» »

Nakup stanovanja, oprema, datum predaje

Nakup stanovanja, oprema, datum predaje

Glodko ::

Kupujem manjše stanovanje v okolici Ljubljane. Načeloma sva s trenutnim lastnikom za ceno tudi že dogovorjena. Me pa tu zanima nekaj dodatnih zadev...

Nakup in s tem prenos lastništva bi izvedli takoj. Po tem času, bi trenutni lastnik v nepremičnini bival še 2-3 mesece. To me ne moti, ker stanovanja ne potrebujem takoj. Načeloma kot sem preveril na netu, se v pogodbo o nakupu tudi zapiše zadnji datum za izselitev in se potem plačuje dnevno penale, če se datuma ne spoštuje. Tu mislim, da ni težav? Ali lahko tu naletim na kakšno mino?

Poleg stanovanja bo poleg tudi kar nekaj opreme (pohištva in ostalo). Kako se najbolj optimalno zaščititi, da tu ne gre kaj narobe v tem vmesnem času (poškodbe opreme)? Načeloma je moja ideja popis pohištva in ostale opreme, ki v stanovanju ostane, skupaj z slikami. To bi potem nekako priložili k pogodbi. Je tu kak boljši način?

Tine93 ::

Za opremo posebej pogodba - nima smisla plačevati 2% davka na omare. Slike in seznam priporočam. Priporočam tudi poslikavo vsega in zapisnik, ki ga obe strani podpišeta. V pogodbo člen, da bo do izselitve za vse skrbel kot dober gospodar.

Invictus ::

Datum izselitve so zagarantira z dnevnimi penali. Tam 50-100 EUR/dan. Da ni to potem podaljšana najemnina...

Pohištvo daš lahko posebej v pogodbo in si znižaš ceno nepremičnine in davek. Pazi na to, kaka bo cena. Ampak gre za drobiže in možne problem s FURSom...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Werkzeug ::

Sej če kupiš ne plačaš nobenega davka? Op sprašuje kot kupec.
https://vivid.money/r/misoJSX/?lt=super_deals

10€+ cashback, dam še 8€ od svoje nagrade.

z3ro ::

Werkzeug je izjavil:

Sej če kupiš ne plačaš nobenega davka? Op sprašuje kot kupec.

Tako bi naj bilo..v praksi pa 80% kupcev plača davek, ker prodajalec/posrednik postavi tak pogoj. Če imaš srečo se lahko dogovoriš za 50% ti, 50% prodajalec.

Tene ::

Načeloma davek plača prodajalec, edino če je drugačen dogovor.

papak ::

Take kretenizme kot je to, da kupec plača davek na promet z nepremičninami, je treba čimprej zatreti. To pomeni, da je cena višja, osnova za odmero davka pa manjša in dejansko je to davčna utaja. Ampak jbg Slovenistan, ...

V-i-p ::

No, ko agencija zaključi oglas s "pogoj nakupa je, da kupec prevzame del stroškov prodaje v višini 2% + DDV od pogodbeno dogovorjene cene nepremičnine" vemo, da smo v banana državi :].
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Tine93 ::

Tene je izjavil:

Načeloma davek plača prodajalec, edino če je drugačen dogovor.


Vedno plača kupec vse. Če kupec ne plača prodajalcu, potem ni plačila davka, ni davka na promet, davka na dobiček itd.

iso2000 ::

Naredita popis stanja/opreme, po možosti s fotografijami. Ob prevzemu se gre čez vse in še enkrat preveriš, če je kakšno odstopanje od popisanega stanja.

Verjetno boš moral kot novi lasntik skleniti novo zavarovanje za stanovanje? Če bo šlo kaj narobe, se bo dalo potem že iz zavarovanja pokrivati stroške.

c3p0 ::

Ravno sem kupil nepremičnino in 2% davek plača prodajalec, enako provizijo agentu. Kam pa pridemo, če k nakupni ceni še takoj prišteješ dodatna 2%?

mr_chai ::

c3p0 je izjavil:

Ravno sem kupil nepremičnino in 2% davek plača prodajalec, enako provizijo agentu. Kam pa pridemo, če k nakupni ceni še takoj prišteješ dodatna 2%?


Meni je kupec plačal. Stvar dogovora. Če je trg vroč, ti bo kupec kar sam ponudil plačilo tega davka.

Likalnik ::

6% bi moral plačati prodajalec (2% davka + 4% nepremičninski agent => če ga prodajalec najame) v praksi pa, prodajalec plača 4%, kupec pa 2% => ali kupec plača davek ali nepremičninskega agenta je načeloma vseeno...ker je isti znesek...oziroma plačaš agentu potem pa že on naprej uredi te stvari
ampak, če kot kupec hočeš pridit do nepremičnine ti 2% ne uideta...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

c3p0 ::

Davek na promet nepremičnin v višini 2% prodajne vrednosti se zaveže plačati
prodajalec.

Stroške priprave te pogodbe, stroške posredovanja nepremičninske agencije in
stroške notarske overitve te pogodbe se zaveže plačati prodajalec.


No ja, meni je uspelo. Če gre za "vroče žemljice", si pa prodajalec gotovo lahko izbori od kupca še plačilo davka in provizijo agenta.

Tidule ::

c3p0 je izjavil:

Ravno sem kupil nepremičnino in 2% davek plača prodajalec, enako provizijo agentu. Kam pa pridemo, če k nakupni ceni še takoj prišteješ dodatna 2%?


Ja, ker je tako drugače, ko so ti davki pač všteti v odkupno ceno, pa še tuba vazelina pride zraven.

Likalnik ::

c3p0 je izjavil:

Ravno sem kupil nepremičnino in 2% davek plača prodajalec, enako provizijo agentu. Kam pa pridemo, če k nakupni ceni še takoj prišteješ dodatna 2%?


potem si kupil eno luknjo za katero je bilo prodajalcu v interesu samo, da se jo čim hitreje znebi...pa tudi če na račun tega plača vse stroške pri prodaji.

pri nakupu željene oziroma iskane nepremičnine na trgu pa tega ni....v trenutnih razmerah je prej obratno...da kupci plačajo vse stroške in davke samo, da pridejo do nepremičnine...še posebej, če je cena nepremičnine ugodna

feryz ::

A ni popolnoma vseen k....!? Je pač prodajna vrednost večja za 2, 4, 10%.
Btw, davek plača vedno prodajalec. Če mi ne verjamete, pojdite na furs vprašat.

prowb ::

V-i-p je izjavil:

No, ko agencija zaključi oglas s "pogoj nakupa je, da kupec prevzame del stroškov prodaje v višini 2% + DDV od pogodbeno dogovorjene cene nepremičnine" vemo, da smo v banana državi :].


Tega ne morem razumet... če dobiš 100k za nepremičnino, boš pa menda še dal 2k za davek? Drugače pač daš ceno 102k...

Tidule ::

Zato ker razmisljas iz napacne stvari. Ti procenti so nateg posrednikov, ne prodajalca. Prodajalec o tem sploh ne razmislja in si s tem dela medvedjo uslugo.

smetko ::

V-i-p je izjavil:

No, ko agencija zaključi oglas s "pogoj nakupa je, da kupec prevzame del stroškov prodaje v višini 2% + DDV od pogodbeno dogovorjene cene nepremičnine" vemo, da smo v banana državi :].

V kakšni banana republiki živijo šele Američani, kjer so v trgovinah zapisane cene brez davka, v restavracijah si moraš pa celo sam izračunati postrežnino. Temu sicer oni rečejo napitnina.
No comment

V-i-p ::

prowb je izjavil:

V-i-p je izjavil:

No, ko agencija zaključi oglas s "pogoj nakupa je, da kupec prevzame del stroškov prodaje v višini 2% + DDV od pogodbeno dogovorjene cene nepremičnine" vemo, da smo v banana državi :].


Tega ne morem razumet... če dobiš 100k za nepremičnino, boš pa menda še dal 2k za davek? Drugače pač daš ceno 102k...

No, saj to je balkanska mentaliteta. Zakaj PA BI jaz dal? Pa ti daj, boš itak pokasiral 100k.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Tine93 ::

feryz je izjavil:

A ni popolnoma vseen k....!? Je pač prodajna vrednost večja za 2, 4, 10%.
Btw, davek plača vedno prodajalec. Če mi ne verjamete, pojdite na furs vprašat.


Ne, vedno ga, sicer posredno, plača kupec, ki da denar prodajalcu v zameno za nepremičnino. Vedno. V.e.d.n.o. Če prodajalec ne proda nepremičnine, ne rabi plačati nobenega davka.

V-i-p ::

smetko je izjavil:

V-i-p je izjavil:

No, ko agencija zaključi oglas s "pogoj nakupa je, da kupec prevzame del stroškov prodaje v višini 2% + DDV od pogodbeno dogovorjene cene nepremičnine" vemo, da smo v banana državi :].

V kakšni banana republiki živijo šele Američani, kjer so v trgovinah zapisane cene brez davka, v restavracijah si moraš pa celo sam izračunati postrežnino. Temu sicer oni rečejo napitnina.

Primerjaš japke in hruške. Bom dal drug primer: na bolho dam telefon za 200€. Se dobiva s kupcem in mu rečem, cena je 205€. Vpraša, zakaj? Rečem, da zato, ker 5€ je pa za oglas na bolhi, ki sem ga plačal :).
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

smetko ::

Primerjaš japke in hruške. Bom dal drug primer: na bolho dam telefon za 200€. Se dobiva s kupcem in mu rečem, cena je 205€. Vpraša, zakaj? Rečem, da zato, ker 5€ je pa za oglas na bolhi, ki sem ga plačal :).

Tvoja primerjava ima samo eno napako in to je, da v tvoji primerjavi naknadno spremeniš ceno. Sedaj pa razmisli o svoji razlagi o sadju in upam da dojameš kaj ti hočem povedati. Dokler so pogoji nakupa znani pred sklenitvijo pogodbe, so to normalni pogoji, razen v primerih, ko so izrecno prepovedani. Žal zahteva po ločenem plačilu davka in določenih stroškov to niso. Hkrati pa na določeni točki poenostavijo poslovanje, saj ni potrebno dvakratno nakazovanje določenih zneskov.
Bližje bi bila tvoja primerjava temu, kar dela večina internetnih prodajaln in to je 200€ je telefon in 5€ je poštnina. Ali se ti tudi to zdi neprimerno, ali pa si se na to že navadil?
No comment


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nepremičninske agencije (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
566373 (1751) LeQuack
»

Višina posojila

Oddelek: Loža
51460 (1282) ales85
»

Stroški nakupa stanovanja

Oddelek: Loža
143723 (2787) libreus
»

Plačilo provizije nepremičninskemu agentu

Oddelek: Loža
285296 (1759) mat xxl

Več podobnih tem