» »

namestitev sistema

namestitev sistema

«
1
2

gavrin ::

Pozdravljeni

Problem je sledeč. Prenosnik sem formatiral in sedaj sem hotel na sveže naložiti win10. Ko pride do koraka da izbereš disk nimam nobenega diska na izbiro. Napiše da ni nobenih gonilnikov za ta disk. Pred tem je računalnik delal normalno.
Disk sem vzel ven in ga priklopil na stacionarca in disk je normalno formatiran, ena particija, dela normalno. Gre za stari lenovo prenosnik.
Kaj mi je storit?

5erson ::

Med inštalacijo imaš možnost dati dodatne driverje, tam moraš priložiti driverje za hdd kontroler.

filip007 ::

Diske lahko zbrišeš pri inštalaciji, nevem kaj pokaš.
Trevor Philips Industries

Tidule ::

Ti bios prepozna disk? Preveri na kaj imas nastavljen sata v biosu (IDE qli AHCI)

gavrin ::

Biosa nisem nič spreminju.
Ko sem zagnal ištalacijo sem izbral svežo inštalacijo in formatiranje diska potem je bilo pa konec.

v biosu nikjer n videti diska.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gavrin ()

Ijus ::

probi iz usb ključka inštalirat
Corpse & Mrhovina & Jožica, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

V-i-p ::

Če ga v biosu ni, kam bo inštaliral iz ključka?
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

acookook ::

gavrin je izjavil:

Pozdravljeni
Disk sem vzel ven in ga priklopil na stacionarca in disk je normalno formatiran, ena particija, dela normalno. Gre za stari lenovo prenosnik.
Kaj mi je storit?

Čak. A stacionarca ti pa ga zazna? A si probal inštalacijo zagnati na stacionarcu in prek njega namestiti Windows, potem pa po tistem rebootu zadevo odklopiti in inštalacijo dokončati v prenosniku?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: acookook ()

simonchelo ::

Skoraj 100% je težava v driverjih za sata kontroler. V biosu imaš opcijo sata operation in daš na ATA. Ne raid in ne ahci. Če po tem vidis disk je težava v gonilniku.

Lahko tudi probas kako drugo inštalacijo dobit, ker win 10 imajo že ahci gonilnike notr.
ciao

GummyBear ::

Rešitev je čisto enostavna: Da namestitveni program prepozna disk, rabiš driver. Za večino diskov je ta že shranjen na namestitvenem mediju. V tvojem primeru pa tega driverja ni, ker imaš hardware toliko nov. Zatorej si boš moral sam priskrbeti driver - ko prideš do koraka, kjer urejaš in izbiraš particije za namestitev, imaš opcijo za izbiro driverja. Driver lahko shraniš na isti ključek, kot imaš Windows instalacijo. Verjetno pa niti ne veš, kateri driver rabiš? Za ta podatek odpri BIOS/UEFI in razišči, kje imaš informacije o disku - tam bi moralo pisati, kateri kontroler se uporablja. Potem samo pogooglaj in najdi ta driver.

Moram te opozoriti še to: Lahko da je proizvajalec kontrolerja nehal podpirati Windows 10, kar pomeni, da primernega driverja za ta operacijski sistem morda niti ne boš dobil. V tem primeru nimaš druge izbire, kot da namestiš Windows 11. Tak primer sem imel 3 tedne nazaj.

Knez Fjodor ::

1) Za namestitev na USB izberi ameriško različico za win10, ki ima več knjižnic in možno tudi gornilnikov za različne sisteme. Slovenski jezik boš dodal kasneje in kasneje bo manj težav z manjkajočimi zadevami.

2) Kot so drugi povedali, manjka gonilnik za kontroler. Mogoče ima proizvajalec prenosnika to na svoji spletni strani. Ponavadi gre za *.inf datoteko, ki jo izbereš med namestitvijo sistema pri izbiri diskov.

robek ::

Vsi Lenovo prenosniki od ne vem katerega leta naprej imajo skrito particijo, kjer imajo namestitvene datoteke z drajverji.

Če si to particijo povozil, ti je najlažja rešitev, da "nekje" poiščeš Lenovo OEM namestitveni medij, v nasprotnem primeru pa ti ostanejo rešitve, ki so jih drugi predlagali.

voltaire ::

Ti imaš verjetno ločeno UEFI oziroma Legacy. Poglej v biose kaj imaš nastavljeno...

Invictus ::

Full je fajn debatirati o problemih brez tipa laptopa...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

gavrin ::

Gre se za Lenovo T440s.

mirko960 ::

Poizkusi po tej varianti...

poweroff ::

GummyBear je izjavil:

Moram te opozoriti še to: Lahko da je proizvajalec kontrolerja nehal podpirati Windows 10, kar pomeni, da primernega driverja za ta operacijski sistem morda niti ne boš dobil. V tem primeru nimaš druge izbire, kot da namestiš Windows 11. Tak primer sem imel 3 tedne nazaj.

To ni čisto res.

Če driverja ni več mogoče dobiti (tudi na kakšnih arhivskih straneh ne), lahko še vedno namestiš Linux.

Tam bo verjetno vse delalo out-of-the-box.
sudo poweroff

hojnikb ::

Cela tema napačnih odgovorov.

Rešitev je v resnici zelo enostavna. Pripravi namestitev z uradnim microsoft orodjem na kjuc in uporabi enga izmed USB2.0 portov. To je to. Seveda predpogoj, da bo to deloval je to, da je disk zaznan s strani biosa.

Kakšni sata driverji, no. Nismo vec leta 2003.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

mitjau ::

hojnikb je izjavil:

Cela tema napačnih odgovorov.

Rešitev je v resnici zelo enostavna. Pripravi namestitev z uradnim microsoft orodjem na kjuc in uporabi enga izmed USB2.0 portov. To je to. Seveda predpogoj, da bo to deloval je to, da je disk zaznan s strani biosa.

Kakšni sata driverji, no. Nismo vec leta 2003.


Če prav razumem avtorja, on lahko zažene instalacijo (z USB ali DVD) in mu v Windows instalaciji ne najde diska. Skoraj bolj verjetno AHCI/RAID driverji, ne pa težava z USB zagonom...
In s temi driverji so še vedno pogosto težave pri instalaciji z neoriginalnega medija... mogoče ne toliko pri računalnikih, ki so certificirani za Windows, je pa npr. pri strežnikih kar običajno.

poweroff ::

Heh, ne morem verjeti, da leta 2022 še lahko beremo take zgodbice... težave z driverji, tega skoraj ne morem verjeti.
sudo poweroff

hojnikb ::

mitjau je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Cela tema napačnih odgovorov.

Rešitev je v resnici zelo enostavna. Pripravi namestitev z uradnim microsoft orodjem na kjuc in uporabi enga izmed USB2.0 portov. To je to. Seveda predpogoj, da bo to deloval je to, da je disk zaznan s strani biosa.

Kakšni sata driverji, no. Nismo vec leta 2003.


Če prav razumem avtorja, on lahko zažene instalacijo (z USB ali DVD) in mu v Windows instalaciji ne najde diska. Skoraj bolj verjetno AHCI/RAID driverji, ne pa težava z USB zagonom...
In s temi driverji so še vedno pogosto težave pri instalaciji z neoriginalnega medija... mogoče ne toliko pri računalnikih, ki so certificirani za Windows, je pa npr. pri strežnikih kar običajno.

Verjames ali ni, ni finta v raid/ahci driverji (ce se seveda pogovarjamo o consumer sistemih, ne kaksnih serverjih z hw raid). Windows installer ima finto, da na dolocenih sistemih, ce pozenes instalacijo z usb3 porta enostavno ne vidi diskov in ti ponudi load sata driverjov.

Ampak dejansko ni finta v driverjih, ampak samo to, da mors pognat z usb2 in potem magicno vse deluje. Preizkuseno ze nestetokrat na haswell sistemih (tam opazam da se ta feler najveckrat pojavla). Think about it, ce nimas hw raid, ne potrebujes posebi ahci driverja, ker ima windows za intel in amd chipset ze po defaultu genericni ahci driver ze od like Viste naprej.

Podobn stos se ti lahko zgodi v dolocenih primerih, ce uporabis rufus (ali kaksen podobne toole) namest original microsoft toola. Namestitev pri izbiri diskov enostavno nebo sla naprej.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

mitjau ::

@hojnikb vidim, da z Lenovo-tom še nimaš veliko izkušenj.. žal tukaj pogosto ne gre kot bi naj bilo. Če sem na HPju moral driverje naložiti le izjemoma, sem pri Lenovo to večkrat počel... tudi za sedmico. Ne glede na USB verzijo, starejši tako noiso imeli SS porta. K sreči ima desetka recovery vgrajen in ni treba iz ključka reinstalirat.... pa še vsi driverji so vključeni. Na koncu odstraniš balast pa je. ;)

hojnikb ::

mitjau je izjavil:

@hojnikb vidim, da z Lenovo-tom še nimaš veliko izkušenj.. žal tukaj pogosto ne gre kot bi naj bilo. Če sem na HPju moral driverje naložiti le izjemoma, sem pri Lenovo to večkrat počel... tudi za sedmico. Ne glede na USB verzijo, starejši tako noiso imeli SS porta. K sreči ima desetka recovery vgrajen in ni treba iz ključka reinstalirat.... pa še vsi driverji so vključeni. Na koncu odstraniš balast pa je. ;)

to je sam posledica priprave instalacije z rufusom, ne driverjov. Windows installer je vcas zlo funky, sploh na starejsih sistemih, zato se pa to dogaja :)

Sj lenovo ne uporablja svojih sata controlerjov ampak skoraj brez izjem gre vedno preko intelovega (ali amd) chipseta, kateri jasno deluje bp z genericnim microsoft ahci driverjem. Ce bi sel odpret tisti driver, ki si ga zloadal, bi verjetno opazu, da je enak tistemu, k ga zloada microsoft :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

bbbbbb2015 ::

poweroff je izjavil:

Heh, ne morem verjeti, da leta 2022 še lahko beremo take zgodbice... težave z driverji, tega skoraj ne morem verjeti.


Kar verjemi. Stvar je zelo preprosta:

Win10/11 ima nek nabor (certificiranih) driverjev v sebi. Če imaš računalnik ultra nov model, pa je hardver tak, da sploh prejšnjega nekega modela ni bilo, pač ne vidiš diskov ali mrežne kartice, recimo.
Meni se je to zgodilo nazadnje z Lenovo Thinkbook 15 G2, z novim 11th gen Intel procesorjem.

Pri ultra novem hardveru se to zgodi.

Pač greš na stran proizvajalca, potegneš dol driver, si ga daš na USB, ko je riložnost, rečeš imam driverje, pokažeš na svoje driverje, avtomatsko ti raspozna driverje in to je to. Že pri naslednjem release ciklu Windows 10/11 install diska je ponavadi driver notri in te težave zginejo.

hojnikb ::

again, consumer laptop lahk ma samo nvme, ahci ali ce je res stara zadeva, IDE. Pustimo tistih nekaj outlierjov, kjer gre sata preko 3rd party kontrolerjov.

Hec je samo v funky windows installerju in nic druga. Ce ne verjamete, try this one for size. Na masini, kjer "ne zazna" diskov ta installer, enostavno vrzes ta disk v drugo masino (seveda nastavljena enako na ide/ahci/nvme kot bo target masina) nardis prvi stadij instalacije, das disk nazaj v masino, kjer ni zaznal diska in voila, windows bo magicno delal ;)

Seveda again, to deluje zgolj v primeru, ko ni v igri hw raid ali kaksen 3rd party sata kontrolerj. Kar je v primeru consumer zadev 99,9% primerov.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

mitjau ::

poweroff je izjavil:

Heh, ne morem verjeti, da leta 2022 še lahko beremo take zgodbice... težave z driverji, tega skoraj ne morem verjeti.


A to je tak ko pr virusu... ne verjamem, torej ga ni, oz, ne verjamem v težave z driverji, torej težav ni..

ampak,, govorimo o LENOVO in tu so dostikrat težave, pa ne le za ahci kontroler...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mitjau ()

Vuli ::

achi bi načeloma moglo zaznat, drgač maš pa na spletu driverje.
https://pcsupport.lenovo.com/sv/en/prod...
odpakiraš, greš v mapo Drivers oz skopiraš to mapo na usb in v Win setupu daš Load driver.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

hojnikb ::

ampak,, govorimo o LENOVO in tu so dostikrat težave, pa ne le za ahci kontroler...

Ni problem lenovo, vsaj ce se pogovarjamo o konkretnem problemu z installerjem ;)
#brezpodpisa

mitjau ::

gavrin je izjavil:

Gre se za Lenovo T440s.


In ja, če ponavadi generični driverji primejo, pri Lenovo večkrat ne.... sem jih prav tako nedolgo nazaj moral injicirat v WDS boot image, ker se le Lenovo prenosnik ni dal namestiti preko mreže... je boot failal, ker ni diskov videl...

aha pa za vse nevernike:
- nisem uporabil Rufusa
- nisem uporabil USB3.0 in tudi USB2.0 ne.
Pa pisalo se je leto 2022.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mitjau ()

hojnikb ::

naslednjic poskusi z disk swap trikom, k sn ga opisal zgoraj. Bos presenecen :)
#brezpodpisa

mitjau ::

hojnikb je izjavil:

naslednjic poskusi z disk swap trikom, k sn ga opisal zgoraj. Bos presenecen :)


Kje na WDS serverju??? dej nehi no, verjamem, da kje deluje, ni pa to čudežno zdravilo za vse. In vsem nad tabo pripovedovati da trosijo bučke tudi ne...
Včasih pač rabiš driver, in to l. 2003 ali pa 2022.

Invictus ::

Na T440 BP naložiš Windowse.

Tako kot na vse Lenovo laptope. Ker so narejeni čisto standardno. Ajde, včsih je trebapreko USB naložiti kak Ethernet driver. Potem pa Lenovo System Update in akcija...

Kak disk uporabljaš, da imaš probleme?

Možno je pa, da ti je zadeva crknila. Probaj testno inštalirat en Linux, če ne gre, je šel računalnik v maloro..
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hojnikb ::

mitjau je izjavil:

hojnikb je izjavil:

naslednjic poskusi z disk swap trikom, k sn ga opisal zgoraj. Bos presenecen :)


Kje na WDS serverju??? dej nehi no, verjamem, da kje deluje, ni pa to čudežno zdravilo za vse. In vsem nad tabo pripovedovati da trosijo bučke tudi ne...
Včasih pač rabiš driver, in to l. 2003 ali pa 2022.

govorim o klasicni instalaciji preko medija, ne netbootu. Poskusi enkrat ta trik na masini, ki ne zazna diskov :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

poweroff ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Kar verjemi. Stvar je zelo preprosta:

To vse razumem, ampak poglej kako jaz nameščam stvari.

V računalnik dam Ubuntu USB. Vseeno ali v USB 2 ali pa v 3. Zbootam... rečem install, odgovorim na par vprašanj in vse dela. Nobenih komplikacij.

In ja, govorim za Lenovote.
sudo poweroff

solatjek ::

Če ne vidiš diska, računalnik pa je prej delal, ti manjkajo driverji. Ko mu med inštalacijo pokažeš driver, običajno inf, ki ga preneseš s spletne strani, ti bo pokazalo disk.

Lahko pa v biosu prestaviš način delovanja kontrolerja, pa ti bo brez driverjs pokazal disk. To je vsa umetnost, popolnoma nobena druga čarovnija ni potrebna.

broken/link ::

gavrin je izjavil:

v biosu nikjer n videti diska.


res je, cel kup napačnih odgovorov.

najprej zrihtaj, da bo v bios viden disk. pol se pa ukvarjej naprej z inštalacijo. če v biosu ni vidnega diska, ga sistem ne zazna, in ti ga nobena inštalacija ne bo ponudla. ne win10, ne win7, ne ubuntu, ne ustavi_poljuben_sistem. in za to, da je disk viden v biosu, ne rabiš nobenga driverja, samo delujoč disk, ki je pravilno priklopljen.

solatjek ::

broken/link je izjavil:

gavrin je izjavil:

v biosu nikjer n videti diska.


res je, cel kup napačnih odgovorov.

najprej zrihtaj, da bo v bios viden disk. pol se pa ukvarjej naprej z inštalacijo. če v biosu ni vidnega diska, ga sistem ne zazna, in ti ga nobena inštalacija ne bo ponudla. ne win10, ne win7, ne ubuntu, ne ustavi_poljuben_sistem. in za to, da je disk viden v biosu, ne rabiš nobenga driverja, samo delujoč disk, ki je pravilno priklopljen.


Disk v drugem računalniku dela, torej ni v okvari. Kako bi lahko bil v prenosniku narobe priklopljen? Paše ali ne paše v režo. Če paše, mora delovati.

Ijus ::

usb :))
Corpse & Mrhovina & Jožica, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

hojnikb ::

poweroff je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Kar verjemi. Stvar je zelo preprosta:

To vse razumem, ampak poglej kako jaz nameščam stvari.

V računalnik dam Ubuntu USB. Vseeno ali v USB 2 ali pa v 3. Zbootam... rečem install, odgovorim na par vprašanj in vse dela. Nobenih komplikacij.

In ja, govorim za Lenovote.

Torej nameščaj ubuntu še naprej in ne smet teme z debilnimi komentarji.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: melvin ()

mtosev ::

Če mu do sedaj ni uspelo namestiti osa bi priporočal da odneseš komu, da ti uredi zadevo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

gavrin ::

Zrihtal. Hvala za pomoč.

tony1 ::

Lepo in zelo zaželjeno bi bilo, da bi napisal, kaj je pomagalo...

solatko ::

Disk mora bit za instalacijo formatiran in ustvarjena particija, praznega ali novega diska sistem ne prepozna, šele potem ti ponudi disk in označiš kam bo instaliral + določiš lahko velikost particije, ki jo bo uporabil, ostanek diska urediš pozneje.
Delo krepa človeka

V-i-p ::

gavrin je izjavil:

Zrihtal. Hvala za pomoč.

Kak odgovor je pa to?!?? Forumaši se trudijo, da ti pomagajo, ti pa, ko se ti dvigne, gladko sem zrihtal. Nekoč bo nekdo morda imel isti problem in si s tvojim zrihranjem ne bo mogel nič pomagat, đizs.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

solatjek ::

solatko je izjavil:

Disk mora bit za instalacijo formatiran in ustvarjena particija, praznega ali novega diska sistem ne prepozna, šele potem ti ponudi disk in označiš kam bo instaliral + določiš lahko velikost particije, ki jo bo uporabil, ostanek diska urediš pozneje.

To ne drži, disk je lahko popolnoma prazen, sistem ga normalno prepozna, res pa je, da piše, da je ves prostor nedodeljen, ko ti ponudi particije in pač tam kreiraš po želji.

Lp

hojnikb ::

solatko je izjavil:

Disk mora bit za instalacijo formatiran in ustvarjena particija, praznega ali novega diska sistem ne prepozna, šele potem ti ponudi disk in označiš kam bo instaliral + določiš lahko velikost particije, ki jo bo uporabil, ostanek diska urediš pozneje.

dej prosim ne bluzi o stvareh, o katerih nimaš _pojma_.

Hint: čisto povožen disk brez particijske tabele bo windows install bp zaznal. Dopuščam pa, da je blo mogoče leta 89', k si ti nazadnje nameščal windows, kaj drugače.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

mtosev ::

Jaz sem nameščal ose od win 95 naprej pa tole kar pravi solatko ne drži.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

V-i-p ::

Ne drži, jp. Znajo polkna zrihtat vse sama, je lahko disk čisto brez vsega.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

mtosev ::

Pri Win 95 smo poznali fdisk dos command, če si rabil karkoli urediti. Win 95 installer je bolj primitiven od modern os installerov.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

gavrin ::

Sem dal v drug comp in tam zalaufu inštalacijo, prekinil in nadaljeval na prenosniku. Deluje.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 setup ne zazna SSD

Oddelek: Pomoč in nasveti
445505 (2076) jahidtech
»

Trdi disk ni zaznan v BIOSu

Oddelek: Operacijski sistemi
332848 (2437) srus
»

Prenos sistema iz HDD na SSD (stotič:)) (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5717052 (10544) opeter
»

Nov prenosnik med inštalacijo ne zazna ssd diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
385517 (4541) solatko
»

SSD upgrade: BIOS najde disk, windows inštalacija ne (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
6519723 (1961) Mare2

Več podobnih tem