel študirat nekaj let zatem, ko sem že končal FRI.. in sicer - kognitivno znanost. Ne morem pa ti reči, da sem že uspešno menjal poklic.

Moja izkušnja je, da je magisterij investicija vase; izpad dohodka je zaradi študija neizbežen, v kolikor gre za resen študij, kaj več kot part-time job zraven furat ni lih izvedljivo. Je pa, hopefully, to dolgoročno profitabilen mov - če nič drugega, je znanje vrlina, ki oplemeniti življenje.

Moj nasvet - vpiši.

brezno0 ::

Zanimivo, saj sem pred leti tudi sam razmišljal o vpisu kognitivne znanosti, pa tega potem zaradi slabih zaposlitvenih možnosti nisem storil. Ti je uspelo dobiti delo na tem področju?

mr_chai ::

Kaj pa o NPK, si razmišljal kaj ? Je hitreje kot študij. Odvisno kaj te zanima. Nekaj predlogov:

- maser
- mehanik
- keramik
- izdelovalec čokoladnih izdelkov
- varilec
- polagalec talnih oblog

https://npk.si/za-posameznike/

brezno0 ::

Hvala za idejo, vendar to res ni zame. Prej bi se vpisal na doktorat, slabo plačan kot pri nas že je. Ali pa začel razvijati lasten produkt/projekt, če bi nekako lahko v to vložil eno leto časa in energije. Slednje pa po službi nimam praktično nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: brezno0 ()

mr_chai ::

brezno0 je izjavil:

Hvala za idejo, vendar to res ni zame. Prej bi se vpisal na doktorat, slabo plačan kot pri nas že je. Ali pa začel razvijati lasten produkt/projekt, če bi nekako lahko v to vložil eno leto časa in energije. Slednje pa po službi nimam praktično nič.


Pol pa pusti službo, pjt na socialno in razvijaj produkt 1 leto.

zee ::

Doktoriral iz biomedicine. Po desetih letih akademije sem zamenjal in šel v high performance computing. Ne obžalujem, terja pa veliko sprotnega in neprestanega dela.

Brez dodatnega formalnega študija.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

kuglvinkl ::

hdsdwn je izjavil:

Sem šel študirat nekaj let zatem, ko sem že končal FRI.. in sicer - kognitivno znanost. Ne morem pa ti reči, da sem že uspešno menjal poklic.

Moja izkušnja je, da je magisterij investicija vase; izpad dohodka je zaradi študija neizbežen, v kolikor gre za resen študij, kaj več kot part-time job zraven furat ni lih izvedljivo. Je pa, hopefully, to dolgoročno profitabilen mov - če nič drugega, je znanje vrlina, ki oplemeniti življenje.

Moj nasvet - vpiši.


kognitivna znanost? Kaj bi bilo to v practical terms?
Your focus determines your reallity

Furbo ::

Ne rabiš it dodatno študirat, samo lotiš se česa drugega. Večina ljudi dela kaj drugega, kot pa tisto, kar so študirali.
i5-13600K, Noctua NH-D15, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO,
Toughpower GF3 1000W, RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

kuglvinkl ::

Furbo je izjavil:

Ne rabiš it dodatno študirat, samo lotiš se česa drugega. Večina ljudi dela kaj drugega, kot pa tisto, kar so študirali.


Večina? na pamet, al?
Your focus determines your reallity

zobnik ::

mr_chai je izjavil:

Kaj pa o NPK, si razmišljal kaj ? Je hitreje kot študij. Odvisno kaj te zanima. Nekaj predlogov:

- maser
- mehanik
- keramik
- izdelovalec čokoladnih izdelkov
- varilec
- polagalec talnih oblog

https://npk.si/za-posameznike/


Pa dobrih 100 evrov nad minimalcem plačano, vsaj slišano od drugih. Delo na črno je pa druga zgodba. Al pa s.p. sam pol se začen pri 15 bruto/uro

tilen03 ::

kuglvinkl je izjavil:

hdsdwn je izjavil:

Sem šel študirat nekaj let zatem, ko sem že končal FRI.. in sicer - kognitivno znanost. Ne morem pa ti reči, da sem že uspešno menjal poklic.

Moja izkušnja je, da je magisterij investicija vase; izpad dohodka je zaradi študija neizbežen, v kolikor gre za resen študij, kaj več kot part-time job zraven furat ni lih izvedljivo. Je pa, hopefully, to dolgoročno profitabilen mov - če nič drugega, je znanje vrlina, ki oplemeniti življenje.

Moj nasvet - vpiši.


kognitivna znanost? Kaj bi bilo to v practical terms?

Kognitivna znanost je recimo bližje psihologiji v primerjavi z nevroznanostjo, ki je bližje fiziologiji, biologiji. Oboji proučujejo možgane, intelekt.

brezno0 je izjavil:

Ne vem pa, kako si ljudje lahko privoščijo full-time (magistrski) študij na področjih, kjer služb praktično ni, npr. študij humanistike ali družboslovja? Kakšne so vaše izkušnje?

Starejši študenti si tega ne privoščijo, večina jih dela ob študiju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tilen03 ()

oemdzi ::

kuglvinkl je izjavil:

Furbo je izjavil:

Ne rabiš it dodatno študirat, samo lotiš se česa drugega. Večina ljudi dela kaj drugega, kot pa tisto, kar so študirali.


Večina? na pamet, al?


Ja večina, nihče ti ni kriv, če imaš socialno omrežje velikosti 10 ljudi, vključno s sodelavci. Že v mojem IT oddelku nas ima morda 5 narejeno IT smer, ostali pa nekaj čisto tretjega ...
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

kuall ::

mr_chai je izjavil:

Kaj pa o NPK, si razmišljal kaj ? Je hitreje kot študij. Odvisno kaj te zanima. Nekaj predlogov:

- maser
- mehanik
- keramik
- izdelovalec čokoladnih izdelkov
- varilec
- polagalec talnih oblog

https://npk.si/za-posameznike/



ne moreš programerju svetovati teh poklicev, ker programersji smo abstraktni ljudje, ki jih te pičkarije ne zanimajo. vsi ti poklici imajo to skupno, da so preveč dolgočasni. ajde kmetujemo še, pa še to izključno zato, ker človeško telo rabi veliko fizične aktivnosti.
programer bo lažje migriral v kakšen družben poklic (direktor itd), kot pa v nek rokodelski. mi sodimo bolj tja po razmišljanju.

mene zanima, zakaj je OPu programiranje postalo dolgočasno? da bom sam vedel, na kaj paziti. jaz pri sebi opažam, da imam kr problem pri motivaciji zadnje cajte, mogoče je potrebna samo menjava firme, da pač programiraš nekaj čist novega in je potem spet motivacija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

V-i-p ::

kuall je izjavil:


mene zanima, zakaj je OPu programiranje postalo dolgočasno? da bom sam vedel, na kaj paziti. jaz pri sebi opažam, da imam kr problem pri motivaciji zadnje cajte, mogoče je potrebna samo menjava firme, da pač programiraš nekaj čist novega in je potem spet motivacija.

Tole zadnje kar si napisal kuall zna bit prekleto res.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

mr_chai ::

kuall je izjavil:

mr_chai je izjavil:

Kaj pa o NPK, si razmišljal kaj ? Je hitreje kot študij. Odvisno kaj te zanima. Nekaj predlogov:

- maser
- mehanik
- keramik
- izdelovalec čokoladnih izdelkov
- varilec
- polagalec talnih oblog

https://npk.si/za-posameznike/



ne moreš programerju svetovati teh poklicev, ker programersji smo abstraktni ljudje, ki jih te pičkarije ne zanimajo. vsi ti poklici imajo to skupno, da so preveč dolgočasni. ajde kmetujemo še, pa še to izključno zato, ker človeško telo rabi veliko fizične aktivnosti.
programer bo lažje migriral v kakšen družben poklic (direktor itd), kot pa v nek rokodelski. mi sodimo bolj tja po razmišljanju.

mene zanima, zakaj je OPu programiranje postalo dolgočasno? da bom sam vedel, na kaj paziti. jaz pri sebi opažam, da imam kr problem pri motivaciji zadnje cajte, mogoče je potrebna samo menjava firme, da pač programiraš nekaj čist novega in je potem spet motivacija.


Sem programer, pa v prostem času rad šraufam avte. Tudi tale tip, ki ima tale kanal je programer: https://www.youtube.com/c/M539Restorati...

Če si pa ti tolk abstraktni človek, pa začni študirat algebraično geometrijo.
Boš pol vidu kolk nisi.

kuall ::

ok mogoče sem napačno posploševal iz sebe na vse. nisem jaz tipični programer tak da sklepanje po sebi ni preveč točno.

mr_chai ::

V-i-p je izjavil:

kuall je izjavil:


mene zanima, zakaj je OPu programiranje postalo dolgočasno? da bom sam vedel, na kaj paziti. jaz pri sebi opažam, da imam kr problem pri motivaciji zadnje cajte, mogoče je potrebna samo menjava firme, da pač programiraš nekaj čist novega in je potem spet motivacija.

Tole zadnje kar si napisal kuall zna bit prekleto res.


Ja najdeš si neko drugo delo. Če v podjetju X delaš skoz sam Y, pol iščeš podjetja, kjer boš delal nekaj drugega. Če si programer, začneš programirati v neki drugi paradigmi, kot si je vajen. Če si cel lajf delal npr. Javo in OOP, pa se nauči npr Haskell http://learnyouahaskell.com/ v prostem času in probaš pač zamenjat način razmišljanja. Računalništvo si tako spet narediš malo bolj zanimivo, ker se učiš nekaj novega, nekaj kar ti spremeni pristop k problemu.

Mogoče prepričaš šefa, da vsak petek namesto tekočega dela, delaš raje na svojih hobby projektih in se učiš novih stvari.

brezno0 ::

Programiranje kot poklic se mi je po več kot 15 letih zamerilo, ker:
- ne vidim več prostora za strokovno rast, saj "učenje" v tem fohu pomeni "vsake 3 leta se z novimi aktualnimi frameworki/jeziki naučiti delati približno isto stvar", seveda v svojem prostem času ... Zelo malo pa je resničnega vsebinskega napredka v smislu tega, kakšen problem dejansko rešujemo.
- Ne najdem več dela, ki bi mi bilo intelektualno stimulativno. Delal sem za firme, ki imajo status "the best" itd., a na koncu se vedno sestavlja pretežno neke CRUD-like zadeve, ki levo desno pošiljajo neka sporočila in podobno. Reševanja globokih problemov je izjemno malo, pa sem bil tudi senior arhitekt in vse te reči. V tujini se najde bolj zanimiva dela, vendar ponavadi zahtevajo predznanje in izobrazbo, ki ju nimam.
- Delovna okolja so prevečkrat disfunkcionalna: egocentriki, japiji, manipulacije zaposlenih, arogantni "know it all" ljudje, mikromanagement, stalni pritiski z roki, pri katerih nisem imele nobene besede, utrujajoče modne muhe vsakih nekaj let in posiljevanje z njimi, brezplodno sestankovanje za vsako malenkost ... Ampak so pa v pisarni nerf guni in ročni nogomet, kar naj bi okolje naredilo za zabavno in sproščeno. No, ju ne - nič bolj kot risbice po stenah otroške onkologije slednje ne naredijo za kraj veselja in sprostitve.

Vse to je izključno moja subjektivna izkušnja in jasno te problemi niso lastni zgolj IT sektorju. Če me kdo želi prepričevati v nasprotno, naj se ne trudi: spoštujem to, da nekateri isto okolje doživljajo drugače in se v njem dobro počutijo, ali pa uživajo v stvareh, ki sem se jih jaz nasitil. Vendar jaz sem z IT stroko in njeno kulturo v smislu veselja do dela opravil oz. sem v njej le še zato, ker trenutno nimam boljših možnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: brezno0 ()

mr_chai ::

Mogoče ti bo tole pomagalo:



Skratka, postani boljši. Omenjaš, da se v tujini najde boljše delo a nimaš predznanja. Dobi to znanje. Imaš vso znanje na internetu zastojn. Papirjev pa ne potrebuješ.

brezno0 ::

Ta fama, da "papirjev ne potrebuješ", velja samo za določene fohe in položaje. Ogromno poklicev brez papirjev in formalne izobrazbe ne moreš opravljati in to z dobrim razlogom. Ne moreš biti znanstvenik, zdravnik, pravnik, profesor itd. Bolj kot je ciljno področje oddaljeno od trenutnga ozadja posameznika, bolj pride do izraza pomen ustrezne izobrazbe: za premik iz web developmenta v embedded programiranje res ne rabiš dodatne formalne izobrazbe, za premik iz web developmenta v profesorja zgodovine ali nevroznanstvenika pač ja. Poleg tega namen formalne izobrazbe ni samo dobiti papir, ampak dejansko znanje in ustrezne fundamente za naprej.

Primeri:
https://jobs.intel.com/ShowJob/Id/33226... -> PhD
https://careers.microsoft.com/us/en/job... -> PhD
https://www.asml.com/en/careers/find-yo... -> PhD
https://euraxess.ec.europa.eu/jobs/7285... -> PhD

"So good they can't ignore you" ali podobni triki žal niso na mestu. Dnevno dobivam vabila rekruterjev za firme ala Google, Intel, AWS in kar je še tega ranga. Ampak me enostavno ne vleče več v to delo. Psihologija je nekoliko bolj komplicirana, kot bi to želeli prodati razni YouTubue guruji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: brezno0 ()

kuall ::

brezno0 je izjavil:

stalni pritiski z roki, pri katerih nisem imele nobene besede, utrujajoče modne muhe vsakih nekaj let in posiljevanje z njimi, brezplodno sestankovanje za vsako malenkost ... Ampak so pa v pisarni nerf guni in ročni nogomet, kar naj bi okolje naredilo za zabavno in sproščeno. No, ju ne - nič bolj kot risbice po stenah otroške onkologije slednje ne naredijo za kraj veselja in sprostitve.

nobene od teh stvari jaz nimam, za kar sem vesel. posebej glede živciranja z roki. pač bolj hitro ko delaš večja plača je, če se ti ne da delat hiro imaš pač nižjo plačo, ne bo konec sveta.
tudi jaz imam dosti dolgočasnega dela, posebej zdaj ko delam od doma sem opazil, da je delo dolgočasno. točno tako, kot si ti opisal. rešitev tega problema jaz vidim v tem, da ene 10% časa delaš hobi projekt, ki ti je intelektualen izziv in zanimiv. tak je moj plan vsaj. pa to med delovnim cajtom seveda. :D
pa pol če ti uspe ta hobi projekt spravit v finančno uspešen in če si pošten človek glede na to, da si ga razvijal v službenem času ga prodaš firmi ali je firma vsaj partner, da kaj zasluži z njim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Znam dost za FRI?

Oddelek: Šola
383605 (2182) Vazelin
»

Študij kognitivne znanosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5522482 (12144) labrys
»

Vrnitev v šolo

Oddelek: Šola
286347 (5343) para!
»

Deficitarni poklici, ki so iskani, a ljudje ne dobijo službe

Oddelek: Loža
338583 (6930) M-XXXX

Več podobnih tem